Решение по дело №2315/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2164
Дата: 12 ноември 2019 г.
Съдия: Мария Любомирова Желязкова
Дело: 20197050702315
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

         № …………../………………2019г., гр. Варна.

 

           В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, VІІ-ми касационен състав,

в публично съдебно заседание на тридесет и първи октомври 2019 г., в

състав:

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВ МИЛАЧКОВ

                                                                ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА

                                                                                       ТАНЯ ДИМИТРОВА

при участието на секретаря Миглена Петкова

и прокурора Силвиян Иванов,

като разгледа докладваното от съдия Желязкова КАНД № 2315/2019г.

 

Производството е по реда на чл.217 ал.2 изр.трето и сл. от АПК вр. чл.63 ал.1 изр.второ от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Й.П.А., ЕГН **********,***, чрез пълномощник - адв.П.В., срещу Решение № 1407/11.07.2019 г. по АНД № 2650/2019 г. на Варненски районен съд, ХХVІІІ-ми състав, с което е потвърдено  Наказателно постановление /НП/ № 19-0819-001849/17.05.2019г. на Началник група към ОД на МВР - Варна, сектор ПП, с което за нарушение на чл.58 т.3 от ЗДвП й е наложено административно наказание „глоба“ в размер на  1000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца, на осн. чл.178ж ал.1 пр.1от ЗДвП.

Касаторът твърди, че решението на ВРС е необосновано и незаконосъобразно като постановено при съществени процесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон. Счита, че съда неправилно е възприел фактическата обстановка и затова е достигнал до погрешния извод за виновно извършване на деянието. Твърди, че изнасянето й в крайна дясна лента е предизвикано от рязко навлизане на автобус в крайна лява лента - непосредствено пред нея и цел избягване на ПТП с бавно движещите се в средната лента автомобили. Сочи, че в този смисъл са и показанията на свид.А., с който е разговаряла непосредствено след инцидента и преди спирането й от органите на ПП. На изложените основания моли да се отмени въззивното решение и НП. В съдебно заседание, редовно призована – не се явява, не се представлява и не изразява становище по съществот она спора.

Ответникът по касационната жалба Началник група към ОД на МВР-Варна, Сектор „ПП“-Варна, не се представлява и не изразява становище по съществото на спора.

Представителя на ВОП дава заключение за неоснователност на касационната жалбата. Счита, че въззивното производство е проведено при спазване на процесуалните правила и в съответствие с материалния закон при правилно установена фактическа обстановка, поради което следва да се потвърди.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съотнесени към наведените касационни основания, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211 ал.1 от АПК, от страна по делото, за която е налице правен интерес от оспорването, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна, поради следните съображения:

Производството пред районния съд е образувано по жалба на Й.П.А. против гореописаното НП, с което е ангажирана административнонаказателната й отговорност за нарушения по чл.58 т.3 от ЗДвП, като са й наложени наказания: глоба в размер на 1 000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца. За да се произнесе по спора въззивният съд е приел от фактическа страна, че на 24.03.2019г. на входа на гр.Варна откъм Автомагистрала А-2 имало ПТП и на място бил св.К и негови колеги. Имало доста автомобили, идващи от магистралата, които предвид възникналото ПТП се придвижвали бавно, като същевременно св.К и колегите му възприели, че л.а.“Фолксваген“ с рег.№ В 9601 НХ се движи по лентата за принудително спиране, изпреварвайки останалите автомобили от дясната страна. Същият бил спрян за проверка, при което се установило, че се управлява от Й.А.,  като същата дала обяснения, че много бърза да вземе свой близък от болница. В хода на въззивното производство е дал показания св.А., съобразно които по време напроверката същия е пътувал по магистралата и е видял А. да преминава покрай него с висока скорост. Някъде на около 500 м. пред него той видял, че пред нея имало автобус, тя набила спирачки и рязко преминала в лентата за аварийно спиране. Напред светели доста „буркани“ и той разбрал, че има катастрофа. Веднага след това св. А. се чул по телефона с А. и тя му казала „не видя ли тоз кво , щях да се убия“ и му затворила.

Съдът е приел, че описаната по делото фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства – писмени такива събрани по реда ан аНПК и приобщени с административнонаказателната преписка, допълнително събрани в хода на съдебното производство свидетелски показания на свид.К и свид.А, приети от ВРС като житейски правдоподобни и непротиворечащи на останалите доказателства.

В решението си съдът е изложил мотиви, че административно-наказателното производство /АНП/ е проведено без нарушаване на процесуалните правила визирани в ЗАНН; същото е започнало въз основа редовно съставен АУАН издаден от компетентен орган; НП е мотивирано; съставено е от компетентен орган, в законоустановения срок; отговаря на изискванията на чл.57 от ЗАНН, като в същото са описани всички съставомерни признаци, относимите към тях факти и става ясно за какво е наказано лицето.

Обсъдил е възраженията на въззивника за допуснати съществени процесуални нарушения, като е приел същите за неоснователни. Изложил е мотиви, че правилно е приложен и материалния закон – при правилна квалификация на дейнието и съответно на приложимана санкционна разпоредба.

Приел е за неоснователно възражението на въззивницата за липса на виновно поведение, а дадените обяснения за поведението й само за защитна теза, като е изложил подробни мотиви, поради което счита същите за неправдоподобни предвид възприетата фактическа обстановка.

Обжалваното решение настоящата инстанция намира за правилно и законосъобразно, а касационната жалба за неоснователна.

-При постановяване на решението ВРС не е допуснал съществени процесуални нарушения: Извършил е цялостна проверка на обжалваното НП, съгласно задължението по чл.313 и чл.314 от НПК, приложим по препращане от чл.84 от ЗАНН. Не е нарушил процесуалните правила относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства. Ценил е същите в тяхната съвкупнаст. Обсъдил е всички възражения на жалбоподателя, като е възприел същите за неоснователни, с оглед липса на подкрепящи ги доказателства и предвид установената по делото фактическа обстановка.

-В мотивите към решението е направено подробно изложение на установените от събраните по делото фактически обстоятелства и на следващите от тях правни изводи, възприети и от настоящият съдебен състав, като съобразени с приложимите материално-правни разпоредби. Неоснователно е възражението на касатора за погрешно установена от АНО фактическа обстановка. На първо място дадените свидетелски показания са в противоречие с тезата на самата жалбоподателка за рязко навлизане пред нея в крайна лява лента на автобус: „Причината да набие спирачки мисля, беше някакъв автобус пред нея и тя беше в средната лента …“. Т.е. законосъобразни са изводите на съда за липса на категорични доказателства действително пред А. в лява лента да се е движил автобус. Правилни за изводите на съда, че дори и да е било така, поведението й не е било съобразено с пътната обстановка и при описаната такава от свидетелите нищо не е налагало преминаване в крайна дясна лента и изпреварване на други МПС в нея. Безспорно е налице нарушение на нормата на чл.58 т.3 от ЗДвП, като не се твърдят и не се устанвяват да са били налице предвидените в същата изключения, при които не би се носила  административно-наказателна отговорност. Не са ангажирани доказатества оборващо констатациите в редовно съставения АУАН, ползващ се с доказателствена сила съгласно презумпцията на чл.189 ал.2 от ЗДвП, респ. в НП.

Предвид изложеното съдът намира решението на ВРС за правилно и законосъобразно. При постановяването му не са допуснати съществени нарушения на процесуални правила. Същото съответства и на приложимия материален закон, поради което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горните съображения, съдът

 

                                   Р    Е    Ш    И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1407/11.07.2019 г. по АНД № 2650/2019г. на Варненски районен съд, ХХVІІІ-ми състав, с което е потвърдено Наказателно постановление № 19-0819-001849/17.05.2019г. на Началник група към ОД на МВР - Варна, сектор ПП, с което на Й.П.А., ЕГН **********,***, за нарушение на чл.58 т.3 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1 000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца, на осн. чл.178ж ал.1 пр.1от ЗДвП.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                 2.