Определение по дело №922/2016 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 2291
Дата: 11 ноември 2016 г. (в сила от 11 ноември 2016 г.)
Съдия: Даниела Дончева Михова
Дело: 20162100500922
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 30 май 2016 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

Номер 2291    Година 2016, 11 ноември                      гр.Бургас

 

Бургаският окръжен съд,                          втори въззивен граждански състав

на единадесети октомври                    година две хиляди и шестнадесета,

в откритото заседание, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА ТЕМЕЛКОВА

ЧЛЕНОВЕ: 1. ДАНИЕЛА МИХОВА

2. ТАНЯ РУСЕВА-МАРКОВА

секретар С.В.

като разгледа докладваното от съдия Даниела Михова

частно гражданско дело № 922 описа за 2016 година

 

Производството е по реда на чл.274 и сл., вр.чл.416, предл.първо от ГПК, и е образувано по частната жалба на Х.Г.Х. ***, против разпореждането от 20.04.2016 г. по ч.гр.д.943/2015 г. по описа на Несебърски районен съд, с което съдът не е приел възражението на жалбоподателя против издадената по делото против него Заповед № 580 от 24.11.2015 г. за изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл.417 от ГПК, поради подаването му след двуседмичния преклузивен срок. Твърди се, че разпореждането е неправилно, тъй като заповедта не е била връчена на жалбоподателя (като един от четиримата солидарни длъжници). Твърди се, че съдът неправилно е приложил разпоредбата на чл.418, ал.5 от ГПК, тъй като този текст се отнася само до процедурата за незабавно изпълнение, а в конкретния случай молбата на кредитора се движи по общия ред – по чл.417 от ГПК, поради което е следвало заповедта да бъде връчена от районния съд, който я е издал, след което на съдебния изпълнител е следвало да се изпрати заповедта за изпълнение с отбелязване за издадения изпълнителен лист. Твърди се, че с депозирането при съдебния изпълнител на изпълнителния лист и с изпращането от съдебния изпълнител на покана за доброволно изпълнение, е извършено нарушение на цялата процедура. На следващо място се твърди, че по делото липсват доказателства, на жалбоподателя да е връчвана и от съдебния изпълнител издадената заповед за изпълнение. Сочи се, че приложената по делото ПДИ е върната в съда след издаването на изпълнителния лист, т.е.жалбоподателят не е имал възможност да възрази против издадената заповед за изпълнение, а освен това – че ПДИ не е подписвана от жалбоподателя, съотв.не му е връчена. Претендира се отмяна на обжалваното разпореждане и извършване на корекция на цитираните по-горе съдебни актове. Няма искания по доказателствата.

 

Ответникът по частната жалба и заявител в заповедното производство по ч.гр.д.943/2015 г. по описа на НРС „УниКредит Булбанк“ АД гр.София оспорва частната жалба като неоснователна с писмен отговор в законовия срок. Твърди се, че процедурата по чл.417 от ГПК е спазена, и на жалбоподателя е връчена ПДИ (по образуваното изп.д.856/2015 г. по описа на ЧСИ Д.Николов), ведно с копие от издадените изпълнителен лист и Заповед за изпълнение, което изрично е отбелязано в ПДИ. Претендира се потвърждаване на обжалваното разпореждане. Не се сочат нови доказателства.

 

Съдът намира частната жалба за допустима, тъй като е подадена от легитимирано лице, в законовия срок, против акт на съда, подлежащ на обжалване, доколкото обжалваното разпореждане е преграждащо по отношение на възможността на длъжника да се защити против издадената заповед за изпълнение по чл.417 от ГПК, съгл.т.5а от Тълкувателно решение № 4 от 18.06.2014 г. на ВКС по тълк. д. № 4/2013 г., ОСГТК.

 

Разгледана по същество, частната жалба е неоснователна и недоказана.

Производство по ч.гр.д.943/2015 г. на НРС е образувано по заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл.417 от ГПК, подадено от „УниКредит Булбанк“ АД гр.София против длъжниците „Месемврия-7“ ЕООД с ЕИК ********* (кредитополучател), и солидарните длъжници М. И. Д. от гр.Несебър, Х.Г.Х. и ЕТ „Мария Делева – Деница - Влас“ с ЕИК *********, за сумата от 39 901 лв главница, дължима по договор за кредит, 6 626,74 лв лихви по договора за кредит (в т.ч.лихва върху просрочена главница в размер на 4 931,02 лв и наказателна лихва в размер на 1 695,72 лв), законна лихва и разноски. Като документ, от който произтича вземането е посочено извлечение от счетоводните книги на банката по договор за банков револвиращ кредит № * от 28.02.2013 г. и подписани към него два анекса.

По заявлението съдът е издал Заповед № 580 от 24.11.2015 г. за изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл.417 от ГПК, с която е разпоредил четиримата длъжници да заплатят солидарно на кредитора „УниКредит Булбанк“ АД гр.София, посочените в заявлението суми. На 25.11.2015 г. е издаден изпълнителен лист, получени от представител на кредитора на 01.12.2015 г., които обстоятелства са отразени върху заповедта за изпълнение.

Видно от представените по ч.гр.д.943/2015 г. на НРС 4 бр. покани за доброволно изпълнение, изпратени до четиримата длъжници, и 4 бр. съобщения от ЧСИ Д.Николов до НРС, по изп.дело № 20158040400856, до длъжниците са изпратени ПДИ, в които е отразено, че приложено към тях се изпраща и препис от подлежащия на принудително изпълнение акт. Върху ПДИ, изпратена до жалбоподателя е отразено, че на „18.12.2015 г. адресатът не е открит на адреса, няма лице, което да желае да получи поканата“; след което е отразено, че на 10.01.2016 г. поканата е връчена лично на лицето.

Във връзка с възражението на жалбоподателя, че не е подписвал поканата, т.е.подписът върху нея не е положен от него, не са заявени доказателствени искания. Доколкото в ПДИ е отразено, че тя е връчена лично на адресата, по правилата на чл.193, ал.3, изр.първо от ГПК, тежестта на доказване при оспорването на автентичността на подписа върху ПДИ лежи върху жалбоподателя. С оглед на това, че едно от основните оплаквания във въззивната жалба – че подписът върху изпратената до жалбоподателя покана за доброволно изпълнение не е положен от жалбоподателя, независимо от липсата в частната жалба на искания по доказателствата, съдът поради липсата на специални знания за преценка на авторството на подписа върху ПДИ, назначи по делото съдебно-почеркова експертиза, вещото лице по която да отговори на въпроса, дали подписът върху изпратената от ЧСИ Д.Николов до Х.Г.Х. ПДИ е положен от жалбоподателя.

Заключението на в.л.Хр.Д. по СПЕ, е че подписът върху ПДИ (л.47 от), в дясно от ръкописно изпълнените имена „Х.Х.“, в разписка, на обратната страна на ПДИ, е изпълнен от жалбоподателя.

В ПДИ изрично е отразено, че „Приложено се изпраща препис от подлежащия на принудително изпълнение акт“.

Възражението на жалбоподателя е, че заповедта за изпълнение не му е била връчена от Районния съд, преди издаване на изпълнителния лист.

Възражението е неоснователно, процедната заповед за изпълнение е по чл.417 от ГПК, в заявлението на кредитора „УниКредит Булбанк“ АД гр.София е посочено, че се иска да се издаде заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист, поради което съгласно чл.418, ал.2 от ГПК, след като съдът провери дали документът е редовен от външна страна и удостоверява подлежащо на изпълнение вземане срещу длъжника, съдът издава изпълнителния лист и прави надлежна бележка за това върху представения документ и върху заповедта за изпълнение.

Съгласно чл.418, ал.5 от ГПК, заповедта за изпълнение с отбелязването за издаден изпълнителен лист се връчва от съдебния изпълнител, който незабавно изпраща до съда копие от съобщението, с което е връчена заповедта за изпълнение, което е сторено в настоящия случай.

С оглед на така посочените законови текстове, съдът намира за неоснователно оплакването на жалбоподателя, че заповедта за изпълнение по чл.417 от ГПК е следвало да му бъде връчена от районния съд, който я е издал, а не от съдебен изпълнител, съотв.че той като длъжник е следвало да може да подаде възражение против заповедта за изпълнение преди по нея да бъде издаден изпълнителен лист.

Съгласно чл.414, ал.2 от ГПК, възражението се прави в двуседмичен срок от връчването на заповедта, който не може да бъде продължаван.

В настоящия случай възражението от длъжника Х.Х. е следвало да бъде направено най-късно на 26.01.2016 г. (първия присъствен ден след изтичането на двуседмичния срок), но е постъпило в НРС едва на 15.04.2016 г.

С оглед депозирането на възражението от длъжника-частен жалбоподател Х.Х. след изтичането на двуседмичния срок (почти 3 месеца след изтичането на срока), съдът намира, че първоинстанционният съд правилно е постановил обжалваното разпореждане, с което не е приел възражението.

 

С оглед на изложеното, Бургаският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА разпореждането от 20.04.2016 г. по ч.гр.д.943/2015 г. по описа на Несебърски районен съд, с което съдът не е приел възражението на Х.Г.Х. ***, против издадената по делото против него Заповед № 580 от 24.11.2015 г. за изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл.417 от ГПК, поради подаването му след двуседмичния преклузивен срок.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

 

 

 

                                                                                              2.