Определение по дело №639/2019 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 926
Дата: 25 ноември 2019 г.
Съдия: Иваничка Йорданова Константинова
Дело: 20194300500639
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 11 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                           

                                       гр.ЛОВЕЧ, 25.11.2019 г.

 

 

ЛОВЕШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД граждански състав  в  закрито съдебно заседание на двадесети ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:   

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЕВДА ДОЙНОВА

                                                       ЧЛЕНОВЕ: ИВАНИЧКА КОНСТАНТИНОВА                                                                              

                                                                              ЗОРНИЦА АНГЕЛОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Константинова ч.гр.дело № 639  по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид:

 

            Производството е по реда на чл.413,ал.2 .

           

            Подадена е частна жалба от ПРОФИ КРЕДИТ България” ЕООД , ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „България“ № 49, бл. 53Е, вх.В, чрез юрисконсулт К.Е.С., срещу Разпореждане № 1978 от 26.09.2019 г., постановено по ч.гр.дело № 716 по описа за 2019 година на Тетевенския районен съд, с което е отхвърлено заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл.410 срещу длъжника М.И.В., ЕГН ********** ***.

            Жалбоподателят обжалва разпореждането като неправилно и незаконосъобразно. Като се позовава на т..”б” от ТР 4/2013 г. на ОСГТК на ВКС твърди, че съдът в нарушение е коментирал основателността на вземането и се е произнесъл по съществото на спора, което намира за недопустимо. Излагайки съждения относно правната същност на заповедното производство, счита ,че заповедният съд не разполага с правомощията на този етап от производството да се произнася по валидността на сделката, от която заявителят черпи права. Подчертава, че нито Директива 2008/48 за договорите за потребителски кредити, нито Директива 2009/22 за исковете за преустановяване на нарушения с цел защита интересите на потребителите, предвиждат процесуални механизми, които да задължават националните юрисдикции да обявяват служебно нищожността на клаузи, като съдържащата се в процесния договор. Сочи, че не са налице и фактически и правни данни за да се приеме и приложението на решение С-618/10 СЕС  в този случай.

При условията на евентуалност, счита, че разпореждането съдържа и други пороци , а именно- погрешно съдът е мотивирал своята позиция, като не е възприел правилно фактическата обстановка и/или е достигнал до погрешни изводи за прилагането на законовите разпоредби. В тази връзка излага, че кредитополучателят се е задължил в момента на сключване на договора за кредит да заплати и допълнителния пакет услуги, което е израз на принципа за свободно договаряне (чл.9 ЗЗД) и не противоречи на т.14 от ЗЗП.Подчертава, че сключването на това споразумение не е задължително условие за отпускането на кредита, касае се за опционна възможност, предоставена на потребителя и зависещо единствено от неговата воля. Относно таксите по Тарифа за извънсъдебно събиране на вземането, поддържа, че това вземане също не представлява такси по усвояване и управление на кредита и че са такси, които се начисляват при неизпълнение на задължението от страна на длъжника и имат за цел да го мотивират към изпълнение, като не го поставят в неравноправно положение.

Моли да бъде отменено разпореждането.

Частната жалба е подадена по пощата в срока по 275,ал.1 от ГПК, поради което е допустима и следва да се разгледа по същество.

Производството за издаване на заповед за изпълнение по чл.410 от е започнало по повод заявление, подадено до Тетевенския  районен съд от „ПРОФИ КРЕДИТ България” ЕООД  срещу длъжника М.И.В. за парично вземане, основано на  Договор за потребителски кредит № ********** от 10.11.2017 година. Според заявителя, длъжникът не е изпълнил задължението, което е поел и дължи: главница в размер на 435.76, договорно възнаграждение в размер на 57.70 лв., възнаграждение за закупен допълнителен пакет от услуги в размер на  420.35 лева , такси за събиране на вземането 20 лева и лихва за забава от 11.01.2018 г. до 12.06.2018 г. в размер на 11.39 лева.

Районният съд е разпоредил издаване на заповед за изпълнение по чл.410 № 361/26.09.2019 г. по ч.гр.д.№ 716/2019 г. в полза на заявителя за сумата 435.76 лева главница и 11.39 лева- законна лихва за забава и за неплатеното договорно възнаграждение и разноски по делото, включващи държавна такса 25 лева и 50 лева юрисконсултско възнаграждение.

С Разпореждане № 1978/26.09.2019 г. е отхвърлил заявлението в частта досежно искането за присъждане на разноски за разликата над 50 лева и до 150 лева, както и в частта за плащане на сумата 57.70 лева договорно възнаграждение и сумата 420.35 лв. възнаграждение за закупен пакет допълнителни услуги. В мотивите си е приел, че уговорката за плащане на процесните такси и договорно възнаграждение противоречи на чл.19, ал.4 ЗПК и е нищожна.

Частната жалба е частично основателна.

За да бъде уважено искането за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410 от , заявлението следва да е редовно от външна страна, да отговаря на изискванията на чл. 127, ал.1 и 3 и чл. 128, т.1 и 2 от - да съдържа всички необходими данни, с оглед индивидуализиране на претендираното в заповедното производство парично вземане, както и да се установява изискуемостта му.

Разпоредбата на чл.411,ал.2,т.2 от , задължава съда служебно да извърши проверка дали искането не противоречи на закона или на добрите нрави.

Тъй като договорът за потребителски кредит е сключен при действието на Закона за потребителския кредит (ЗПК), нормите му следва да бъдат съобразени от съда служебно. В чл.33,ал.1 е уредено, че при забава на потребителя кредиторът има право само на лихва върху неплатената в срок сума за времето на забавата, а в ал.2 е предвидено, че когато потребителят забави дължимите от него плащания по кредита, обезщетението за забава не може да надвишава законната лихва.

Тъй като срокът на договора е изтекъл, кредитополучателят дължи на кредитора непогасения остатък от предоставената парична сума (главницата) и законната лихва за забавеното плащане от датата на забава до изтичане срока на договора.На кредитора се дължи и възнаградителна лихва, тъй като длъжникът е ползвал заемната сума през целия срок на договора.

Съдът намира, обаче, че посоченото възнаграждение за закупен допълнителен пакет услуги противоречи на закона.

В частната жалба заявителят е отразил, че сключването на допълнително споразумение е опционно, по избор на потребителя, и зависи единствено от неговата воля дали желае искането му за кредита да бъде разгледано в най-кратни срокове, и дали желае да има възможност да отлага плащането на вноски, да променя датата на падежа, да получава бързо и лесно допълнителни парични средства. В заявлението изрично посочено, че това възнаграждение е неразделна част от договора, а от начина ,по който се претендира, е видно че плащането на това възнаграждение е включено в общия размер на вноската по кредита.

Настоящият въззивен състав счита, че това възнаграждение по своя характер е дейност по усвояване и управление на кредита и с това споразумение се цели заобикаляне на разпоредбата на чл.10а, ал.2 ЗПК. То противоречи и на добрите нрави, тъй като размерът му е като този на отпуснатия кредит. Добрите нрави са морални норми, на които законът е придал правно значение, защото правната последица от тяхното нарушаване е приравнена с тази на противоречието на договора със закона. С оглед постановките, дадени от ВКС в т.3 на  ТР № 1/2009 г. от 15.06.2010 г. по тълк.д.№ 1/2009 г. на ОСТК, съдът намира, че тези клаузи са нищожни, на основание чл.26, ал.1 от ЗЗД. Нищожността произтича и от разпоредбата на чл.21, ал.1 ЗПК.

Наред с изложеното, споразумението за допълнителни услуги се явява нищожно и по смисъла на чл.143, ал.1 ЗЗП, като неравноправна клауза в потребителски договор, тъй като не отговаря на изискването за добросъвестност и води до значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца или доставчика и потребителя. Възможните проявни форми на неравноправни клаузи са изброени в т.1-18 на ал.1, но по аргумент от т.19 следва, че изброяването е примерно, а не изчерпателно.Към тези разпоредби препраща нормата на чл.24 от ЗПК.

Цитираните по-горе разпоредби на ЗЗП и ЗПК са в съответствие с Директива 93/13/ЕИО на Съвета от 5 април 1993 година относно неравноправните клаузи в потребителските договори, която има задължителен характер за националните съдилища в ЕС. Според чл.3 Директивата счита за неравноправна дадена клауза, когато въпреки изискването за добросъвестност, тя създава в ущърб на потребителя значителна неравнопоставеност между правата и задълженията, произтичащи от договора.

Съдът намира за правилни и мотивите на РС досежно приетото, че  и претенцията за такси за извънсъдебно събиране на вземането е неоснователна. Това вземане е начислено в противоречие с разпоредбата на чл.33, ал.1 ЗПК, според която при забава на потребителя кредиторът има право само на лихва върху неплатената в срок сума за времето на забавата. В настоящия случай заявителят претендира присъждане на сума за разходи за извънсъдебно събиране на вземане, като се позовава на допусната забава от длъжника.

С оглед на това съдът приема, че са налице пречките по чл.411, т.2, пр.2 от за издаване на заповед за изпълнение досежно възнаграждението за пакет от допълнителни услуги и а такси по Тарифа за извънсъдебно събиране на вземането.

Съдът намира за неправилни изводите на съда, в частта, в която е отхвърлено заявлението в частта за възнаградителната лихва, тъй като длъжникът е ползвал заемната сума през целия срок на договора, поради което заявлението следва да бъде уважено и за сумата 57.70 лева.

За въззивната инстанция жалбоподателят не е направил искане за присъждане на разноски и не е представил списък по чл.80 и такива не се присъждат.

Водим от изложените съображения, съдът

 

                                 О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ РАЗПОРЕЖДАНЕ № 1978/26.09.2019 година, постановено по ч.гр.дело № 716 по описа за 2019 година на Тетевенския районен съд в частта, с което е отхвърлено Заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл.410 на ПРОФИ КРЕДИТ България” ЕООД , ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „България“ № 49, бл. 53Е, вх.В, срещу длъжника М.И.В., ЕГН ********** ***, за сумата 57.70 лева договорно възнаграждение и вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ДА СЕ ИЗДАДЕ ЗАПОВЕД ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ по чл.410 в полза наПРОФИ КРЕДИТ България” ЕООД , ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „България“ № 49, бл. 53Е, вх.В срещу длъжника М.И.В., ЕГН ********** ***, за сумата 57.70 (петдесет и седем лева и 70 ст.) лева, представляваща дължимо договорно възнаграждение по Договор за потребителски кредит № ********* от 12.06.2018 година.

ПОТВЪРЖДАВА разпореждането в останалата обжалвана част.

ВРЪЩА делото на Тетевенския районен съд за издаване на заповед за изпълнение по чл.410 .

Определението не подлежи на касационно обжалване.

 

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                

 

 

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: