Решение по дело №1398/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1142
Дата: 3 август 2020 г. (в сила от 3 август 2020 г.)
Съдия: Татяна Костадинова Костадинова
Дело: 20201100901398
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 29 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

.....

Гр. София, 03.08.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 20 състав, в закрито заседание на трети август две хиляди и двадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: ТАТЯНА КОСТАДИНОВА

като разгледа т.д. № 1398/2020 г., намери следното:

 

Производството е по реда на чл. 25 ЗТР.

Образувано е по жалба на „К.“ ЕООД срещу отказ № 20200714182803/15.07.2020 г. на длъжностно лице при Агенцията по вписванията да впише заличаване на дружеството поради приключило производство по ликвидация. Отказът е мотивиран с обстоятелството, че за вписване не е заявено заличаване на търговеца, а обстоятелство, което вече е вписано (относно адреса на управление).

Жалбоподателят твърди, че отказът е незаконосъобразен, тъй като посочването в заявлението на района, в който се намира адресът на управление, не съставлява искане за вписване на промяна в това обстоятелство, а било наложено от начина на действие на софтуерния продукт, обработващ заявлението преди подаването му. В действителност било заявено искане за вписване заличаването на търговеца.

 

Жалбата е основателна.

Жалбоподателят е дружество, по партидата на което е вписано прекратяване на търговската дейност поради взето решение за ликвидация. На 14.11.2019 г. е обявена покана до кредиторите съгласно изискването на чл. 267 ТЗ.

С процесния отказ длъжностното лице по регистрация е приело, че заявеното за вписване съгласно подаденото заявление обстоятелство е свързано само с адреса на управление и тъй като това обстоятелство вече е вписано, е постановен отказ. Изводът, направен от длъжностното лице, че не е допустимо да се извърши вписване на обстоятелство, което не е заявено, е правилен и изцяло съобразен със закона. В настоящия случай обаче от представения с жалбата препис от заявление обр. А4 може да се направи извод, че е заявено и искане за заличаване, тъй като е попълнено поле 27. Същевременно със заявлението са подадени всички необходими съгласно чл. 21, ал. 3, т. 12 Наредба 1/2007 г. документи (баланс към датата на приключване на ликвидацията, пояснителен доклад към баланса и годишен отчет на ликвидатора, декларация от ликвидатора за обстоятелствата по чл. 273, ал. 1 ТЗ; протокол за приемане на баланса, на пояснителния доклад към баланса и на годишния отчет на ликвидатора, както и за освобождаване на ликвидатора от отговорност, удостоверение по чл. 5, ал. 10 КСО). Изтекъл е и предвиденият в чл. 272, ал. 1 ТЗ срок, свързан със защитата на кредиторите.

Следователно е налице основание за заличаване на търговеца, каквото искане съдът приема, че е заявено съгласно представените с жалбата доказателства. С оглед поддържаното от жалбоподателя изявление, че не е налице воля за промяна на обстоятелства относно седалището и адреса на управление, то отказът следва да бъде отменен, а на длъжностното лице – да се укаже да впише единствено заличаване на търговеца в резултат от приключилото производство по ликвидация.

Така мотивиран, Софийски градски съд

 

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ отказ № 20200714182803/15.07.2020 г. на длъжностно лице при Агенция по вписванията и УКАЗВА на Агенция по вписванията да впише по партидата на К. ЕООД, ЕИК *******, заличаване на търговеца.

Решението е окончателно.

 

СЪДИЯ: