Решение по дело №154/2022 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 октомври 2022 г.
Съдия: Слава Димитрова Георгиева
Дело: 20227160700154
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юли 2022 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

№171

гр. Перник, 07.10.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд - Перник, в публично съдебно заседание, проведено на двадесет и осми септември през две хиляди двадесет и втора година, в касационен състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

МАРИЯ ХРИСТОВА КИРИЛ ЧАКЪРОВ

при съдебния секретар Анна Манчева и с участието на прокурор Бисер Ковачки от Окръжна прокуратура - Перник, като разгледа докладваното от съдия Слава Георгиева КАНД № 154 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63 в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на „***“ ЕООД, ЕИК ***, седалище и адрес на управление ***, чрез адвокат Г.Б. ***, пълномощник на управителя на дружеството С.Ц., против решение № 384 от 07.06.2022 г., постановено по АНД № 532 по описа за 2022 г. на Районен съд - Перник.

С обжалваното решение е потвърден електронен фиш (ЕФ) серия Г, № 0041416, издаден от ОД на МВР - Перник, с който на „***“ ЕООД, с ЕИК: ***, в качеството му на собственик на моторно превозно средство (МПС) - лек автомобил „***“ с per. № ***, на основание чл. 638, ал. 4 във вр. с ал. 1, т. 2 от КЗ във вр. с чл. 83, ал. 1 от ЗАНН, за неизпълнение на задължението по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лв. (две хиляди лева).

В касационната жалба се излагат доводи за неправилност и незаконосъобразност на постановения съдебен акт. Твърди се, че решението е постановено в противоречие с материалния закон и в нарушение на съдопроизводствените правила - касационни основания за отмяна на съдебния акт по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от Наказателнопроцесуалния кодекс (НПК) във вр. с чл. 63в от ЗАНН. Искането към касационния съд е да отмени обжалваното решение и да реши делото по същество, като отмени електронния фиш. Претендира се присъждане на разноски, сторени пред двете съдебни инстанции.

Касационната жалба е връчена на ответната страна, като в срока по чл. 213а, ал. 4 от АПК не е постъпил отговор.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован за представител изпраща адв, Г.Б.. Пледира обжалваното решение да се отмени и делото да се реши по същество, като се отмени електронния фиш.

В съдебно заседание ответникът, редовно призован за представител изпраща юк. З. В.. Пледира обжалваното решение да се остави в сила като правилно и законосъобразно.

В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура - Перник, прокурор Бисер Ковачки дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага обжалваното решение да се остави в сила.

Административен съд-Перник, като провери процесуалните предпоставки за допустимост по чл. 215 от АПК и след като на основание чл. 218 от АПК обсъди изложените в касационната жалба доводи и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с приложимия закон, намери следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК - страна в производството по делото пред районния съд, за която решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима за разглеждане.

В пределите на извършената касационна проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК настоящият състав намира решението на районния съд за валидно и допустимо, като постановено от компетентен съд, в предвидената от закона форма, по допустима жалба.

По същество съдът намира касационната жалба неоснователна.

С електронен фиш серия Г, № 0041416, издаден от ОД на МВР - Перник по реда на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП във вр. с чл. 638, ал. 3 от КЗ, на „***“ ЕООД, с ЕИК: ***, в качеството му на собственик на МПС - лек автомобил „***“ с per. № ***, на основание чл. 638, ал. 4 във вр. с ал. 1, т. 2 от КЗ във вр. с чл. 83, ал. 1 от ЗАНН, е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лв. (две хиляди лева) за неизпълнение на задължението по чл. 461, т. 1 от КЗ, за това, че на 15.03.2022 г., в 14:22 часа, в гр. Перник, на ул. „Юрий Гагарин“, преди комплекс „В и В“, с автоматизирана техническа система (АТС) № 120с52с, е установено управление на описаното МПС, регистрирано в Република България и неспряно от движение, за което собственикът не е сключил задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ (ГО).

Електронният фиш е обжалван пред Районен съд - Перник, който с решение № 384 от 07.06.2022 г., постановено по АНД № 532 по описа на съда за 2022 г. го е потвърдил.

За да постанови обжалвания съдебен акт решаващият първоинстанционен състав, след извършена проверка за законосъобразност на база доказателствата, събрани и приобщени в хода на делото, като взел предвид доводите на наказаното лице е приел, че производството по издаване на процесния електронен фиш е проведено съобразно процесуалните правила. Прието за доказано по делото е, че на 15.03.2022 г., в 14:22 часа, в гр. Перник, на ул. „Юрий Гагарин“, преди комплекс „В и В“, с АТС с № 120с52с, насочено към кв. „Изток“, е установено управление на процесното, описано по-горе МПС, собственост на наказаното юридическо лице - „***“ ЕООД, гр. Перник, неспряно от движение, за което собственикът му не е сключил задължителната застраховка ГО. За съответно на така установеното по фактите, предявено и с издадения ЕФ, е прието в решението и приложението на материалния закон, тъй като доказано по делото е, че са осъществени изискуемите признаци на нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ във вр. с чл. 638, ал. 4 във вр. с ал. 1, т. 2 от КЗ - наложена е имуществена санкция на собственик на процесното „управлявано“ МПС, без във връзка с притежаването му същият да е сключил задължителната застраховка ГО.

Решението е правилно.

Съгласно разпоредбата на чл. 218, ал. 1 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, като за правилното приложения на материалния закон следи и служебно съгласно чл. 218, ал. 2, предл, 2 от АПК.

Настоящият касационен състав на Административен съд - Перник намира, че обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му и след сезиране с допустима жалба, поради което е валидно и допустимо.

По доводите в касационната жалба:

Ирелевантно е позоваването на защитата на касатора на разпоредбата на чл. 63, ал. 2 във вр. с ал. 7 от ЗАНН - решението не съдържа изменящ обжалвания акт диспозитив.

Без основание е и оплакването в касационната жалба, че техническото средство следва да установи автоматизирано, без намесата служител, нарушението с всички елементи от неговия състав, а процесното нарушение е установено впоследствие, посредством справка в Гаранционния фонд, което обстоятелство не е установено към момента на заснемане с АТС. Санкционната разпоредба на чл. 638, ал. 4 от КЗ внася допълнителен обективен и квалифициращ елемент към състава на нарушението по чл. 438, ал. 1, т. 1 във вр. с чл. 638, ал. 1 от КЗ - освен липса на сключен застрахователен договор от страна на собственика на МПС, регистрирано в РБ и неспряно от движение (за което бездействие също се следва административнонаказателна отговорност на самостоятелно основание), още и управление на това МПС, а наказанието е предвидено за собственика на МПС (подобно на предвижданото наказание за управляващия такова МПС несобственик (чл. 638, ал. 3 от КЗ). С други думи установена в КЗ е забрана, както за собственика, така и за всяко друго лице, да управлява МПС, регистрирано и неспряно от движение, без във връзка със същото да е налице сключен и действащ застрахователен договор. Този допълнителен квалифициращ елемент - управление, съответно нарушение с процесния фактически състав, може да бъде


установен, съобразно възприетия от законодателя подход, само посредством АТС що се отнася до собственика на МПС. Т.е. за да е извършено процесното нарушение, следва да са факт както липсата на сключен и валиден застрахователен договор (бездействие на собственика), така също и управление на това МПС, установено посредством АТС. От систематичното тълкуване на нормите на чл. 638, ал. 4 от КЗ и чл. 638, ал. 1 от КЗ следва, че за да бъде реализирана отговорността по вменения административнонаказателен състав в специалното производство по чл. 647, ал. 3 от КЗ - с електронен фиш, по реда и при условията на ЗДвП, следва да са налице кумулативно следните негови обективни елементи: наказаният субект (независимо ФЛ или ЮЛ) да е собственик на МПС; за конкретното МПС да няма сключен валиден договор за задължителна застраховка ГО; да е установено управление на това МПС по пътната мрежа в страната, независимо кой е бил неговият водач; управлението да е установено с АТСС, по реда предвиден в ЗДвП.

ЕФ съдържа ясно посочено обстоятелствено, че на процесиите дата и час и на посоченото място, е установено управление на процесното МПС, собственост на касатора, регистрирано в РБ и неспряно от движение, за което собственикът не е сключил задължителна застраховка ГО. Следователно са описани във фиша обективните признаци на процесното нарушение, като доводите в касационната жалба са неоснователни.

Във връзка с горното събраните по делото доказателства безспорно установяват следното: управление на процесното МПС, на посочените в ЕФ дата и място, както и факта, че към процесната дата именно касаторът е собственик на това МПС, регистрирано на територията на РБ и неспряно от движение, за което към този момент застрахователен договор във връзка с притежаването му не е сключен. Съответно по делото не са ангажирани доказателства от страна на касатора и наказано лице, че към този момент е бил налице сключен и действащ застрахователен договор за описания автомобил, и/или че същият към този момент не е бил управляван, за да е налице несъставомерност на обстоятелствата въобще или към посочения административнонаказателен състав.

По приложимия материален закон:

На база фактите такива, каквито са установени пред първата съдебна инстанция и в процесуално законосъобразно производство, изводите за които са формирани въз основа на приобщените по делото доказателства при спазване на принципите на чл. 13 и чл. 14 от НПК във вр. с чл. 84 от ЗАНН, се приема, че законосъобразно е ангажирана административнонаказателната отговорност на касатора по реда на чл. 647, ал. 3 от КЗ във вр. със ЗДвП и за нарушение по чл. 638, ал. 1, т. 2 във вр. с чл. 483, ал. 1 във вр. с чл. 638, ал. 4 от КЗ. Материалният закон е приложен правилно от районния съд. Извършената от касационния съд служебно проверка не доведе до различен извод, който да обоснове касиране на първоинстанционния съдебен акт. Управлението на МПС, във връзка с чието притежаване не е сключена задължителната застраховка ГО, съставлява нарушаване на законова забрана, за което в КЗ, който се явява
специален закон спрямо ЗДвП и ЗАНН, е предвидено налагането както на административно наказание „глоба“ за собствениците - ФЛ, така и на имуществена санкция за собствениците на МПС - юридически лица. Нормата на чл. 647, ал. 3 от КЗ е ясна, че когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, както е в процесния случай се издава електронен фиш. В тази връзка доводите в жалбата са без основание. Управлението на МПС, за което не е сключена изискваната задължителна застраховка ГО, съставлява както административно нарушение съгласно чл. 6 от ЗАНН от страна на собственика - физическо лице, така и неизпълнение на задължение към държавата съгласно чл. 83, ал. 1 от ЗАНН от страна на собственика - юридическо лице, наказуеми по специалния ред, предвиден в КЗ, чл. 647, ал. 3, респективно ЗДвП, на основание чл. 638, ал. 4 във вр. с ал. 1, т. 1 и т. 2 във вр. с чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ. Предвидено е в чл. 638, ал. 4 във вр. с ал. 1, т. 2 от КЗ налагане на собственика - юридическо лице, на управляваното МПС, на имуществена санкция във фиксиран размер на 2 000 лв. - наложена с процесния ЕФ. Решението е съответно на приложимия материален закон.

Изложеното мотивира съдебния състав да приеме, че като е потвърдил процесния електронен фиш, районният съд е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт. При извършената проверка на обжалваното решение не се установиха пороци във връзка с неговите валидност и допустимост, а решението е постановено в процесуално законосъобразно съдебно производство и при правилно приложение на материалния закон. Съдебният акт ще се остави в сила.

По разноските:

С оглед изхода на делото искането за присъждане на разноски в полза на касатора е без основание.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд - Перник

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 384 от 07.06.2022 г., постановено по АНД № 532 по описа за 2022 г. на Районен съд - Перник.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ:/п/

                                                                                      /п/