Решение по дело №339/2018 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 296
Дата: 4 октомври 2018 г.
Съдия: Емилия Георгиева Донкова-Найчева
Дело: 20181800500339
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 юни 2018 г.

Съдържание на акта

                          Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е    № 296

 

                                              гр. София, 04.10.2018 г.

 

                              В     И  М  Е  Т  О     Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

             

       Софийският окръжен съд, гражданско отделение, втори въззивен състав в публичното заседание на деветнадесети септември през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛИЯ ДОНКОВА

                                                              ЧЛЕНОВЕ: ИВАЙЛО ГЕОРГИЕВ

                                                                                    ВАНЯ ИВАНОВА

 

при секретаря Теодора Вутева, като разгледа докладваното от съдия ДОНКОВА гр. д. № 339 по описа за 2018 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по чл.258 и сл. от ГПК.

          С решение № 7 от 16.02.2018 г., постановено по гр. д. № 166/2017 г. на Пирдопския районен съд, поправено с решение от 26.04.2018 г., „Д.П.М.Ч.” ЕАД, ***, е осъдено да заплати на С.П.К. следните суми: сумата 12 000 лв., представляваща обезщетение по чл.200, ал.1 КТ за претърпени неимуществени вреди от настъпило влошаване на здравословното му състояние в резултат от професионално заболяване „силикоза 2-3 степен с усложнение ХОББ с ХДН 1 степен”, заедно със законната лихва от 12.10.2016 г. до окончателното й изплащане, като искът е отхвърлен до пълния предявен размер от 35 000 лв.; сумата 7 380 лв. – обезщетение за имуществени вреди, включващо разходи за лекарства и разходи за закупуване на усилена и витаминозна храна, заедно със законната лихва върху главницата, считано от посочената по-горе дата до окончателното й изплащане, като искът е отхвърлен до пълния предявен размер от 11 700 лв. Ответникът е осъден да заплати на ищеца разноски в размер на 580,98 лв., а в полза на районния съд държавна такса от 775,20 лв., както и разноски от 582 лв. Ищецът е осъден да заплати на ответника разноски в размер на 1 129,65 лв., съразмерно на отхвърлената част от исковете.         

         Съдът прие за установено следното: 

         В исковата молба ищецът е твърдял, че е бил страна по трудово правоотношение с ответника, като в резултат на продължителната работа при неблагоприятни условия на труд и производствени вредности се е разболял от „пневмокониоза” и „вибрационна болест”, чийто професионален характер е бил установен с протокол № 34/03.05.1991 на ДЕК. С влязло в сила решение по гр. д. № 18/2007 г. на Пирдопския районен съд със сила на пресъдено нещо по отношение на ответника е признато, че описаните заболявания имат професионален характер и същият е осъден да му заплати обезщетение за неимуществени вреди. Такива обезщетения са му били присъдени и по гр. д. № 481/2009 г., гр. д. № 200/2011 г. и гр. д. № 518/2012 г. по описа на същия съд. С решение № 1132 от 12.10.2016 г. на ТЕЛК му е определена намалена работоспособност 81 %, като е инвалидизиран пожизнено, с поставена водеща диагноза „пневмокониоза, причинена от прах, съдържаща силиций”. С цитираното решение е констатирано влошаване на професионалното му заболяване /с предходно експертно решение е бил определен процент трайно намалена работоспособност – 51 %/. Посочил е, че в резултат на влошаване на здравословното му състояние е започнал да търпи по-силни болки, страдания и неудобства.

         Исковете са по чл.200, ал.1 КТ.

         Ответникът е оспорвал исковете с твърдението, че експертно решение № 1132/12.10.2016 г. не е влязло в сила – същият не е бил уведомен за извършеното преосвидетелстване на ищеца и за издаденото експертно решение. Претендираното обезщетение за неимуществени вреди не съответства по размер на действителните болки и страдания, като следва да се отчетат както неговата възраст, така и съпътстващите общи заболявания.

         Решението е обжалвано от ищеца в частта, с която искът за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди е отхвърлен за разликата над 12 000 лв. до пълния предявен размер от 35 000 лв., както и в частта за разноските. Претендира се отмяната му в описаната част и постановяване на ново по същество, с което искът да се уважи за разликата от 23 000 лв. В жалбата се твърди, че в тази част решението е постановено в противоречие с материалния закон и е необосновано. Изложени са съображения, че дължимото обезщетение не е определено в съответствие с критериите, установени в разпоредбата на чл.52 ЗЗД.

        Решението е обжалвано и от ответника в частта, с която е присъдено обезщетение за неимуществени вреди за разликата над 7 000 лв. до размер от 12 000 лв., с доводи за несъответствие между претърпените болки и страдания, установени със заключението на съдебно-медицинската експертиза, и определеното обезщетение.         

        Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните, с оглед предмета на обжалване приема за установено от фактическа страна следното:

        С протокол № 124/18.07.1991 г. на ДЕК при Силикозен център София е признато професионалното заболяване на ищеца „Силикоза първа степен, ретикуломикронодозна форма”. 

        От приложените граждански дела № 372/2005 г., № 18/2007 г., № 481/2009 г., № 200/2011 г. и № 518/2012 г. по описа на Пирдопския районен съд е видно, че с влезли в сила съдебни решения дружеството-работодател е осъдено да заплати на С.П.К. обезщетения за имуществени вреди от професионално заболяване „Силикоза втори стадий. ХОББ – бронхитна форма. ДН – I ст.; вибрационна болест”.

       С експертно решение № 1132/12.10.2016 г. на ТЕЛК за общи и професионални болести е препотвърден професионалният характер на заболяването „Силикоза втори-трети стадий, с усложнение ХОББ с ХДН – I ст.; вибрационна болест от локално вибровъздействие, първи към втори стадий”, като инвалидността – 81 % /от които 71 % в резултат на професионалните заболявания „силикоза 2-3 стадий” и „вибрационна болест”/ е определена пожизнено.   

От заключението на съдебно-медицинската експертиза на вещото лице Д.се установява, че понастоящем у ищеца е налице професионално заболяване „силикоза, втори към трети стадий”, с усложнена дихателна недостатъчност и с хроничен бронхит, белодробен емфизем и вентилаторна недостатъчност. Същото е хронично, с прогресиращ необратим ход и неблагоприятна прогноза на развитие, за което допринасят и честите обостряния на хроничния бронхит. 

Видно от заключението на съдебно-медицинската експертиза на вещото лице Стойкова, приетото за професионално заболяване „вибрационна болест” води до болки в горните крайници, изтръпвания и намалена сръчност.

Според показанията на свидетелката К./съпруга на ищеца/ здравословното му състояние се е влошило през последните две години. Поради кашлицата през нощта същият не може да спи, станал е по-затворен и необщителен, чувства се безполезен, излишен. Ежегодно се налага и болнично лечение. След него състоянието му се подобрява, но за кратък период от време. Изпитва силни болки и в горните крайници.

            С оглед на така приетото за установено от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:

            В чл.56 от КСО е дадено легално определение на понятието професионална болест. Към професионалната болест се отнасят и нейното усложнение и късните й последици – т. н. „ексцес”. Съгласно чл.3, чл.10 и чл.13 от Наредба за реда за съобщаване, регистриране, потвърждаване, обжалване и отчитане на професионалните болести, признаването на професионалната болест, към която се  отнасят и нейното усложнение и късните й последици, се извършва с експертно решение, което има задължителен характер. Усложнения, резултат от призната професионална болест, каквато е и настоящата хипотеза, са такива допълнителни здравни състояния, които са в причинно-следствена връзка с нея и са възникнали след установяването й по надлежния ред. Влошаването на здравословното състояние, без значение кога е настъпило, като нов юридически факт е основание за претендиране на ново обезщетение.    

           Неоснователно е твърдението на жалбоподателя – ответник, че експертното решение /съдържащо изходящо от административния орган отбелязване, че е влязло в сила на 26.10.2016 г./, въз основа на което се претендират неимуществени вреди от влошаване на здравословното състояние на ищеца, не е влязло в сила. В установената практика на ВКС по чл.290 ГПК се приема, че в тежест на работодателя е да докаже, че е обжалвал същото и подадената жалба се разглежда от горестоящия административен или съдебен орган /решение № 213 от 12.07.2011 г. по гр. д. № 1761 от 2009 г., четвърто г. о.; решение № 2 от 25.02.2015 г. по гр. д. № 3402 от 2014 г., трето г. о.; определение № 850 от 27.11.2017 г. по гр. д. № 1820 от 2017 г., трето г. о.; определение № 425 от 15.05.2018 г. по гр. д. № 1193 от 2018 г., четвърто г. о./, което не е било направено в първоинстанционното производство. В конкретния случай влошаването на здравословното състояние на ищеца е констатирано с цитираното решение на ТЕЛК, което въз основа на изложените съображения и с оглед на обстоятелството, че съдържа изрично удостоверяване на датата на влизането му в сила, следва да се приеме, че е окончателен административен акт. 

           Съгласно препращащата норма на чл.212 КТ, намира приложение правилото за деликтната отговорност, установено в чл.51, ал.2 ЗЗД- на обезщетяване подлежат всички вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането. Установява се от заключенията на изслушаните съдебно- медицински експертизи, че заболяването „силикоза” е свързано със стягане в гърдите, задълбочаваща се лесна умора и задух при умерени до леки физически усилия, мъчителна кашлица с експекторация, по-чести хоспитализации, ограничени социални контакти, а вибрационната болест – с болки в горните крайници, изтръпвания и намалена сръчност, като и двете заболявания са свързани с изключително силни отрицателни изживявания. Описаните неимуществени вреди са в причинно-следствена връзка с професионалните заболявания и не са могли да бъдат предвидени към момента на присъждане на предходните обезщетения.

         С оглед характера и степента на търпените болки, размерът на обезщетението, което ще компенсира същите е в размер на 17 000 лв. Искът е основателен и трябва да бъде уважен до посочения размер. Върху присъдената сума като обезщетение за неимуществени вреди се дължи заплащане на законната лихва, считано от 26.10.2016 г., когато е констатирано влошаването на здравословното състояние.

         Направените от настоящата инстанция изводи не съвпадат с изводите на районния съд за неоснователност на иска за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди за разликата над уважения размер от 12 000 лв. до посочения по-горе размер от 17 000 лв., поради което решението в тази част трябва да бъде отменено, като вместо него се постанови друго, с което искът да се уважи до този размер. Решението подлежи на отмяна и в частта, с която жалбоподателят – ищец е осъден да заплати разноски за разликата над 929 лв. до присъдения размер от 1 129,65 лв. Изводите на настоящата инстанция съвпадат с тези на първата инстанция в частта, с която искът е отхвърлен до пълния предявен размер от 35 000 лв., поради което в описаната част обжалваното решение трябва да бъде потвърдено.

        С оглед изхода на делото пред настоящата инстанция жалбоподателят-ответник трябва да заплати на жалбоподателя-ищец направените разноски пред въззивната инстанция в размер на 460 лв. съобразно уважената част от жалбата, както и държавна такса в размер на 500 лв. по сметка на СОС.

        Воден от горното, съдът

                 

                                                           Р  Е  Ш  И:

 

       ОТМЕНЯ решение № 7 от 16.02.2018 г., постановено по гр. д. № 166/2017 г. на Пирдопския районен съд, поправено с решение от 26.04.2018 г., в ЧАСТТА, с която е отхвърлен предявения от С.П.К. срещу „Д.П.М.Ч.” ЕАД, ***, иск за заплащане на сумата 5 000 лв., представляваща разликата над уважения размер от 12 000 лв. до размер от 17 000 лв. - обезщетение по чл.200, ал.1 КТ за претърпени неимуществени вреди от настъпило влошаване на здравословното му състояние в резултат от професионално заболяване „силикоза 2-3 степен с усложнение ХОББ с ХДН 1 степен”, заедно със законната лихва от 12.10.2016 г. до окончателното й изплащане, както и в частта, с която ищецът е осъден да заплати на ответника разноски за разликата над 929 лв. до присъдения размер от 1 129,65 лв., като вместо него ПОСТАНОВЯВА:

       ОСЪЖДА „Д.П.М.Ч.” ЕАД, ***, да заплати на С.П.К. ***, допълнително сумата 5 000 лв. /пет хиляди лева/, представляваща разликата над уважения размер от 12 000 лв. до размер от 17 000 лв. - обезщетение по чл.200, ал.1 КТ за претърпени неимуществени вреди от настъпило влошаване на здравословното му състояние в резултат от професионалните заболявания „Силикоза втори-трети стадий, с усложнение ХОББ с ХДН – I ст. и вибрационна болест от локално вибровъздействие, първи към втори стадий”, заедно със законната лихва върху главницата, считано от 12.10.2016 г. до окончателното й изплащане.

       ПОТВЪРЖДАВА решението, в ЧАСТИТЕ, с които „Д.П.М.Ч.” ЕАД, ***, е осъдено да заплати на С.П.К. ***, сумата 5 000 лв., представляваща разликата над обжалваната част от 7 000 лв. до присъдения размер от 12 000 лв. - обезщетение по чл.200, ал.1 КТ за претърпени неимуществени вреди от настъпило влошаване на здравословното му състояние в резултат от професионалните заболявания „Силикоза втори-трети стадий, с усложнение ХОББ с ХДН – I ст. и вибрационна болест от локално вибровъздействие, първи към втори стадий”, заедно със законната лихва върху главницата, считано от 12.10.2016 г. до окончателното й изплащане и искът е отхвърлен до пълния предявен размер от 35 000 лв., както и в частта, с която ответникът е осъден да заплати на ищеца разноски в размер на 580,98 лв., а в полза на районния съд държавна такса от 775,20 лв., както и разноски от 582 лв. 

        Решението е влязло в сила като необжалвано в частите, с които ответникът е осъден да заплати на ищеца сумата 7 380 лв. – обезщетение за имуществени вреди, заедно със законната лихва върху главницата, считано от 12.10.2016 г. до окончателното й изплащане и искът е отхвърлен до пълния предявен размер от 11 700 лв., както и в частта, с която е присъдено обезщетение за претърпените неимуществени вреди в размер на 7 000 лв.

        Осъжда „Д.П.М.Ч.” ЕАД, ***, да заплати на С.П.К. ***, сумата 460 лв. /четиристотин и шестдесет лева/, представляваща разноски пред настоящата инстанция.

        Осъжда „Д.П.М.Ч.” ЕАД, ***, да заплати държавна такса в размер на 500 лв. по сметка на Софийски окръжен съд.

        Решението подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.                 2.