Решение по дело №1036/2019 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 260008
Дата: 4 септември 2020 г. (в сила от 8 декември 2020 г.)
Съдия: Мариана Момчева
Дело: 20193230201036
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр. Добрич, 04.09.2020г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Районен съд – гр. Добрич, Наказателна колегия, Петнадесети състав, в публичното съдебно заседание на седми юли две хиляди и двадесета година в състав:

 

 

Председател: Мариана Момчева

 

 

при участието на секретаря Милена Александрова

разгледа докладваното от съдия Момчева а.н.д. № 1036 по описа на Добричкия районен съд за 2019г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба от М.К.К. EГН ********** срещу НП № 19 – 0851 – 001176 от 18.07.2019г., издадено от Началника на Сектор „ПП” при ОД на МВР – гр. Добрич, с което на жалбоподателя за нарушение:

по чл. 40 ал. 1 от ЗДвП на основание чл. 183 ал. 2 т. 11 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 20лв. и

по чл. 123 ал. 1 т. 1 от ЗдвП на основание чл. 175 ал. 1 т. 5 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

С жалбата се прави искане наказателното постановление да бъде отменено.

В съдебно заседание жалбата се поддържа изцяло от процесуалния представител на жалбоподателя.

Въззиваемата страна редовно уведомена не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

Добричкият районен съд, като прецени събраните доказателства, становищата на страните, намира за установено следното:

Жалбата е допустима като депозирана в законоустановения срок. Независимо от основанията, посочени в жалбата, съдът подложи на цялостна проверка обжалваното наказателно постановление, какъвто е обхватът на въззивната проверка, при което констатира следното:

В административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. АУАН е съставен от компетентно длъжностно лице. В тази насока материалноправната компетентност на наказващия орган и на длъжностното лице, възбудило административнонаказателното производство произтичат от Заповед № 8121з - 515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи, служебно известна на съда. АУАН е съставен в присъствие на един свидетел и на нарушителя и му е надлежно връчен, като съдържа необходимите реквизити по чл. 42 от ЗАНН. Наказателното постановление е издадено в рамките на преклузивния срок по чл. 34 ал. 3 от ЗАНН от компетентния за това орган и съдържа необходимите реквизити по чл. 57 от ЗАНН.

Обстоятелството, че актът е съставен в присъствието само на един свидетел, не е съществен порок, тъй като съгласно чл. 43 ал. 1 от ЗАНН е необходимо актът да бъде подписан поне от един от свидетелите, посочени в него, което е достатъчно за неговата валидност. Критерият за същественост или не на процесуалното нарушение е обстоятелството дали нарушението е от категорията на тези, допускането на които е ограничило правата на някоя от страните в процеса. В случая липсата на втори свидетел в акта не води до тази хипотеза. Аргумент в тази насока е и фактът, че самият закон прави отстъпление относно свидетелите на нарушението, тъй като съобразно чл. 40 ал. 3 от ЗАНН при отсъствие на свидетели на нарушението актът се съставя в присъствието на други двама свидетели. Тоест тези свидетели са свидетели на съставянето на акта, а не на нарушението и не са очевидци на самото нарушение. Нещо повече в чл. 40 ал. 4 от ЗАНН законодателят е предвидил възможност актът да се състави в отсъствието на каквито и да е свидетели. В този смисъл ролята на свидетелите е декларативна, тяхното присъствие или отсъствие не накърнява правото на защита на нарушителя, като същевременно не води и до съществен порок на акта.

По същество на визираното нарушение, съдът съобрази следното:

Като нарушение на жалбоподателя е вменено това, че на 03.07.2019г. около 15.00 часа в гр. Д. на ул. „***” на изхода от паркинга зад заведение „***“, управлявайки собствения си лек автомобил „***, при движение на заден ход, не се е убедил, че пътя зад него е свободен и блъска, намиращият се зад него монтиран неподвижно, пътен знак Б2 „Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство“. Допуска ПТП с материални щети по пътния знак. Като участник в ПТП, не изпълнява задължението си да остане на място и да уведоми компетентните служби за контрол на МВР и да установи щетите по произшествието.

По отношение на нарушението по чл. 40 ал. 1 от ЗДвП:

С посоченото жалбоподателят е нарушил разпоредбата на чл. 40 ал. 1 от ЗДвП.

Съгласно чл. 40 ал. 1 от ЗДвП преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението.

Законосъобразно за извършеното нарушение, административнонаказващият орган е наложил на жалбоподателя административно наказание на основание чл. 183 ал. 2 т. 11 от ЗДвП. Съгласно посочената разпоредба наказва се с глоба 20 лв. водач, който нарушава правилата за движение назад.

По отношение на нарушението по чл. 123 ал. 1 т. 1 от ЗДвП:

Съгласно разпоредбата на чл. 123 ал. 1 т. 1 от ЗДвП, за водача на пътно транспортно средство, участник в пътнотранспортно произшествие законодателят е установил задължение, без да създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието. Жалбоподателят в разглеждания случай не е изпълнил вмененото му със силата на императива задължение, като участник в пътнотранспортно произшествие, след неговото възникване да остане и установи нанесените щети /конкретно падналия на земята пътен знак "Б2"/. От събраните в хода на съдебното следствие доказателства, включително показанията на актосъставителя и свидетеля по АУАН се установява, че водачът е напуснал местопроизшествието без да изчака идването на органите на КАТ, както и да установи какви щети са били нанесени. В този аспект, изцяло несъстоятелно и неприемливо е твърдението на жалбоподателя, че не е разбрал, какво се е случило, не е разбрал, че е блъснал поставения знак и на практика не е нанесъл материални щети по него, нито по автомобила. Щетите очевидно са налице, тъй като пътният знак е изпълнявал предназначението си. Ето защо, нарушението се явява безспорно доказано, при което действията по ангажиране отговорността на жалбоподателя по този текст от ЗДвП чл. 123 ал. 1 т. 1 се явяват правилни и законосъобразни. Наложените административни наказания са в установения от закона минимум. Така определени по размер наложените административни наказания биха могли да способстват за реализиране очертаните от законодателя в чл. 12 от ЗАНН цели.

По изложените съображения и на основание чл. 63 ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

 

 

Р  Е  Ш  И  :

          

ПОТВЪРЖДАВА НП № 19 – 0851 – 001176 от 18.07.2019г., издадено от Началника на Сектор „ПП” при ОД на МВР – гр. Добрич, с което на М.К.К. EГН ********** за нарушение:

по чл. 40 ал. 1 от ЗДвП на основание чл. 183 ал. 2 т. 11 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 20лв. и

по чл. 123 ал. 1 т. 1 от ЗдвП на основание чл. 175 ал. 1 т. 5 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба по реда на АПК пред Административен съд – гр. Добрич в 14 – дневен срок от уведомяването на страните.

                 

 

Председател:

/Мариана Момчева/