Решение по дело №7952/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 325
Дата: 27 февруари 2020 г. (в сила от 24 юни 2020 г.)
Съдия: Катя Рудева Боева
Дело: 20195330207952
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  

325

гр.Пловдив, 27.02.2020 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

              РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, V състав, в публично съдебно заседание на двадесети февруари две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАТЯ БОЕВА

при секретаря: ТАНЯ СТОИЛОВА

като разгледа АНД № 7952/2019 г. по описа на Районен съд Пловдив, V наказателен състав и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по депозирана жалба от Б.И.Г., ЕГН: **********, с адрес: ***, срещу наказателно постановление № 19-1030-009749 от 28.10.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР Пловдив, сектор „Пътна полиция“ Пловдив, с което на основание чл. 179 ал.2, вр. чл. 179 ал.1 т.5 предл. четвърто от Закон за движението по пътищата /ЗДвП/, му е наложено административно наказание – глоба, в размер на 200 лева, за нарушение на разпоредбата на 25 ал.2 ЗДвП.

В жалбата се излагат съображения за незаконосъобразност на обжалваното НП. Посочва се, че административнонаказващият орган не е съобразил скоростта на движещия се зад жалбоподателя автомобил, като в констативния протокол не е описано и правилното положение на автомобилите. Поради изложеното от съда се иска отмяна на обжалваното НП.

В проведеното открито съдебно заседание жалбоподателя, редовно призован, се явява лично. По същество излага съображения, че причина за настъпване на ПТП е бил водачът на управлявания зад него лек автомобил. Моли съдът да отмени наложеното му административно наказание – глоба.

Въззиваемата страна – Сектор Пътна полиция при ОДМВР Пловдив, не изпраща представител.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното: 

Жалбата се явява процесуално допустима, доколкото е подадена в предвидения в чл. 59 ал.2 ЗАНН срок, от легитимирана страна, срещу акт, подлежащ на обжалване.

Разгледана по същество се явява ОСНОВАТЕЛНА, поради следните съображения:

От фактическа страна административнонаказващият орган е приел следното: на 30.09.2019 г. около 17:30 часа в гр. Пловдив, на бул. „България“ № 115, жалбоподателят Б.Г. управлявал личния си лек автомобил марка „Мазда“, модел „6 С“, с рег. № ***, като не пропуснал и отнел предимството на движещия се в лява лента светофар ***, като допуснал ПТП.

При така приетата фактическа обстановка, административнонаказващият орган е приел, че жалбоподателят е осъществил нарушение по чл. 25 ал.2 ЗДвП.

При извършена служебна проверка на НП и АУАН съдът намира, че е налице съществено нарушение на процесуалните правила при издаването на наказателното постановление, поради което същото се явява незаконосъобразно, като съображенията за това са следните:

В АУАН е описано, че ПТП е настъпило между управлявания от жалбоподателя лек автомобил и фолксваген, а в НП е посочено, че ПТП-то, за чието настъпване се ангажира административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, е настъпило между управлявания от него лек автомобил и светофар. Съгласно чл. 57 ал.1 т.5 ЗАНН Наказателното постановление трябва да съдържа описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават. Така посочените реквизити на НП в чл.57 ЗАНН са задължителни и липсата им или несъответствието им с действителните такива предполагат наличие на процесуални нарушения от категорията на съществените. Правната норма на чл. 57 ЗАНН съдържа задължителните реквизити за издаване на НП предвид това кога е извършено нарушението, за което се ангажира административно наказателна отговорност на съответното физическо или юридическо лице и в какво се състои същото. В конкретния случай в съставения АУАН са посочени едни обстоятелства, при които е извършено нарушението, а в НП – съвсем различни. Така, за да е изпълнено изискването на чл. 57 ЗАНН съдът намира, че следва в НП да са отразени всички елементи от фактическия състав на вмененото нарушение, включително и обектът, с който е настъпило процесното ПТП. Доколкото като такъв е посочен светофар, което се различава съществено от посоченото в АУАН, а именно, че се касае за лек автомобил марка „Фолксваген“, то несъмнено е допуснато съществено процесуално нарушение, ограничаващо правото на защита на жалбоподателя. По този начин същият е поставен в невъзможност да разбере от обективна страна какво нарушение му се вменява – че е причина за настъпване на ПТП между два леки автомобила или между лек автомобил и светофар. Касае се за съществен реквизит на АУАН /чл. 42, т. 3 от ЗАНН/ и на НП /чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН /, разминаването между които съществено засяга правото на защита на наказаното лице. Ето защо разминаването между описанието от фактическа страна в АУАН и НП на нарушението винаги влече процесуална незаконосъобразност на наказателното постановление и е основание за неговата отмяна /така Решение № 1068 от 19.06.2017 г. по н. д. № 839 / 2017 г. на Административен съд – Пловдив/.

Поради всичко изложено, доколкото в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, обжалваното НП следва да бъде отменено. В този случай безпредметно се явява обсъждането на въпросите за материалната законосъобразност на НП и приложението на чл. 28 ал.1 б. „а“ ЗАНН.

Така мотивиран, Районният съд Пловдив

 

Р Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-1030-009749 от 28.10.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР Пловдив, сектор „Пътна полиция“ Пловдив в, с което на Б.И.Г., ЕГН: **********, с адрес: ***, на основание чл. 179 ал.2, вр. чл. 179 ал.1 т.5 предл. четвърто от Закон за движението по пътищата /ЗДвП/, му е наложено административно наказание – глоба, в размер на 200 лева, за нарушение на разпоредбата на 25 ал.2 ЗДвП.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението от страните, че същото е изготвено и обявено, пред Административен съд Пловдив, на основанията, предвидени в НПК, и по реда на глава дванадесета от АПК.

 

                                                                                 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

ТС