Определение по дело №45/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 48
Дата: 9 януари 2020 г.
Съдия: Веселина Тенчева Чолакова
Дело: 20207050700045
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№__________

гр. Варна, ……………. 2020 год.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ГР. ВАРНА, Втори състав, в закрито заседание на девети януари  през  две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                   СЪДИЯ: ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията Чолакова частно адм. д. № 45 по описа за 2020 год. за да се произнесе, взе предвид:

 

            Производството е по реда на чл.60, ал.5 от АПК.

Подадена е жалба от  „Новел“ ДЗЗД, ЕИК *********, чрез управителя А.О. против разпореждане за предварително изпълнение на Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 4-ФК/02.01.2020 г. издадена от началник на отдел „Оперативни дейности“ Варна в ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП, с която на жалбоподателя е наложена принудителна административна мярка- запечатване на търговски обект – магазин находящ се в гр.Варна, ***, стопанисван от дружеството, за срок от 14 дни. Счита, че не се установяват основанията за допускане на предварителното изпълнение на заповедта. Сочи, че с предварителното изпълнение на заповедта ще му бъдат причинени множество вреди, които са несъпоставими с преследваната от закона цел.

По допустимостта на жалбата:

Административен съд - Варна намира, че жалбата е подадена от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването, но е   недопустима като подадена извън  срока по  чл. 60, ал.5 от АПК / жалбата е подадена на 09.01.2020 г., при връчване на заповедта на 03.01.2020 г., удостоверено с представена разписка /.

С жалба вх.№ 60/03.01.2020 г. жалбоподателят е оспорил само издадената  Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 4-ФК/02.01.2020 г. от началник на отдел „Оперативни дейности“ Варна в ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП, но не и разпореждането за предварителното й изпълнение. В заповедта е указано изрично, че разпореждането за предварително изпълнение може да се обжалва в 3-дневен срок от връчването заповедта. С изтичането на установения в закона – чл.60,ал.5 от АПК преклузивен тридневен срок от връчването на заповедта, правото на жалба се погасява и същата е процесуално недопустима.

Предвид изложеното са налице предпоставките на чл.159,т.5 от АПК и подадената жалба срещу разпореждането за предварително изпълнение на Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 4-ФК/02.01.2020 г. от началник на отдел „Оперативни дейности“ Варна в ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП следва да се остави без разглеждане, като просрочена.

            Водим от горното и на основание чл.159,т.5 от АПК , Административен съд – гр. Варна, Втори състав

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на „Новел“ ДЗЗД, ЕИК *********, чрез управителя А.О. против разпореждане за предварително изпълнение на Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 4-ФК/02.01.2020 г. издадена от началник на отдел „Оперативни дейности“ Варна в ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП, с която на жалбоподателя е наложена принудителна административна мярка- запечатване на търговски обект – магазин находящ се в гр. Варна, ***, стопанисван от дружеството, за срок от 14 дни.

 

          ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България, в 7 - дневен срок от съобщаването му.

                                          

 

                 Определението да се съобщи на страните по телефона.                                                              

 

 

 СЪДИЯ: