Разпореждане по дело №2229/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 11322
Дата: 15 октомври 2020 г.
Съдия: Елена Атанасова Янакиева
Дело: 20207050702229
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

                        РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

     № ........../………….2020г.,гр.Варна          

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-гр.Варна, XXXIV състав в закрито заседание на петнадесети октомври  две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ : ЕЛЕНА ЯНАКИЕВА

   

като разгледа докладваното от съдията адм.дело №2229/2020г., по описа на Административен съд гр.Варна, за да се произнесе взе предвид следното:

    

Производството е по реда на чл.145 във връзка с Наредба № 5 от 21.03.2014 г. за условията и реда за упражняване правата на пациентите при трансгранично здравно обслужване

Образувано е по жалба, подадена от  С.Н.Н. ЕГН ********** ***, срещу Решение №РД-Е126-40/21.02.2020г. на Управител на НЗОК, с което е разрешено възстановяване на разходи на осн.чл.12 от Наредба № 5 от 21.03.2014 г. за условията и реда за упражняване правата на пациентите при трансгранично здравно обслужване от бюджета на НЗОК в размер от 78.45лв., за получена и заплатена необходима медицинска помощ, оказана по реда на Регламент /ЕО/ №987/2009,  по време на престой на територията на Федерална Република Германия.

В жалбата е въведено искане за освобождаване от задължение за заплащане на дължимата държавна такса. Представена е декларация за материално и гражданско състояние, в която е отбелязано, че жалбоподателката не получава месечен доход, няма сключен граждански брак, не притежава недвижими имоти, МПС,  дялове и акции в търговски дружества и парични влогове.

Съгласно разпоредбата на чл.83, ал.2 ГПК, приложима по силата на препращащата норма на чл.144 АПК, такси и разноски не се внасят от физически лица, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да ги заплатят. Като при разглеждането на молбата за освобождаване съдът взема предвид  доходите на лицето и неговото семейство, имущественото състояние, удостоверено с декларация, семейното положение, здравословното състояние, възрастта и трудовата заетост. Представена в конкретния случай е декларация, за която законът позволява страната да се ползва от данните в нея само досежно своето имуществено състояние, доколкото изрично в разпоредбата на чл.83, ал.2, т.2 от ГПК това е конкретно регламентирано. За всички останали предпоставки, а именно : доходите на лицето и неговото семейство, семейно положение, здравословно състояние, и др., страната следва да представи съответните доказателства, издадени от компетентните органи. Законът не предвижда възможност тези обстоятелства да се установяват чрез представянето на декларация. Жалбоподателката не е представила доказателства за установяване на тези факти. Представени са документи на немски език, поради което не може валидно да се установи относимостта им към предмета на спора. На гореизложените доводи съдът приема, че следва да бъде дадена допълнителна възможност на жалбоподателката да заплати държавната такса, която е формирана в абсолютен минимум от 10 лв. и е съобразена с имущественото състояние на гражданите или да представи доказателства, сочещи на наличие / липса на сключен граждански брак, съставени от компетентен орган; здравословно състояние, чрез представяне на доказателства на български език- Решения на ТЕЛК, епикризи, анамнези и др., актуални към датата на подаване на жалбата.                                       Съдът е обвързан от посочените правни основания, предполагащи наличие в кумулация на всички предпоставки, цитирани по-горе    и не разполага с основание да допуска изключение.                   

         Мотивиран от горното, съдът

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ жалбата, подадена от С.Н.Н., срещу Решение №РД-Е126-40/21.02.2020г. на Управител на НЗОК.

УКАЗВА на жалбоподателката, в 7-дневен срок от получаване на съобщението:

1/ Да представи доказателства,  сочещи на внесена държавна такса в размер от 10,00лв. (десет лева), по сметка на Административен съд – Варна, при БАНКА УНИКРЕДИТ БУЛБАНК, IBAN: ***, ВІС: UNCRBGSF;

2/ Да посочи административен адрес / не пощенска кутия/и телефон с цел валидно връчване на съобщения;

3/ Да представи препис от жалбата за ответника;

4/ Да представи всички доказателства, приложени към жалбата в превод на български език;

4/ Да представи доказателства, сочещи на наличие / липса на сключен граждански брак, съставени от компетентен орган; здравословно състояние, чрез представяне на доказателства на български език- експертни решения на ТЕЛК, епикризи, анамнези и др., актуални към датата на подаване на жалбата, както и да заяви упражнява ли дейност като едноличен търговец.

УКАЗВА на жалбоподателката, че ако в посочения срок не изпълни указанията от т.1 и т.2 , жалбата ще бъде оставена без разглеждане, а  производството- прекратено.

УКАЗВА на жалбоподателката, че ако не представи доказателствата, упоменати в т.4 в срок, молбата за освобождаване от заплащане на държавна такса ще бъде оставена без уважение.

ЗАДЪЛЖАВА ответника- Управител НЗОК в седемдневен срок от връчване на съобщението да представи в заверено за вярност копие в два екземпляра пълната административна преписка по Решение №РД-Е126-40/21.02.2020г., с което на С.Н.Н. е разрешено възстановяване на разходи на осн.чл.12 от Наредба № 5 от 21.03.2014 г. за условията и реда за упражняване правата на пациентите при трансгранично здравно обслужване от бюджета на НЗОК в размер от 78.45лв., за получена и заплатена необходима медицинска помощ, оказана по реда на Регламент /ЕО/ №987/2009,  по време на престой на територията на Федерална Република Германия.

РАЗПОРЕЖДАНЕТО не подлежи на обжалване.                        

 

                                                          Съдия: