Определение по дело №29/2021 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260671
Дата: 25 ноември 2021 г.
Съдия: Пламен Стефанов Златев
Дело: 20215500100029
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л

 

година 2021                                                              град Стара Загора

Окръжен съд                                                  ІV граждански състав

На 25 ноември                                                 година 2021

В открито съдебно заседание, в състав:

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ЗЛАТЕВ

                    

Съдебен секретар Павлина Георгиева

Сложи за разглеждане докладваното от съдия-докладчик ЗЛАТЕВ

гр. дело номер 29 по описа за 2021 година

На именното повикване в 10.20 часа се явиха:

         

ИЩЕЦ: В.К.С. – редовно уведомена от предходното съдебно заседание, не се явява. Вместо нея се явява адв. С.Т., редовно упълномощен от по-рано

       

ОТВЕТНИК: „ПЕРЛА 04“ ООД гр. СТАРА ЗАГОРА – редовно  уведомени, явява се адв. М.Г., редовно упълномощена от по-рано

 

ВЕЩО ЛИЦЕ: М.Д. МИХАЙЛОВ – редовно и своевременно призован, явява се лично

 

 

АДВ.Т.: Да се даде ход на делото.

 

АДВ.Г.: Моля да не се дава ход на делото и да се произнесете по постъпилата молба, предвид искането ми в същата, като е налице проц. предпоставка, за която съдът следи служебно.

 

АДВ.Т.: Считам, че направеното искане за прекратяване на производството по делото пред настоящия съд е неоснователно, поради следните съображения. На първо място, неправилна е поддържаната теза в молбата на ответното дружество, че с иск.молба са предявени няколко обективно съединени иска. Видно от съвсем ясния петитум на същата, касае се за една единствена претенция и по искането ответникът да заплати сумата 66 796 лв. Само фактът, че тази сума е превеждана по банкова сметка ***, не може да обоснове извод, че претенцията по всеки превод е отделна. В тази връзка преводите са направени в относително кратък период от време, в рамките на една календарна година и в обстоятелствената част на иск.молба е посочена една и съща причина за отстоянието им, т.е. извода е, че се касае за едно правоотношение между страните, което ние претендираме, че е на извъндоговорно основание, неоснователно обогатяване. Фактът, че основанието за превеждане на претендираната сума е едно и също, колкото и странно е видно и от възраженията в отговора на иск.молба, където се поддържа, че за цялата тази сума е погасено задължение от ищцата към ответното дружество. На второ място, дори да е вярна тази теза, че се касае за няколко отделно присъединени иска, няма процесуална пречка по-горния по степен съд, какъвто е ОС – Стара Загора да разгледа и реши делото на РС. Не би следвало да има спор по този случай, решението ще е валидно и допустимо. Недопустимо е точно обратното, РС да разгледа дело, което е подсъдно като първа инстанция на ОС – Стара Загора. На последно място, едно чисто практическо съображение, което е валидно конкретно за настоящето дело. Същото е в доста напреднал етап, извършена е размяна на книжа, изготвен е доклад на съда, съдът се е произнесъл по направените доказателствени искания на страните и практически единственото процесуално действие, което на този етап предстои да се извърши, е изслушването и приемането на изготвената експертиза, която е депозирана в срок и вещото лице се намира в залата. Би било изключително нелогично едва на този краен етап от делото, същото да се изпрати за решаване на съд от по-нисък ранг. Това би било в разрез с принципа на непосредственост в гражданския процес, както и разглеждането на делото в разумен срок. Това е петото или шестото открито съдебно заседание по делото и считам, че няма как толкова късно делото да се изпраща по подсъдност на районен съд, дори и да са налице условията на това, нещо което ние оспорваме.

 

АДВ.Г.: Считам, че изложените доводи от представителя на ищеца, във връзка с направеното от мен възражение за неподсъдност на делото пред настоящата инстанция, са неоснователни. Спазването на правилата за родова подсъдност на един правен спор е процесуална предпоставка, която е условие за недопустимост на процеса, поради което именно спазването на това правило е въздигнато от нормата на ГПК за правило, което съдът следи служебно. В тази връзка е не само разпоредбата на закона и задължителната практика на ВКС, но и практика на настоящия съдебен състав, която мога да цитирам  - определение, постановено по гр.д. №71/2014г. по описа на ОС – Стара Загора, разгледано от настоящия състав, касаещо няколко суми претендирани от ищеца с една искова молба, на основание неоснователно обогатяване. В същия смисъл е и определение по гр.д. №1034/2011г., определение по гр.д. №1079/2010г. и множество други. Относно обстоятелството дали са отделни искове или иска е един, считам, че не се изхожда от петитума на иск.молба в един правен спор, а се изхожда от фактите, обосноваващи всяка една от претенциите. Отделно от това, съдът с определенията до момента е посочил, че всяка от претенциите е в размер под 25 000 лв.. Констатирано е обстоятелството, което обоснована приложението на правилата на родова подсъдност на РС – Стара Загора, който е компетентен в случая. По отношение на направеното възражение, че е недопустимо РС – Стара Загора да разгледа делото, считам това за изцяло неоснователно. Не само, че е недопустимо, но и това е определено в закона, а постановено от родово некомпетентен съд решение, при наличие на възражение, подлежи на обезсилване. Неоснователно е и последно изложения аргумент за несвоевременно направено възражение за неподсъдност и на какъв етап е делото. Законът позволява това възражение да бъде направено до приключване на устните състезания на въззивната инстанция до всеки един момент и моля, да оставите възраженията на другата страна без уважение и да приложите задължителната разпоредба на закона, както и Вашата съдебна практика, която е последователна.

 

Видно от петитума на иск.молба в описателната част, както и от уточняващата молба на ищеца, касае се за искова претенция срещу ответника за неоснователно обогатяване от 6 бр. отделни парични преводи на различни дати на стойност, съответно 12 000 лв., 20 000 лв., 8 000 лв., 11 000 лв., 8000 лв. и 7796 лв., които са на обща стойност 66 796 лв. Касае се за 6 бр. отделни искови претенции, обективно и субективно съединени помежду си, всяка една от които е в размер под 25 000 лв., по смисъла на чл.104, т.4, пр.1 от ГПК. Искането е процесуално допустимо, тъй като не е налице законова преклузия за това, по смисъла на чл.119, ал.1 във вр. с ал.4 от ГПК.

Ето защо предвид гореизложеното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

НЕ ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

 

ПРЕКРАТЯВА пред себе си производството по висящото гр.д. №29/2021 г. по описа на ОС – Стара Загора.

 

ИЗПРАЩА делото на компетентния местен родов съд РС – Ст.Загора.

 

Определението подлежи на обжалване в 1-седмичен срок от днес, с частна жалба чрез ОС – Стара Загора пред АС - Пловдив.

 

Протоколът се изготви в съдебно заседание, което приключи в   10:30 часа.

 

 

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                           СЕКРЕТАР: