Решение по дело №80/2020 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260190
Дата: 20 ноември 2020 г. (в сила от 11 декември 2020 г.)
Съдия: Блага Димитрова Бозова
Дело: 20205530200080
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   

  град Стара Загора

   20.11.2020 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИ РАЙОНЕН СЪД, ПЪРВИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

 

в публично заседание на 30 септември през две хиляди и двадесета година, в състав:                                                                         

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БЛАГА БОЗОВА

 

при секретаря МАРИЯН КРЪСТЕВ

прокурор …     

като разгледа докладваното от съдия БОЗОВА

АНД № 80 по описа за 2020 година, съобрази следното:

 

     Производството е по чл.59 и следващите от ЗАНН.

     Образувано е по жалба на Р.К.Р.  против Наказателно постановление № 19-1228-002882/06.12.2019 г., издадено от Началник група към ОД МВР Стара Загора, сектор "Пътна полиция", с което за нарушение на чл.6 т.1 от ЗДвП е наложено наказание глоба в размер на 20.00 /двадесет/ лева.

     В жалбата жалбоподателят твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно. Сочи съображения.

     В съдебно заседание жалбоподателят изпраща упълномощен представител, който моли НП да бъде отменено.

     Въззиваемата страна в съпроводителното писмо оспорва жалбата и пледира за потвърждаване на обжалваното наказателно постановление като законосъобразно.      

Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на обжалваното наказателно постановление /НП/, приема за установено следното:

Жалбата е редовна и допустима, тъй като е подадена в законоустановения срок от надлежна страна, имаща правен интерес от оспорването, срещу акт подлежащ на съдебен контрол.

Жалбата е основателна.

На 24.10.2019 г., около 13,55 часа, в Стара Загора, на бул.”Цар Симеон Велики”, пред магазин „Зора” посока запад-изток, жалбоподателят управлявал лек автомобил - "Шкода Октавия”, с рег.№ СТ … ВХ. Свидетелите Н. и К. били спрели със служебния си автомобил на отбивката за навлизане в неработеща бензиностанция западно от магазин „Зора“. Свидетелят Н. видял, че автомобила на жалбоподателя минал през маркировка М15 /коси успоредни линии/. Свидетелят Н. и колегата му К. спрели жалбоподателя за проверка и поискали да му съставят фиш. Той отказал.

На място на жалбоподателя бил съставен и връчен акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ бланков № GA № 40118, за това, че  преминава през пътна маркировка М-15 /коси успоредни линии/.

Въз основа на този АУАН в законния срок и от компетентен орган е издадено атакуваното НП, с което жалбоподателят е санкциониран за това, че на 24.10.2019 г., около 13,55 часа, в Стара Загора, на бул.”Цар Симеон Велики”, пред магазин „Зора” посока запад-изток, като водач на лек автомобил - "Шкода Октавия”, с рег.№ СТ 9950 ВХ, преминава през пътна маркировка М-15 /коси успоредни линии/. Деянието е квалифицирано като нарушение по чл.6 т.1 от ЗДвП.

Съгласно чл.6 т.1 от ЗДвП участниците в движението съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка. Разпоредбата е бланкетна и въвежда общо задължение за водачите на ППС, като участници в движението да съобразяват поведението си с пътната маркировка. Посочената правна норма е бланкетна, доколкото не сочи при конкретна пътна маркировка какви са задълженията на водачите. За да бъде дадена прецизна правна квалификация на нарушението, следва ясно да се посочи коя е правната норма, съдържаща правилото за поведение на водачите на ППС при наличие на пътна маркировка М-15, като по този начин на нарушителя ще бъде посочено ясно и конкретно кое е задължителното правило за поведение, което той е нарушил, за да му бъде наложено съответното административно наказание.

В Наредба № 2 от 17.01.2001 г. за сигнализация на пътищата с пътна маркировка, са уредени видовете пътна маркировка, която предвижда какво следва да е поведението на водач при наличието на пътна маркировка М-15.

Административнонаказващият орган е допуснал нарушение, като при цитиране на правната квалификация на нарушението се е задоволил единствено да посочи, че жалбоподателят е нарушил бланкетната норма на чл.6 т.1 от ЗДвП.

Никъде в наказателното постановление не е посочено кой е нормативния акт, който вменява задължение на участниците в движението при наличие на пътна маркировка М-15 да не се движат по площ, обозначена с "коси успоредни линии", която е забранена за движение на пътни превозни средства и се очертава с непрекъсната линия. Цитираната като нарушена разпоредба не посочва при наличие на конкретна пътна маркировка, какви действия следва да извършат участниците в пътното движение и в частност водачите на ППС.

Поведението, което следва да спазват водачите на ППС при наличие на пътна маркировка М-15, е посочено в Наредба № 2 от 17.01.2001 г. за сигнализация на пътищата с пътна маркировка, а именно да не се движат по площ, обозначена с "коси успоредни линии", която е забранена за движение на пътни превозни средства и се очертава с непрекъсната линия. Т.е. се допълва от друга разпоредба посочваща конкретните правила за поведение на водачите на ППС при наличие на различна пътна маркировка, а с оглед конкретно посочената пътна маркировка М-15, това е чл.34 от цитираната Наредба № 2 от 17.01.2001 г. за сигнализация на пътищата с пътна маркировка, в частност тази на "коси успоредни линии", е именно: да не се движат по площ, обозначена с "коси успоредни линии”, която е забранена за движение на пътни превозни средства и се очертава с непрекъсната линия.

В случая в АУАН и в НП не е описано изпълнителното деяние в нужната степен, като не е указано ясно дали е нарушил пътна маркировка М 15 забранена за движение на ППС или не е съобразил поведението си с пътната маркировка. Това разграничение е важно с оглед конкретните правила за поведение на водачите на ППС при наличие на различна пътна маркировка.

В АУАН, актосъставителят се е задоволил да посочи единствено като нарушена общата норма на чл.6 т.1 от ЗДвП. Така констатираният порок е намерил проявление и в обстоятелствената част на издаденото наказателно постановление. Цифровата квалификация не съдържа дори и загатване за приложимостта на нормите на Наредба № 2 от 17.01.2001 г. за сигнализация на пътищата с пътна маркировка към конкретиката на случая. ЗАНН изчерпателно изброява задължителните реквизити на наказателното постановление, като е предвидено посочването на законните разпоредби, които са били нарушени виновно, описание на нарушението и на обстоятелствата при които е извършено. Като не е посочил конкретната норма, въвеждаща задължение за водачите на ППС да не се движат по площ обозначена с "коси успоредни линии", която е забранена за движение на пътни превозни средства и се очертава с непрекъсната линия, административно наказващият орган не е изпълнил задължението си да посочи точната правна норма, която е била нарушена и да опише изпълнителното деяние в неговата точност и пълнота.

На следващо място, неправилно в случая административно наказващия орган е приложил санкционната норма на чл.183 ал.2 т.2 от ЗДвП, която сочи, че който „нарушава правилата за разположение на пътно превозно средство върху платното за движение..“ се наказва с "глоба" от 20 лева.

В случая в АУАН и НП, няма словесно вменено на жалбоподателя нарушение, в което да се твърди, че е нарушил правилата за разположение на ППС върху платното за движение.

Налице е твърдение на административния орган в АУАН, че преминава през пътна маркировка, което е различно от записаното в правната норма нарушение на правилата за разположение.

В НП се сочи също така обвинение, че жалбоподателят „не съобразява поведението си с пътните знаци и маркировка” с което виновно е нарушил чл.6 т.1 от ЗДвП. В обстоятелствената част на АУАН и НП няма описание на нарушение не е посочено с кой пътен знак не е съобразил поведението си жалбоподателят.

Несъобразяване на поведението на участник в движението с пътната маркировка се санкционира с нормата на чл.179 ал.1 т.5 от ЗДвП, която сочи, че „който не спазва предписанието на пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране, правилата за предимство, за разминаване, за изпреварване или за заобикаляне, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението, се наказва с "глоба" от 50 до 150 лв.

Предвид всичко изложено, обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно, постановено при нарушение на материалния закон и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и следва да бъде отменено.

С оглед изхода на делото в тежест на въззиваемия следва да се възложат направените разноски от жалбоподателя - заплатено възнаграждение за адвокат в размер на 300.00 лева при подписване на договора за правна помощ.

     Водим от изложените съображения и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                       Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ като незаконосъобразно Наказателно постановление № № 19-1228-002882/06.12.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР Стара Загора, сектор "Пътна полиция", с което на Р.К.Р. *** за нарушение на чл.6 т.1 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 20.00 /двадесет/ лева.

ОСЪЖДА ОД МВР - Стара Загора да заплати на Р.К.Р. *** направени разноски за адвокат по делото в размер на 300.00 лева.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване чрез Районен съд - Стара Загора пред Административен съд - Стара Загора в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

                                СЪДИЯ: