Определение по дело №273/2019 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 110
Дата: 18 юли 2019 г. (в сила от 31 юли 2019 г.)
Съдия: Наташа Иванова Даскалова
Дело: 20195210200273
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юли 2019 г.

Съдържание на акта

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№ ………..

 

18.07.2019 година,гр.Велинград

 

 

ВЕЛИНГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД на осемнадесети юли ,две хиляди и деветнадесета  година в  з а к р и т о  заседание   в следния    с ъ с т а в :

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:НАТАША ДАСКАЛОВА

 

като разгледа докладваното от районния съдия НАТАША ДАСКАЛОВА  ч.н.дело № 273  по описа за 2019 година на Районен съд Велинград и за да се произнесе взе предвид следното:

 

                   Производство по реда на чл. 243,ал.5 и6 от НПК.

                   С постановление от  23.05.2019 г. Районна прокуратура Велинград  е прекратила наказателното производство по досъдебно производство  вх.№ 995/2019 г. по на РП Велинград и № 87/2017 г. по описа на ОСлО - Пазарджик, водено срещу  М.А.К.  от гр.Варна , за престъпление по чл.286, ал.1 от НК.

Постановлението е обжалвано от Ю.А.С. и М.М.У.,чрез адв. Р.А. – АК Пазарджик ,  с искане да бъде отменено,като незаконосъобразно и необосновано – в жалбата се сочат доводи,че не са обсъдени всички факти и обстоятелства,имащи значение за извършване на деянието и случая е разгледан едностранчиво,без да се вземат предвид всички свидетелски показания,мястото,където  са разговаряли лицата и наличието на охрана на РС Велинград;  изразява се несъгласие с доводите,изложени в постановлението относно правото на гражадните да подават жалби,сигнали и молби;

                        Жалбата е процесуално допустима - подадена е в 7-дневния законоустановен срок от получаване на постановлението от пострадали лица / относно наличие на пострадал при престъпление набедяване – Определение  от 27.09.2018година,постановено  по в.н.ч.дело  №661/2018 година по описа на ОС Пазарджик/.

 

                       След като  се запозна с постановлението и   събраните доказателства по време на досъдебното производство ,съдът  счита,че  постановлението за прекратяване на наказателно производство  е незаконосъобразно и необосновано,поради    което следва               да      бъде   о т м е н е н о  . По време на досъдебното производство  не са събрани всички доказателства,които са необходими за изясняване на обстоятелствата във връзка с осъществяване на процесното   деяние и по-конкретно  за наличие на обективния и  на субективния елемент на престъплението набедяване  по чл. 286,ал.1 от НК т.е отправени ли са закани за убийство  или не от двете лица,посочени в жалбата и  дали при подаване на жалбата до Началника на РУ на МВР Велинград  К. е съзнавал,че поведението му е неправомерно т.е дали е осъзнавал,че посочените от него лица не са го заплашвали с убийство . Освен това в обжалваното наказателно не са обсъдени събраните до този момент доказателства  в тяхната съвкупност,поради което и извода,че от обективна и субективна страна не е осъществен  състава на престъпление  по чл. 286,ал.1  от НК е необоснован –  само посочване ,че не е установено какво точно са си говорили  М.К. , С. и У. пред сградата на Районен съд Велинград не води до извода,че последните не са заплашвали,респ. че са заплашвали първия с посегателство срещу живота му. Нещо повече – при отмяна на предходното определение за прекратяване на досъдебното производство с  Определение № 156 от 20.08.2018 година,постановено по ч.н.дело № 353/2018 година на РС Велинград и с Определение  № 509 от 28.09.2018 година,постановено по в.ч.н.дело № 663/2018 година на ОС Пазарджик е  констатирано,че при прекратяване на наказателното производство прокурорът не е посочил коя от двете хипотези на чл. 24,ал.1,т.1 от НПК е налице т.е дали деянието не е извършено или не съставлява престъпление ,като и  в Постановлението за прекратяване на наказателното производство,предмет на настоящето производство,отново  не е конкретизирано основание за прекратяване. Въззивният съд изрично е посочил,че  непосочване на основание за прекратяване на практика води до необоснованост  на постановлението,тъй като това обстоятелство е съществено и подлежи на съдебен контрол. Последният не може да бъде осъществен в случай,че липсва посочване на конкретното основание за прекратяване на наказателното производство.

                    С оглед на изложеното до тук съдът счита,че обжалваното постановление следва да бъде  о т м е н е н о   изцяло и делото да бъде върнато на Районна прокуратура Велинград за събиране на нови доказателства, за изясняване на обстоятелствата по делото, за  обсъждане на събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и за конкретизиране на основанието за прекратяване на наказателното п-во,ако отново бъде достигнато до извода,че е налице такава предпоставка.

                   Водим от изложеното до тук  на основание с чл.243,ал.5 и  ал.6. от НПК съдът

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И    :

 

                   О т м е н я в а Постановление от  23.05.2019 г. на Районна прокуратура Велинград ,с което  е прекратено наказателното производство по досъдебно производство  вх.№ 995/2019 г. по на РП Велинград и № 87/2017 г. по описа на ОСлО - Пазарджик, водено срещу  М.А.К.  от гр.Варна , за престъпление по чл.286, ал.1 от НК  и     в р ъ щ а  делото на Районна прокуратура Велинград  за  изпълнение на  посочените по-горе указания.

                   Определението  може да се протестира прокурора и да се обжалва от обвиняемия и неговия защитник,от пострадалия и от ощетеното юридическо лице  пред  Окръжен съд Пазарджик в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

 

                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: