Разпореждане по дело №780/2018 на Районен съд - Свиленград

Номер на акта: 25
Дата: 3 януари 2019 г. (в сила от 3 януари 2019 г.)
Съдия: Христо Георчев Георчев
Дело: 20185620200780
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 27 декември 2018 г.

Съдържание на акта

 

                           РАЗПОРЕЖДАНЕ

                    № …………/03.01.2019 г.

               гр.Свиленград, 03.01.2019 г.

 

ХРИСТО ГЕОРЧЕВ ГЕОРЧЕВ  - съдия- докладчик по НЧХД № 780/2018 г. по описа на РС, ІІ състав, в закрито заседание на трети януари , две хиляди и деветнадесета  година, след като се запознах с материалите по делото, констатирах, следното:

Производството по делото е образувано по  частна жалба  от А.В.В.  с ЕГН ********** ***,  чрез адвокат Емил Милев - АК Кюстендил , кантора гр. София срещу  В.Б.И. *** за престъпление по чл. 130 ал.2 вр. с ал.1 и чл. 146 ал.1 от НК пред Момчилградски районен съд.

С определение от 20.12.2018 г. по ЧНД 286/2018 г. по описа на Момчилградски районен съд, съдията докладчик по делото е прекратил производството по същото, тъй като е счел, че делото не му е подсъдно. Приел е,че единствено сигурното обстоятелство било , че посочените от тъжителя обстоятелства не били извършени в района на РС Момчилград.Отделно от това според съдия докладчика разпоредбата на чл. 37 от НПК била неприложима , тъй като  това което евентуално се е случило било преди влизане в Р. Турция.Делото  е изпратено по подсъдност на РС Свиленград.

Настоящия състав на съда  категорично не споделя съжденията на РС Момчилград, поради следните съображения- в обстоятелствената част на тъжбата , се посочват ясно и точно къде , кога  е  осъществена описаната престъпна деятелност. Заявява се „застанах  пред автомобила, като това бе на около 20 метра пред паспортния контрол –гише 78 на ГКПП-Капъкуле/за влизане в Р. Турция/ Посетен е именно турския полицай , след това и извършено ЩМП, като още повече са били прегледани камерите и твърдяното се оказало вярно.Тук следва да се отбележи ,че действията насочени към тъжителката са се реализирали на територията на Р.Турция  и поради факта ,че паспортния контрол както  и на ГКПП”К. Андреево „ е изведен навътре в съответната територия , тъй като е невъзможно да се дислоцира на самата географска граница  и целта е да се провери кой влиза редовно или не , съответно притежавали разрешение т. с. необходимите надлежни документи. Ето защо по този начин се разграничава  опита от довършеното престъпление при преминаване на границата от едната или другата страна.Факта , че случаят е бил направен достояние на турските полицаи,взели са съответно отношение   и най вече камерите са го заснели сочи за мястото на произшествието.Ето защо този състав на съда , намира , че е приложима разпоредбата на чл. 37 ал.1 т. 2 от НПК , а именно „Делата за престъпления извършени в чужбина, са подсъдни  на съда по местоживеенето на лицето, ако е български гражданин „ В случая лицето В.Б.И.  е с местоживеене *** или в района на Момчилградския съд.

Настоящият съдебен състав счита, че делото неправилно и в нарушение на разпоредбите на чл. 37 от НПК е било изпратено в РС-Свиленград.

Съгласно правилата на специалната местна подсъдност по чл. 37, ал. 1, т. 3 от НПК, в хипотезите когато инкриминираното престъпление е извършено в чужбина и не са налице условията на т. 1 и т. 2 на ал. 1 на чл. 37 от НПК, компетентен да разгледа делото е съдът, в чийто район е завършено досъдебното производство. Извън общото изискване на чл. 37, ал. 1 от НПК - делото да е за престъпление, извършено в чужбина, приложимостта на т. 2 от цитираната разпоредба се определя от "местоживеенето" на лицето, привлечено към наказателна отговорност. Това понятие не се свързва непременно с адресната регистрация, местожителството и не е идентично по съдържание с постоянния адрес на обвиняемия. Вложеният в термина "местоживеене" смисъл е ясно разяснен в Р № 3/2001 г. на КС на РБ - "фактически и трайно пребиваване на едно лице на определена територия", което се определя от реалното пребиваване на лицето на съответното място, от продължителността на пребиваването му там и трайността на отсядането - връзката на лицето с мястото, на което е отседнало (обстоятелства от личен или професионален характер, които произтичат от трайни връзки на лицето с това място или от намерението му да създаде такива връзки). Поради това "местоживеенето" представлява фактическо пребиваване на определена територия за относително продължителен период от време, в който лицето трайно се е установило на тази територия, без това да е свързано с необходимост от регистрация или разрешение за пребиваване или установяване.

Поради тези обстоятелства са налице предпоставки за повдигане на спор за подсъдност пред ВКС, поради което производството по НЧХД № 780/2018 г. по описа на РС Свиленград  следва да бъде прекратено.

Водим от горното и на основание чл. 44, ал.1 от НПК,

Р А З П О Р Е Д И:

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НЧХД № 780/2018 г. по описа на РС Свиленград  .

ПОВДИГА спор за подсъдност по настоящото дело между РС Момчилград и РС-Свиленград пред Върховен касационен съд.

Делото да се изпрати на ВКС по компетентност.

Разпореждане е окончателно и не подлежи на обжалване.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: