Решение по дело №861/2018 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 266
Дата: 25 октомври 2018 г. (в сила от 21 декември 2018 г.)
Съдия: Николай Иванов Кирков
Дело: 20182330200861
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 август 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 № 266/25.10.2018 г.                                25.10.2018г.              гр. Ямбол

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД – наказателно отделение,ІХ наказателен състав, в публично заседание на двадесет и втори октомври две хиляди и осемнадесета година:

                                             

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ КИРКОВ

 

Секретар В.Г.,

като разгледа докладваното от съдия Кирков

АНД № 861/2018г. по описа на ЯРС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Съдебното производство е образувано по въззивна жалба на Г.И.С. ***, ЕГН:**********,против наказателно постановление № 24/10.08.2018г. издадено от Директора на Регионална  инспекция по околната  среда и водите-Ст.Загора, с което за нарушение на чл.166 т.3 вр. чл.155,ал.2 от Закона за опазване на околната среда ,му е наложена глоба в размер на 2500 лв.

С жалбата се иска НП да бъде отменено.Релевират се доводи за допуснати съществени нарушения  на процесуалния закон, довели  до опорочаване на административнонаказателното производство и нарушаване правото на защита на нарушителя.По конкретно се твърди ,че в АУАН и НП  неправилно е приложена  правната норма на чл.166т.3 от ЗООС.Изтъква се ,че в издаденото предписание  липсват яснота  и конкретно  изброени нормативно регламентирани действия или въздържане от определени действия, забранени с нормативен акт.

В съдебно заседание жалбоподателят редовно призован не се явява.

         Въззиваемата страна,  чрез процесуалния си представител изразява становище, че жалбата е неоснователна. Счита, че събраните по делото доказателства установяват по безспорен начин  извършеното нарушение, а в процедурата по установяване на нарушението и налагане на наказанието не са допуснати нарушения, имащи характера на съществени такива и представляващи основание за отмяна на НП. Пледира НП да бъде потвърдено.

 След цялостна преценка на представените по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

 

На 16.03.2018г. във връзка с подаден  сигнал за изпускане на  големи количества инфилтрат в дерето до депото експерти от РИОСВ-Ст.Загора,РЛ Ст.Загора и БД ЕБП Пловдив извършили проверка на  „Регионално депо за неопасни отпадъци от населените места в общини Ямбол, Нова Загора, Тунджа, Сливен и Стрладжа“, находящо се в с.Хаджи Димитрово, общ.Тунджа.В хода на проверката и след направен оглед на площадката  на депото в района на шахта „калник“, „помпена  шахта № 1“ и „Клетка -1“ експертите установили ,че нивото на водата в  тях е повишено и имало наличие  на локални завирявания в различни участъци на  „Клетка-1“ и шахта „калник“.Установено било ,че  водата от завирения участък на „шахта калник“ се  влива в канализацията за дъждовни води и имала тъмен  цвят.

В хода на проверката  бил изготвен констативен протокол № 004913/16.03.2018г. като проверяващите в  точка № 1 издали предписание  :“Да се  предприемат необходимите мерки за понижаването на нивото на водата в „Клетка-1“ и в района на „Помпена  шахта 1“.За предприетите действия писмено  да се  уведоми РИОСВ Ст.Загора/ с цел преустановяване  изтичането в канализацията на дъждовни води/ със срок за изпълнение 16.04.2018г.Като отговорник за изпълнението на предписанието бил посочен кмета на  Община –Ямбол.

На 17.04.2018г., след изтичане на  посочения в предписанието срок била извършена контролна проверка от експерти на РОСВ –Ст.Загора, при която се установило ,че нивото на водата около описаните шахти  е високо и отново  се наблюдава изтичане /преливане  на води  с тъмен цвят от участъка  в шахта „Калник“.При огледа  на „Помпена  шахта 1“ се констатирало високо  ниво на водата ,стигащо до  около 20 см под ел. таблото на помпената станция.

Във връзка с  неизпълнение на предписанието  жалбоподателят бил поканен да се яви в тридневен  срок РИОСВ- Ст. Загора за съставяне на АУАН.

На 15.05.2018г.  ,след като жалбоподателят не се явил свид.М. му съставил АУАН в негово отсъствие за нарушение  на чл.166т.3,вр. чл.155,ал.2 от ЗООС.

Акта бил връчен на жалбоподателя, който в законоустановения срок  подал писмени възражения.

На 10.08.2018г. при идентично фактическо и  юридическо описание на нарушението е издадено и обжалваното наказателно постановление.

Горната фактическа обстановка се установи от показанията на разпитаните по делото свидетели, както и от приетите  писмени доказателства.

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

 

Жалбата е с правно основание чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал. 2 от този текст, от легитимиран субект и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което е процесуално допустима, а по същество –  основателна, поради следните съображения: 

 

Съгласно разпоредбата на чл. 166, т. 3 от ЗООС „С наказанията по чл. 165 се наказват и лицата, които:не изпълняват предписанията, дадени в индивидуалните административни актове и констативните протоколи по чл. 155 или 157б, издавани от министъра на околната среда и водите, директорите на РИОСВ, директорите на басейновите дирекции, директорите на националните паркове или от упълномощени от тях длъжностни лица. От своя страна чл. 155 от ЗООС, ал. 1 гласи „По време на извършването на текущия контрол длъжностни лица, определени от органите по чл. 148, ал. 3, съставят констативни протоколи „, а ал. 2 на същия член императивно регламентира, че „ В протоколите по ал. 1 се отразяват констатираните факти и обстоятелства и се дават задължителни предписания с посочване на срокове и отговорници за изпълнението им. „ В процесния случай, като отговорник за изпълнение на дадените с Констативния протокол предписания е посочено ,че това е жалбоподателя.За да бъдат изпълнени обаче дадените  задължителни указания е необходими те да бъдат връчени на лицето ,което следва да ги изпълни.От представените по делото доказателства  е видно  ,че предписанието не е връчено на жалбоподателя и няма  доказателства той да е запознат с него, доколкото   същото е връчено на  Стефка  Баева Василева- ст. експерт ОСИД, община Ямбол ,за която не се  установи да има представителна власт на кмета на община Ямбол, посочен като отговорник за изпълнение на дадените указания .А след като това е така , следва да се приеме ,че не е налице субективният елемент на деянието, а именно ,че е виновно извършено от санкционираното лице и следователно не е налице и административно нарушение по аргумент от чл.6 ЗАНН.

 

По изложените съображения настоящият съдебен състав намира жалбопа за основателна , а наказателното постановление като неправилно и незаконосъобразно следва да  бъде отменено.

 

      Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 24/10.08.2018г. издадено от Директора на Регионална  инспекция по околната  среда и водите-Ст.Загора, с което на Г.И.С. ***, ЕГН:**********, за нарушение на чл.166 т.3 вр. чл.155,ал.2 от Закона за опазване на околната среда ,му е наложена глоба в размер на 2500 лв.

 

 

              Решението може да се обжалва пред Административен съд – Ямбол, в 14 - дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

 

 

           РАЙОНЕН СЪДИЯ: