Решение по дело №75/2023 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 май 2023 г.
Съдия: Бистра Радкова Бойн
Дело: 20237270700075
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 март 2023 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

 

град Шумен, 16.05.2022г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Административен съд– град шумен, в публичното заседание на втори май през две хиляди двадесет и трета година, в следния състав:

                                                                    Председател: Снежина Чолакова

                                                                          Членове:  Росица Цветкова

                                                                                             Бистра Бойн

 

при секретаря Ив.Велчева и с участие на прокурор П.Вълчев от Окръжна прокуратура- гр. Шумен, като разгледа докладваното от съдия Бистра Бойн  КАНД № 75 по описа за 2023г. на Административен съд- Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба от Директор на офис/ дирекция за обслужване Шумен в ТД на НАП- Варна, депозирана чрез Цв.С.- старши юрисконсулт при ТД на НАП- Варна/офис- Шумен, срещу Решение № 84/08.03.2023г., постановено по АНД № 13/2023г. по описа на Районен съд Шумен. С жалбата се навеждат твърдения за незаконосъобразност на атакувания съдебен акт, поради издаването му в нарушение на материалноправни и процесуалноправни норми. Сочи се, че фактът на извършване на нарушението и неговият автор са установени по безспорен начин, както и че деянието е квалифицирано правилно от обективна страна и правилно на нарушителя е наложена имуществена санкция. Твърди се, че не са допуснати нарушения на процесуалните правила и не се споделя становището на първоинстанционния съд за маловажност на случая. Въз основа на изложените аргументи се отправя искане за отмяна на атакувания съдебен акт и за постановяване на ново решение по съществото на спора, потвърждаващо отмененото от районния съд наказателно постановление.

Ответната страна- „К.Е.“ООД, ЕИК ********* със седалище ***, редовно и своевременно призован, изпраща процесуален представител- адв.Н.в проведеното съдебно заседание. Сочи се, че решението на районния съд е правилно и законосъобразно и моли същото да бъде оставено в сила, като се претендират деловодни разноски.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура изразява становище, че жалбата е процесуално допустима, но разгледана по същество е неоснователна. Сочи, че решението на районния съд е правилно и законосъобразно и моли съда да го остави в сила.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл.211 ал.1 от АПК, от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл.210 ал.1 от АПК и при спазване на изискванията на чл.212 от АПК. Разгледана по същество, същата се явява неоснователна, като съображенията в тази насока са следните:

Предмет на касационно оспорване е решение на районния съд, с което е отменено Наказателно постановление №680236-F686727/06.12.2022г. на Директора на офис за обслужване Шумен при ТД на НАП-Варна. С цитираното наказателно постановление, издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение № F686727/28.11.2022г., „К.Е.“ООД, ЕИК *********, със седалище *** било санкционирано за това, че не изпълнило задължението си да подаде в законоустановения срок до 14.11.2022г., включително Справка Декларация по ЗДДС, заедно с дневник на покупките и дневник на продажбите за данъчен период 01.10.2022г.- 31.10.2022г., като му била наложена имуществена санкция в размер на 500лв., на осн. чл.179 от ЗДДС за нарушение на чл.125 ал.1, във връзка с чл.125 ал.5 от ЗДДС. Актът бил връчен при подробно изложени възражения на представител на дружеството за технически срив в сайта на НАП в деня на подаване на декларацията. Въз основа на него било издадено процесното НП, с което дружеството било санкционирано, като липсват изложени всякакви мотиви относно направените възражения.

При така изяснените обстоятелства и събрания в цялост по делото доказателствен материал, районният съд е приел, че актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от оправомощени за това лица, в рамките на определената им компетентност. За да постанови решението си, Районен съд Шумен е събрал и приобщил към делото по надлежния процесуален ред относимите писмени доказателства, представени съответно с наказателното постановление и е събрал гласни доказателствени средства в хода на съдебното производство, като делото е изцяло изяснено от фактическа страна. Обстоятелствата, изложени в акта и наказателното постановление, са проверени от районния съд с допустимите по закон доказателствени средства. Решението е постановено от фактическа страна на база събраните доказателства, като съдът е изпълнил задължението си, разглеждайки делото по същество, да установи дали е извършено нарушение и обстоятелствата, при които е осъществено. Съдът е мотивирал решението си с приложение на чл.28 от ЗАНН и са изложени мотиви за маловажност на нарушението, които напълно се споделят от настоящия състав, поради което твърденията в противоположния смисъл, направени в касационната жалба са неоснователни.

Шуменският административен съд намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо. В тази връзка, съдът съобрази, че същото е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от компетентен съд в рамките на правомощията му.

При реализираната проверка за съответствие на решението с материалния закон, съобразно възведеното касационно основание, настоящият състав намира, че при обективно възприетата фактическа обстановка по делото, въззивният съд е изградил правилни изводи за незаконосъобразност на наказателното постановление. Касационната инстанция напълно споделя съображенията на решаващия съд за допуснатите от административнонаказващия орган нарушения на материалния закон с оглед липса на преценка на обстоятелствата по случая и на осн.чл.221 ал.2 от АПК препраща към мотивите на първоинстанционния съд.

         Съгласно чл.179 ал.1 от ЗДДС, лице, което, като е длъжно, не подаде справка-декларацията по чл. 125 ал.1 или не ги подаде в предвидените срокове, се наказва с имуществена санкция за юридическите лица в размер от 500 до 10000лв. Нарушението в настоящия казус се отличава от останалите от същия вид, понеже декларацията е подадена преди същото да бъде установено от наказващия орган с АУАН. Обстоятелствата, че при подаване на декларацията в законоустановения срок са били налице технически проблеми не са изследвани от административно-наказващия орган. Фактите, че процесната декларация, е подадена с незначително закъснение от няколко дни, че това е инцидентна проява, извършена за първи път, декларацията е нулева и липсват настъпили вредни последици за държавния бюджет, налагат извода, че санкционираната деятелност, притежава обществена опасност, значително по-ниска от тази на обичайните административни нарушения от посочения вид и извършеното представлява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН. От фактът, че задължението е било изпълнено преди несвоевременното подаване на декларацията да бъде констатирано от наказващия орган, следва, че целите на наказанието, посочени в чл.12 от ЗАНН, са били постигнати преди да бъде санкционирано лицето, което от своя страна обезсмисля налагането на наказанието и също обуславя незаконосъобразността на наказателното постановление. В този смисъл е практиката на ШАС по сходни казуси– КАНД № 122 по описа за 2022г., КАНД № 295 по описа за 2021г. и др. Ограничен в пределите на касационната проверка до релевираните с жалбата пороци на решението, съдебният състав не намира основания за неговата отмяна. Служебната проверка по чл.218 ал.2 от АПК не установи основания за нищожност, недопустимост на атакуваното решение или несъответствие с материалния закон.

С оглед изложеното, Шуменският административен съд намира касационната жалба за неоснователна, а решението като правилно и законосъобразно, следва да бъде оставено в сила, на основание чл.221, ал.1 и ал.2, предл.1 от АПК, във вр.с чл.63в от ЗАНН.

 С оглед изхода на спора и своевременно отправеното искане за присъждане на разноски от страна на ответника по касация, доказано по основание и размер, ТД на НАП- Варна следва да бъде осъдена да заплати на жалбоподателя разноски в размер на 400 лева във връзка с осъществено процесуално представителство в хода на касационното производство.

Водим от горното, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение 84/08.03.2023г., постановено по АНД № 13/2023г. по описа на Районен съд Шумен.

           ОСЪЖДА ТД на НАП- Варна да заплати на „К.Е.“ООД, ЕИК *********, със седалище ***, сумата от 400 /четиристотин/ лева, представляваща заплатено адвокатско възнаграждение във връзка с осъществено процесуално представителство в хода на КАНД № 75/2023г. по описа на АдмС Шумен.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                                    

                                                                                             2.