Решение по дело №4345/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260795
Дата: 26 май 2021 г.
Съдия: Магдалена Стоянова Маринова
Дело: 20202120104345
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 август 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

   260795                                                  26.05.2021 година                             град Бургас

 

 

                 В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Бургаски районен съд                                       пети граждански състав

на двадесет и шести април                              през  две хиляди двадесет и първа година

в публично заседание в състав:                

                             Председател: Магдалена Маринова

 

При секретаря:  Зинаида Монева,

като разгледа докладваното от съдия Маринова гражданско дело № 4345 по описа на Бургаски районен съд за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производството по делото е образувана по повод искова молба от  С.И.И. ЕГН **********, Д.Г.Л. ЕГН **********, М.Г.  И. ЕГН **********, с адрес: ***, К.П.Е. ЕГН **********, С.П.М. ЕГН **********, с адрес: ***,  Й.Н.С. ЕГН **********, с адрес: ***,  против Р.М.К.  ЕГН **********, с адрес: ***, за осъждане на ответника да допусне ищците в собствения си апартамент, находящ се на посочения в исковата молба адрес, съответно в  сервизното му помещение, за извършване от тяхна страна на неотложен ремонт на вертикалния канализационен канал и промяна на хоризонталното отклонение от подовия сифон и тоалетното гърне, както и за осъждане на ответника да заплати на ищците направените по водене на делото разноски.

Исковата молба е основана на подробни фактически твърдения за това, че в  апартаментите, собственост на ищците и находящи се в същата сграда, има течове.  В апартамента на първите три ищци, който се намира на четвърти жилищен етаж,  течът е поради амортизация на подовия сифон и на утката на тоалетното гърне в апартамента на горния етаж, собственост на ответника, което е на нивото на техния апартамент за води оттичащи се от апартамента на ответника, който се намира на пети етаж. По отношения на останалите ищци е посочено, че има влажни петна и течове и в техните апартаменти.  За тях е изложено, че вертикалния канализационен клон на камениновите тръби  е експлоатация от 50 години, компрометиран е, има пукнати и течове както от хоризонталните отклонения на подовия сифон и тоалетното гърне, така и от самия канализационен клон. Посочено е за тези ищци, че течовете от апартамента на пети етаж се проявяват и в апартаментите на останалите ищци, находящ се на втори и трети жилищен етаж с посочените влажни петна.

Поради изложеното ищците предявяват иска си, в исковата молба са посочени писмени доказателства.

В преклузивния едномесечен срок от получаване на препис от исковата молба ответникът е дал писмен отговор на предявения иск, в който го оспорва като неоснователен. Не оспорва, че е собственик на посочения в исковата молба апартамент на 5 – ти етаж от месец  март 2019 година, както и не оспорва правата на собственост на ищците, съгласно изложеното в исковата молба. Излага, че преди да започне цялостен ремонт на апартамента изчакал да бъде взето решение за подмяна на вертикалната тръба в сградата. Тъй като решение не било взето през месец май 2020 година извършил ремонт на банята  в притежавания от него апартамент като ищците С.И. и  К.Е. били повикани да се уверят, че теч от неговата баня няма и те посетили апартамента. Ответникът излага, че теч в неговата баня не е установен и от компетентни лица. На следващо място в писмения отговор е посочено, че ищцата Д.И. се свързала с него и заявила желание да си направи банята по нов стандарт, като заявила, че желае тръбата, която отвежда водата от банята на ответника и се намира на тавана на банята на ищцата, да бъде вкопана  в плочата и така да не се вижда.  Ответникът счита, че това е неправилно и незаконосъобразно по изложени съображения.  В писмения отговор той посочва, че преди ремонта на банята в неговия апартамент той предложил на другите собственици да подменят вертикалната тръба, тъй като е стара и може да създаде проблем, като някой от тях били съгласни, други – не.  Счита, че тъй като вертикалната тръба е обща част следва взаимоотношенията между собствениците да бъдат уредени съгласно ЗУЕС с решение на общо събрание. В тази насока посочва, че вертикалната тръба в участъка на неговата баня не е компрометирана. В писмения отговор са изложени и други фактически и правни доводи за неоснователност на иска в тази част.

На следващо място ответникът излага, че предложил на ищците, собственици на апартамента на 4 етаж да ремонтира тръбите и свързващите части  със свои средства, въпреки  че счита, че в този участък няма теч.  Ищцата отказала, тъй като заявила желание тръбата да бъде вкопана в плочата. По тази причина ответникът счита, че и в тази част искът е неоснователни и недоказан.

В писмения отговор ответникът твърди, че правото на собственост на ответниците не е смутено от негови действия или бездействия, тъй като течове в имота на четвърти етаж е имали и преди да закупи той апартамента, а 3 години преди това апартамента не е бил ползван. Освен това при извършен от него ремонт в банята са ревизирани всички тръби в неговия участък. В резултат на този ремонт не се е появил нов теч.

По тези и други подробно изложени фактически и правни доводи ответникът е поискал предявеният иск да бъде отхвърлен. В писмения отговор са посочени доказателства.

В съдебно заседание ищците, чрез процесуалния си представител – адвокат К., поддържа предявените искове и сочат доказателства.  В заседание по същество на спора и в писмени бележки процесуалният им представител излага подробни доводи за основателност на исковете.

В съдебно заседание ответникът, чрез процесуалния си представител – адвокат М. поддържа становището по иска, дадено в писмения отговор и сочи  доказателства. В заседание по същество на спора и в писмени бележки излага подробни  фактически и правни доводи за неоснователност на предявения иск.

            По приложимия материален закон настоящият състав приема следното:

            Предявените искове са с правно основание чл.109 от ЗС и чл. 45 от ЗЗД..

По иска с правно основание чл.109 от ЗС ищците следва да установят, че са собственици на индивидуализирания в исковата молба имот и че ответникът им пречи да упражняват правото си на собственост по посочения в исковата молба  и уточнението начин.

            От събраните по делото доказателства, обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност, се установява следното от фактическа и правна страна:

            Страните не спорят относно притежаваното от всяка от тях право на собственост по отношение на апартаментите, индивидуализирани в исковата молба, които са съседни като имота на ответника е над имотите на ищците и се намира на четвърти етаж. За установяване на твърденията относно правото на собственост на всяка от страните по делото като писмени доказателства са приети удостоверения за наследници и нотариални актове.

            За изясняване на спора от фактическа страна е допуснато извършване на съдебно – техническа експертиза, вещото лице по която е дало отговор на поставените въпроси. Настоящият състав приема, че заключението на вещото лице е обосновано и компетентно дадено и въз основа на него могат да бъдат формирани изводите от фактическа страна.  Заключението не е оспорено и от страните.

            Експертът е посочил, че  в нито една от баните на ищците не са установени течове, но са установени навлажнени участъци, които започват от вертикалния канализационен щарнг  и се разпространяват в доста голям участък от банята на 4 – ти етаж и в по – малък участък от банята на  3 – ти  и 2 – ри етаж. Експертът е посочил, че единствения начин да се ликвидира  появяват на тези навлажнени места е да се  смени камениновия вертикален канализационен щранг с нов, с ползване на нови, по – съвременни материали и технологии. В този щранг следва да се заустят всички изходи на бани в средните апартаменти.  Експертът е посочил, че стоманената тръба, която отводнява  сифона от пода на банята на ответника попада в рамките на  навлажнения таван и е част от причината  за навлажняване на банята на четвъртия етаж. В съдебно заседание вещото лице подробно разяснява състоянието на камениновата тръба по принцип, от която е изграден вертикалния канализационен щранг и съдът  приема, че тази канализация е амортизирана с оглед изминалия период от време и възможните въздействия от атмосферни влияния и експлоатацията й. Експертът посочва, че когато се подменя вертикалния канализационен щранг се подменят и останалите елементи от канализацията, които са свързани с него като в  случай, че този ремонт бъде направен дейността по подмяна следва да бъде извършена в банята на всеки един от апартаментите във входа.

            Предвид изложеното настоящият състав приема, че за отстраняване на уврежданията в апартаментите на ищците е необходимо да бъде извършена подмяна на вертикалния канализационен щранг, в който случай следва да бъде подменено и свързването с канализацията от апартамента на ответника, но като част от този ремонт. Тъй като  вертикалния щранг е обща част съгласно чл.38 от ЗС  за извършване на ремонта му е необходимо да бъде взето решение на общото събрание на етажната собственост, съгласно ЗУЕС, каквото към момента не се установява да е прието.  Поради изложеното настоящият състав приема, че предявеният иск е неоснователен –  с искането което е отправено до съда за разрешаване на ищците да извършат ремонт в банята на ответника не би се достигнало до целения от тях резултат, който ще преустанови  навлажняването на участъци в техните апартаменти, а и с извършени от него действия по повод ремонт той не е попречил на ищците да упражняват необезпокоявано правото на собственост по отношение на имотите си. Поради изложеното не следва да бъдат обсъждани и останалите събрани по делото свидетелски показания от други, живеещи в сградата етажни собственици,  и от майката на ответника, които установяват съответно наличието на конкретни увреждания в апартаментите, както и вида на ремонтните дейности, извършен в апартамента на ответника.

            С горните мотиви следва да бъде постановено решение, с което предявеният иск да бъде отхвърлен.

            При този изход от спора в тежест на ищците следва да бъдат възложени разноските, направени от ответника, които са в размер 400 лева и представляват платено възнаграждение за адвокат по договор за правна защита и съдействие.

            Мотивиран от горното и на основание чл.235 от ГПК, Бургаският районен съд

 

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ иска, предявен от С.И.И. ЕГН **********, Д.Г.Л. ЕГН **********, М.Г.  И. ЕГН **********, с адрес: ***, К.П.Е. ЕГН **********, С.П.М. ЕГН **********, с адрес: ***,  Й.Н.С. ЕГН **********, с адрес: ***,  против Р.М.К.  ЕГН **********, с адрес: ***, за осъждане на ответника да допусне ищците в собствения си апартамент, находящ се на посочения в исковата молба адрес, съответно в  сервизното му помещение, за извършване от тяхна страна на неотложен ремонт на вертикалния канализационен канал и промяна на хоризонталното отклонение от подовия сифон и тоалетното гърне, както и за осъждане на ответника да заплати на ищците направените по водене на делото разноски.

ОСЪЖДА С.И.И. ЕГН **********, Д.Г.Л. ЕГН **********, М.Г.  И. ЕГН **********, с адрес: ***, К.П.Е. ЕГН **********, С.П.М. ЕГН **********, с адрес: ***,  Й.Н.С. ЕГН **********, с адрес: ***,  да платят на Р.М.К.  ЕГН **********, с адрес: ***, сумата 400 лева /четиристотин лева/, представляваща разноски, направени по водене на делото.

            Решението подлежи на обжалване пред Бургаски окръжен съд в двуседмичен срок от получаване на съобщение за изготвянето му.

 

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/ Магдалена Маринова

                                                                                   Вярно с оригинала: З.М.