Решение по дело №2138/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260005
Дата: 8 януари 2021 г.
Съдия: Елена Йорданова Захова
Дело: 20205300602138
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

  Р Е Ш Е Н И Е № 260005

гр. Пловдив,08. 01.2021 г.

 

 В  И М Е Т О   Н А  Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в публично съдебно заседание на двадесет и четвърти ноември  две хиляди  двадесета  година, в състав:

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ЗАХОВА

                             ЧЛЕНОВЕ:ДАНИЕЛА СЪБЧЕВА

КОСТАДИН ИВАНОВ

 

при секретаря  ГИНКА ГОЛЕМАНСКА и с участието на прокурора ЙОРДАНКА ТИЛОВА, като разгледа докладваното от Председателя  ВНАХД  № 2138 по описа за 2020 година , за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава ХХІ-ва от НПК.

С решение № 1079/08.07.2020 г. на Пловдивския районен съд, постановено по АНД №  3286/2020 г.  по описа на същия съд, обвиняемият П.Т.К. е бил освободен по реда на чл. 78 а от НК от наказателна отговорност за извършено престъпление по чл. 354а ал. 5 вр. с ал. 3 т. 1 от НК и му е било наложено административно наказание глоба в размер на 1 000 лв. Съдът се е произнесъл досежно приложеното по делото веществено доказателство  и разноските.

         Срещу решението,  чрез защитниците на обвиняемия- адв.К. и адв. Г.,  е депозирана жалба  от обвиняемия, както и допълнение към същата,   с оплакване за материална незаконосъобразност  на съдебния акт. Твърди се, че в случая следва да намери приложение чл. 9 ал. 2 от НК. Няма конкретно искане, но от естеството на наведените възражения следва извод, че жалбоподателят иска отмяна на решението и оправдаването му.

Пред въззивната инстанция жалбата и допълнението към нея се поддържат изцяло от обвиняемия К. и защитниците му.

Представителят на Пловдивската окръжна прокуратура изразява становище за неоснователност на жалбата.          

Пловдивският окръжен съд, като анализира доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност, направеното възражение в  жалбата, допълнението към нея и изразеното от страните пред настоящата инстанция и след като провери атакувания съдебен акт изцяло, съобразно правомощията и задълженията си по чл. 313 и 314 от НПК, за да се произнесе, взе предвид следното:

Жалбата е  допустима. Депозирана е  от страна в процеса, която има процесуално призната възможност да атакува постановения съдебен акт. Подадена е в срока за обжалването му.

Разгледани по същество, жалбата е неоснователна.

Не се оспорва от страните по делото възприетата от първостепенния съд фактическа установеност на деянието, която настоящият съдебен състав намира за правилна и съответна на наличните  доказателства.  За да постанови атакуваното пред настоящия съд решение, Пловдивският районен съд е намерил за несъмнено установена от доказателствата по делото следната фактическа обстановка на извършеното:

На 04.06.2020 г. в гр. Пловдив била извършена специализирана полицейска операция по линия противодействие на престъпления, свързани с наркотични вещества. Полицейските служители към *** РУ при ОД МВР- П. -св. И.Д.Д.и св. Д.П.К.извършвали обход в кв. Въстанически в гр. П. Около 20:30 часа на 04.06.2020 г.те се намирали в района на ул. „П. Стоев“, около №119, били със служебния автомобил. Забелязали две подозрителни лица и решили да им извършат рутинна проверка. При приближаването им лицата видимо се притеснили. Полицаите се легитимирали и им поискали документи за самоличност. При проверката била установена самоличността на лицата- обв. П.Т.К. и св. Н.В.А.. Св. К. попитал обв. К. и А. дали имат в себе си забранени от закона вещества и предмети, на което обвиняемият  му отговорил, че има в себе си марихуана.

          Обвиняемият К. предал доброволно на полицейските служители полиетиленов плик, съдържащ 4,468 гр. суха, зелена листна маса. По случая било образувано бързо производство. Той  бил отведен в *** РУ МВР-гр. П. и задържан за 24 часа по реда на чл. 72,ал.1, т.1 от ЗМВР със Заповед №***

 Доказателствените материали по делото са оценени внимателно и са акуратно проверени съобразно изискванията на чл. 13, чл. 14 и чл. 107, ал. 5 от НПК. Установените фактически положения са изведени в резултат на процесуално издържан самостоятелен анализ и се подкрепят от обективно наличната по делото доказателствена съвкупност, включително и от дадените от обвиняемия обяснения. Не се очертават противоречия между изводимото от отделните доказателствени източници относно включените в предмета на доказване по делото факти. Като последователни, логични, взаимнодопълващи се са били ценени показанията на  св. Д. и св. К., които лично са възприели обвиняемия като лице, което при полицейската проверка е заявило, че е държател на инкриминираното наркотично вещество. Към онзи момент обвиняемият не е бил задържан, спрямо него не са били предприети никакви действия на процесуална принуда и това самопризнание, изразило се и в доброволното предаване на наркотика не нарушава, нито заобикаля правата му, възникнали  впоследствие, след задържането му. Отчитайки двояката процесуална функция на обясненията на обвиняемия, ПдРС ги е кредитирал изцяло. Те са в синхрон с  показанията на двамата свидетели- очевидци и с протокола за доброволно предаване.

Кредитирано изцяло е и заключението на изготвената в хода на  досъдебното производство експертиза, установяваща  вида и количеството на държаното от обвиняемия наркотично вещество.

При правилната фактическа установеност на деянието е приложен и съответстващият й материален закон. Споделяем е изводът, че обвиняемият  П.Т.К. е осъществил от обективна и субективна страна съставомерните признаци  на престъплението, визирани  в чл.354а, ал.5, вр.ал.3, т.1 от НК. Не се оспорва и от обжалващите страни, че  той на 04.06.2020 год. в гр. Пловдив, без надлежно разрешително, е държал високорисково наркотично вещество- марихуана с нето тегло 4,468 грама, със съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол (ТХК) 6,3 тегловни %, на стойност 26,81 лева. ПдРС е споделил виждането на държавното обвинение, че случаят е маловажен.

По делото по безспорен начин се установява авторството на деянието, извършено от  обвиняемия. С поведението си той е засегнал обществените отношения, свързани с опазването на общественото здраве. Изпълнителното деяние е осъществено при една от предвидените в закона форми- държане на забранени наркотични вещества. Обвиняемият К. е държал на датата на извършената проверка  описаното забранено наркотично вещество. Установената върху наркотичното вещество фактическа власт е упражнявал до проверката от  органите на реда. По делото безпротиворечиво е установен характерът на наркотичното вещество. Видно от заключението на изготвената по досъдебното производство физико-химическа експертиза  държаното наркотично вещество е марихуана с нето тегло 4,468 грама, със съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол (ТХК) 6,3 тегловни %. Марихуаната е включена в Приложение № 1 към Списък  I от Наредбата за квалифициране на растенията и веществата като наркотични, като вещество с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина. Съгласно Приложение № 2 от Постановление № 23 на МС от 29.01.1998 г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството,  стойността на соченото количество амфетамин със съответния активен компонент възлиза на 26,81 лв. Правилно е прието, че с оглед количеството на държано наркотично вещество, деянието  е общественоопасно  предимно за  физическото здраве на обвиняемия. Изводът, че случаят е маловажен, е аргументиран с поведението на обвиняемия, интензитета на  деянието. Той  е държал наркотичното вещество, но в деня на проверката веднага е предал държаното количество, поради което не може да се приеме, че е проявил упоритост при осъществяване на изпълнителното деяние. В хода на досъдебното производство, а и пред съда, обвиняемият е изразил критично отношение към извършеното и го е оценил негативно.

От субективна страна, деянието е осъществено виновно, при форма на вината пряк умисъл. Обв. К. е съзнавал обществената опасност на деянието, предвиждал е общественоопасните му последици и пряко е целял настъпването им. Умисълът на дееца е обхващал както обстоятелствата, че упражнява фактическа власт върху наркотично вещество, от вид и със съдържание, описани по-горе, така и че същите действия извършва по отношение на високорисково наркотично вещество и без надлежно разрешение за това.

Възраженията за маловажност на извършеното, направени пред въззивната инстанция, са били отправени още по време на първоинстанционното производство. Те са намерили задълбочен отговор в мотивите на проверявания съдебен акт. В съответствие с установеното в съдебната практика, вкл. и в  Тълкувателно решение № 113 от 16.12.1982 г. по н. д. № 97/82 г., ОСНК, ВС, първостепенният съд  е изложил съждения, че маловажността на случая, визирана в чл.93, т.9 от , е елемент от състава на различни престъпни деяния  от НК,  които запазват  престъпния си характер, въпреки наличието на обстоятелствата по чл.93, т.9 от . В Особената част на НК този признак е възприет от законодателя като облекчаващо вината обстоятелство в множество текстове, вкл.  и в разпоредбата на чл.354, ал.5 от НК. Разпоредбата на чл.9, ал.2 от , за разлика от чл.93, т.9 от НК, е приложима  за всички престъпни състави. Нормата на чл.9, ал.2 от НК е обща и акцентира на обществената опасност на деянието, осъществяващо признаците на престъпление. В цитираното ТР е изрично изразено, че единственото условие за приложимостта на  сочената норма е  деянието, макар и да осъществява признаците на предвиденото в закона престъпление, поради своята малозначителност да не е общественоопасно или неговата опасност да е явно незначителна. Други изисквания законът не поставя.

И настоящият съд намира за неоснователна претенцията за приложение на чл. 9, ал. 2 от НК към инкриминираното деяние. Същата е изградена върху твърдения за малкото количество и стойност на наркотичното вещество. Искането правилно е отхвърлено от ПдРС с доводи, които се възприемат и от настоящия съдебен състав. Изложените аргументи в решението са съобразени с утвърденото разбиране в съдебната практика, че ниският размер на количествените и стойностни характеристики на предмета на престъплението не са достатъчни, за да се обоснове наличие на предпоставките по чл. 9, ал. 2 от НК и в двете хипотези. За да се прецени дали едно деяние е малозначително, следва да се обсъждат всички елементи на състава на престъплението, като се вземат предвид редица обстоятелства като обективното отрицателно въздействие на извършеното върху обекта на престъплението, върху обществените отношения въобще и съзнанието на гражданите (конкретния престъпен резултат, други несъставомерни вредни последици, начинът и средствата за въздействие и пр.), но също и субективните му характеристики извън вината - подбуди за извършването, борба на мотиви, цели на дееца (решение № 132/2012 г. по н. д. № 335/2012 г. на І н. о). В случая не може да се направи извод, че стойността на инкриминираното наркотично вещество макар и невисока (26,81 лв.) е нищожна, нито че не се засягат обществените отношения, защитени от посочения текст на наказателния кодекс. Дянието не разкрива малозначителност – липса или съществена незначителност на отрицателно въздействие върху защитените обществени отношения. Ето защо правилно е преценено, че извършеното от обвиняемия К. деяние е такова с реална степен на обществена опасност, поради което и спрямо него е неприложима разпоредбата на чл. 9, ал. 2 от НК.

Правилна е констатацията, че са налице условията за приложение на чл.78 а от НК. Обвиняемият е признат за виновен  за умишлено престъпление, за което законът предвижда „глоба” до 1000  лева.  Към момента на извършване на деянието той не е осъждан за престъпление от общ характер, нито е освобождаван от наказателна отговорност по чл.78а от НК. От деянието не са настъпили съставомерни имуществени вреди. Не са налице ограниченията, препятстващи приложението на чл.78а от НК, очертани в ал. 7 от с.т.

За извършеното престъпление нормата на чл.354а,  ал.5 от НК предвижда наказание „глоба” до 1000 лв. Единственото възможно административно наказание, което може да бъде наложено, е „глоба” в размер от 1000 лв., при което се спазват изискванията на специалната и общата норма.

С оглед императива на чл.189, ал.3 от НПК, обвиняемият К. е осъден да заплати направените по делото разноски в досъдебното производство химическа експертиза  в размер на 80,39лв., присъдени в  полза на ОД на МВР Пловдив във връзка с назначената по.

На основание чл.354а, ал.6 от НК съдът  е постановил вещественото доказателство по делото- наркотично вещество  с тегло 3,446 гр., находящо се в полиетиленов плик, запечатан със силиконов печат „РДВР Пловдив 053“, предаден на ЦМУ, Отдел „МРР – НОП“ София на 08.06.2020,  след влизането на решението в законна сила да се отнеме в полза на държавата.

         Воден от горното и на осн. чл. 334 т. 6 вр с чл. 338 от НПК, Пловдивският окръжен съд

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 1079/08.07.2020 г. на Пловдивския районен съд, постановено по АНД №  3286/2020 г.  по описа на същия съд.

Решението не подлежи на протест и обжалване.

Да се съобщи на страните за изготвянето му.

 

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                         

                                                                                 2.