Решение по дело №721/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1298
Дата: 3 юли 2017 г.
Съдия: Петър Богомилов Теодосиев
Дело: 20161100900721
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 3 февруари 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№..........................

гр.София, 03.07.2017г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-15 с-в в публично съдебно заседание на двадесет и девети март две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

                                                                СЪДИЯ: ПЕТЪР ТЕОДОСИЕВ

 

при секретаря Галина Стоянова, разгледа търговско дело № 721 по описа за 2016г. и взе предвид следното:

Производството е по предявени от З. „Б.В.И.Г.” АД срещу З. „О.“ АД при условията на обективно кумулативно съединяване: осъдителен иск с правно основание чл. 213, ал. 1 КЗ (отм.) за сумата 39 725,00 лв. – регресно вземане, възникнало с плащането на застрахователно обезщетение по договор за застраховане на имущество на „М.Г.“ ООД за вреди, настъпили в резултат на ПТП от 18.02.2011г., причинено виновно от Ц.М.П.при управление на лек автомобил „Волво” с рег. №******, застрахован по З.ължителната застраховка “гражданска отговорност” при ответника; осъдителен иск с правно основание чл. 86, ал. 1, изр. 1 ЗЗД за сумата 8 789,84 лв. – лихви за забава, изтекли върху регресното вземане в периода от 28.11.2013г. до 31.01.2016г.

Ответникът оспорва исковете с основното възражение, че обезщетените от ищеца вреди по договора за имуществено застраховане не са покрит риск по сключения при ответника договор за застраховка „гражданска отговорност“ за лек автомобил „Волво” с рег. №******, тъй като не са налице противоправни и виновни действия на водача на автомобила, както и пряка и непосредствена причинна връзка между такива действия и настъпване на вредите.

За установяване на посочените обстоятелства по делото е представен протокол за ПТП от 02.03.2011г., който представлява официален свидетелстващ документ с материална доказателствена сила по чл. 179, ал. 1 ГПК само относно непосредствено възприетите от съставилото го длъжностно лице обстоятелства около настъпването на процесното ПТП, включително и за изявленията на участниците в това ПТП, направени пред длъжностното лице, като в случай, че тези участници са страна по гражданското дело протоколът има и противопоставима по отношение на тях доказателствена сила за съдържащите се в протокола неизгодни за страната факти (изрично в посочения смисъл решение №15 от 25.07.2014г. по т.д. №1506/2013г. на ВКС, І т.о.).

Видно и само от датата на съставянето му цитираният протокол за ПТП е съставен след датата на настъпване на процесното ПТП, което означава, че констатациите в протокола относно механизма на настъпване на това ПТП не обективират преки възприятия на съставителя на протокола, а изводи на длъжностното лице, направени въз основа на изявленията на участниците в ПТП, които по съображенията по-горе не се ползват с материална доказателствена сила по чл. 179, ал. 1 ГПК.

В производството не са събрани и други доказателства, които с противопоставима на ответника доказателствена сила да установяват механизма на процесното ПТП, включително действията на застрахования при ответника водач на лекия автомобил „Волво” с рег. №****** преди и по време на настъпване на ПТП-то, тъй като ищецът не е внесъл определения депозит за допуснатия разпит на свидетел по делегация, а документите от административно-наказателното производство за това ПТП (АУАН, НП и декларация на водача), за чието събиране ищецът е заявил искане по чл. 186 ГПК, поначало не са допустим източник на доказателствени изводи в настоящото исково производство.

Това е така, защото предвидените в ЗДвП и ЗАНН последици от съставянето на АУАН и НП, в това число и доказателствената сила на акта за установяване на административно нарушение по чл. 189, ал. 2 ЗДвП, намират приложение именно в админстративно-наказателното, а не в исковото производство. Освен това наказателното постановление, включително след влизането му в сила, няма З.ължителна сила за съда и страните по гражданско дело, каквато е предвидена с разпоредбата на чл. 300 ГПК, но само по отношение на влезлите в сила присъди и приравните на тях актове. Декларацията на водача на процесния лек автомобил относно причините за настъпване на ПТП пък представлява свидетелски показания, събрани по ред, различен от предвидения в ГПК, поради което също не е допустим източник за изводи по факти от предмета на доказване в исковото производство.

По изложените съображения и в приложение на последиците на чл. 154, ал. 1 ГПК (указани на ищеца с доклада на делото) съдът приема, че обезщетените от ищеца вреди не са настъпили като пряка и непосредствена последица от виновни действия на водача на лекия автомобил, застрахован при ответника по З.ължителна застраховка „гражданска отговорност“.

Предявеният регресен иск се явява недоказан по основание и подлежи на отхвърляне, което предпоставя същия изход по акцесорния иск за лихви.

С оглед изхода на делото и съгласно чл. 78, ал. 3 ГПК в тежест на ищеца е да плати на ответника разноските за защита срещу предявените искове, включително юрисконсултско възнаграждение в размер, определен по правилата на чл. 78, ал. 8 ГПК и чл. 37 ЗПрП.

Така мотивиран, Софийски градски съд

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от З. „Б.В.И.Г.” АД с ЕИК ********, със седалище и адрес на управление *** срещу ЗАД „О.“ АД с ЕИК********, със седалище и адрес на управление *** иск с правно основание чл. 213, ал. 1 КЗ (отм.) за сумата 39 725,00 лв. – регресно вземане, възникнало с плащането на застрахователно обезщетение по договор за застраховане на имущество на „М.Г.“ ООД за вреди, настъпили в резултат на ПТП от 18.02.2011г., причинено виновно от Ц.М.П.при управление на лек автомобил „Волво” с рег. №******, и иск с правно основание чл. 86, ал. 1, изр. 1 ЗЗД за сумата 8 789,84 лв. – лихви за забава, изтекли върху регресното вземане в периода от 28.11.2013г. до 31.01.2016г.

ОСЪЖДА ЗАД „Б.В.И.Г.” АД с ЕИК ********, със седалище и адрес на управление *** да заплати на ЗАД „О.“ АД с ЕИК********, със седалище и адрес на управление *** на основание чл. 78, ал. 3 и 8 ГПК сумата 180,00 лв. – съдебни разноски.

Решението може да се обжалва пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му.

                              

                          

СЪДИЯ: