Разпореждане по дело №1604/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1474
Дата: 6 февруари 2020 г.
Съдия: Галина Чавдарова
Дело: 20193100901604
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 30 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

№……./……02.2020г.

гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание на шести февруари през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                

СЪДИЯ: ГАЛИНА ЧАВДАРОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 1604 по описа за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Постъпила е искова молба от УНИКРЕДИТ БУЛБАНК АД срещу О.И.А. и В.Е.А., граждани на Руската федерация, с която е предявен иск с правно основание чл.430 ТЗ.

Така постъпилата молба отговаря на изискванията на чл.127, ал.1, и чл.128 ГПК, а предявения иск с оглед на всички процесуални предпоставки е процесуално допустим. Предвид на това следва да се изпрати препис от нея заедно с приложенията на ответника, на който да се укаже да подаде писмен отговор в едномесечен срок, задължителното съдържание на отговора, приложенията към него, и последиците от не подаването на отговор или не упражняването на права, както и за възможността да ползва правна помощ, ако има необходимост и право на това, съгл. чл.131, ал.1 ГПК. Следва да се укаже на ответника още, че е длъжен да посочи доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях, и да представи всички писмени доказателства, с които разполага.

Водим от горното, съдът

 

Р А З П О Р Е Д И :

 

Да се изпрати препис от исковата молба, заедно с приложенията към нея, и уточн.молби, на ответниците О.И.А. и В.Е.А., граждани на Руската федерация, с адрес за призоваване гр.Варна, СО а.м.****.

Указва на ответниците да подадат писмен отговор в едномесечен срок, който следва да има задължителното съдържание, подробно описано в чл.131, ал.2 ГПК / становище по допустимостта и основателността на иска; становище по обстоятелствата, на които се основава искът, както и възраженията срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават/, и съответните приложенията към него съгл. чл. 132 ГПК / пълномощно, когато отговорът се подава от пълномощник и  преписи от отговора и приложенията към него според броя на ищците/. Същите са длъжни да посочат доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказват с тях, и да представят всички писмени доказателства, с които разполагат.

Указва на ответниците, че ако в установения срок не подадат писмен отговор, не вземат становище, не направят възражения, не оспорят истинността на представен документ или не упражнят правата си по чл. 211, ал. 1 / насрещен иск/  , чл. 212 / инцидентен иск / и чл. 219 / привличане на трето лице и обратен иск срещу третото лице/ ГПК, те губят възможността да направят това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства, съгл. чл.133 ГПК.

Указва на ответниците, че могат да направят възражение за неподсъдност на делото, най-късно в срока за отговор на исковата молба, съгл. чл.119, ал.4 ГПК.

 Указва на ответниците, че ако не  представят в срок отговор на исковата молба и не се явят в първото заседание по делото, без да са направили искане за разглеждането му в тяхно отсъствие, спрямо тях може да бъде постановено неприсъствено решение , при наличието на предпоставките на чл.239 във вр. с чл.238 ГПК.

Указва на ответниците, че могат да ползват правна помощ, ако имат необходимост и право на това.

Указва на ответниците, че ако живеят или заминат за повече от един месец в чужбина, са длъжни да посочат лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията - съдебен адресат, ако нямат пълномощник по делото в Република България, на осн. чл.40, ал.1 ГПК, в противен случай всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени на осн. чл.40, ал.2 ГПК. Същото задължение имат законния представител, попечителят и пълномощникът на страната.

Указва на ответниците, че ако отсъстват повече от един месец от адреса, който са съобщили по делото или на който веднъж им е връчено съобщение, са длъжни да уведомят съда за новия си адрес, на осн. чл.41, ал.1 ГПК, в противен случай всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени на осн. чл.41, ал.2 ГПК. Същото задължение имат законния представител, попечителят и пълномощникът на страната.

Препис от настоящото разпореждане  да се изпрати на ответниците, ведно с исковата молба и приложенията към нея, и уточн.молби.

 

                      

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: