Решение по дело №93/2019 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 60
Дата: 9 декември 2019 г. (в сила от 17 декември 2019 г.)
Съдия: Йордан Василев Димов
Дело: 20193600900093
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 16 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

60

В ИМЕТО НА НАРОДА

град Шумен, 09.12.2019 г.

 

            Шуменският окръжен съд, в публично съдебно заседание на двадесети ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                        Окръжен съдия: Йордан Димов

 

при секретаря Т. Кавърджикова като разгледа докладваното от окръжния съдия дело по несъстоятелност №93 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по молба на Д.Й.У. в качеството му на Управител на „Куул” ЕООД, ЕИК-*********, гр. Велики Преслав, ул. „... №47, ет.1, ап.24, със съдебен адрес ***, оф.7 – адв. Г. С. от ШАК с искане за откриване на производство по несъстоятелност по отношение на дружеството. Твърди, че представляваното от него дружество от създаването си било на печалба през 2008 г., след това е работило на загуба, като отново печалба е била регистрирана през 2011 г., а от 2014 г. не извършва търговска дейност, като към момента имало множество публични задължения, които към март 2019 г. към държавата били в общ размер на 39 502.35 лв.,от които главница 23 217.93 лв. и лихви в размер на 16 294.42 лв. Намира, че затрудненията на дружеството не са временни, а дружеството не разполага с никакво имущество към момента. Намира, че датата към която е настъпила неплатежоспособността е 26.07.2012 г., от когато не са били обслужвани никакви публични задължения на дружеството. Твърди, че дружеството е свръхзадължено. Поради това счита, че са налице предпоставките за откриване на производство по чл.626, ал.1 и сл. от ТЗ. Моли съдът да постанови решение, с което дружеството да бъде обявено в несъстоятелност и да бъде прекратена дейността му.

Съдът като съобрази представените по делото писмени доказателства и заключение на вещо лице по СИЕ, преценени по отделно и в съвкупност установи от фактическа страна следното: съобразно нормата на чл.607а, ал.1 от ТЗ, производство по несъстоятелност се открива за търговец, който е неплатежоспособен. Нормата на чл.608 от ТЗ дава определение на понятието „неплатежоспособен търговец” – който не е в състояние да изпълни свое изискуемо парично задължение по търговска сделка или публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност или задължение по частно държавно вземане, задължение за изплащане на трудови възнаграждения към най-малко една трета от работниците и служителите, което не е изпълнено повече от два месеца.

Съобразно приетите по делото доказателства заключението на вещото лице по назначената по делото СИЕ, се доказва твърдението на молителят в производството, че е налице хипотезата на чл.626, ал.1от ТЗ, като дружеството ответник е неплатежоспособно. СИЕ не установява ликвидни средства в дружеството. Задълженията са 76 699.64 лв., от които публичните са: 29 670.49 лв. задължения за осигуровки – към ДОО, НЗОК и ДЗПО и 9 831.86 лв. задължения за данъци, остатъкът от 37 197.29 лв. са задълженията към други кредитори. Затрудненията на дружеството не могат да се определят като временни и дружеството не разполага с имущество да посрещне дори най-належащи разходи. Установява се, че коефициентите на търговеца за бърза, обща, незабавна и абсолютна активност са „0” (нула). Началният момент на невъзможност дружеството да се разплаща е посочен от експерта като 29.03.2012 г. Т.е. напълно е установена хипотезата на изпадане на длъжника в неплатежоспособност Експертизата сочи, че няма никакви данни дружеството да има каквито и да е активи или имущество.

С оглед на констатираното от фактическа страна съдът намира, че са налице и процесуалноправните и материалноправните предпоставки за откриване на производство по несъстоятелност по отношение на дружеството – длъжник – „„Куул” ЕООД.

Позовавайки се на гореизложените констатации, съдът със свое определение от 20.11.2019 г. е приел, че молителят няма достатъчно средства за покриване на разноските в производството по несъстоятелност с оглед липсата на активи и определените като необходими 5 880 лв. за разноски по производството, която последна сума съдът е приел като основателно определена за тези разноски. В съответствие с горепосочената разпоредба е даден 5-дневен срок на лицата по чл.625 от ТЗ и на другите кредитори на дружеството – молител да внесат посочената сума. Посочено са в определението и последиците по чл.632 от ТЗ. Съдът констатира, че длъжникът и известните по делото кредитори са уведомени за така постановеното определение и в дадения 5-дневен срок, изтекъл с изтичането на 06.12.2019 г., нито едно от тези лица не е внесло определената сума за първоначални разноски в производството по несъстоятелност.

С оглед изложеното може да се направи обоснования извод за неплатежоспособност на молителя по смисъла на чл.608, ал.1, т.1, 2 от ТЗ и свръхзадлъжнялост по реда на чл.626, ал.1 от ТЗ, поради което и на основание чл.632, ал.1 от ТЗ, предвид недостатъчното имущество на дружеството, което да покрие евентуалните разноски в производството по несъстоятелност, както и липса на желание от заинтересованите лица да предплатят необходимата за водене на производството сума по реда на чл.629б от ТЗ, то следва да бъде постановено решение, с което да бъде обявена неплатежоспособността на молителя, като бъде открито производство по несъстоятелност.

Следва да бъде определена начална дата на неплатежоспособността, като това е посочената в заключението по СИЕ дата касаеща последното плащане извършено от дружеството – 29.03.2012 г. Следва да бъде постановено обезпечение чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото на длъжника. Молителят да бъде обявен в несъстоятелност и да се спре производството по несъстоятелност.

Следва да бъде вписано решението в търговския регистър с оглед разпоредбата на чл.622 от ТЗ.

п

 

Водим от горното и на основание чл.632, ал.1 от ТЗ във вр. С чл.710 от ТЗ, съдът

Р Е Ш И :

 

 ОБЯВЯВА неплатежоспособността на „Куул” ЕООД, ЕИК-*********, гр. Велики Преслав, ул. „... №47, ет.1, ап.24, представлявано от управителя Д.Й.У.,***, оф.7 – адв. Г. С. от ШАК, представлявано от управителя Д.Й.У..

ОПРЕДЕЛЯ начална дата на неплатежоспособността – 29.03.2012 г.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност на „Куул” ЕООД, ЕИК-*********, гр. Велики Преслав.

ДОПУСКА обезпечение чрез налагане на запор и възбрана върху движимото и недвижимото имущество на длъжника.

ОБЯВЯВА „Куул” ЕООД, ЕИК-*********, гр. Велики Преслав НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ.

СПИРА производството по несъстоятелност по т. д. №93/2019 г. по описа на ШОС.

УКАЗВА на длъжника и неговите кредитори, че спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок от една година от вписването на решението, по молба длъжника или на кредитор, ако те удостоверят, че е налице достатъчно имущество или ако депозират необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл.629б от ТЗ в размер на 5 880 лв.

УКАЗВА на длъжника и неговите кредитори, че ако в срока по чл.632, ал.2 от ТЗ не бъде поискано възобновяване на спряното производство по несъстоятелност, производството ще бъде прекратено и ще бъде постановено заличаване на длъжника от търговския регистър.

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в търговския регистър, съгласно чл.622 от ТЗ.

РЕШЕНИЕТО, съгласно чл.613а, ал.1 от ТЗ, подлежи на обжалване пред Варненския апелативен съд в седмодневен срок от вписването му в търговския регистър.

 

 

 

Окръжен съдия: