Решение по дело №83/2023 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 190
Дата: 17 май 2023 г.
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20237120700083
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

В името на народа

гр. Кърджали, 17.05.2023г.

 

Административен съд - Кърджали, в  публично съдебно заседание на двадесет и четвърти април две хиляди  двадесет и трета година в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ БОЖКОВА

При секретаря Мариана Кадиева                      

като разгледа докладваното от съдия   Божкова

административно дело 83/ 2023г. И за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК, във връзка с чл.76, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване ( ЗЗО).

Образувано е по жалба на Многопрофилна болница за активно лечение ( МБАЛ) „ Д-р Атанас Дафовски” АД – ***, подадена  чрез изпълнителния директор на лечебното заведение. Оспорва се Заповед за налагане на санкции, № РД-21-27/ 16.01.2023 г. на директора на РЗОК – Кърджали, в частта по т.т.1,2,3 и 11 с която за четири случая, описани като нарушения на условията и реда за оказване на медицинска помощ, са наложени санкции финансова неустойка в размер на 200 лв. за всяко от нарушенията, или в общ размер на  800 лв.

Изложени са съображения за незаконосъобразност на оспорените части от административния акт, като постановен при неправилно приложение на материалния закон и допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, без да са посочени конкретни пороци на административното производство по издаване на заповедта. Твърди се, че дейностите, описани в т.т.1,2,3 и 11 от заповедта, са действително и реално извършени при спазване изискванията на НРД за 2020-2022г., както и че са спазени критериите за хоспитализация и дехоспитализация на пациентите, заложени в диагностично-лечебния алгоритъм на съответните клинични пътеки.

Следващо посочено основание за незаконосъобразност на административния акт са съществени нарушения на процесуалните правила ( без да са изложени конкретни съображения за това), извършени от директора на РЗОК – Кърджали при извършената проверка, опорочаващи цялото административно производство и налагащи отмяна на административния акт без произнасяне по същество. Иска се да се отмени оспорената заповед за налагане на санкции и се претендират деловодни разноски. В съдебно заседание, редовно призован, жалбоподателят, не се представлява. В молба на пълномощник са посочени съображения за незаконосъобразност на оспорените части от заповедта на директора на РЗОК – Кърджали, основани на изготвените съдебно-медицински експертизи. Претендират се деловодни разноски по представен списък по чл.80 от ГПК.

Ответникът – Директор на РЗОК – Кърджали, чрез процесуален представител по пълномощие, оспорва жалбата. В представена писмена защита пълномощникът на ответника изразява становище, че заповедта е законосъобразна, тъй като е издадена от компетентен орган; в предвидената форма и при съобразяване с посочените в нея разпоредби.

Настоящият състав на АС – Кърджали приема, че жалбата е допустима като подадена в предвидения 14-дневен срок по чл. 149, ал.1 от АПК, във вр. с чл.76, ал. 3 от ЗЗО и от лице, за което оспорения акт създава неблагоприятни последици.

При извършена проверка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

Жалбоподателят МБАЛ „ Д-р Ат. Дафовски” АД – *** е лечебно заведение по смисъла на чл. 9, ал. 1, т. 1 от Закона за лечебните заведения и в това си качество е сключил Договор с НЗОК, № ***/ *** г. за оказване на болнична помощ по описани в същия клинични пътеки.

Със Заповед № РД-20-359/ 19.09.2022 г. Директорът на РЗОК – Кърджали е наредил да се извърши проверка на лечебното заведение, определил е задачата и служителите от РЗОК – Кърджали, които да извършат проверката. Със заповед № РД-20-377/ 27.09.2022 г. директорът на РЗОК – Кърджали е изменил персоналния състав на проверяващите служители, като вместо д-р Р. Д. е определил д-р К. Г.

 Резултатите от проверката са отразени в Протокол, № ПП-469/ 30.11.2022 г. на определените със заповедта за извършване на проверка служители в РЗОК – Кърджали. В Доклад, № ДЗ-930/ 12.12.2022 г. на проверяващия екип са описани установените нарушения. Отразено е, че изпълнителят на болнична медицинска помощ е предявил възражение по констатациите, описани в т.т.1.1-1.3 и 1.11, от протокола. С Решение, № 8/ 23.12.2022 г. на Арбитражна комисия е прието за неоснователно възражението.

По искане на жалбоподателя са назначени и приети, без оспорвания от страните, съдебно-медицински експертизи, изготвени от лекари със специалност „***“ и „***“.

При така установените факти настоящият състав на съда приема, че жалбата е частично основателна поради следните съображения:

Заповед за налагане на санкции, № РД-21-27/ 16.01.2023 г. на директора на РЗОК – Кърджали, е издадена от компетентен орган, но в частта за установени нарушения, описани в т.т.1,2, и 3, е постановена в противоречие с материалноправните норми, поради което същата е незаконосъобразна в тези части.

          В т.1 от оспорената заповед е описано нарушение на условията и реда за оказване на медицинска помощ при отчетен случай по КП №50.1 „***“ за ЗОЛ Б. М. С. с ЕГН **********. Прието е, че не са съществували индикации за хоспитализация по КП № 50.1. Този извод е обоснован с обстоятелството, че на 27.08.2021г. в *** часа д-р П. Ч. (***), след проведен амбулаторен преглед в извънболничната медицинска помощ отразен в АЛ №**/***г. поставя основна диагноза: „***" с МКБ код ***, придружаващо заболяване „***“ с МКБ код *** и насочва ЗОЛ Б. М. С. за хоспитализация по КП №113 (***). В амбулаторния лист Д-р Ч. описва: ***. В обективно състояние: ***.

Пациентката е приета по спешност на 27.08.2021 в *** часа, с направление за хоспитализация издадено от д-р П. Ч. )НХ е издадено на 27.08.2021 г.) с насочваща диагноза „***“ с МКБ ***“. В ИЗ в частта преглед в КДБ е описано „***. След преглед с *** се приема в *** отделение.“. От *** статус: ***.

В ИЗ за придружаващи заболявания е описано „***“ с МКБ код *** и „***" с МКБ код ***. Пациентката е с Експертно решение №** от **/**г. от ТЕЛК с водеща диагноза „***“, където е посочено: ***. От извършените консултативни прегледи в извънболничната медицинска помощ непосредствено преди хоспитализацията липсват медицински данни за ***.

          В т.т.2,3 от оспорената заповед на директора на РЗОК – Кърджали са описани нарушения на условията и реда за оказване на медицинска помощ при отчетени случаи по КП №50.1 „***“ за ЗОЛ: М. И. Х. с ЕГН ********** и З. Г. Г. с ЕГН *****. Посочено е, че от извършените консултативни прегледи в извънболничната медицинска помощ преди хоспитализацията липсват медицински данни за ***. Извършения *** също не потвърждава поставената диагноза. Описаните *** данни и обективно състояние от извършения амбулаторен преглед в извънболнична медицинска помощ не съответстват на описаните оплаквания и обективно състояние на ЗОЛ в ИЗ при приема в ЛЗБП и не потвърждават наличие на индикации за осъществената хоспитализация по КП № 50.1 с основна диагноза „***“.

Прието е, че описаното представлява нарушение на изискванията на чл.292, т.6, б.“а“ и чл.275, ал.1,т.1 от НРД за медицинските дейности за 2020г.-2022г., чл.13, ал.1, т.1 от Индивидуалния договор, във връзка с чл.55, ал.2, т.2 и 3 от 330.

От неоспорено от страните заключение на СМЕ, извършена от лекар-*** се установява, че са съществували индикации за хоспитализация на ЗОЛ по КП № 50.1 „***” за всяко от трите ЗОЛ, описани в т.т.1-3 от обжалвания административен акт на директора на РЗОК – Кърджали. В заключението е посочено, че индикациите за хоспитализация по КП 50.1 са ******. За всяко от ЗОЛ конкретно са изброени такива индикации за хоспитализация по посочената КП, както следва:

-                  Б. М. С., ИЗ № ***, постъпва по спешност в *** с изразени *** и ***.

-                  М. И. Х. с ИЗ № ***, постьпва по спешност  *** с *** и ***.

-                  З. Г. Г. с И3№ ***, постъпва в спешен порядък в *** с *** и ***.

В съдебно заседание, на въпрос на пълномощника на ответника можете ли да обясни разликата в лечението по КП  50.1 и по КП 113, ВЛ – лекар със специалност „***“, отговаря, че в случая няма конфликт между двете КП – КП №113 и КП №50.1, тъй като *** се разглежда като ***, т.е. ***. В случая има припокриване и няма никакъв конфликт между диагнозите.

*****

*****

*****.

При преценка законосъобразността на оспорените т.т.1,2 и 3 от заповедта АС – Кърджали вземе предвид и раздел II. Индикации за хоспитализация и лечение на КП № 50.1. В т.1. са изброени Индикации за хоспитализация:

         Диагностика и лечение на ***.

         Лечение на ***, с медицинска необходимост от активно лечение в рамките на 1 месец след дехоспитализацията.

Видно е, че в КП № 50.1 не са посочени конкретни симптоми, които да са индикация за хоспитализация. Същите се извеждат от Диагностични методи за уточняване на диагнозата, когато пациента е в стационар и Диагностичният процес в болничното заведение, което съгласно КП № 50.1 включва установяване на:

         ***;

         ***;

         ***;

         ***;

         ***;

         ***.

На следващо място и СТЕПЕНИ НА ТЕЖЕСТ, посочени в КП № 50.1:

Критерии за ***:

1.       ***;

2.       ***;

3.       ***.

Критерии за ***:

1.       ***;

2.       ***;

3.       ***.

Съобразно посочените критерии за хоспитализация и лечение по КП № 50.1, съдът приема, че правилно в заключението ВЛ лекар-*** е изброило като индикации за хоспитализация по КП 50.1 „***”: ***, налагащи спешна диагностика и лечение.

          От ИЗ на всяко от ЗОЛ, описани в т.т.1-3 се установява наличието на посочените симптоми, които са индикация за хоспитализация по КП № 50.1, както е приело и вещото лице. От изложеното следва, че оспорената заповед в т.т.1-3 следва да се отмени като незаконосъобразна.

Жалбата, с която се оспорват т.11  от заповедта за налагане на санкции е неоснователна, като съображенията за този извод са следните:

В т.11 от оспорения административен акт е прието, че лечебното заведение е извършило нарушение на условията и реда за оказване на медицинска помощ, защото при отчетени случаи по КП № 165 „***“ с ИЗ *** с основна диагноза *** „***” на ЗОЛ А. И. Р. с ЕГН********** с пролежани леглодни от *** г. до *** г., тъй като при извършена проверка е установено нарушение на условията и реда за оказване на медицинска помощ на 07.03.2022г. в Отделението *** на МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски” АД, ***, ***. Липсват индикации за хоспитализация по КП№165, като е отчетена и заявена за заплащане повторна хоспитализация непосредствено след първата в същото ЛЗ за завършване на лечението на ЗОЛ на придружаващо заболяване с налични симптоми от периода на първата заплатена хоспитализация.

Пациентката е хоспитализирана за първи път на *** г. по КП №2 „***” в Отделението *** на МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ АД с пролежани леглодни or *** г. до *** г. с основна диагноза *** ***. Пациентката постъпва с ***. При направени *** изследвания на 28.02.2022 г.  ***. Видно от лабораторните изследвания на 02.03.2022 г. ***. В спикризата е отбелязано: ***. Към момента на дехоспитализация липсват обективни данни за медицински риск от прекратеното болнично лечение.

Констатациите в т.11 от заповедта се потвърждават и от заключението на ВЛ – лекар със специалност „***“. Съгласно това заключение, не е имало индикации за хоспитализация по клинична пътека 165 с диагноза ***. Пациентката А. И. Р. е лекувана до 06.03.2022 от 28.02.2022 година в същото отделение. По време на лечението на първата хоспитализация е ***, което е видно от проведените лабораторни изследвания.

***

***.

При преценка на законосъобразността на т.11 от заповедта на директора на РЗОК – Кърджали АС – Кърджали взе предвид и т.1 Индикации за хоспитализация по КП № 165, Спешна диагностика и лечение при:

- ***;

- ***;

- ***;

- ***;

- ***.

При наличните доказателства в ИЗ на ЗОЛ А. И. Р., в оспорената т.11 от заповедта на директора на РЗОК – Кърджали, правилно е прието, че не са съществували индикации за хоспитализация по КП № 165 *** ***.

При този изход на спора, на жалбоподателя се дължат деловодни разноски, които са в размер на 1030 лв., представляващи: 50 лв. – внесена ДТ; 300 лв. – депозит за ВЛ д-р К.Т.; 200 лв. – депозит за изготвяне на СМЕ с ВЛ д-р И.Т. ; и 480 лв. с ДДС – адвокатско възнаграждение съгласно ДПЗС № ***/ *** г. Съобразно уважената част на жалбата на МБАЛ „Д-р Ат. Дафовски“ АД, *** следва да се присъдят деловодни разноски в размер на 772,50 лв.

Водим от горните мотиви и на основание чл.172, ал.2, предл.2-ро от АПК, Съдът:

 

Р Е Ш И:

 

Отменя Заповед за налагане на санкции, № РД-21-27/ 16.01.2023 г. на директора на РЗОК – Кърджали, в частта й по т.т.1,2 и 3, с която на МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" АД, със седалище и адрес на управление:***, с ЕИК ***, е наложена санкция „ Финансова неустойка“ в общ размер от 600.00 лв. (шестстотин лева).

Отхвърля жалбата на МБАЛ „ Д-р Атанас Дафовски” АД – *** срещу Заповед за налагане на санкции, № РД-21-27/ 16.01.2023 г. на директора на РЗОК – Кърджали, в частта й по т.11, с която на лечебното заведение е наложена санкция „Финансова неустойка“ в общ размер на 200.00 лв. (двеста лева).

Осъжда Районна здравно осигурителна каса – Кърджали да заплати на МБАЛ „ Д-р Атанас Дафовски” АД – *** с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:*** деловодни разноски в размер на 772,50 лв. (седемстотин седемдесет и два лева и петдесет стотинки)

Решението може да се обжалва с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

Препис от решението да се изпрати на страните на основание чл.138, ал.3 от АПК.

 

                                                                                    Съдия: