Решение по дело №185/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 май 2023 г.
Съдия: Веселка Велкова Златева
Дело: 20237150700185
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 23 февруари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р     Е     Ш   Е    Н     И     Е

                                      № 280/5.5.2023г.

 

 В       И  М  Е  Т  О           Н  А           Н  А  Р  О  Д  А

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПАЗАРДЖИК, Х административен състав, в открито съдебно заседание на 05.04.2023г. в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: Десислава Кривиралчева

                                                        ЧЛЕНОВЕ: Веселка Златева

                                                                                     Мария Колева

 

при секретаря Антоанета Метанова и с участието на прокурора Георги Кацаров, като разгледа докладваното от съдия Златева КАНД №185 по описа на съда за 2023г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във вр. с чл.285 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС).

Образувано е по две касационни жалби - на С.И.Д., ЕГН********** *** и на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ - срещу неблагоприятните за всеки от касационните жалбоподатели части от решение №15 от 11.01.2023г., постановено по адм.д. 883/2022г. по описа на Административен съд – Пазарджик.

С решението е осъдена Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ да заплати на С.И.Д., чрез адв. С. и по  сметка на последния, обезщетение за неимуществени вреди в размер на 2000 лв., за периода от 31.12.2018г. до 30.07.2019г., настъпили в резултат на незаконосъобразни бездействия на служители на ответника, ведно със законната лихва,считано от 30.07.2019г. до окончателното изплащане на сумата, като за разликата до 7000 лв. искът е отхвърлен.

В касационната жалба на С.И.Д. се твърди, че решението на първоинстанционния съд в частта, в която искът е отхвърлен, е незаконосъобразно, необосновано и постановено при съществени процесуални нарушения. Излагат се съображения. Моли се да бъде отменено и да бъде постановено друго, с което исковата претенция бъде уважена изцяло.

В касационната жалба на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ се твърди, че решението на първоинстанционния съд в частта, в която искът е уважен е необосновано и неправилно. Излагат се съображения. Моли се да бъде отменено и да бъде постановено друго, с което исковата претенция бъде отхвърлена изцяло.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик счита, че решението на Административен съд – Пазарджик следва да бъде отменено, а исковата претенция - отхвърлена изцяло.

Административен съд - Пазарджик, след като прецени допустимостта и основателността на подадената касационна жалба с оглед наведените в нея касационни основания, приема следното:

Касационните жалби са подадени от надлежни страни по чл.210, ал.1 от АПК, в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК и са процесуално допустими.

Разгледани по същество съгласно чл.218 от АПК жалбите са неоснователни.

За да постанови обжалваното решение първоинстанционният съд въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства е приел правилно за установено следното:

Ищецът С.И.Д. бил задържан в ареста в гр.Пазарджик на 31.12.2018г. в 14.30 ч. за срок от 72 часа - с постановление на РП-Пазарджик по ДП № 1433/2018г. по описа на РУ - Пазарджик, като на 02.01.2019г. с протоколно определение на РС-Пазарджик му била наложена мярка за неотклонение  „задържане под стража”.

За периода 31.12.2018г. - 21.02.2019г. ищецът бил задържан в ареста към Затвора – гр.Пазарджик и настанен в килия №308 с площ 13,06 кв.м. и със санитарен възел с площ от 2,05 кв.м. В килията били настанени общо 3-ма души. Същата била оборудвана с три единични легла с размери 70/190см., три нощни шкафчета с размери 45/40см., маса за хранене с размер 1.50/50см., три броя столове от по 35/35см. и един брой метална поставка за телевизор, укрепена за стената, с размери 35/35см.

В килията имало санитарен възел - тоалетна и душ, чиято подова настилка била от теракота.

Графикът за къпане на задържаните в ареста бил всяка сряда и неделя от 12:30ч. до 13:30ч., като топла вода имало само в тези дни. Течаща студена вода имало по всяко време на денонощието, ежемесечно администрацията на Затвора – гр. Пазарджик осигурявала перилни и почистващи препарати на задържаните.

Ищецът С.Д. не бил подавал оплаквания за лоши условия в килията, в която бил настанен.

На 21.02.2019г. с постановление на прокурор при РП – Пазарджик задържаният С.Д. бил приведен в Затвора – гр.Пазарджик.

Според справка от Сектор „Финанси, логистика и капиталови разходи“ затворът имал за основна задача финансово-икономическото и ресурсно осигуряване на дейностите по изпълнение на наказанието лишаване от свобода. Бюджетната рамка позволявала създаването на всички условия, осигуряващи бита на лишените от свобода по време на престоя им в затвора. Помещенията, в които се настанявали лишените от свобода, били проектирани и оборудвани по начин, гарантиращ спазване на изискванията за минимални стандарти за жилищна площ в затворническите институции. Мебелите във всяко помещение били достатъчно на брой, в добро състояние, съобразно установения регламент. Всяко спално помещение разполагало със санитарен възел, като достъпът до него бил постоянен. Всички санитарни възли били проектирани и изградени така, че всяко помещение да разполага с течаща вода - студена и топла. Студената вода биле постоянно течаща, а топлата - по график и с цел осигуряване на достатъчно количества топла вода за лична хигиена на лишените от свобода и за всички битови дейности в затвора. Организацията на хигиенното осигуряване в Затвора - гр.Пазарджик била регламентирана с вътрешни правила за хигиенното и противоепидемично осигуряване в местата за лишаване от свобода. Извършвали се дезинфекционни, дезинсекционни и дератизационни дейности в спалните помещения на лишените от свобода, кухненския блок, общите помещения на територията на целия сграден фонд на затвора, както и прилежащите пространства за провеждане на престой на открито. Тези дейности се осъществявали от лицензирана фирма и лица, притежаващи квалификация, съгласно изискванията на Наредба №1 за условията и реда за извършване на дизинфекции, дезинсекции и дератизации. Направленията за извършване на необходимите дезинфекционни дейности в затвора, били съобразени с утвърдения алгоритъм на дезинфекционни мероприятия в обекти с обществено предназначение. За процесния период тези дейности били осъществявани от „ДДД-1“ ООД - гр.София на основание сключен договор по Закона за обществените поръчки с ГД „Изпълнение на наказанията“ - гр. София. Поддържането на хигиена в спалните помещения било ангажимент на настанените в съответното помещение лишени от свобода. Администрацията осигурявала средства относно закупуване на полагащите се перилни, миещи и дезинфекциращи препарати, както и хигиенни консумативи.

Според договор рег. №11179/13.11.2018г., сключен между ГДИН и „ДДД-1“ООД – гр. София, дезинсекция на сградите на ГДИН се извършва 6 пъти годишно, а дератизация – 2 пъти годишно. ДДД обработката на помещенията в Затвора – гр.Пазарджик е извършвана на 15.01.2019г., 06.03.2019г., 14.05.2019г., 30.05.2019г. и 11.07.2019г. съгласно приетите като писмени доказателства протоколи.

Установено е от показанията на св.Биволарски, който по време на задържането си в Затвора – гр.Пазарджик обитавал през различни периоди от време една килия с ищеца, бил и в един коридор с него. В осмо и шесто отделение, където се помещавали ищецът  и свидетелят не бил направен ремонт, имало  хлебарки и дървеници. В килиите имало мухъл, влага, чешмите били счупени, а тоалетните постоянно се задръствали. Дрехите се сушели в килиите  - по вишките, където спят хората, което пък правело въздуха по-задушен, влажен. Поради наличието на дървеници през нощта било невъзможно да се спи. Ищецът не работел, въпреки депозираните за това молби. Мивките били чупени предимно от затворниците от ромски произход, а санитарният възел и цялостно канализацията се запушвали поради използването на парцали. В затвора имало пералня, която се ползвала единствено за изпирането на дрехи и бельо веднъж седмично. Било извършвано пръскане срещу хлебарки и дървеници многократно, но неефективно, тъй като лишените от свобода копаели дупки, за да крият мобилни апарати, наркотици, ножове и др.

Съдът е изяснил напълно фактическата обстановка по делото, събрал е относимите за правилното решаване на спора доказателства, вкл. и тези по чл.284, ал.3 от ЗИНЗС, обсъдил ги е в тяхната съвкупност и при съобразяване разпоредбата на чл. 284, ал. 5 ЗИНЗС е направил верни правни изводи, които се споделят изцяло от касационната инстанция.

Искът за присъждане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат на незаконосъобразни бездействия на длъжностни лица от затворническата администрация в Затвора - гр.Пазарджик в периода от 31.12.2018г. до 30-07.2019г. е предявен от лице, имащо правен интерес и срещу надлежен ответник по чл. 205 АПК във вр. с чл.285, ал.1 от ЗИНЗС - Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ – юридическо лице, осъществяващо прякото ръководство и контрол върху дейността на местата за лишаване от свобода. Предмет на исковата претенция е обезщетяване на претърпените от С.Д. обида, огорчение, чувство за малоценност и принуда да търпи  и извършва противни на волята му действия, като последица от проявните форми на нарушения на чл.3 от ЗИНЗС във вр. с чл.3 КЗПЧОС - наличие на дървеници и хлебарки в килиите, непредприемане на ефективни мерки за дезинсекция, пренаселени килии с по-малко от 3 кв.м. жилищна площ на човек, лоша хигиена, липсата на санитарен възел с течаща топла вода.

Съгласно разпоредбата на чл.284, ал.1 от ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода или задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения по чл.3, ал.1 - тези лица не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според чл.3, ал.2 от ЗИНЗС за нарушение на ал.1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод извършване на административна дейност. В чл.3 от КЗПЧОС също е регламентирано никой да не може да бъде подлаган на мъчение, на жестоко, безчовечно или унижаващо отношение.

На посочените права на лишените от свобода или задържаните под стража кореспондира предвиденото в чл.2, т.3 от ЗИНЗС задължение за административния орган - при изпълнение на наказанията да бъдат осигурени условия, обезпечаващи поддържането на физическото и психическото здраве и зачитане на правата и достойнството им. Законодателят е въвел в чл.284, ал.5 от ЗИНЗС презумпция в посочените случаи настъпването на неимуществени вреди да се предполага до доказване на противното.

Първоинстанционният съд е изложил изключително подробни мотиви защо приема за установено неизпълнението на изискването за хуманно и неунизително отношение, изразяващо се неосигуряване на благоприятни и здравословни санитарно-битови условия, който касационната инстанция приема изцяло и и на основание чл.221, ал.2 от АПК препраща към тях.

Безспорно е налице и причинна връзка между бездействието и неимуществените вреди - поставянето на ищеца в неблагоприятни условия само по себе си представлява третиране, способно да породи у него емоционално и морално страдание, стрес и безпокойство.

Размерът на дължимото обезщетение за претърпените неимуществени вреди първоинстанционният съд е определил при спазване на принципа за справедливост съгласно чл.52 от ЗЗД и съобразно практиката на ЕСПЧ – обезщетението за претърпени неимуществени вреди следва да бъде в разумен размер - спрямо присъжданията за справедливо обезщетение, определени от ЕСПЧ -, като се съобразят освен правото на всяко лице да не бъде подлагано на нечовешко или унизително отношение, така също и времето, през което лишеният от свобода е бил поставен в условия на нечовешко и унизително отношение по смисъла на чл. 3 от ЕКПЧОС - в случая обезщетението възлиза на сумата от 2000лв или по 4,8 евро на ден. Изложените съображения в тази насока се споделят изцяло от касационната инстанция и не следва да бъдат преповтаряни.

Поради горното и при извършената проверка на обжалваното решение настоящата инстанция счита, че същото е валидно, допустимо и постановено в съответствие с материалния закон.

При разглеждане на делото първоинстанционният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяната на решението му, както и е постановил обосновано решение, прилагайки правилно материалния закон. Затова настоящата инстанция приема изложените в касационните жалби оплаквания за неоснователни.

С оглед изхода на спора в полза на която и да е от страните разноски не следва да се присъждат.

По изложените съображения и на основание чл.221, ал.2, предл.1 от АПК съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №15 от 11.01.2023г., постановено по адм.д. 883/2022г. по описа на Административен съд – Пазарджик.

Решението е окончателно.

  

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ……/п/………….

 

 

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1. ……/п/……….

 

 

                                                                                      2. ……/п/……….