Решение по дело №894/2018 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 297
Дата: 13 юни 2018 г. (в сила от 29 юни 2018 г.)
Съдия: Таня Петкова Петкова
Дело: 20185220200894
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 май 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                      година 2018                            град Пазарджик

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД ПАЗАРДЖИК               X НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На 13 ЮНИ                                                                          2018 ГОДИНА            

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ ПЕТКОВА

 

Секретар: Соня Моллова

Прокурор: БОРИСЛАВ ПАНЧОВ

Като разгледа докладваното от съдия ПЕТКОВА

Наказателно дело АХ № 894 по описа за 2018 година

 

                                       Р Е Ш И :

 

          ПРИЗНАВА Д.С.Б. – родена на ***г***, българка, българска гражданка, неомъжена, със средно образование, безработна, неосъждана, ЕГН: ********** ЗА ВИНОВНА в това, че на 12.03.2018г. в гр.Пазарджик на улица „Христо Ботев“ без надлежно разрешително по ЗКНВП е държала в себе си високорисково наркотично вещество - амфетамин с нето тегло 0,798 грама с процентно съдържание на активен компонент амфетамин 10,2 тегловни процента на стойност 23,94 лева, като случаят е маловажен, поради което и на основание чл.78а ал.1 от НК Я ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ за извършеното от нея престъпление по чл.354а ал.5, вр. с ал.3 т.1 от НК, като Й НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА В РАЗМЕР НА 500 лв. /петстотин лева/, платима в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд Пазарджик.

          На осн. чл.354а ал.6 от НК вещественото доказателство остатък от наркотични вещества - 0,667 грама амфетамин, на съхранение в ЦМУ гр.София, СЕ ОТНЕМА в полза на държавата.

 

          На осн. чл.53 ал.1 б.А от НК веществените доказателства 2 броя празни полиетиленови опаковки, приложени по делото на л.21 от ДП, като вещи, принадлежащи на обвиняемата и послужили за извършване на умишленото престъпление СЕ ОТНЕМАТ в полза на държавата и след влизане на решението в сила ДА СЕ УНИЩОЖАТ поради липса на икономическа стойност.

           На основание чл.189 ал.3 от НПК ОСЪЖДА обвиняемата Д.С.Б. да заплати сторените по делото разноски  в размер на 74,00 лв., платими в полза на държавата по сметка на ОДМВР-Пазарджик.

 

          Решението  може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд Пазарджик в 15-дневен срок от днес.

 

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                  

Съдържание на мотивите

АНД № 894/2018 г.

МОТИВИ:

 

 

Производството е образувано въз основа на внесено постановление на прокурор от РП- Пазарджик с предложение Д.С.Б. ***, да бъде освободена от наказателна отговорност за това, че на 12.03.2018 г. в гр. Пазарджик на ул.„***“, без надлежно разрешително по Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, е държала у себе си високорисково наркотично вещество, подлежащо на контрол съгласно Конвенция от ООН от 1961 г., за упойващите вещества, ратифицирана от Р България и обнародвана в ДВ бр. 89/96 г. и приложение 1 към член 3, ал.2 от Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите /ДВ бр. 30/99 г. изм. бр. 63 от 2000 г., бр. 74, 75 и 120 от 2002 г. и бр. 56 от 2003г./ „растения и вещества с висока степен на за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарна медицина“, а именно: амфетамин с него тегло 0,798 грама с процентно съдържание на активен компонент амфетамин 10,2 тегловни %, на стойност 23,94 лв. /съгласно Приложение 2 към Постановление № 23 на МС от 29.11.1998 г. за определяне на цени на наркотични вещества за нуждите на съдопроизводството/, като случая е маловажен- престъпление по чл.354а ал.5 във вр. с ал.3 т.1 от НК, като й бъде наложено административно наказание „глоба“ на основание 78а ал. 1 от НК.

В съдебно заседание обвиняемата се явява лично, като се признава за виновна по предявеното й обвинение. Не оспорва констатациите на РП- Пазарджик изложени в постановлението и изразява съжаление за стореното. моли съда да й наложи глоба в минимален размер.

Представителят на Районна прокуратура- Пазарджик поддържа становище за доказаност на обвинението и изразява позиция, за определяне на размера на глобата към най-ниския предел от 1 000 лева, предвид многобройните смекчаващи вината обстоятелства и липсата на отегчаващи.

Районен съд- Пазарджик, в настоящия си състав, като обсъди събраните по делото гласни и писмени доказателства, прие за установено следното:

За времето от 18,00 часа на 11.03.2018 г. до 06,00 часа на 12.03.2018 г., св. В.М.- старши полицай в РУ- Пазарджик при ОД на МВР Пазарджик и колегите му- полицай В.Б.и полицай Д.К., били на работа, изпълнявайки служебните си задължения като автопатрул. Около 03,00 часа на 12.03.2018 г., полицейските служители се намирали на ул. „***“ в гр. Пазарджик, когато спрели за проверка движещия се по улицата в платното в посока към ул. „Ал. Стамболийски“ лек автомобил „***“ с peг.№ ***. В хода на проверката бил установен водача на автомобила- Й.Б.С., както и пътуващите с него- Г.Н.Г.и обв. Д.С.Б.. Полицаите попитали водача и пътуващите в автомобила дали имат в себе си и в превозното средство забранени от закона вещи и вещества. С. и Г.отговорили отрицателно. Обв. Б. заявила, че в дамската си чанта има амфетамин, след което го предала доброволно на св. М., за което бил съставен съответния протокол. В последния обв. Б. собственоръчно записала, че предадените от нея два броя топчета са нейни и представляват амфетамин, който е закупила от непознато лице за лична употреба. При извършената проверка на автомобила и лицата в него от полицейските служители по реда на ЗМВР, не били открити други забранени от закона вещи и вещества.

По този повод било отпочнато настоящето наказателно производство.

В хода на същото бил извършен оглед на предадените от обвиняемата два броя топчета бяло на цвят вещество, при който било установено, че общото нето тегло на двете топчета е 1,10 грама, измерено с електронна везна. При тестване на част от веществото в двете опаковки с полеви наркотест, като същото реагирало на MDMA/метамфетамин.

От заключението на назначената по ДП химическа експертиза, което съдът цени като обективно и компетентно изготвено, е видно, че съдържанието на двете топчета с бяло вещество, предадени доброволно от обв. Б., е с нетно тегло 0,798 грама и представлява амфетамин, със съдържание на активен компонент амфетамин 10,2 тегловни процента

При изследването част от количеството амфетамин е изразходвано, като е останало количество 0,667 грама, което е било предадено на съхранение в ЦМУ, отдел „НОП“ при Агенция „Митници“- София с Приемателно-предавателен протокол.

Амфетаминът е високорисково наркотично вещество, включено в Приложение № 1 към чл. 3, т. 1, Списък I от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични. То е вещество с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотреба и е забранено за приложение в хуманната медицина.

Съгласно приложение № 2 към член единствен на Постановление на МС № 23/29.01.1998 г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, цената на 1 гр. амфетамин е 30 лева, т.е. стойността на предаденото от обв. Б. количество наркотично вещество е 23,94 лева.

За това си деяние обвиняемата е предадена на съд в производство по гл. 28 от НПК за престъпление по чл.354а ал.5 във вр. с ал.3 т.1 от НК.

Обв. Б. признава виновността си. Депозира кратки обяснения както в ДП, така и в съдебната фаза на процеса, в които заявява, че амфетаминът, който е бил в нея и е предала доброволно на полицията, е неин и е бил предназначен за лична употреба, както и че знае, че държането на наркотични вещества е забранено от закона. Тези релевантни факти сочени от обвиняемата са напълно безспорно установени  от събраните в досъдебната фаза на процеса и ценени на основание чл.378 от НПК доказателства- показанията на свидетеля В.М., както и писмените доказателства- протокол за доброволно предаване, протокол за оглед на веществени доказателства и фотоалбум към него и приемателно-предавателен протокол, както и заключението на назначената Химическа експертиза.

Съдът, като прецени доказателствата по делото, които са напълно еднопосочни и непротиворечиви, прие че обв. Б. е осъществила от обективна и субективна страна признаците на престъплението по чл.354а ал.5 във вр. с ал.3 т.1 от НК, като на инкриминираната дата и на инкриминираното място, без да притежава надлежно разрешително по ЗКВНП е държала в себе си високорисково наркотично вещество- общо 0,798 грама амфетамин със съдържание на активен компонент амфетамин 10,2 тегловни процента на стойност 23,94 лева, като случаят е маловажен.

Маловажността на случая с оглед незначителността на вредните последици и другите смекчаващи вината обстоятелства- малкото количество на наркотичното вещество, твърде ниската му стойност (далеч под МРЗ за страната към датата на деянието), инцидентната проява на дееца, чистото съдебно минало на обвиняемата и позитивните й характеристични данни, поради което извършеното деяние се явява такова с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпления от този вид.

При извършване на деянието обв. Б. е действала при пряк умисъл. Съзнавала е всички обективни и субективни признаци на деянието и е искала настъпването на обществено опасните последици.

Предвид горното съдът призна обв. Б. за виновна по повдигнатото й обвинение за извършено престъпление по чл.354а ал.5 във вр. с ал.3 т.1 от НК.

Санкцията предвидена в посочения член от НК предвижда наказание глоба до 1 000 лева. Обвиняемата е пълнолетна, не е осъждана и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава 28-ма от НПК към момента на деянието и от престъплението не са причинени имуществени вреди, които да са съставомерни и подлежащи на възстановяване.

При определяне и индивидуализация на наказанието, което следва да се наложи на обв. Б. съдът съобрази разпоредбата на чл.36 от НК относно целите и тези на чл.54 и следващите от НК относно неговата индивидуализация.

Обществената опасност на конкретното деяние не е висока, предвид вида и неголямото количество на държаното наркотично вещество, което е държано с цел лична употреба, а не за разпространение.

Обв. Б. е с ниска степен на обществена опасност, доколкото не е осъждана, не е криминално проявена, по местоживеене е положително охарактеризирана и настоящото деяние е инцидентно в нейния живот.

Като причина за извършване на деянието съдът отчете ниското правосъзнание на обвиняемата, изразяващо се в незачитането на установения в страната правов ред, свързан с придобиването и съхранението на наркотични вещества, както и подбудите за неговото извършване.

Съдът отчете като смекчаващи отговорността обстоятелства направеното самопризнание, добрите характеристични данни, оказаното съдействие на полицейските и разследващите органи, изразеното критично отношение към стореното, тежкото материално положение и имотно състояние. Чистото съдебно минало в случая не се отчете като смекчаващо отговорността обстоятелство, т.к. то е материалноправна предпоставка за приложението на института на освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание глоба. Отегчаващо отговорността обстоятелство не се отчете.

Предвид горното, съдът освободи обвиняемата от наказателна отговорност като й наложи административно наказание глоба, съблюдавайки разпоредбата на чл.78а ал.5 от НК, отчитайки посочените по-горе смекчаващи вината обстоятелства, като счете че на обв. Б. следва да бъде наложено административно наказание глоба в размер на 500 лева, което е съответно на извършеното и с което ще се постигнат целите на наказанието.

Съдът не уважи искането на представителя на държавното обвинение за налагане на административното наказание глоба в минималния размер предвиден в чл.78а ал.1 от НК, а именно от 1 000 лева. Действително посочената правна норма предвижда, че при освобождаване от наказателна отговорност се предвижда налагане на административно наказание глоба в размер от 1 000 до 5 000 лева. В производството по глава 28 от НПК, съблюдавайки разпоредбите на чл.78а от НК, съдът съобразява и ал.5 на посочения член, който разписва, че когато за извършеното престъпление е предвидено само глоба или глоба и друго по-леко наказание, административното наказание не може да надвишава размера на тази глоба. По аргумент от противното, приложимият размер следва да бъде съобразен именно със санкцията, предвидена в съответната разпоредба от Особената част на НК, като се съблюдава принципа че освободените от наказателна отговорност лица с налагане на административно наказание, не може да бъде по-неблагоприятно от третирането на осъдените на наказание по чл.37 от НК. В този смисъл е и Постановление № 7 от 04.11.1985 г. по н. д. № 4/1985 г. на Пленума на ВС. При това положение в случая приложима е санкцията на чл.354а ал.5 от НК, който предвижда максимален размер на глобата, но не и минимален такъв. При това положение минималният размер следва да бъде съобразен съгласно общите разпоредби и по-конкретно чл.47 ал.1 от НК, а именно 100 лева. Така съдът преценявайки размера на глобата в границите от 100 до 1 000 лева, определени адм. наказание глоба на обв. Б. в размер на 500 лева, като взе предвид съответните обстоятелства, които следва да се отчитат при отмерване на размера на глобата и обоснованите очаквания от постигане на целите от реализиране на административнонаказателната отговорност по чл.12 от ЗАНН.

         На основание чл.354а ал.6 съдът постанови вещественото доказателство остатък от наркотични вещества- 0,667 грама амфетамин, на съхранение в ЦМУ гр.София, да се отнеме в полза на държавата.

         На основание чл.53 ал.1 б. „а“ от НК съдът постанови веществените доказателства 2 броя празни полиетиленови опаковки, приложени по делото на л.21 от ДП, като вещи, принадлежащи на обвиняемата и послужили за извършване на умишленото престъпление да се отнемат в полза на държавата и след влизане на решението в сила да се унищожат поради липса на икономическа стойност.

         При този изход на делото и на основание чл.189 ал.3 от НПК съдът осъди обв. Б. да заплати сторените по делото разноски за извършената химическа експертиза в размер на 74,00 лева, платими в полза на държавата по сметка на ОД на МВР-Пазарджик.

         По тези съображения съдът постанови решението си.

 

 

                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: