Решение по дело №3750/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 235
Дата: 28 януари 2020 г.
Съдия: Дарина Стойкова Матеева
Дело: 20197180703750
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

              

      

  235                                                  28.01.2020    година                            град Пловдив

             

 

                     В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд-Пловдив, XXIV състав,в публично съдебно  заседание на четиринадесети януари  през две хиляди и двадесета година в състав:

 

 

                                                  Председател: ДАРИНА МАТЕЕВА

 

                                                         Членове: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ  

                                                                        ВЕЛИЗАР РУСИНОВ   

                                                                     

при секретар К.Р.

и с участието на прокурор Росен Каменов

като разгледа докладваното от  съдия  Д.Матеева  КАН дело № 3750 по описа  за 2019 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

 

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.    

 

Образувано е по касационна жалба на „ЧИСТОФАЙНИК ГРУП” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Садово, ул. „Кирил и Методий“ № 33, представлявано от М.Г.Ц.,чрез адвокат Н.Т.против Решение № 1208/24.06.2019 год., постановено по АНД № 2107/2019 год., по описа на Районен съд - Пловдив, VІІІ - ми н.с., с което е потвърдено Наказателно постановление № 383054-F402791 от 27.11.2018г., издадено от Зам. директор при ТД на НАП гр. Пловдив, с което на „ЧИСТОФАЙНИК ГРУП” ЕООД,  на основание чл. 74, ал. 1, предложение 2 от Закон за счетоводството /ЗСч/ е наложено административно наказание  „имуществена санкция“ в размер 200  /двеста/ лева за извършено нарушение по  чл. 38, ал. 1, т. 1 от ЗСч.      

По подробно изложени доводи в касационната жалба се иска от настоящия касационен състав отмяна на процесното решение, като неправилно и незаконосъобразно,издадено при съществени нарушения на административнопроизводствените правила и при неправилно приложение на материалния закон -касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1  и т.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН.

Ответникът по касационната жалба –ТД на НАП-Пловдив, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, представя писмен отговор и поддържа,че жалбата като неоснователна следва да бъде отхвърлена,а оспореното решение потвърдено като правилно и законосъобразно.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение, като правилно и законосъобразно, да бъде оставено в сила. 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

          Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна ,за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално ДОПУСТИМА.

       Разгледана по същество жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Производството пред  Районен съд – Пловдив  се е развило по жалба на  „ЧИСТОФАЙНИК ГРУП” ЕООД  срещу Наказателно постановление № 383054-F402791 от 27.11.2018г., издадено от Зам. директор при ТД на НАП гр. Пловдив, с което на „ЧИСТОФАЙНИК ГРУП” ЕООД,  на основание чл. 74, ал. 1, предложение 2 от Закон за счетоводството /ЗСч/ е наложено административно наказание  „имуществена санкция“ в размер 200  /двеста/ лева за извършено нарушение по  чл. 38, ал. 1, т. 1 от ЗСч.      

Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че  с акт за установяване на административно нарушение от 29.08.2018г. при извършена служебна проверка е било констатирано, че „ЧИСТОФАЙНИК ГРУП” ЕООД - предприятие по смисъла на Закона за счетоводството и търговец по смисъла на Търговския закон, като е бил задължен, не е публикувал годишния финансов отчет /ГФО/ за 2017г, като не го е заявил за вписване и не го е представило  за обявяване в Търговския регистър при Агенцията по вписванията в законоустановения срок - до 30 юни на следващата година, т. е. до 02.07.2018г. /30.06.2018г. и 01.07.2018г. са неприсъствени дни/. Търговското предприятие е извършвало дейност през отчетния период 2017г., видно от подадената в ТД на НАП Пловдив годишна данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО с вх. №1600И0556442/21.02.2018г., и от приложения към нея годишен отчет за дейността. Съгласно данните в част  от посочената декларация нетните приходи от продажби за 2017г. са в размер ан 74 671,83 лв.

         ГФО на дружеството за 2017г. е заявен за вписване и представен за обявяване в Търговския регистър  към Агенцията по вписванията на 28.08.2018г.

         С оглед направените констатации, било прието, че дружеството-жалбоподател на 03.07.2018г. в гр.Пловдив е извършило нарушение по чл.38, ал.1, т.1 от ЗСч. Актът бил съставен в присъствието на представител на дружеството, който се запознал със съдържанието на акта и го подписал без възражения. Получил и препис от него.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и атакуваното наказателно постановление, в което административнонаказващият орган е възприел залегналата в акта фактическа обстановка и е подвел констатираното нарушение по чл.38, ал.1, т.1 от ЗСЧ, като на основание       чл. 74, ал. 1, предложение 2  от ЗСЧ, наложил на жалбоподателя имуществена санкция в размер на 200лв.

Правилно е преценено от въззивния съд,че при съставяне на АУАН и издаване на НП са спазени предвидената форма и процесуален ред, като констатиращият и санкционният актове имат необходимите реквизити и минимално изискуемо съдържание, съобразно изискванията на чл. 42 от ЗАНН - за АУАН, респ. и чл. 57 от ЗАНН - за НП,както и че п 

 

 

 

ри издаването на Акта и НП са спазени предвидените от разпоредбите на ал. 2 и ал. 3 на чл. 34 от ЗАНН срокове.

 

 

 

 

За да потвърди НП, решаващият състав е формирал извод за извършено изпълнително деяние в рамките на повдигнатото обвинение, съответно приложение на санкционната разпоредба, спрямо установеното нарушение и липса на допуснати съществени нарушения на производствените правила, водещи до отмяна на наказателното постановление.

Настоящата касационна инстанция намира за правилни фактическите установявания, както и правните изводи, касаещи квалификацията на установените факти, направени от първоинстанционния съд, като счита, че същите са основани на задълбочен анализ на събраните в хода на пълно и всестранно проведено съдебно дирене доказателства. В тази насока не се споделят общо изложените доводи на касационния жалбоподател за наличие на допуснати нарушения на съдопроизводствените правила, като е видно, че Районният съд е постановил решението си, след като е събрал по делото относими доказателства, които са били достатъчни за направата на крайните му изводи и на които съдът е дал обективна оценка. Въззивната съдебна инстанция е дала конкретен отговор на всички, макар и общо формулирани, възражения на жалбоподателя, като е достигнала до законосъобразен извод за наличие на установено нарушение по  чл. 38, ал. 1, т. 1 от ЗСч, за което, съгласно чл. 16, ал. 1, т. 4 от ЗСч, жалбоподателят Цветкова, в качеството й на управител на дружество е отговорна, като се има предвид, че на нея, съгласно вписаното в ТР, е възложено и самостоятелно упражняване правата на ръководител на предприятието, каквото е търговското дружество по смисъла на ЗСч. Впрочем, тези изводи по същество не са били и оспорени от касационния жалбоподател.

 

 

 

В случая действително е налице неизпълнение на задължение, въведено със ЗСч, което е свързано с важното изискване за публичност на финансовите отчети, както е озаглавена и Глава шеста на ЗС, в която се намира нарушената разпоредба.

В оспореното решение на районния съд е обсъдена и липса на основания за квалифициране на простъпката като  маловажен случай.

В този смисъл районният съд е изградил обосновани и законосъобразни изводи за извършено нарушение на посочените в АУАН нормативни разпоредби.

         Районният съд е  изложил подробни мотиви   ,които настоящият касационен състав споделя и  на основание чл. 221, ал. 2, изр. последно АПК /в сила от 01.01.2019 г./ препраща към мотивите на първоинстанционното решение, които възприема като свои.

С оглед изложените съображения съдът намира, че не са налице твърдените касационни основания, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

 

Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Административен съд-Пловдив

 

                                                                                                                       

Р     Е     Ш     И :

 

 

 ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 1208/24.06.2019 год., постановено по АНД № 2107/2019 год., по описа на Районен съд - Пловдив, VIII н.с.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

                                                       

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

                                                                   

                                                                                        2.