Определение по дело №240/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 273
Дата: 9 юли 2020 г. (в сила от 17 юли 2020 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20201400200240
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 1 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на девети юли, две хиляди и двадесета година в състав:

 

   Председател:ЛИДИЯ КРУМОВА

        

с участието на секретаря Лилия Горчева и прокурора Силвия Миленкова, като разгледа докладваното от съдията ЧНД N 240 по описа за  2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от л.св. М.Т.Л., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право за УПО, дал е достатъчно доказателства за своето поправяне, в тежко здравословно състояние е, поради което прави искане да бъде освободен от изтърпяване на неизтърпяната част от наказанието.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца със справка за изтърпяното наказание и неизтърпения остатък, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 и 156 ЗИНЗС, план на присъдата, доклад за пробационен надзор и личното затворническо досие на л.св. М.Л..

В съдебно заседание осъдения участва чрез видеоконферентна връзка по Skype, като поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Затвора гр. Враца се представлява от Инспектор Режимна дейност С.М., който изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъдения е изтърпял фактически повече от 2/3 от наложеното му наказание и с поведението си е дал достатъчно  доказателства за своето поправяне, поради което отговаря на изискванията на чл. 439а НПК за УПО. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище, че молбата за УПО е основателна и прави искане за уважаването й.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

М.Т.Л. е осъден с присъда № 1/30.01.2009год. на ОС Враца, постановена по нох дело № 426/08год., за престъпление, извършено при условията на опасен рецидив по чл.116, ал.1, т.12 НК на 15 години лишаване от свобода, при първоначален режим „Строг“. Преди това е осъждан многократно за умишлени престъпления, включително и с ефективни наказания лишаване от свобода, които е изтърпял.

Л.св. М.Л. е започнал да търпи наложеното му наказание от петнадесет години лишаване от свобода на 02.02.2010год., като до момента е изтърпял фактически 9 години, 8 месеца и 7 дни, от предварителен арест 10 месеца и 25 дни, от работа 1 година, 9 месеца и 12 дни, или общо изтърпяно 12 години, 4 месеца и 14дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер  2 години, 7 месеца и 16 дни.

При това положение, осъденият Л. е изтърпял фактически повече от 2/3 от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.2 НК. 

От приложения доклад за оценка на риска от рецидив и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначалния риск от рецидив е определен като висок с 96 точки. Рискът от вреди по време на престоя останалите лишени от свобода е среден, предвид склонността на осъдения към избухливост и лесна раздразнителност, а за служителите на затвора рискът е нисък. Среден е рискът от вреди за обществото и се обуславя от криминалното му минало и настоящето правонарушение. С оглед констатираните дефицитни зони при осъдения Л., в плана на присъдата са заложени следните задачи: разпознаване на проблемите и формиране на известна самокритичност; създаване и поддържане на добри взаимоотношения с близките; осъзнаване на нанесените вреди и зависимостта на престъпленията от употребата на алкохол. При изготвените междинни оценки се установява понижение на стойностите на риска от рецидив на 88 точки, на 79, 77 и на 71 точки като от висок преминава до среден и се запазва в тези стойности.  Рискът от вреди за останалите лишени от свобода се снижава до нисък, а рискът от вреди за обществото се запазва среден.

В условията на затвора за изтеклия период от изтърпяване на присъдата рискът от рецидив се запазва в средни стойности от 71 точки. В резултат на проведената индивидуално-корекционна работа с л.св. е настъпила положителна промяна в разделите: отношение към правонарушението, трудова заетост, начин на живот и обкръжение, злоупотреба с алкохол, взаимоотношения и умения за мислене.

У л.св. е формирана самокритичност към собственото криминално поведение и осъзнаване на причинените вреди. Осъдения Л. приема престъплението за доказано, изразява съжаление за извършеното и разпознава алкохола като основен фактор за криминалното му поведение. Налице е актуална мотивация за промяна на досегашния начин на живот. Същият е бил трудово ангажиран като чистач на етажа на основание чл. 80 от ЗИНЗС, а впоследствие  и като чистач на 4-и етаж на ИСДВР по домакински щат.  При изпълнение на задълженията е проявявал отговорност.  Към момента не е трудово ангажиран поради влошено здравословно състояние и решение на ТЕЛК с отпусната пенсия за инвалидност. Към служителите и останалите осъдени лица, л.св. Л. показва толерантно отношение, демонстрира загриженост и подкрепа към лишени от свобода с малък житейски опит и им въздейства позитивно, избягва общуване с лица с деструктивни прояви. Именно това негово поведение  е предпоставка за понижаване стойностите на риска от вреди в охраняема среда. Включва се в груповите и общозатворнически мероприятия. Декларира категорично желание и готовност да не употребява алкохол – резултат от продължителния престой и наложените ограничения, довели до осъзнаване на алкохола като основен фактор за криминалното му поведение. С времето е възстановил контактите си с двамата си синове, които макар и епизодични се отразяват положително на емоционалното му състояние. Опитва се да формулира проблемите си и се наблюдава търсене на алтернативи за адекватното им решаване. Констатира се разбиране на необходимостта от планиране и подчиняване на действията на поставените цели.

В крайна сметка отчита се нисък риск от вреди за персонала на затвора и останалите лишени от свобода и нисък риск от суицид. Рискът от вреди за обществото се запазва среден и е обусловен от характера на извършеното от него тежко престъпление и криминалното му минало. Рискът от бягство остава среден, предвид осъждането му в миналото за бягство. Следва обаче да се отчете, че същият има четири разрешени прекъсвания на изпълнение на наказанието поради лечение от онкологично заболяване и след всяко от тях се е завръщал навреме.

Режимът на изтърпяване на наказанието на л.св. Л. е сменен от Строг на Общ с Протокол № 6/25.09.2013год. по реда на чл. 73 от ЗИНЗС.

Осъдения спазва реда и дисциплината, няма извършени нарушения и наложени наказания, не създава проблеми на НОС и администрацията на затвора, участва в предлаганите възможности за оползотворяване на престоя в затвора. През м. февруари 2020год. успешно е завършил корекционна програма „Подготовка за живот на свобода“.

 По време на трудовата му ангажираност не е имало случаи на нарушение на трудовата дисциплина или лошо изпълнение на поставените му задачи. Трудовата му ангажираност е прекъсната не по негово желание, а поради онкологично заболяване, което е наложило оперативно лечение и дълъг период на възстановяване.

Финансово разчита на инвалидната пенсия, която му е отпусната. През 2019год. администрацията на затвора му е оказала съдействие за издаване на лична карта с постоянен адрес ***, където ще пребивава след освобождаването му.

Л.св. Л. е съгласен със заложените цели и задачи в плана на присъдата и оказва съдействие за тяхното реализиране. Относително добре осъзнава тежестта на извършеното престъпление и миналото си криминално поведение. Забелязва се положителна тенденция в нагласите му да води законосъобразен начин на живот след освобождаване, в резултат на преживените ограничения в условията на контролирана среда, напредналата възраст и влошеното здравословно състояние.

В обобщение на горното следва да се посочи, че към настоящия момент по отношение на л.св. М.Л. са налице и двете законови предпоставки за УПО, а именно същият е изтърпял фактически повече от 2/3 от определеното му наказание и с поведението си е дал достатъчно доказателства за своето поправяне, което е основание да бъде уважена молбата му за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му наказание, в размер на 2 години, 7 месеца и 16 дни.

На основание чл. 70, ал.6, изр.1 НК на л.св. Л. следва да се определи изпитателен срок в размер на неизтърпения остатък от присъдата.

С оглед по-големия остатък от наказанието, приложения доклад за пробационен надзор и на основание чл. 70, ал.6, изр. 2 НК, през изпитателния срок от 2 години, 7 месеца и 16 дни на Л. следва да се наложи Пробационна мярка по чл. 42а, ал.2, т.1 НК – Задължителна регистрация по настоящ адрес, с периодичност два пъти седмично, която да се изпълнява на адрес в гр. ***.

При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т.2 и ал.6 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО л.св. М.Т.Л., роден на ***год. в гр. Каварна, с постоянен адрес ***, български гражданин, женен, с основно образование, осъждан, с ЕГН **********, от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му по НОХД № 426/2008год. на ОС Враца наказание лишаване от свобода за срок от 15 /петнадесет години/, с остатък 2 /две/години, 7 /седем/ месеца и 16/шестнадесет/дни.

На основание чл. 70, ал.6, изр.1 НК ОПРЕДЕЛЯ на М.Т.Л. изпитателен срок в размер на 2 /две/години, 7 /седем/ месеца и 16/шестнадесет/ дни.

На основание чл. 70, ал.6, изр.2 НК ПОСТАНОВЯВА през изпитателния срок от 2 /две/години, 7 /седем/ месеца и 16/шестнадесет/ дни М.Т.Л. да търпи Пробационна мярка по чл. 42а, ал.2,  т.1 НК - Задължителна регистрация по настоящ адрес, с периодичност два пъти седмично, която да се изпълнява на адрес в гр. ***.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране пред САС в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца и на РС Каварна – Бюро „Съдимост“.

 

 

 

 

 

                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: