Решение по дело №76/2020 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 124
Дата: 3 юни 2020 г. (в сила от 3 юни 2020 г.)
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20207100700076
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 124/03.06.2020 г., град Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

        АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ДОБРИЧ, в открито съдебно заседание на двадесет и шести май през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                                       ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                            СИЛВИЯ САНДЕВА

 

 

При участието на прокурора РАДОСЛАВ БУХЧЕВ и секретаря ВЕСЕЛИНА САНДЕВА разгледа докладваното от председателя КАНД № 76/  2020 год. по описа на АдмС - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН и глава ХІІ, чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда“ - Добрич, подадена чрез старши юрисконсулт Г.Н., срещу Решение № 444 от 16.12.2019 г. по НАХД  № 1077/ 2019 год. по описа на Районен съд – Добрич.

Според касатора Решението е неправилно и незаконосъобразно. Настоява, че е неправилен изводът на съда относно характера на отношенията между ***и „***“ ЕАД, които са приети за гражданскоправни, а не трудови. Счита, че събраните писмени и гласни доказателства установяват единствено трудово правоотношение.  Иска отмяна на първоинстанционното Решение и потвърждаване или изменение на НП, като претендира на основание чл. 63, ал. 5 ЗАНН юрисконсултско възнаграждение.

         В съдебно заседание касаторът, редовно призован, се представлява от старши юрисконсулт Г.Н., редовно упълномощен, който поддържа жалбата и искането за разноски.

Ответникът – „***“ ЕАД, редовно призован, не се представлява, не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Добрич дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Настоящият касационен състав, на основание чл. 218 от АПК, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди изложените от страните съображения и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието със закона на обжалваното решение, намира следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК - страна в производството по делото пред първа съдебна инстанция, за която решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима за разглеждане.

В пределите на извършената касационна проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК настоящият състав счита Решението на Районния съд за валидно и допустимо, като постановено от компетентен съд, в предвидената от закона форма, по допустима жалба.

Съгласно разпоредбата на чл. 218, ал. 1 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на Решението, като за правилното приложение на материалния закон следи служебно по аргумент от чл. 218, ал. 2, предл. 2 от АПК.

По същество съдът намира жалбата за основателна по следните съображения:

С НП № 08 – 001237/ 222 от 20.06.2019 г. Директорът на Дирекция „Инспекция по труда“ - Добрич, на основание 416, ал. 5, във връзка с чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда за нарушение на чл. 61, ал. 1, във връзка с чл. 1, ал. 2 от Кодекса на труда КТ) е наложил на дружеството имуществена санкция в размер на 1500 лв. (хиляда и петстотин лева).

Районният съд е приел фактическата обстановка такава, каквато е описана в АУАН и НП, като е отбелязал, че същата не се оспорва.

Същевременно е счел, че отношенията между ***и „***“ ЕАД са граждански, а не трудови. Позовал се е на приложения към административната преписка Договор за търговско посредничество при предоставяне на финансови услуги от 13.11.2018 г. Обсъдил е приложимия към посредничеството чл. 1, ал. 1, т. 4 от Търговския закон, като е приел, че Колева не е била регистрирана като търговски посредник по смисъла на чл. 49 от Търговския закон, но е счел, въпреки това, че са налице и трите предпоставки за реализиране на отношенията по посредническия договор. При така сторените изводи е отменил НП изцяло.  

         Настоящият състав не споделя тези изводи на съда.

         Дружеството е било наказано за това, че на 19.03.2019 г., в 15.45 часа, при проверка на офис за бързи кредити „Кеш Кредит“, находящ се в гр. Добрич, бул. „25 – ти септември“ № 23, стопанисван от „***“ ЕАД, е заварена ***, облечена във фирмено облекло, на бюро, обозначено с табела, надписана с името и длъжността ѝ, без да има сключен трудов договор. Същата е декларирала, че работи в офиса от 13.11.2018 г. въз основа на граждански договор, като последното получено възнаграждение е било на 10.03.2019 г. Декларирала е, че има трудов договор, но с друг работодател. На 02.04.2019 г. е бил представен гражданският договор, предметът на който е предлагане и продажба на финансови продукти на дружеството - възложител, книга за начален инструктаж с удостоверен инструктаж за безопасност и здраве. При така установените факти и събрани доказателства административно-наказващият орган (АНО) е приел, че „***“ ЕАД, в качеството си на работодател, е приело, на 19.03.2019 г. ***, като кредитен специалист в проверявания офис, като ѝ е осигурило работно място, униформено облекло, инструктаж, при условия, присъщи на трудово правоотношение, без да е изпълнило задължението си да сключи трудов договор с нея преди постъпване на работа. АНО е приел, че е нарушена разпоредбата на чл. 61, ал. 1 във връзка с чл. 1, ал. 2 от Кодекса на труда и е наложил имуществена санкция в размер на 1500 лв. на основание чл. 416, ал. 5 във връзка с чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда.

Съставът на ДРС е счел жалбата за допустима. Приел е, че в административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, но с оглед представения договор за посредничество е направил заключение, че се касае за граждански, а не за трудови отношения между дружеството и кредитния специалист.  

Този извод на съда на отговаря на събраните по делото писмени доказателства и на приложимия материален закон. Вярно е, че по делото е приложен Договор за търговско посредничество при предоставяне на финансови услуги. Този факт не е достатъчен, за да се приеме, че се касае за гражданскоправни отношения. Предмет на договора е предлагане и продажба на финансови продукти, но не за сметка и от името на физическото лице, а от името на дружеството. Същевременно по договора лицето следва да извършва и рекламна дейност, да подпомага събирането на изискуемите вземания, да комплектова документи. Кредитният специалист е длъжен да пази доброто име и интересите на дружеството, да се ръководи от актуалната методика на дружеството, да участва в провежданите срещи на екипа, като няма право да продава сам финансови услуги, няма право да сключва с клиентите от свое име каквито и да било споразумения. Той следва да посредничи при попълване на искания за кредит. Заплаща се договорно възнаграждение, като договорът е за неопределено време. От приложените по делото доказателства е видна справка за нормата на работа през месец март. В Раздел V. от Договора между страните са уредени организацията на работното време, почивки и отпуски, вкл. продължителност на работния ден. В лично написаните сведения от лицето е отразено, че работата му е да прави реклама чрез разнасяне на брошури., че последното му трудово възнаграждение е в размер на 300 лв. Първоначално е записано работно време, след което е задраскано. Налице са подписи в книгата за инструктаж. При така описаните доказателства правно значимо в случая е обективното наличие на клаузи, които макар да не са посочени в този граждански договор, определят правоотношението като трудово. Такива именно клаузи са посоченото в офиса работно време, работно място, почивки и възнаграждение, съответно униформено облекло и табела с името и длъжността на лицето.

Неправилно и незаконосъобразно Районният съд е приел, че не е доказано по безспорен и категоричен начин, че Детелина Колева е престирала работна сила, след като по време на проверката е заварена да изпълнява трудови функции на обекта при определено работно време и на определено работно място, с униформено облекло.

При преценката на естеството на договорните отношения следва да се държи сметка за действителното съдържание на уговорките между страните и техните съществени елементи, които ги отличават от другите видове правоотношения. Трудовите и облигационните правоотношения се характеризират с различни права и задължения на страните по тях. Основната разлика между трудовия договор и договора за изработка/услуга, в случая за посредничество, се състои в елементите: работно време, работно място и задължение за спазване на определена трудова дисциплина, както и в йерархическата зависимост на работника. В противовес, при договора за услуга изпълнителят е независим от насрещната страна при осъществяване на уговорения резултат. Целта на сключване на гражданския договор е извършване на дадена работа, която трябва да е определена по съдържание и обем и да отговаря на конкретни критерии за качествено изпълнение. По силата на трудовия договор едно физическо лице предоставя работната си сила за изпълнение на даден вид работа, а предмет на гражданския договор е постигане на конкретен трудов резултат, който, макар и свързан с полагането на труд, предполага пълна самостоятелност до получаване на крайния продукт, предмет на договора, каквато самостоятелност в случая безспорно не е налице, видно от самия договор.           

При анализа на така събраните доказателства настоящият състав на съда намира, че възникналото между страните правоотношение е трудово по своя характер, тъй като с него е уговорена престация на работна сила, а не продукт от нея. Така описаните условия на труд, естеството и организацията на възложената работа налагат извода, че за посочения период лицето не е било ангажирано с предоставянето на характерния за гражданските договори уговорен краен резултат, а е престирало работна сила при съществуване на типичните за трудовото правоотношение елементи, подчинявайки се на въведен от работодателя режим на работа. Включително е бил проведен и инструктаж за безопасност и здраве, който е част от задълженията на работодателя спрямо наетите работници по трудово правоотношение. Нещо повече, в случая са касае за безсрочно правоотношение, каквото няма как да е по граждански договор. Като е третирал взаимоотношенията между наказаното дружество и Детелина Колева като граждански, а не трудови, Районният съд е стигнал до неправилни фактически и правни изводи, които противоречат на материалния закон и събраните по делото доказателства.

Съобразно императивната разпоредба на чл. 1, ал. 2 от КТ отношенията при предоставянето на работна сила се уреждат само като трудови правоотношения. Нормата на чл. 61, ал. 1 от КТ изисква трудовият договор между работника и работодателя да бъде сключен преди постъпването на работа, като чл. 62, ал. 1 от КТ предвижда, че трудовият договор се сключва в писмена форма. С оглед изложеното  следва да се приеме, че липсата на сключен трудов договор между наказаното дружество и наетото лице правилно е квалифицирано като нарушение на чл. 61, ал. 1, във връзка с чл. 1, ал. 2 от КТ.

Правилна и законосъобразна е преценката на наказващия орган и по отношение на индивидуализацията на наказанието, която го е мотивирала да наложи имуществена санкция в минимален размер. Така определеното наказание в минимален  размер е справедливо, поради което не подлежи на преразглеждане от съда.

С оглед изложеното настоящият касационен състав счита, че постановеното решение следва да бъде отменено като неправилно поради нарушение на процесуалния и материалния закон. Спорът е изяснен от фактическа страна, поради което касационната инстанция следва да постанови ново решение по същество, с което да потвърди НП. 

С оглед изхода на спора и изрично стореното от процесуалния представител на касатора искане, на основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН, съдът следва да присъди юрисконсултско възнаграждение на същия за касационната инстанция,  като юрисконсултското възнаграждение следва да бъде определено в размер от 100 лв. предвид предмета на спора и решаването му в едно съдебно заседание.

Така мотивиран и на основание чл. 221, ал. 2, във връзка с чл. 222, ал. 1 от АПК, Административен съд – Добрич, І касационен състав

Р  Е  Ш  И:

ОТМЕНЯ Решение № 444 от 16.12.2019 г. по НАХД  № 1077/ 2019 год. по описа на Районен съд – Добрич, като вместо това ПОСТАНОВЯВА:    

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 08 – 001237/ 222 от 20.06.2019 г., с което Директорът на Дирекция „Инспекция по труда“ - Добрич, на основание 416, ал. 5, във връзка с чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда за нарушение на чл. 61, ал. 1, във връзка с чл. 1, ал. 2 от Кодекса на труда е наложил на „***“ ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. ***, 1309, район Илинден, ж.к. ***, ул. Зографски манастир № 15, вх. Г, ет. 6, представлявано заедно от изпълнителните директори З.К.Я. – А. и Л.О.Т.,  имуществена санкция в размер на 1500 лв. (хиляда и петстотин лева).

ОСЪЖДА „***“ ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. ***, 1309, район Илинден, ж.к. ***, ул. Зографски манастир № 15, вх. Г, ет. 6, представлявано заедно от изпълнителните директори З.К.Я. – А. и Л.О.Т. да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ - Добрич сумата от 100 лв. (сто лева) съдебно – деловодни разноски.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ: