Решение по дело №147/2020 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 155
Дата: 12 октомври 2020 г. (в сила от 12 октомври 2020 г.)
Съдия: Николай Петров Витков
Дело: 20207070700147
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 септември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ № 155

Гр. Видин, 12.10.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

II административнонаказателен състав

в публично заседание на

двадесет и девети септември

през две хиляди и двадесета година в състав:

Председател:

Нели Дончева

Членове:

Николай Витков

Борис Борисов

при секретаря

Мария Иванова

и в присъствието

на прокурора

Кирил Кирилов

като разгледа докладваното

от съдия

Николай Витков

 

Касационно АНД №

147

по описа за

2020

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

 

Делото е образувано по жалба с правно основание чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН, подадена от Н.И.Д., в качеството си на управител на „Иренор” ООД, от гр. Видин, ул.”Св. Кирил” № 13, против решение № 220/05.08.2020 г., постановено по АНД № 353/2020 г. по описа на Районен съд Видин, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) № НП-ПБЗН-ВД1-22/31.12.2019 г. на началник РС „ПБЗН”-Видин, с което на касатора е наложено административно наказание глоба в размер на 200.00 лева, на основание чл.265, ал.1 от ЗМВР, за нарушение по чл.21, ал.4 от Наредба № 8121з-647/01.10.2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите.

В жалбата се развиват съображения, че решението на ВРС е неправилно, като постановено при съществени нарушения на процесуалния и на материалния закон.

Иска се да бъде отменено решението на ВРС, както и потвърденото с него НП.

Ответникът, редовно уведомен, чрез процесуалния си представител оспорва касационната жалба, като неоснователна.

Представителят на Окръжна прокуратура Видин дава становище, че жалбата е неоснователна.

Административен съд Видин, като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно и взети в тяхната съвкупност, и като взе предвид доводите на страните и посочените касационни основания в жалбата, прие за установено следното: жалбата, като подадена в срок и от процесуално легитимиран субект, е процесуално допустима.

Разгледана по същество същата е основателна.

По делото е установена следната фактическа обстановка: при извършена проверка от служители на РС „ПБЗН”-Видин на 12.12.2019 г. в сградата на хотел „Ровно”, гр. Видин, стопанисван от дружество „Иренор” ООД, чийто управител е касатора, било констатирано, че на част от пожарогасителите на 10-ти етаж на хотела не е извършено техническо обслужване от търговец, получил разрешение за тази дейност по реда на ЗМВР. Проверяващите приели, че е налице нарушение на разпоредбата на чл.22, ал.5 от Наредба № 8121з-647/01.10.2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите, за което от актосъставителя Маринов бил съставен АУАН с.№ 0015271/13.12.2019 г., в който като нарушена норма бил посочен именно този текст (чл.22, ал.5 от цитираната Наредба).

Във връзка със съставеният акт на 31.12.2019 г. началникът на РС „ПБЗН”-Видин изготвил атакуваното пред ВРС НП, с което на касатора било наложено описаното по-горе административно наказание глоба.

Видинският районен съд приел, че касаторът е осъществил от обективна и субективна страна съставът на описаното в АУАН и НП административно нарушение, а наказанието е в минималния законоустановен размер, поради което потвърдил НП.

Административен съд Видин не споделя правните изводи на Видинския районен съд по следните съображения: неправилно съставът на районния съд приел, че в конкретния случай при издаването на НП не са допуснати съществени нарушения. Според настоящия състав на Административен съд Видин са налице редица съществени такива, които обуславят отмяната на процесното НП. На първо място е налице разминаване между посочените като нарушени разпоредби в АУАН и в НП. Докато в акта се сочи нормата на чл.22, ал.5 от Наредбата, в постановлението като такава е посочен чл.21, ал.4, във връзка с чл.5, т.3 от Наредба № 8121з-647/01.10.2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите, във връзка с чл.140, ал.1 от ЗМВР. Описаното е довело до накърняване правото на защита на уличеното лице, да разбере в какво конкретно нарушение е обвинено и въз основа на какви доказателства, както и да организира пълноценно защитата си.

На следващо място е налице съществено разминаване между фактическото описание на процесното деяние в акта и постановлението, което допълнително усложнява възможността на нарушителя да разбере вида и характера на повдигнатото му обвинение.

Към преписката не са приложени доказателства и относно констатацията, че процесното нарушение е извършено за трети път, което се появява едва в НП.

Самото описание на деянието, предмет на производството, не е описано достатъчно конкретно, ясно и безпротиворечиво, като по този начин са нарушени освен разпоредбите на чл.42, т.4 и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, и процесуалните права на уличеното лице, да разбере какво е повдигнатото му обвинение, за да организира защитата си.

Липсата на доказателства относно предходни нарушения от същия вид е направило невъзможна проверката дали са налице основания за приложение на института на маловажния случай на административно нарушение.

Като не е съобразил това съставът на ВРС е допуснал съществено нарушение, обуславящо отмяна на атакуваното решение, както и потвърденото с него НП.

Настоящата касационна инстанция намира, че въззивният съд неправилно е приел, че при реализиране на административнонаказателната отговорност не са допуснати съществени нарушения, които да водят до опорочаване на производството по налагане на административно наказание. В конкретния случай са налице множество такива, изразяващи се в съществено накърняване императивни правила на ЗАНН, довели до накърняване процесуалните права на нарушителя, което обуславя отмяната на НП, противно на направените изводи от ВРС.

При това положение и с оглед горните съображения, Административният съд намира, че решението на ВРС е неправилно, а НП е незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

Воден от горните мотиви и на основание чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН, във връзка с чл.208 от АПК, Административен съд Видин

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ решение № 220/05.08.2020 г., постановено по АНД № 353/2020 г. по описа на Районен съд Видин, с което е потвърдено наказателно постановление № НП-ПБЗН-ВД1-22/31.12.2019 г. на началник РС „ПБЗН”-Видин, вместо което ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ наказателно постановление № НП-ПБЗН-ВД1-22/31.12.2019 г. на началник РС „ПБЗН”-Видин.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                               2.