Решение по дело №1919/2018 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 777
Дата: 14 юни 2018 г. (в сила от 14 юни 2018 г.)
Съдия: Николинка Николова Попова
Дело: 20185220101919
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р   Е  Ш   Е   Н   И   Е 

                     гр. Пазарджик, 14.06.2018 г.                                       

 

                                                              В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Пазарджишкият районен съд  гражданска колегия в открито заседание на тринадесети юни , две хиляди и осемнадесета   година  в състав:                                  

                                                                        Председател : НИКОЛИНКА ПОПОВА          

При секретаря Р.Димитрова    и в присъствието на прокурора…………………………….. като разгледа докладваното от съдията Попова  гр. дело №  1919 по описа за  2018  година и за да се произнесе  взе  предвид следното :

            Производството е образувано по предявена молба с правно основание чл. 50 СК във  връзка с чл. 330 и сл. от ГПК.

            Съпрузите Л.Р.К.  ЕГН ********** *** и А.П.К. ЕГН ********** ***  - са сезирали съда с молба да се допусне прекратяване на брака им с развод поради сериозното им  и непоколебимо съгласие за това- без произнасяне по въпроса за вината. Съпрузите твърдят, че са сключили  граждански брак на 07.05.2016 г. , като от брака си имат родено едно дете – П. А. К. ЕГН **********, роден на *** г.  Молителите представят споразумение  по чл. 51 от СК .

            Молбата се поддържа в хода на производството по делото. Сочат се доказателства .

Като се запозна със събраните по делото доказателства , за да се произнесе съдът прие за установено следното :

Молителите са съпрузи  от  07.05.2016 г.  От брака си молителите имат родено едно дете – П. А. К. ЕГН **********, роден на *** г.            

С оглед на горното от правна страна съдът приема , че молбата  е основателна и следва да бъде допуснат развод между страните по чл. 50 СК. В хода на производството по делото, съдът се увери в сериозното  и непоколебимо  съгласие на съпрузите за прекратяване на брака. Представеното по делото споразумение  по чл. 51 от СК   е пълно  и непротиворечащо на закона , поради което същото следва да бъде одобрено от съда.

С оглед на постигнатото между страните споразумение страните   ще следва да бъдат  осъдени да заплатят допълнителна държавна такса за развода  в размер на 40,00  лв.  или по 20,00 лв. всеки един от тях. Молителката Л.Р.К. ще следва да заплати следващата се държавна такса във връзка с уреждане на имуществените отношения в размер на 10,00 лв. , а молителят А.П.К.  ще следва да заплати  следващата се държавна такса върху размера на присъдената издръжка в размер на 144,00 лв. , както и във връзка с уреждане на имуществените отношения – държавна такса върху застрахователната стойност на МПС  в размер на 20,00 лв.

Водим от изложеното, Пазарджишкият районен съд :

 

                                         Р         Е          Ш         И    :

 

ПРЕКРАТЯВА С РАЗВОД  по взаимно съгласие брака  сключен на 07.05.2016 г.  / съгласно акт за сключен граждански брак №  0197/07.05.2016 г.    на Община гр. Пазарджик /  между Л.Р.К.  ЕГН ********** *** и А.П.К. ЕГН ********** *** .

УТВЪРЖДАВА   постигнатото между съпрузите споразумение в следния смисъл:

УПРАЖНЯВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА  и ИЗДРЪЖКА : Страните са се споразумели родителските права над малолетното дете  П. А. К. ЕГН ********** да се упражняват  от майката  Л.Р.К., като  се определя местоживеене на детето при майката.

Бащата А.П.К. ще има правото да вижда и взема детето при себе си :

-       всяка първа и трета събота и неделя от месеца за времето от 10.00 часа на съботния ден до 17.00 часа на неделния ден, с преспиване на детето при бащата,

-   два пъти по десет дни през лятото през време, което не съвпада с отпуска на майката, а след навършване на 4 годишна възраст на детето времето през лятото, което детето ще прекарва с бащата ще бъде един месец, който не съвпада с годишния отпуск на майката.

-      10 дни в периода от 5 януари до 20 март на всяка календарна година за зимен лагер на детето;

през Коледните празници на всяка нечетна календарна година, считано от 12.00 часа на 24 декември до 18.00 часа на 27 декември, а през четните календарни години през същия период детето да бъде при майката;

-          през Новогодишните празници на всяка четна календарна година, считано от 12.00 часа на 31 декември до 18.00 маса на 2 януари на следващата календарна година, а през същия период на нечетните календарни години детето да бъде при майката;

За 2 / два / последователни дни през Великденските празници, определени по споразумение между родителите, а ако такова не бъде постигнато- за времето от 12.00 часа на Разпети Петък до 10.00 часа на Неделя на Възкресение Христово;

-    Рожденият ден на детето- 1 август всяка календарна година родителите ще празнуват съвместно по взаимно споразумение, като съобразяват ползването на годишните си отпуски; ако такова споразумение не бъде постигнато, детето ще празнува рождения ден с родителя, при когото се намира съгласно режима за лични контакти, но другият родител има правото да бъде на този ден с детето за 3 / три / астрономически часа за времето от 16.00 часа до 19.00 часа.

-Рождените дни на родителите детето ще празнува с родителя, който има рожден ден- 30 декември с майката и 24 август с бащата, всяка календарна година;

-Бащата има правото да присъства на всички празници в Детската градина с участие на детето;

-На първия учебен ден на всяка учебна година,както и на последния ден с който завършва всяка учебна година- по време на училищното тържество, както и 3 астрономически часа след приключване на тържеството и учебните занятия през този ден, ако има такива, като родителите ще определят по общо съгласие времето на ползването им; ако такова съгласие не бъде постигнато, бащата ще има правото да ползва тези часове, като бъде с детето и го взема при себе си от 17.00 до 20.00 часа на същия ден.

-След като детето стане ученик, бащата има правото да взема детето при себе си през първата половина на всички ученически ваканции през учебно време; ако времето на ваканциите съвпада с времето на някои от официалните празници, то действа режимът относно официалните празници.

-всеки от родителите е длъжен да уведомява другия за мястото на пребиваване с детето по време на празничните дни и лятото, ако то не съвпада с определеното местоживеене на детето.

-през времето от 1 месец през лятото, когато майката ще ползва годишния си отпуск и ще бъде с детето, бащата няма да се ползва от режима на лични контакти с детето през първата и третата седмица на този месец. Майката е длъжна да уведомява бащата писмено до 30 май на всяка календарна година кога ще ползва годишния си отпуск и ще бъде с детето, а бащата е длъжен до 10 юни на същата година да я уведоми писмено кога той ще бъде с детето през лятото по време, което не съвпада с нейния отпуск. В случай,че до 30 май майката не уведоми бащата за периода през лятото когато ще ползва годишния си отпуск, той има правото сам да определи времето през лятото, когато ще бъде с детето и да я уведоми до 10 юни за това.

               ИЗДРЪЖКА : Бащата А.П.К. ЕГН ********** *** ще заплаща месечна издръжка за детето П. А.К. ЕГН ********** чрез неговата майка и законен представител Л.Р.К. ЕГН ********** в размер на 200,00 лв. /двеста лева/, считано от 1 юни 2018 г. и занапред, до възникване на причина за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска.Издръжката ще се изплаща до 10-то число на текущия месец по посочена от майката банкова сметка.***-те дена през зимата, когато детето е при бащата съгласно режима за лични контакти, бащата не дължи заплащане на издръжка за детето за времето, през което детето е било при него.

 ОТНОСНО ИЗДРЪЖКАТА МЕЖДУ СЪПРУЗИТЕ : Съпрузите заявяват,че нямат претенции  по отношение на издръжката помежду си.

             ОТНОСНО СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ : Семейното жилище , находящо се в гр. Пловдив , ж.к. „Тракия“ бл.12, вх. Г. , ет.6, ап.27    е собственост на родителите на съпруга А.П.К.  и  ще се ползва от него.

            ИМУЩЕСТВЕНИТЕ ОТНОШЕНИЯ: Съпрузите заявяват , че не са придобили по време на брака недвижими имоти, а придобитите движими вещи, с изключение на 2 бр.МПС, описани по- долу, са поделили доброволно извънсъдебно и нямат спорове във връзка с делбата им, нито ще имат такива в бъдеще.

Страните поделят придобитите по време на брака им в режим на съпружеска имуществена общност МПС, както следва: Дял първи: В дял на Л.Р.К. се поставя и след развода тя става единствен собственик на лек автомобил, марка „Тойота корола", рег.№ РА ****, рама № JTDKC20E800016177, двигател № 1ND0210896, дизел, цвят тъмно сив със застрахователна стойност на този автомобил в размер на  500,00 лв. /петстотин лева/.

Дял втори: В дял на А.П.К. се поставя и след развода той става единствен собственик на лек автомобил, марка БМВ, рег.№ РА****, рама № WBAXA11090DX27403, двигател № N47D20D93288336, цвят черен със застрахователна  стойност на този автомобил в размер на 1000,00 лв. / хиляда лева/.

Страните не си дължат уравняване на дяловете в пари, доволни са от делбата на описаните МПС и нямат никакви взаимни претенции по този повод.

-                     Страните не са придобивали със съвместен принос парични влогове и всеки от тях може да се разпорежда свободно и без ограничения с паричните влогове, на които е титуляр.

-                      През време на брака си страните са теглили кредит съгласно Договор за потребителски кредит № 81ЮОКР-АБ-1704/20.07.2016 г., сключен между ЦКБ АД и А.П.К., за сума в размер на 23 000 лв. и краен срок за издължаване 11.07.2021 лв. След развода изплащането на вноските по кредита до пълното му погасяване се поема изцяло и единствено от съпруга А.П.К., без той да има правото да претендира каквото и да е плащане по кредита от Л.Р.К., а в случай, че банката-кредитор насочи принудително изпълнение за задължения по този кредит върху имущество на Л.К., А.К. и дължи възстановяване на всички събрани от нея суми, вкл. разноските по принудителното изпълнение.

-                      Ако някоя от страните е теглила кредити, получавала заеми или сключвала други обременителни сделки по време на брака, извън описания в п.5.5. кредит, то задължена по тях след развода  до пълното погасяване на задълженията  остава единствено страната – титуляр на съответната сделка.

-                      Никоя от страните няма претенции една към друга с правно основание чл. 29 СК и чл.30 СК .

-                        ОТНОСНО ФАМИЛНОТО ИМЕ НА СЪПРУГАТА : След прекратяване на брака съпругата ще възстанови предбрачното си фамилно име ТАСЕВА .

ОСЪЖДА Л.Р.К.  ЕГН ********** ***  да заплати следващата се държавна такса в общ размер от 30,00 лв. и А.П.К. ЕГН ********** *** да заплати следващата се държавна такса в общ размер от 184,00 лв. .

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ :