Решение по дело №162/2021 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260005
Дата: 12 юли 2022 г. (в сила от 12 юли 2022 г.)
Съдия: Недялка Николова Нинова
Дело: 20211800600162
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 22 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр. С., 12.07.2022

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

С. ОКРЪЖЕН СЪД, II ВТОРОИНСТАНЦИОНЕН НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ в публично заседание на десети май през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:    НЕДЯЛКА НИКОЛОВА

                                                  ЧЛЕНОВЕ: КРИСТИНА Т.А                                                                   АНЕЛИЯ ИГНАТОВА

 

при участието на секретаря Христина Боровинова

и прокурора Марин Малчев

като разгледа докладваното от съдията Николова

в.н.о.х. дело № 162 по описа за 2021 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по чл. 318 и сл., вр. чл. 313 НПК, образувано по жалба от защитника на подсъдимия Г.Х.С. – адв. Ц.Т. от САК срещу присъдата, постановена по н.о.х.д. № 243/19 г. по описа районен съд – С..

         С атакуваната присъда подсъдимият Г.Х.С. е признат за виновен в извършване на престъпление по чл. 235, ал. 6, вр. ал. 3, т. 4, вр. ал. 2, вр. ал. 1 НК, затова че на 24.10.2017 г. в гр. С., по ул. „*****“ с товарен автомобил „Ситроен“ с рег. № *****е транспортирал 2,54 куб.м фасонирана иглолиста дървесина на стойност 579,12 лв., незаконно добита от другиго, като деянието е извършено повторно, но представлява маловажен случай, за което при условията на чл. 54 НК му е наложено наказание лишаване от свобода за срок от четири месеца, чието изпълнение е отложено на основание чл. 66, ал. 1 НК за срок от три години, като на основание чл. 304 НПК подсъдимият е оправдан по обвинението предметът на деянието да е на стойност, по-висока от 579,12 лв. до посочената в обвинителния акт 1 016, 00 лв. и да съставлява престъпление по чл. 235, ал. 3, т. 4, вр. ал. 2, вр. ал. 1 НК. С присъдата предметът на престъплението – 2,54 куб.м фасонирана иглолиста дървесина – е отнет в полза на държавата. С присъдата разноските по наказателното производство са възложени на подсъдимия, както следва: осъден е да заплати в полза на ОДМВР - С. сумата в размер на 117,30 лв. за разноски, направени на досъдебното производство и да заплати в полза на РС-С. сумата в размер на 190,00 лв. за разноски в съдебната фаза.

         Недоволен от присъдата е останал защитникът, който в установения законов срок по чл. 319, ал. 1 НПК е подал въззивна жалба. С жалбата и допълнителното писмено изложение към нея не се оспорват фактическите констатации на първия съд и правната им квалификация. Оспорва се наложеното наказание с доводи за неговата несправедливост. Развиват се съображения, че наказанието неправилно е индивидуализирано при условията на чл. 54 НК, като първият съд неоснователно не е отчел наличието на изключителни и многобройни смекчаващи обстоятелства, които обосновават приложението на чл. 55 НК, поради което наложеното наказание се явява несъразмерно тежко за извършеното. В тази насока се сочат оказано съдействие от подсъдимия в хода на разследването, тежкото му имотно състояние поради липса на работа и средства за препитание на четиричленното му семейство с две малолетни деца, малкото количество и ниската стойност на предмета на престъплението, която не надхвърля минималната работна заплата за страната. Като смекчаващи се сочат и обстоятелствата, че в течение на три години след предходното му осъждане за такова престъпление подсъдимият не е извършвал никакви нарушения по ЗГ и е преустановил каквито и да било противоправни действия, което показва, че се е поправил. Защитникът счита, че целите на наказанието могат да се постигнат и с наказание, различно от наложеното, а именно пробация, което ще бъде съответно на тежестта на извършеното престъпление. С тези доводи се иска изменение на присъдата в частта относно наложеното наказание, като се приложи разпоредбата на чл. 55 НК.

         В съдебно заседание представителят на С.о.п. изразява становище, че жалбата е неоснователна, а наказанието – съответстващо на целите на чл. 36 НК и съобразено с разпоредбата на чл. 54 НК. Намира, че първоинстанционната присъда следва да се потвърди като правилна и законосъобразна.

Защитникът адв. Т. моли за изменение на първоинстанционната присъда в частта на наказанието, като намира, че целите по чл. 36 НК ще бъдат постигнати и с по-леко наказание. Сочи, че в изминалия период от 3 години след деянието няма данни подсъдимият да е подвеждан под наказателна отговорност и да е извършвал други престъпления от този вид. Изтъквайки, че деянието представлява маловажен случай, моли за постановяване на присъда, с която да се наложи по-леко наказание.

         Подсъдимият С. поддържа становището на защитника си. В последната си дума моли за по-леко наказание.

Съдът, след като провери изцяло правилността на обжалвания съдебен акт в пределите по чл. 314 НПК и във връзка с доводите на страните, приема за установено следното:

При съблюдаване на процесуалните правила за събиране и проверка на доказателствата в наказателното производство, първият съд е направил верни и обосновани от доказателствата по делото изводи по фактите, значими за правилното решаване на делото. Съвкупният им анализ установява фактическата обстановка, изложена в обстоятелствената част на обвинителния акт, възприета и изложена от първоинстанционният съд в мотивите на обжалваната присъда. Фактическите констатации на първия съд са убедително доказателствено аргументирани и въззивната инстанция изцяло се съгласява с тях.

От събраните и надлежно проверени в хода на проведеното съдебно следствие в първоинстанционния съд доказателства е установено следното:

         Служителите на РУ-С. – свид. С. М.и свид. С. П., били на работа по график за времето от 20:00 ч. на 23.10.2017 г. до 08:00 ч. на 24.10.2017 г. Около 07:00 ч. на 24.10.2017 г. били насочени от оперативната дежурна част в РУ-С. да окажат съдействие във връзка с получен сигнал за движение на товарен автомобил (микробус) „Ситроен“ с рег. № *****в посока от с. Г. към гр. С., който бил натоварен с незаконно добита дървесина.

         Свидетелите М. и П. забелязали автомобила на подсъдимия, с който се разминали на ул. „********“ в гр. С., по която се излиза от града към с. Г.. Обърнали посоката на движение на служебния автомобил и последвали микробуса, като го настигнали на ул. „*****“ в гр. С., подали звуков и светлинен сигнал и го спрели. Установили самоличността на водача на автомобила и негов собственик – подс. С., като в кабината на микробуса нямало други лица.

         На място пристигнали свидетелите Г. Т., Н. Б.и Д. Х.– служители на Регионална дирекция по горите – С., които установили, че в товарното отделение на микробуса се намира немаркирана с производствена марка фасонирана дървесина – талпи, и поискали от подсъдимия да представи превозен билет за дървесината, но той не представил такъв.

         Със съдействието на полицейските служители микробусът бил откаран в двора на ТП „ДГС – С.“, където в присъствието на подсъдимия свидетелите Т. и Б.измерили дървесината и така установили общото количество на дървения материал в микробуса: 95 броя талпи от иглолистна дървесина с дължина по 2,10 метра, дебелина по 0,05 метра и с различна ширина, като общият им обем бил 2,54 куб. метра.

         Свид. Х. съставила на място констативен протокол, който бил подписан и от подсъдимия. Товарният автомобил и установената в него дървесина били оставени на отговорно пазене в ТП „ДГС – С.“ срещу разписка.

         В същия ден за установените при проверката нарушения на разпоредбите на чл. 213, ал. 1, т. 1 и т. 2 от Закона за горите (ЗГ), както и на чл. 148, ал. 12 от ЗГ, вр. чл. 14б от Наредба №1/2012 г. за контрола и опазването на горските територии (обн. ДВ, бр. 11/2012 г.) свид. Х., респ. свид. Т., съставили на подсъдимия в негово присъствие три акта за установяване на административни нарушения. Подсъдимият подписал актовете, без да впише в тях възражения, като получил преписи от тях.

         От заключението на вещото лице инж. Б. П. по назначената в досъдебното производство комплексна лесовъдска и оценителна експертиза /л. 76-77 от ДП/ средната пазарна цена на фасониран дървен материал от вида на установените и иззет при проверката талпи е 400 лв. за 1 куб. метър или 1016 лв. за 2,54 куб. метра.

         От назначената в хода на съдебното следствие пред първоинстанционния съд повторна съдебна лесовъдско-оценителна експертиза /л. 47-49 по делото/ и в допълнение към нея /л. 51-52 по делото/, прието в с.з. на 10.02.2020 г., се установява, че инкриминираната дървесина е от дървесния вид „бял бор“, като пазарната стойност на процесните 2,54 куб. метра фасонирана иглолистна дървесина с дължина 2 м. плюс надмярка и 5 см. дебелина е 482,60 лв. без ДДС или 579,12 лв. с ДДС. Различието в стойностите вещото лице обяснява с особеностите на дървения материал по делото, при който са констатирани гъбични ивици върху талпите (около 60% от тях), като не е установено в кой момент са се появили, и обяснява намалената действителна стойност, вземайки предвид факта, че при преработка на талпи с такава дължина би останал много неизползван остатък.

         Подсъдимият Г.Х.С. с ЕГН **********, е роден на *** ***, българин, български гражданин, с постоянен и настоящ адрес ***, осъждан, неженен, със средно образование, безработен.

         Към момента на извършване на деянието подсъдимият е осъждан, както следва: със споразумение, одобрено на 06.06.2017 г. по н.о.х.д. №183/2016 г. на РС-С. подс. С. е признат за виновен в извършване на престъпление по чл. 235, ал. 1, вр. чл. 26, ал. 3, вр. ал. 20, ал. 2 НК и по чл. 345 НК и при прилагане на чл. 23 НК са му наложени следните наказания: „пробация“ при пробационни мерки „задължителна регистрация по настоящ адрес“ за срок от 1 година и 3 месеца, „задължителни периодични срещи с пробационен служител“ за срок от 1 година и 3 месеца и „безвъзмезден труд в полза на обществото“ с продължителност 200 часа за срок от 1 година, както и „глоба“ в размер на 100 лв.

         На подсъдимия С. многократно са съставяни актове за установяване на административни нарушения по Закона за горите и подзаконовите нормативни актове по прилагането му, извършени на територията на ДГС-С., ДГС-Б. и ДГС-К. /видно от приложена справка от РДГ – С. – л. 17 от ДП/.

Първоинстанционният съд, в съответствие с изискванията на чл. 305, ал. 3 НПК, е посочил изчерпателно доказателствените средства, обосновали фактическите му констатации и изводи. Изложената фактическа обстановка се установява еднопосочно от всички събрани доказателствени източници – свидетелски показания, писмени доказателства, заключение по назначена в хода на ДП комплексна лесовъдска и оценителна  експертиза, приета в с.з. и основно и допълнително заключения по назначената в хода на съдебното следствие повторна комплексна съдебно-лесовъдска и оценителна експертиза.

Първият съд е положил необходимите усилия да събере всички значими и възможни доказателствени източници за изясняване на обективната истина по делото, които впоследствие е използвал за решаване на делото, подлагайки ги поотделно и съвкупно на прецизен анализ в съответствие с процесуалните изисквания на чл. 305, ал. 3 НПК, като не е допуснал извращаването им, нито е игнорирал неоснователно някои от тях. Анализирал е доказателствата поотделно и във връзка помежду им, и в съответствие на действителното им съдържание. В доказателствения материал не се установяват противоречия, както е посочил и първоинстанционният съд.

         Правилно съставът на РС-С. е кредитирал допълнителното заключение на вещото лице инж. Г. Ч. по назначената в хода на съдебното следствие повторна комплексна съдебна лесовъдска и оценителна експертиза, определяща стойността на инкриминирания дървен материал, представляващ 2,54 куб. метра фасонирана иглолистна дървесина от бял бор, на 579, 12 лв. с ДДС. Настоящият състав се солидаризира със становището на районния съд, че експертното заключение се явява обосновано и съобразено с конкретните особености на процесните талпи – установено е, че дървесината се характеризира с голямо количество неизползваем остатък при преработката ѝ и периодът на възникване на този недостатък не може да се установи във времето. Това се дължи на пропуска на органите, съставили АУАН, да опишат на конкретното състояние и качество на дървесината на инкриминираната дата, както правилно е посочил съдът, поради което изводи по този въпрос, базирани на предположения, биха били недопустими.

Правилно първоинстанционният съд е изразил съмнение в доказателствената стойност на заключението по назначената в хода на досъдебното производство КЛОЕ и не е кредитирал същото, предвид неизвършения оглед на дървесината и определеният характер на това заключение като абстрактен. Същото е основано на проучване на пазарни цени и справочни материали, без да са взети предвид характеристиките на предмета на престъплението.

При установената фактическа обстановка крайният извод на първоинстанционният съд относно правната ѝ квалификация и авторството на деянието е правилен и се споделя изцяло от настоящата инстанция. С деянието си подсъдимият е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл. 235, ал. 6, вр. ал. 3, т. 4, вр. ал. 2, вр. ал. 1 НК, като при описаните обстоятелства на 24.10.2017 г. в гр. С. по ул. „*****“ е транспортирал 2,54 куб. метра фасонирана иглолистна дървесина, незаконно добита от другиго, като деянието е извършено повторно, но представлява маловажен случай.

         Съставът на РС-С. изчерпателно е отговорил на всички възражения на защитника, като е достигнал до правилни изводи досежно съставомерността на деянието. Предложеният анализ на подзаконовите актове по приложение на Закона за горите, обосноваващ съставомерния признак „незаконно добит“ при липсата на превозен билет е изчерпателен и съобразен с приложимите разпоредби, като правилно съдът е отбелязал, че установяването на авторството, времето, мястото и начина на извършване на незаконния добив не се налага, предвид очертаната с обвинителния акт инкриминирана престъпна деятелност.

Изводите, че е налице повторност, са подкрепени от факта на посоченото предходно осъждане на подс. С. със споразумение по н.о.х.д. №183/2016 г. – за престъпление от същия вид, въпреки че е осъществен различен основен състав (съответно по ал. 1 и ал. 2). Настоящият състав изразява съгласие с първия съд, че маловажността и повторността при извършването на това престъпление не се изключват, макар и да е налице квалифициращ деянието признак по чл. 235, ал. 3, т. 1-4 НК, като в тази насока е направил обстоен анализ на законовите разпоредби, към който въззивният съд няма какво да добави. Това е послужило на първоинстанционния съд да измени правната квалификация с присъдата, като приложи закон за по-леко наказуемо деяние без съществено изменение на обстоятелствената част на обвинението.

Доказана е и субективната страна на деянието. Подсъдимият е извършил деянието при пряк умисъл, като е съзнавал общественоопасния му характер, предвиждал е неговите общественоопасни последици и е искал настъпването им. Това психическо отношение на подсъдимия към престъпния резултат е обективирано в неговите действия – непредставяне на превозен билет, какъвто и не е бил издаден и подсъдимият е съзнавал това, както правилно е посочил първоинстанционният съд.

Съставът на РС-С. е изложил и изчерпателни мотиви относно индивидуализацията на наказателната отговорност, като е анализирал алтернативно предвидените наказания. Правилно е приел, че наказание „глоба“, дори в максималния си размер, се явява близо два пъти по-ниско от установената стойност на предмета на престъплението, поради което не би постигнало целите, заложени в чл. 36 НК.

Като е взел предвид данните за предходно осъждане за същия вид престъпление, което не е способствало да превъзпита дееца към спазване на закона, и наличието на нарушения по ЗГ, санкционирани по административен ред, първоинстанционният съд справедливо е наложил наказание „лишаване от свобода“ в размер, близък до минималния – 4 месеца. Съдът е съобразил и наличието на смекчаващи отговорността на подсъдимия обстоятелства – ниската стойност на предмета на престъплението. Тук настоящият съдебен състав би добавил и обстоятелството, че подсъдимият С. полага грижи за двете си малолетни деца.

Правилно е приложен институтът на чл. 66 НК, с оглед постигане целите на наказанието, като съдът е отчел, че не е наложително подсъдимият да изтърпи наложеното наказание и е отложил изпълнението му за минималния срок от 3 години,.

         Поради изложеното доводите на защитника, че наказанието по първоинстанционната присъда се явява явно несправедливо, не могат да бъдат споделени. Не се подкрепя и от доказателствата по делото виждането, че се налага определяне на наказанието при условията на чл. 55 НК, предвид изложените по-горе съображения по индивидуализацията на наказателната отговорност.

         В съответствие с императивната норма на чл. 235, ал. 7 НК първоинстанционният съд законосъобразно е постановил отнемане в полза на държавата на предмета на престъплението – 2,54 куб. метра фасонирана иглолистна дървесина от бял бор.

Присъдата е правилна и в частта за разноските, като първият съд на основание 189, ал. 3 НПК е осъдил подсъдимия да заплати по сметка на ОДМВР направените на досъдебното производство разноски в размер на 117,30 лв. и да заплати по сметка на РС – С. сумата в размер на 190 лв. за направени разноски по делото в съдебната фаза.

При изложените съображения обжалваният съдебен акт следва да бъде потвърден изцяло като правилен.

         В пределите на извършената въззивна проверка не се установяват основания за изменение или отмяна на обжалвания съдебен акт.

         Воден от горното и на основание чл. 334, т. 6, вр. чл. 338 НПК С. окръжен съд

 

Р   Е   Ш   И:

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло присъдата, постановена по н.о.х.д. № 243/19 г. по описа на Районен съд – С..

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                                     2.