Определение по дело №496/2020 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 август 2020 г. (в сила от 2 септември 2020 г.)
Съдия: Галина Колева Динкова
Дело: 20207240700496
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 10 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

  288                                           11.08.2020год.                                гр.Стара Загора

 

 

            Старозагорският административен съд, ІI състав, в закрито заседание на единадесети август през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                                                СЪДИЯ: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Галина Динкова адм.дело № 496 по описа за 2020год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производство по реда на чл. чл. 60, ал. 5 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 188 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Образувано е по жалба от А.Ц.А., подадена в качество й на бивш представляващ „Ресторант чмешмите“ ДЗЗД с Булстат *********, с която се оспорва разпореждане за предварително изпълнение на принудителна административна мярка, обективирано в Заповед за налагане на принудителна административна мярка № ФК-250-0042868/ 25.03.2020г., издадена от Началник отдел „Оперативни дейности“ –Пловдив при ЦУ на НАП.  В жалбата е направено искане за спиране на предварителното на заповедта.

Ответният административен орган чрез пълномощника си юриск. Р. П.в представеното писмено становище, заявява недопустимост на жалбата, поради липса на правен интерес. Твърди се, че Заповед № ФК-250-0042868/ 25.03.2020г. на Началник отдел „Оперативни дейности“ –Пловдив при ЦУ на НАП не съдържга  разпореждане за предварително изпълнение, а изрично в съдържанието й е вписано, че запечатването на търговския обект следва да се извърши в 3-дневен срок от влизане в сила на заповедта за налагане на принудителна административна мярка.  

От представените с административната преписка доказателства съдът  намира за установено следното от фактическа страна:

Видно от протокол за извършена проверка сер.АА № 0042868 от 07.03.2019г. служители на дирекция „Оперативни дейности“ гр.Пловдив в ГД „Фискален контрол” в ЦУ на НАП са извършили проверка на търговски обект – бистро „Чешмите“, находящ се в гр.Мъглиж, стопанисван от „Ресторант чешмите“ДЗЗД. В хода на проверката е извършена контролна покупка от единия от проверяващите на напитки на обща стойност 19.60лв, за която не е издаден фискален бон от въведеното в експлоатация и работещо фискално устройство в обекта, нито от кочан с ръчни касови бележки, отговарящ на изискванията на Наредба № Н-18/ 13.12.2006г. на МФ.

Въз основа на тези факти административният орган е приел, че ДЗЗД, стопанисващо търговския обект, не е спазило реда за издаване на съответен документ за продажба, с което е нарушило чл.3, ал.1 от Наредба № Н-18/ 13.12.2006г. на МФ във вр. с чл.118, ал.1 от ЗДДС, което се явява основание по смисъла на чл.186, ал.1, т.1, б.“а“ от ЗДДС за прилагане на принудителна административна мярка, поради което и на основание чл.186, ал.3 от ЗДДС е наложил на „Ресторант чешмите“ ДЗЗД – запечатване на търговски обект – бистро „Чешмите“, находящ се в гр.Мъглиж, и забрана за достъп до него за срок от 14 дни.

Заповедта постановява запечатването да се извърши в срок до 3 дни от датата на влизане в сила на заповедта за налагане на ПАМ.

 

Като обсъди събраните доказателства във връзка с направените в жалбата оплаквания съдът направи следните правни изводи:

 

Дружеството – жалбоподател е адресат на Заповед за налагане на принудителна административна мярка № ФК-250-0042868/ 25.03.2020г, издадена от Началник отдел „Оперативни дейности“ –Пловдив при ЦУ на НАП, в която не се съдържа разпореждане за предварително изпълнение на ПАМ. Изричното волеизявление на органа е изпълнението да се извърши след влизане в сила на заповедта, поради което само посочената дата на запечатване – 24.08.2020г не е достатъчна да обоснове извод за такъв преследван от органа резултат. Следователно няма пряко и непосредствено засягане на правата на жалбоподателя от разпоредено предварително изпълнение, което обосновава липса на правен интерес от обжалването му.  Поради това искането за отмяна на предварителното изпълнение на заповедта следва да бъде оставено без разглеждане като процесуално недопустимо.

           

Водим от горното и на основание чл.166, ал.3 от АПК,  съдът

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането, подадено от А.Ц.А., в качество й на бивш представляващ „Ресторант чмешмите“ ДЗЗД с Булстат *********, за спиране изпъленнието на Заповед за налагане на принудителна административна мярка № ФК-250-0042868/ 25.03.2020г, издадена от Началник отдел „Оперативни дейности“ –Пловдив при ЦУ на НАП.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от  съобщаването му на страните.

 

 

                                                                                             

                                                                                       СЪДИЯ: