Определение по дело №1104/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1421
Дата: 10 юни 2021 г. (в сила от 29 юни 2021 г.)
Съдия: Веселина Тенчева Чолакова
Дело: 20217050701104
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 26 май 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр. Варна,……….06.2021 г.

 

Варненският административен съд - ІІ-ри състав, в закрито заседание  на девети юни през две хиляди и двадесет и първа  година в състав:

           

                                               Председател: ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията Чолакова  адм. дело N 1104 по описа за 2021 год., за да се произнесе, взе предвид:

 

 

Производството по делото е образувано по предявена искова молба от И.А.Р. изтърпяващ наказание „лишаване от свобода“ в Затвора в гр.Варна против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ – гр.София с основание чл.71 от Закона за защита от дискриминация, във вр. с чл.1 от ЗОДОВ и чл.203 от АПК, за преустановяване на нарушения от страна на администрацията на затвора в гр.Варна, с които чрез волеизявленията си длъжностните лица са го поставили като физическо лице в неравностойно третиране, да се осъди ответникът да преустанови нарушението спрямо него и да се въздържа в бъдеще от подобно поведение, ответникът да бъде осъден да заплати обезщетение в размер на 5000,00 лв., ведно със законната лихва считано от момента на установяване на нарушението до окончателното изплащане на сумата,  за претърпени неимуществени вреди – унижение, изолация, пренебрежение и т.н. , които са в пряк причинно-следствен резултат от противоправното поведение на служители в Затвора в гр.Варна. Подсъдността на исковата си претенция обосновава с разпоредбата на чл.74 от Закона за защита от дискриминация, във вр. с чл.1 от ЗОДОВ и чл.203 от АПК.

Съдът по въпроса относно допустимостта на исковата молба установи следното:

Органите, компетентни да установяват неравно третиране са Комисията за защита от дискриминация и гражданският съд. Административните съдилища нямат правомощия да се произнасят за наличието на нарушения на специалния закон или на други закони, уреждащи равенство в третирането. Те могат да постановят решение в случаите, когато са предявени искове за вреди, причинени на граждани от незаконни актове, действия и бездействия на органи или длъжностни лица, представляващи форма на дискриминация ( чл. 74, ал. 2 от ЗЗДискр), но само ако дискриминацията е установена с влязло в сила решение на Комисията за защита от дискриминация. Раздел първи, глава четвърта от ЗЗДискр. урежда производството пред Комисията за защита от дискриминация, а раздел втори - съдебните производства пред районния и административния съд. Съдебните производства по глава втора включват и производствата за търсене на обезщетение за вреди, произтичащи от неравно третиране (чл. 74 от ЗЗДискр.), които се развиват по общия ред или по реда на чл. 1, ал. 2 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. Условие за допустимост на производството за обезщетяване на вреди, което се въвежда с употребения в чл. 74, ал. 1 от ЗЗДискр. израз "в случаите по раздел I", е проведеното преди това производство за установяване на нарушението пред Комисията за защита от дискриминация. Административните съдилища са компетентни да се произнасят по осъдителни искове за заплащане на обезщетение за вреди, причинени от неравно третиране, тогава, когато фактическият състав на отговорността включва вреди, причинени от незаконни актове, действия или бездействия на държавни органи и длъжностни лица, и е налице влязло в сила решение на Комисията за защита от дискриминация, с което се установява неравно третиране. Исковете за присъждане на обезщетение за вреди от дискриминация извън този фактически състав са подсъдни на общите съдилища и се допускат за разглеждане, съединени с иск за установяване на нарушение от дискриминация (чл. 71, т. 1 и т. 3 ЗЗДискр.) или самостоятелно, ако има предварително установяване на нарушението от Комисията за защита от дискриминация (решение № 12577 от 19.10.2017 по адм. дело № 8991/2016 на ВАС, ІІІ отд.). В разглеждания случай фактите, описани в исковата молба на И.А.Р. не са били установени с решение на Комисията за защита от дискриминация. Поради това производството пред административния съд за обезщетяване на вреди от неравно третиране е недопустимо.

Предвид изложеното съдът намира, че образуваното по исковата молба от И.А.Р. съдебно производство, следва да бъде прекратено.

Водим от горните съображения, съдът

 

 

О    П    Р    Е    Д    Е    Л    И  :

 

 

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по административно дело № 1104/2021 г. по описа на Административен съд гр. Варна, ІІ-ри състав.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в 7-мо дневен срок от съобщението.

 

Определението да се връчи на ищеца .

 

                                                                       Съдия: