Решение по дело №1418/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1324
Дата: 25 юни 2021 г. (в сила от 25 юни 2021 г.)
Съдия: Дарина Стойкова Матеева
Дело: 20217180701418
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 май 2021 г.

Съдържание на акта

 Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1324

 

Гр. Пловдив, 25.06.2021 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – гр. Пловдив, ХХІV касационен състав, в публично съдебно заседание на седемнадесети юни през две хиляди двадесет и първа  година, в състав:

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИНА МАТЕЕВА

                                                        ЧЛЕНОВЕ: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

                                                                           СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

 

при секретаря К.Р.

и участието на прокурора Кичка Пеева-Казакова,

като разгледа докладваното от съдия Матеева КАНД № 1418 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.    

 

Образувано е  по касационната жалба на  Щ.Т.Ц.,ЕГН **********,с адрес ***        против Решение № 260377/11.03.2021 год., постановено по АНД № 7117/2020 год., по описа на Районен съд - Пловдив, VIII - ми н. с., с което е потвърден електронен фиш серия К № 3063080 за налагане на глоба за нарушение, установено с преносима система за контрол на скоростта на МПС тип „ARH CAM S1“ № 11743са на ОДМВР гр. Пловдив, с което на основание  чл.189, ал.4 вр. с чл.182, ал.1, т.2 от ЗДвП на Щ.Т.Ц., е наложена глоба в размер на 50 лв. лева, за извършено нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.          

По подробно изложени доводи в касационната жалба се иска от настоящия касационен състав отмяна на атакуваното решение, като неправилно и незаконосъобразно.

 

Направено е искане за присъждане на разноски.

Ответникът –ОДМВР-Пловдив ,чрез процесуалния си представител представя писмено становище и иска да бъде потвърдено първоинстанционното решение като правилно и законосъобразно.Претендира юрисконсултско възнаграждение и прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение в случай,че касационната жалба  бъде уважена.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив, изразява становище за законосъобразност на първоинстанционното решение.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл. 218, ал. 2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

Производството пред Районен съд – Пловдив се е развило по жалба на Щ.Т.Ц. против електронен фиш серия К № 3063080 за налагане на глоба за нарушение, установено с преносима система за контрол на скоростта на МПС тип „ARH CAM S1“ № 11743са на ОДМВР гр. Пловдив, с което на основание  чл.189, ал.4 вр. с чл.182, ал.1, т.2 от ЗДвП на Щ.Т.Ц., е наложена глоба в размер на 50 лв. /петдесет/ лева, за извършено нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.          

Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че  на  03.10.2019г. в 14:00 часа  в гр.Пловдив,                     ул. „Васил Левски“ № 111, посока бул. „Дунав“ било заснето извършено нарушение за скорост с МПС лек автомобил „Сузуки Гранд Витара“ с                     рег. № ***с установена скорост на движение от 62 км/ч при въведено ограничение на скоростта в населено място от 50 км/ч, което било квалифицирано като нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП.  Нарушението било установено и заснето с преносима система за контрол на скоростта на МПС „АТСС ARH CAM S1“ с № 11743са.  Контролният орган  отчел допустимата грешка при измерване на скоростта с техническото средство, като измерената скорост намалил с  3 км/ч  и приел за наказуема скоростта не 65  км/ч., а  62 км/ч.

Отразено е в електронния фиш, че собственик, на когото е регистрирано МПС е жалбоподателят Щ.Т.Ц. и че с това е извършено нарушение на чл.21, ал. 1 от ЗДвП, за което същият е санкциониран с глоба в размер на 50 лв. на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.1, т.2 от ЗДвП.

 

 

 

Първоинстанционният съд е потвърдил ел.фиш,като е приел, че в същия се съдържат всички реквизити, посочени в разпоредбата на чл. 189, ал.4 от ЗДвП по утвърдения образец,като е налице и нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП,тъй като жалбоподателят се е движел в населено място със скорост над разрешената от 50 км/ч.

Посочено е още,че автоматизирано техническо средство тип ARH CAM S1 № 11743 представлява преместваемо устройство  ,като  са изпълнени изискванията на чл.10 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. за условията и реда за използване на АТСС за контрол на правилата за движение по пътищата и към материалите по делото е представен протокол за използване на автоматизирано техническо средство или система, съпроводен със снимка на разположението на уреда, при работа с временно разположени на участък от пътя АТСС. Протоколът съдържа нормативно изискуемите реквизити и представлява доказателство относно мястото за контрол, посоката на движение на контролираните МПС, ограничението на скоростта, наличие на пътен знак, ограничаващ скоростта, режима на измерване, посоката за задействане и др. обстоятелства, необходими да бъде извършена преценка за законосъобразността на издадения електронен фиш.

Така постановеното решение е неправилно.

Настоящата касационна инстанция намира,че  е налице издаден електронен фиш при  съществено нарушение на процесуалните правила ,а именно същият е издаден в нарушение на правилото по чл. 39, ал. 4 от ЗАНН.

Така  констатираното нарушение на процедурните правила не може да се санира едва във фазата на обжалване на ЕФ пред съда – нарушението е съществено и неотстранимо, като производството изначално е опорочено чрез налагане на наказанието с електронен фиш, когато това е изрично изключено от закона.

В конкретната хипотеза неправилно и незаконосъобразно и при липсата на предпоставките за това, формулирани както в ЗАНН, така и в самия ЗДвП се е стигнало изначално до издаването на електронен фиш за установеното конкретно нарушение за правилата за движение по пътищата.

В случая не е съобразена нормата на чл. 39, ал.4 от ЗАНН, според която "За случаи на административни нарушения, установени и заснети с техническо средство или система, в отсъствие на контролен орган и нарушител, когато това е предвидено в закон, овластените контролни органи могат да налагат глоби в размер над необжалваемия минимум по ал.2, за което се издава електронен фиш".

Законосъобразният ред за ангажиране на отговорността на дееца е бил чрез съставяне на АУАН и издаване на наказателно постановление,а не чрез електронен фиш.

С оглед изложените съображения съдът намира, че решението на ПРС  е  постановено при неправилно приложение на закона и при неспазване на съдопроизводствените правила, поради което следва да бъде отменено,а от там отменен и издадения електронен фиш.

При този изход на делото на касационния жалбоподател следва да бъдат присъдени разноски в размер на 300 лева за заплатено адвокатско възнаграждение по представен списък по чл.80 от ГПК.адвокатското възнаграждение е договорено в минимален размер,поради което не се констатира прекомерност

Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, от АПК, Административен съд-Пловдив

 

                                                                                                                      

Р     Е     Ш     И :

 

 

ОТМЕНЯ  Решение № 260377/11.03.2021 год., постановено по АНД № 7117/2020 год., по описа на Районен съд - Пловдив, VIII - ми н. с и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ електронен фиш серия К № 3063080 за налагане на глоба за нарушение, установено с преносима система за контрол на скоростта на МПС тип „ARH CAM S1“ № 11743са на ОДМВР гр. Пловдив, с което на основание  чл.189, ал.4 вр. с чл.182, ал.1, т.2 от ЗДвП на Щ.Т.Ц., е наложена глоба в размер на 50 лв. /петдесет/ лева, за извършено нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.          

 ОСЪЖДА ОДМВР-Пловдив да заплати на Щ.Т.Ц.,ЕГН **********,с адрес ***  разноски по делото в размер на 300/триста/лева.     

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

                           

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

 

                                                                                    2.