Решение по дело №1427/2020 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 181
Дата: 4 март 2021 г. (в сила от 20 март 2021 г.)
Съдия: Светомир Витков Бабаков
Дело: 20207150701427
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

181/4.3.2021г.

 

гр. Пазарджик,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, VІІI състав, в открито съдебно заседание на четвърти февруари две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТОМИР БАБАКОВ

 

при секретаря Я.В. и с участието на прокурора Станка Димитрова, като разгледа докладваното от съдия Бабаков адм. дело № 1427 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 203 и сл. от АПК, във връзка с чл. 1 от ЗОДОВ и чл.86 ЗЗД и е образувано по искова молба, подадена от Н.Х.Н., ЕГН ********** чрез адв. В.П. ***,   против ОДМВР, гр. Пазарджик, с адрес за призоваване гр. Пазарджик, пл. „Съединение“ № 3 с искане ответникът да бъде осъден да му заплати сумата от 300 лева, представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди- заплатено адвокатско възнаграждение за осъществено процесуално представителство по АНД 42/2017 г. по описа на РС Велинград във връзка с отменено наказателно постановление № 16-0367-001810 от 21.10.2016 г. на Началника на РУ Велинград, както и законната лихва върху тази сума, считано от 21.12.2020 г. до окончателното й изплащане.

Ищецът сочи, че вследствие на отменено по надлежния ред наказателно постановление № 16-0367-001810 от 21.10.2016 г. на Началника на РУ Велинград е претърпял имуществени вреди в размер на 300 лв., представляващи сторени разноски по АНД 42/2017 г. по описа на РС Велинград във връзка с обжалване на посоченото по-горе нааказатено постановление пред съда за заплатен адвокатски хонорар. Твърди, че по посоченото дело от административнонаказателен характер пред Районен съд Велинград е ползвал адвокатска защита, за която е заплатил съответния хонорар- 300 лв. за процесуално представителство. Моли съда да уважи изцяло предявения иск за заплащане на сумата от 300 лв, както и законната лихва върху тази сума от датата на подаване на исковата молба в съда- 21.12.2020 г. до окончателното й изплащане. Претендира  да му бъдат присъдени и сторените в настоящото дело разноски.

В съдебно заседание, ищецът, редовно призован, се представлява от адв. В.П., който моли за уважаване на исковата  молба. Моли да му бъдат присъдени и сторените в настоящото производство съдебно- деловодни разноски, съгласно представен списък за разноски.

Ответникът не изпраща представител в съдебно заседание. В писмена защита оспорва иска. Твърди, че в настоящото производство не е доказана по безспорен начин претърпяната от ищеца имуществена вреда. Алтернативно, моли съда да определи справедливо обезщетение, като се съобрази с указанията, дадени в ТР № 1/2017 г. Прави възражение за прекомерност на запатения адвокатски хонорар в настоящото производство и моли съда същият да бъде намален съласно минималния размер в чл. 8 ал.1 от Наредбата за минималните адвокатски възнагаждения. 

Представителят на Окръжна прокуратура Пазарджик изразява становище, за основателност на ищцовата претенция.

Административен съд Пазарджик, като прецени събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност и обсъди доводите на страните, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Спрямо ищеца Н.Х.Н. е било издадено  наказателно постановление № 16-0367-001810 от 21.10.2016 г. на Началника на РУ Велинград. Ищецът е обжалвал в срок пред съда наказателното постановление, поради което било образувано АНД № 72/2017 г. по описа на Районен съд Велинград, като за осигуряване на защитата и процесуалното си представителство е ангажирал адвокат В.П. и е заплатил сума от 300 /триста/ лева, представляваща адвокатски хонорар за процесуално представителство по договор за правна защита и съдействие от 29.11.2016 г., приложен по АНД /л.7/. По делото е проведено едно съдебно заседание, в което адв. П. не се е явил. С Решение от 07.03.2017 г. по анд 72/2017 г. наказателното постановление било отменено като незаконосъобразно. Решението не било обжалвано и влязло в законна сила на 28.03.2017 г.

Въз основа на тези факти, съдът счита предявения иск за допустим.

Искът е с правно основание чл. 203 и сл. от АПК, във връзка с чл. 1 от ЗОДОВ, предвид изложените фактически обстоятелства в исковата молба, че ищецът е неблагоприятно засегнат и е претърпял имуществени вреди, пряка и непосредствена последица от отменено по съдебен ред незаконосъобразно наказателно постановление. Искът е предявен срещу надлежен ответник - юридическото лице, в чиято структура е органът, издал незаконосъобразното наказателно постановление и е допустим за разглеждане в производството пред Административен съд Пазарджик по реда на глава ХІ от АПК, като предявен пред съда по седалището на ответника.

Съгласно разпоредбата на чл. 203 АПК гражданите и юридическите лица могат да предявят искове за обезщетение за вреди, причинени им от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на административни органи и длъжностни лица. Основателността на иск с правно основание чл. 1 от ЗОДОВ и чл. 203 от АПК, предполага установяването на кумулативното наличие на следните предпоставки: незаконосъобразен акт, действие или бездействие на орган или длъжностно лице на държавата, при или по повод изпълнение на административна дейност, отменени по съответния ред; вреда от такъв административен акт; причинна връзка между постановения незаконосъобразен акт, действие или бездействие и настъпилия вредоносен резултат. Доказателствената тежест за установяване наличието на всичките предпоставки се носи от ищеца, търсещ присъждане на обезщетение за претърпени вреди.

В конкретния случай от събраните по делото доказателства се доказа наличието на всички предвидени в закона материалноправни предпоставки. Налице е издадено незаконосъобразно наказателно постановление, което е оспорено и отменено от съда с влязло в сила решение. Безспорно по делото се доказа, че именно в резултат на това наказателно постановление, ищецът е претърпял имуществени вреди, представляващи заплатени от него разноски за процесуално представителство по обжалваното наказателно постановление в размер на 300 лв. по АНД 72/2017 г. по описа на РС Велинград. Дължимият адвокатски хонорар е реално заплатен, което изрично е удостоверено в договорите  за правна защита и съдействие от 29.11.2016 г./л.7 по АНД/. В частта относно заплащането на сумата за дължимия адвокатски хонорар, договорът за правна защита и съдействие има характера на разписка.

Издаването на отмененото наказателно постановление е последица от изпълнение на нормативно възложени задължения, упражнена административно наказателна компетентност, законово предоставена на органите в рамките на административната им правосубектност, което по своето съдържание представлява изпълнение на административна дейност. В този смисъл наказателното постановление представлява властнически акт, издаден от административен орган и въпреки че не поражда наказателноправни последици, то е правен резултат от санкционираща административна дейност.

По силата на чл. 4 от ЗОДОВ държавата и общините дължат обезщетение за всички имуществени и неимуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждащото действие. Настоящият състав на съда приема, че ищецът не би заплатил адвокатско възнаграждение за процесуално представителство пред РС Велинград и респективно това не би представлявало вреда, ако не беше издаден незаконосъобразно наказателно постановление от административния орган. Макар и да липсва нормативно установено задължение за процесуално представителство, то адвокатската защита е нормален и присъщ разход за обезпечаване на успешния изход на спора, поради което и вредите се явяват пряка и непосредствена последица от издадения незаконосъобразен акт – наказателно постановление. Това е така, тъй като намаляването на имуществото на ищеца вследствие заплатената сума за адвокатско възнаграждение, е предизвикано от издаването на наказателно постановление, с което е наложена глоба, която той е счел за незаконосъобразно наложена. Обстоятелството, че адвокатската защита по делата за обжалване на  наказателни постановления не е задължителна, не влече по необходимост и извода, че страната няма право да ангажира свой процесуален представител, нито че ангажирането на такъв не се намира в причинна връзка с издаденото наказателно постановление. В този смисъл е и Тълкувателно решение № 1 от 15.03.2017 г. на ВАС по тълк. дело № 2/2016 г., ОСС, I и II колегия, с което е постановено, че при предявяване пред административните съдилища на искове по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ за имуществени вреди от незаконосъобразни наказателни постановления, изплатените адвокатски възнаграждения в производството по обжалването и отмяната им представляват пряка и непосредствена последица по смисъла на чл. 4 от този закон. Ангажирането на адвокатска защита е израз на нормалната грижа на лицето за охраняването на неговите права и интереси.

Изложеното мотивира съдът да приеме, че са установени и доказани предпоставките за реализиране на отговорността на държавата по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ, поради което исковата претенция е  доказана по основание и  ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца обезщетение за имуществени вреди, представляващи направени разноски за адвокатско възнаграждение, в резултат на отменено като незаконосъобразно с влязло в сила съдебно решение наказателно постановление.

Следва да бъде уважен и акцесорния иск за законната лихва върху уважения размер на иска от 300 лв., считано от датата на депозиране на исковата молба в съда, до окончателното й изплащане

На основание чл. 10, ал. 3 от ЗОДОВ на ищеца ще следва да бъдат присъдени и сторените в настоящото производство разноски, съразмерно с уважената част от иска му. Възражението на ответната страна за прекомерност на заплатения адвокатски хонорар от 400 лева е основателно. Съгласно чл. 8 ал.1 т.1 от Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните адвокатски възнаграждения, за административни дела с материален интерес до 1000 лв., възнаграждението за адвокатско представителство е 300 лв. Процесният казус не разкрива фактическа и правна сложност, делото е приключено в едно съдебно заседание, без разпити на свидетели и вещи лица. Ето защо, съдът е на мнение, че дължимото адвокатско възнаграждение следва да бъде редуцирано до минимално предвидения в Наредба № 1 от 09.07.2004 г. размер. Следва да бъде присъдена и заплатената държавна такса за водене на делото в размер на 10 лв.

По изложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА ОДМВР, гр. Пазарджик, с адрес за призоваване гр. Пазарджик, пл. „Съединение“ № 3 да заплати на Н.Х.Н., ЕГН ********** ***  сумата в размер на 300 /триста / лева,  представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди- заплатено адвокатско възнаграждение за осъществено процесуално представителство по по АНД 72/2017 г. по описа на РС Велинград във връзка с отменено наказателно постановление № 16-0367-001810 от 21.10.2016 г. на Началника на РУ Велинград, както и законната лихва върху тази сума, считано от 21.12.2020 г. до окончателното й изплащане.

 

ОСЪЖДА ОДМВР, гр. Пазарджик, с адрес за призоваване гр. Пазарджик, пл. „Съединение“ № 3  да заплати на  Н.Х.Н., ЕГН **********  сторените в настоящото производство разноски в размер на 310 лв. /триста и десет лева/, от които  10 лева държавна такса и 300 лв. разноски за един адвокат.

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховен административен съд на Република България в 14-дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено.                  

                                          

                                                                  

СЪДИЯ:/П/