Решение по дело №201/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 338
Дата: 17 юни 2021 г.
Съдия: Цветелина Александрова Кънева
Дело: 20217170700201
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р E Ш Е Н И Е

338

гр.Плевен, 17.06.2021 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр. Плевен, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на осми юни, две хиляди двадесет и първа година, в състав:                                         

            Председател: Даниела Дилова

                                                                       Членове: Цветелина Кънева

                                                                                        Снежина Иванова

При секретаря Цветанка Дачева и с участието на прокурора Иван Шарков, като разгледа докладваното от съдия Кънева касационно административно-наказателно дело № 201 по описа за 2021 г. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.

С Решение № 12 от 12.02.2021г., постановено по НАХД № 20214440200016 по описа за 2021г., Районен съд – Червен бряг е отменил Наказателно постановление № 20-0938-004063/15.09.2020г. на Началник сектор “Пътна полиция” при ОД на МВР -Плевен, с което на основание чл.174 ал.1 т.2 от ЗДвП на Д.С.Г. ***, е наложена глоба в размер на 1000лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца, за извършено нарушение на чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП.

Срещу решението е подадена касационна жалба от Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Плевен, чрез юрисконсулт А., в която са наведени доводи, че съдебният акт е неправилен. Счита се за неясен извода на районния съд за допуснати нарушения на чл.43 ал.1 и ал.5 от ЗАНН. В тази връзка се сочи, че в акта са налични два подписа на нарушителя – един удостоверяващ запознаване със съдържанието на акта и друг за получаване на препис от него. Твърди се още, че Г. е получил и талон за медицинско изследване, като не се е явил за такова, поради което и на основание чл.6 ал.8 от Наредба №1/2017г. в НП е отразен отчетеният резултат от техническото средство Дрегер. Предвид изложеното се счита, че не е ограничено правото на защита на нарушителя, като последният е подписал акта без възражения. На следващо място се твърди, че не е налице допуснато нарушение на чл.43 ал.2 от ЗАНН, тъй като двамата свидетели са очевидци. Счита се, че в хода на административното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. В заключение се моли за отмяна на решението и потвърждаване на обжалваното наказателно постановление. Претендират се разноски.

От ответника е депозирано становище по касационната жалба, като се счита, че същата е нередовна, алтернативно неоснователна.  Моли се решението на районния съд да бъде оставено в сила.

В съдебно заседание касаторът не се представлява.

В съдебно заседание ответникът се представлява от адв.П. Е., който излага доводи за правилност на съдебното решение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че решението на районния съд е правилно и следва да бъде оставено в сила.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна - учреждението, чийто орган е издал наказателното постановление, което е и участвало в производството пред районния съд, поради което е допустима за разглеждане.

Разгледана по същество е основателна.

С обжалваното наказателно постановление е ангажирана административно-наказателната отговорност на Г. затова, че на 06.09.2020г. в 21:38часа в с.Радомирци, на кръстовището образувано от ул.“Георги Димитров“ и ул.“Петър Берон“ с посока на движение към ул.“Стефан Караджа“, като водач на л.а. Опел Астра с германски рег.номер управлява същото под въздействието на алкохол, установено по надлежния ред с техническо средство Дрегер Алкотест 7510 с фабр. номер ARDM-0258, който в 21:37часа на 06.09.2020г. отчита положителен резултат от 0,91 промила в издишания от водача въздух, с номер на пробата 07229; на водача е издаден талон за медицинско изследване с номер 0052209 и осем броя холограмни стикери за сигурност и валидност на пробата с номер А027768; водачът заявява, че е пил една бира. Нарушението е квалифицирано по чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП.

За да отмени наказателното постановление районният съд е приел, че в хода на административно-наказателното производство са допуснати съществени нарушения, които водят до незаконосъобразност на издаденото наказателно постановление. На първо място съдът е посочил, че е нарушен чл.43 ал.1 и ал.5 от ЗАНН, тъй като на нарушителят не е бил връчен екземпляр от АУАН, като е счел, че отказът да се подпише акта не освобождава органа от задължението екземпляр от акта да бъде връчен на лицето. Посочил е, че това нарушение не може да бъде санирано и преодоляно с издаването на НП по реда на чл.53 ал.2 от ЗАНН. На следващо място съдът е посочил, че е налице нарушение на чл.43 ал.2 от ЗАНН, тъй като свидетелят по тази разпоредба следва да бъде лице, различно от свидетелите по чл.40 ал.1 и ал.3 и чл.43 ал.2 от ЗАНН. Направил е извод, че свидетелят на отказа следва да е лице, различно от другите двама свидетели посочени в акта. На последно място е приел, че описанието на местоизвършване на нарушението не е ясно. На тези основания е отменил НП, без да разгледа спора по същество.

Решението е неправилно. Настоящата касационна инстанция счита, че при съставяне на акта и издаване на обжалваното НП не са допуснати посочените от районния съд съществени процесуални нарушения. Съставянето на акт на 06.09.2020г. на Г. за нарушение на чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП е било в негово присъствие, като лицето е посочило, че няма възражения  и е положило подпис, удостоверяващ запознаване със съдържанието на акта. Подпис е положен от Г. и в разписката, удостоверяваща получаване на препис от съставения акт. Като свидетели в акта са посочени Н. Ф. и В. Д., които са очевидци на вмененото на Г. нарушение. Описанието на констатираното нарушение, включително и мястото на неговото извършване, е пълно и ясно, като не е нарушено правото на защита на лицето. Ето защо не са налице възприетите от районния съд нарушения на чл.43 ал.1 и ал.5 от ЗАНН и на чл.43 ал.2 от ЗАНН и решението следва да бъде отменено като противоречащо на доказателствата по делото и материалния закон. Тъй като районният съд не се е произнесъл по съществото на спора следва делото да бъде върнато на друг състав за ново разглеждане и произнасяне извършено ли е от Г. вмененото му нарушение по чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП. При новото разглеждане на делото районният съд следва да се произнесе и за разноските по настоящето дело на основание чл. 226 ал.3 от АПК.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, във връзка с чл.221, ал.2, пр.2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 12 от 12.02.2021г., постановено по НАХД № 20214440200016 по описа за 2021 г. на Районен съд – Червен бряг.

ВРЪЩА делото на друг състав на Районен съд Червен бряг за ново разглеждане и произнасяне, съобразно мотивите на настоящето решение.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

 ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/                                                                                           

  

                   2. /п/