Решение по дело №1412/2020 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1197
Дата: 7 август 2020 г. (в сила от 7 август 2020 г.)
Съдия: Мариана Георгиева Карастанчева
Дело: 20202100501412
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 16 юни 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

                              Р      Е     Ш    Е     Н    И   Е    I-206  

                                    

 

 

                                   град Бургас , 07.08. 2020 година     

 

 

Бургаският      окръжен     съд ,     гражданска колегия    ,

в   публично      заседание  

на ............двадесет и девети юли…..през

две хиляди и  двадесета    година ,             в състав :

 

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ :Мариана Карастанчева 

                             ЧЛЕНОВЕ  :Пламена Върбанова        

                                                  мл.с. Детелина Димова                                                 

                                                                                             

при  секретаря  А.Цветанова      като   разгледа  докладваното

от.съдията  М.Карастанчева.в.гр.д. №  1412      по описа  за

                    2020 год.,за да се произнесе, взе предвид следното :

         

 

                                                           Производството е по чл. 258 и сл. ГПК и е образувано  по повод въззивната жалба на  процесуалния  представител на А.С.Ш.-в качеството и на ***** и  законен представител на малолетния Ж.Т.И.  –ищец    по гр.д. №165 /2017 год. по описа на Поморийския  районен съд против решение № 74/27.03.2020 год. постановено по същото дело  в частта  ,с която  е отхвърлен  предявения от  ищеца иск за изменение размера на издръжката ,дължима от ответника Т.Ж.И. на детето му Ж.Т.И. ,определена с решение по гр.д. № 140/2014 г. на РС-Поморие  над присъдения общ размер от 152,50 лв.  до претендирания размер от 400 лв.

                                                 Въззивникът     изразява недоволство от решението , като счита същото за неправилно и  необосновано.

                                            Сочи се на първо място  ,че  трудовото възнаграждение на ответника е много по-високо от заявеното  такова от 317,62 лв. , като се има предвид  с какво се занимава  /същият е автомонтьор/,а от друга страна  детето се нуждае от  по-висока издръжа ,която не може да бъде задоволена с 2 лв. – колкото е допуснатото увеличение.

                                               Моли се за отмяна на решението в атакуваната  част  и вместо него – постановяване на ново ,с което  се уважи изцяло исковата претенция .  Въззивната жалба  е допустима,подадена от процесуално легитимирано лице  против подлежащ на обжалбане акт .             

                                                          Въззимаемият  ответник    чред адвокатския си представител е подал  писмен отговор по чл. 263 от ГПК ,с който оспорва въззивната жалба ,като счита ,че при постановяване на атакуваното решение не са допуснати визираните нарушения.Сочи ,че  правилна е преценката на първоинстанционния съд  относно  необходимата издръжка от 180 лв. месечно за задоволяване нуждите на детето –предвид  възможностите на родителите   и потребностите на детето .Счита се ,че  твърденията за „заболявания“на детето са голословни ,неподкрепени с доказателства ,както са голословни и твърденията за  нарастнали потребности на детето във връзка с посещаването на училище.В същото време бащата  дава  и многобройни допълнителни финансови средства – за лекарства ,за пазар ,за закупуване на дрехи и лекарства ,на телефон,допълнително от ежемесечната издръжка ,която плаща.Затова и присъдената издръжка е правилно.                                  Моли се за потвърждаване на решението. .Не се сочат нови доказателства,като се възразява против искането за разпит на свидетел  .

                                                  След преценка на събраните по делото доказателства и като обсъди доводите на страните ,Бургаският окръжен съд прие за установено следното :

                                               Предявен е бил иск с правно основание чл. 150 вр.чл. 143 ал. 1 и 2 от СК .

                                               Безспорно е по делото ,че страните са бивши съпрузи ,чийто брак е прекратен с решение по гр..д. № 140/2014 г. по описа на РС-Поморие .От брака си имат родено дете – малолетния Ж.  ,родителските права  по отношение на което са били предоставени на ***** –А.Ш.  ,като бащата е бил осъден да заплаща  по 150 лв. месечна издръжка. Детето Ж.  И.  ,род. на  **.**.**** г.понастоящем е на * години , ученик в   *** клас в СУ“Иван Вазов „-гр.Поморие .

                                               Не може да има спор ,че за изминалите почти шест години от първоначалното определяне на издръжката за  малолетния Ж.   са се изменили както икономическите условия на живот в страната ,така и възрастта на детето  и съответните на тази възраст потребности –от дрехи ,храна ,учебни и извънучебни пособия и занимания  и т.н. Затова и изводите на първостепенния съд относно  нарастването на нуждите на детето до степен ,която да се квалифицира като изменение на обстоятелствата ,водещи до  нуждата от увеличаване на дължимата издръжка ,са правилни и обосновани . Както правилно е посочил първоинстанционният съд, налице е и промяна на  нормативната уредба  относно минималния размер  на дължимата издръжка ,която според нормата на чл. 142 ал. 2 от СК е в размер на ¼  от размера на минималната работна заплата,която за 2019 г. е 560 лв./определена с ПМС № 320/20.12.2018 г. / –т.е. минималният размер издръжка е 140  лв.,а от 01.01. 2020 г.минималната работна заплата е 610 лв./ПМС № 350/19.12.219г./ и минималната издръжка е в размер на 152,50 лв.   При това положение  определената с бракоразводното решение издръжка за малолетния Ж.  е почти минималната за страната ,а  с оглед на нуждите на детето и възможностите на родителите ,е налице основание за увеличаването й,още повече ,че за настоящата година е дори малко под минимума .

                                               Установено е по делото ,че *****та на детето  е безработна ,няма трудови доходи ,живее  с детето при своята *****-бабата по майчина линии в къща ,собственост на бабата ,която оказва  подкрепа както в отглеждането на детето ,така и с финансови средства .  Бащата – ответник от 2014 г. работи по трудово правоотношение с „ДУМ2012“ЕООД-гр.Поморие  на длъжност „автомонтьор“,като представя удостоверение от работодателя си ,че брутното му трудово възнаграждение  за 2019 г. е било 317,62 лв.месечно                                                    При така установените доходи на родителите на детето  с оглед  потребностите му  и възможностите на родителите  преценката на районния съд е била  ,че за задоволяване на месечните нужди на детето  е необходима месечна издръжка  от 180 лв. От тях  *****та,която полага е непосредствените грижи за детето ,следва да заплаща   издръжка в по-нисък размер – 27,50 лв. месечно , а бащата – по 152,50 лв.

                                                       Определеният размер на издръжката , която следва да заплаща бащата , до голяма степен е съобразен с приложените по делото доказателства ,най-вече с цитираното удостоверение за доходите му ,издадено от неговия работодател .Соченото  в това удостоверение  трудово възнаграждение на ответника обаче  е под минималното за страната ,което е недопустимо  . Правното значение на минималната работна заплата се проявява в това, че не може да бъде уговаряна работна заплата в по-малки размери. Такива уговорки било в колективен трудов договор, било в трудовия договор, са недействителни и по право се заместват с размера на минималната заплата, установена от МС.В тази връзка следва да се посочи ,че в обяснения по реда на чл.176 от ГПК  в с.з. от10.07.2019 г. по в.гр.д. № 878/2019 г. по описа на БОС/висящо между страните по повод  иск за промяна на родителските права върху детето Ж./ответникът по настоящото дело е посочил ,чеработи на пълен работен ден  и се осигурява на минималната работна заплата от 560 лв./но понякога   му плащат и бонуси към заплатата /.Извън основния си трудов договор  през почивните дни работи извънредно /обикновено в строителството / и си докарва допълнителни доходи /около 200 лв. месечно –вж.  приложение протокол от цитираното съдебно заседание на л.32-38 от настоящото дело/.Затова и  настоящият съдебен състав счита ,че доходите на бащата са над минималното  за страната месечно трудово възнаграждение .

                                                           Следва да се подчертае ,че задължението за заплащане на издръжка на непълнолетно дете е безусловно ..Разпоредбата на чл. 143 ал. 1 и 2 от СК  предвижда ,че родителите дължи издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца ,независимо  дали последните са трудоспособни  и дали могат да се издържат от имуществото си  и са длъжни   съобразно своите възможности и материално състояние да осигурят условия  на живот ,необходим за развитието на детето .Правото  да получи издръжка е безусловно ,като е достатъчно  наличието на качеството „непълнолетно лице „ по отношение на претендиращия издръжката ,като размерът на издръжката  съгласно чл. 142  от СК  се определя в зависимот от две величини –нуждите на детето и възможностите на родителя  и е определен само минималния размер  на издръжката  на едно дете ,равна на една четвърт  от минималната работна заплата .Нуждите на детето се преценяват с оглед на правилното му отглеждане ,здравословното състояние ,възраст ,нуждите от получаване на образование  на детето и задоволяване  на неговите потребности .Тук следва  да се преценяват нормалните , ежедневните нужди на детето  от храна , облекло , ученически пособия и т.н.По отношение средствата ,необходими за отглеждането и възпитанието на детето Ж.   като дете на 9 години  следва да се посочи например/както е сторил и първоинстанционния съд / ,че  съгласно чл. 49 ал. 2 от ППЗЗДет ,който регламентира издръжката ,която осигурява държавата ,се гарантира издръжка  за деца от 7 до 14 години  издръжка в размер на 3,5-кратния размер  на гарантирания минимален доход за страната ,а в чл. 50 от ППЗЗДет се гарантира  същата издръжка за деца ,настанени за отглеждане  в приемно семейство .Съгласно ПМС № 305/19.12.2017 г. месечния размер  на гарантирания минимален доход  е 75 лв. –т.е. за деца над 7 години  гарантираната издръжка  е в размер на 262,50 лв. месечно .Така посоченият размер на средствата за издръжка е критерий  за минимален и жизнено  необходим размер на средствата за отглеждането на едно дете  и за което поради липса на средства   или на отглеждане от  двама родители ,за настанени  за отглеждане в приемно семейство  или с ниски доходи  е предвидена социална защита от държавата  с посочения размер на средствата на база на възрастта на детето  и размера на гарантирания минимален доход в страната .В случая  издръжката за детето Ж. следва да бъде определена така ,че на детето да бъде дадена възможност  за отглеждане , задоволяване на всички  жизнени  потребности ,така ,както детето би било отглеждано и в  семейството от двамата родители ,ако живеят заедно .В тази връзка правилно и законосъобразно първоинстанционният съд е съобразил  и възможностите на родителя , който дължи издръжка ,както и че няма доказателства същият да има такива задължения към други низходящи /не са представени доказателства относно наличие на други доходи на ответника-установено е ,че същият живее  на единия етаж от наследствена къща ,не отдава  помещения под наем ,за да си докарва допълнителни доходи / .От приложените по делото доказателства се установи ,че  същият притежава 20-годишен лек автомобил ,като на негово име са регистрира още два автомобила ,за които дава обяснение,че практически не са негови.Всички тези доказателства  не го поставят в обективна невъзможност  да заплаща издръжка  в необходимия за правилното отглеждане и възпитание на детето ,както и за задоволяване на нуждите му размер ,така ,както тези нужди  биха били задоволени ,ако родителите живееха заедно .В случая задължението за заплащане на издръжка за малолетното му дете е привилегировано  пред всички останали задължения  на родителя и другите задължения не са основания за намаляване размера на издръжката ,необходим за задоволяване потребностите на детето . С оглед на това ,макар и правилно  районният съд да е преценил ,че бащата не е в състояние да заплаща претендирания размер издръжка от 400 лв.,то   за определяне размера  на издръжката и на осн.чл. 142 ал. 2 от СК   настоящата инстанция счита ,че необходимата месечна издръжка за детето е около 280 лв.От тях бащата следва да заплаща 180 лв. месечно,а *****та , при отчитане на това ,че  има доказани по-ниски доходи  и полага непосредствени грижи за детето следва да заплаща 100 лв./същата е в трудоспособна възраст  и не се събраха доказателства за  основателни причини да не полага труд /Не се установиха по категоричен начин  твърденията на въззивната страна за по-значителни нужди на детето с оглед здравословното му състояние –представените медицински документи  свидетелстват за често  боледуващо от  инфекции на горните дихателни пътища дете /с болки в гърлото и хрема / ,но липсват данни за някакви хронични или други заболявания ,различни от нормалните за дете на неговата възраст.

                                      Затова атакуваното решение в частта ,с която е отхвърлена претенцията за увеличение на издръжката за детето Ж. над сумата от 152,50 лв. до сумата от 180 лв. ,следва да бъде отменено и вместо него –издръжката да бъде увеличена на 180 лв. месечно ,които бащата да заплаща за детето .В останалата част решението следва да бъде потвърдено .При този резултат  в полза на въззиваемия следва да бъдат присъдени направените разноски по делото  с оглед отхвърлената част от жалбата .Предвид приложения списък на разноските по чл. 80 от ГПК в полза на същия следва да бъдат присъдени разноски в размер 250 лв.Искане за присъждане на разноски въззивницата не е направила .      

                                              По тези съображения Бургаският окръжен съд

                             

 

 

                                         Р       Е     Ш      И      :

 

 

             

                                        ОТМЕНЯ  решение № 74/27.03.2020 г. постановено по гр.д. № 165/2019 г. по описа на РС-Поморие В ЧАСТТА  ,с която  е отхвърлен иска на А.С.Ш.  ,ЕГН **********,с адрес ***,действаща като ***** и законен представител на Ж.Т.И. ,ЕГН ********** за изменение размера на издръжката ,определена с решение № 162/16.07.2014 г. по гр.д. № 140/2014 г. на РС-Поморие ,дължима от Т.Ж.И. , ЕГН **********,с адрес ***     чрез увеличение от 152,50 лв. до размер от 180 лв. и вместо него ПОСТАНОВИ :

                                     ИЗМЕНЯ  размера на издръжката            определена с решение № 162/16.07.2014 г. по гр.д. № 140/2014 г. на РС-Поморие , дължима от Т.Ж.И. ,ЕГН **********,с адрес *** на малолетния му син  Ж.Т.И. ,ЕГН ********** чрез неговата ***** и законен представите А.С.Ш.  ,ЕГН **********,с адрес ***,като я УВЕЛИЧАВА  от 152,50/сто петдесет и два лв. и 50 ст./ лв. на 180/сто и осемдесет /лева  и ОСЪЖДА     Т.Ж.И. ,ЕГН **********,с адрес *** да заплаща на малолетния си син  Ж.Т.И. ,ЕГН ********** чрез неговата ***** и законен представите А.С.Ш.  ,ЕГН **********,с адрес ***,         допълнително 27,50 лв. месечно – или да заплаща общо месечна издръжка в размер 180 /сто и осемдесет /лева ,считано от 13.02.2020 г.  до настъпването на законни причини за нейното изменение или прекратяване ,ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска .

                                               ПОТВЪРЖДАВА решение № 74/27.03.2020 г. постановено по гр.д. №  165/2019 г. по описа на Поморийския  районен съд        В ОСТАНАЛАТА ЧАСТ ,с която е отхвърлен иска за сумата над 180 лв. месечна издръжка .                                            

                                               РЕШЕНИЕТО  не подлежи на обжалване .

 

 

 

 

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

:                                                                                           ЧЛЕНОВЕ :1.  

 

 

                                                                                                               2.