Решение по дело №1573/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 934
Дата: 13 декември 2019 г. (в сила от 17 юни 2020 г.)
Съдия: Явор Димов Влахов
Дело: 20194520201573
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

гр.Русе, 13.12.2019 г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Русенският Районен съд, ПЪРВИ наказателен състав в публично заседание на дванадесети ноември, през две хиляди и деветнадесета година в състав :

                                                                            

Председател: Явор Влахов

 

при секретаря Албена Соколова, като разгледа  докладваното от съдията АНДело № 1573/2019г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното :

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Постъпила е жалба от С.Р.Т.,*** до Русенския Районен съд против Електронен фиш за налагане на глоба Серия К № 2452052 на ОД на МВР, с който за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП и на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП му било наложено наказание “Глоба” в размер на 400.00лв.

          Ответникът по жалбата, редовно призован, не изпраща представител.

Русенската Районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Нарушителят, редовно призован, не се явява. Вместо него се явява упълномощен процесуален представител, който моли Съда да отмени наказателното постановление, като излага съображения за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, както и за недоказаност авторството на деянието.

 

          Съдът след преценка на събраните доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

ОД на МВР гр.Русе издала Електронен фиш Серия К № 2452052 за налагане на глоба в размер на 400лв. на С.Р.Т., за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП установено с дигитална стационарна радарна установка Sitraffic ERS 400, за това, че на 05.02.2018г., в 09.27ч. по бул.“България“ в гр.Русе, до бензиностанция „Лукойл“, с GPS-координати EL 25.58.5566 и NL 43.50.4780, при движение в посока ГКПП“Дунав мост“, л.а. “Алфа Ромео 147” с рег.№ Р 11 48 ВТ, собственост на С.Р.Т., бил управляван със скорост 82км/ч., при разрешена в рамките на населеното място гр.Русе скорост от 50км/ч.

Тази фактическа обстановка Съдът приема за установена от събраните в хода на  настоящото производство  доказателства.

 

Жалбата е подадена в предвидения за това процесуален срок, от легитимното за това действие лице и при наличието на правен интерес, поради което се явява допустима, а разгледана по същество се явява неоснователна.

Съдът констатира, че при издаване на обжалваният Електронен фиш Серия К № 2452052, не са допуснати твърдяните в жалбата нарушения, които да са предпоставка за отмяна на електронния фиш само на това основание.

Издаването на електронния фиш е последваща дейност, която се извършва от териториалните структури на МВР въз основа на показанията на одобрените технически средства, които могат да бъдат както мобилни, така и стационарни. Единственото изискване при издаване на фиша е същият да съдържа точно тези данни, които са посочени в правната норма, а именно - териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Всички тези задължителни реквизити се съдържат в обжалвания фиш, поради което при издаването му не са допуснати процесуални нарушения.

От представените от АНО и приобщени от Съда писмени доказателства става ясно, че са спазени и условията и редът за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, въведени с Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата.

Използваната дигитална стационарна радарна установка Sitraffic ERS 400, била одобрено по реда на Закона за измерванията устройство и притежавала удостоверение за одобрен тип средство за измерване със срок на валидност до 06.10.2019г.  

От приобщеният Протокол от 05.12.2017г. за последваща периодична проверка на процесното техническо средство за измерване, се установява по безспорен начин годността на техническото средство, чрез което е измерено превишението на скоростта, както и възможността на това средство автоматично да фиксира допуснати нарушения за скорост при предварително зададени параметри.

Що се касае до твърдението на жалбоподателя за нарушение на чл. 34, ал.1 от ЗАНН, според който не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението, то същото е неоснователно. Видно от представената по делото справка от ОД на МВР Русе е, че процесният електронен фиш е издаден на 24.11.2018 г., т.е. няма нарушение на чл. 34, ал.1 от ЗАНН. Моментът на връчването му – 17.07.2019г., по никакъв начин не е обвързан с неговата валидност. Последният е свързан само с възможността на нарушителя за обжалване, от която последния както е видно се е възползвал. По делото не са ангажирани каквито и да било доказателства от страна на нарушителя за издаването на ЕФ на дата, различна от посочената в справката. Нещо повече представената справка от ОД на МВР Русе е приета като доказателство по делото, тя не е оспорена от нарушителя и няма основание съдът да не се позове на нея при постановяване на решението си.

 Към настоящият момент не е изтекъл и срокът нито на обикновената, нито на абсолютната давност за административнонаказателно преследване на това нарушение, които съобразно чл.81, ал.3 във връзка с чл.80, ал.1, т.5 от НК са три, съответно четири години и шест месеца от датата на нарушението и за настоящият случай са започнали да текат на 05.02.2018г.

От събраните по делото доказателства се установи по несъмнен начин, че състава на административното нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП е осъществен от обективната страна.

Съгласно редакцията на чл.189, ал.4, изр.1 от ЗДвП към датата на нарушението, при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.

От представените и приобщени по делото доказателства се установява по несъмнен начин, че на 05.02.2018г., в 09.27ч. по бул.“България“ в гр.Русе, до бензиностанция „Лукойл“, с GPS-координати EL 25.58.5566 и NL 43.50.4780, при движение в посока ГКПП“Дунав мост“, л.а. “Алфа Ромео 147” с рег.№ Р 11 48 ВТ, собственост на С.Р.Т., бил управляван със скорост 82км/ч.

Като част от населеното място гр.Русе и съобразно чл.21, ал.1 от ЗДвП скоростта на движение в този пътен участък и за това превозно средство била ограничена до 50км/ч., т.е. превишаването на скоростта било с 32км/ч.

Мястото, на което е установено нарушението, като задължителен реквизит на издадения електронен фиш, е посочено коректно както с името на пътя и близостта до общоизвестен крайпътен обект, така и с географските координати, индивидуализиращи точно определено място на извършване на нарушението. От приложените веществени доказателствени средства - снимки и разпечатки от паметта на техническото средство, също се установява точното място, на което е извършено нарушението, както и посоката на движение – в посока ГКПП „Дунав мост“.

 Видно от фотоснимката и разпечатката от системата, действителната измерена скорост на движение на л.а. “Алфа Ромео 147” с рег.№ Р 11 48 ВТ била 85км/ч., но в издадения фиш била посочена по-ниската скорост, след като законосъобразно била приспадната допустима грешка, която при измерване на скорост в обхвата под 100 км/ч. е в границите на 3км/ч.

Установено било и не се оспорва от страните, че процесният автомобил бил собственост на С.Р.Т..

Законът за движението по пътищата съдържа в разпоредбата на чл.188 презумпция относно субекта на административни наказания, а именно, че собственикът или този, на когото е предоставено моторното превозно средство отговаря за извършеното с него нарушение. Доколкото целта на чл.189, ал.5 от ЗДвП е да се създадат механизми, които да позволят в крайна сметка да бъде наказан действителният извършител на противоправното деяние, а това е водачът на автомобил към датата и часа, когато е констатирано нарушението, не само собственикът, но и всяко друго лице, на което е съставен електронен фиш е дадена възможност, в 14-дневен срок от връчване на фиша да представи пред органа писмена декларация с данни на лицето, извършило нарушението и копие на свидетелството му за управление на МПС. Както бе посочено и по-горе собственикът на автомобила в случая С.Р.Т.. Дори да се приеме, че жалбоподателя не е бил водачът в момента на нарушението, ако е счел, че този електронен фиш не следва да бъде връчен на него, е трябвало своевременно да представи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението и копие на свидетелството му за управление на МПС. Такива данни по делото няма, а и не се излагат твърдения от страните в тази насока. Като не е подал в законоустановения срок информация кое е физическото лице, извършило процесното нарушение, жалб. С.Р.Т. следва да понесе неблагоприятните последици, които законът свързва с това бездействие.

Дори да се приемат за достоверни твърденията на свид.М.К., че на процесните дата, част и място той е управлявал л.а. “Алфа Ромео 147” с рег.№ Р 11 48 ВТ, става ясно от тези показания, че жалб.Т. могъл в срока по чл.189, ал.5 от ЗДвП да установи това обстоятелство /предвид близките отношения между жалбоподателя и свидетеля/ и да се възползва от възможността, предоставена му от тази норма, но както бе посочено и по-горе, той не сторил това.

Поради това, правилно била ангажирана административнонаказателната отговорност за това нарушение на жалб.Т., в качеството му на собственик на л.а. “Алфа Ромео 147” с рег.№ Р 11 48 ВТ. Правилно бил определен и размера на административното наказание, съобразно санкционната норма на чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП, в неговата абсолютна стойност – 400.00лв.

По изложените по-горе съображения, с оглед липсата на допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и при безспорната  установеност и доказаност на процесното нарушение, авторството на деянието, както и на всички факти и обстоятелства, при които е било извършено, Съдът намира, че обжалваният електронен фиш следва да бъде потвърден.

 

Мотивиран така и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН Съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш за налагане на глоба Серия К № 2452052 на ОД на МВР Русе, с който за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП и на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП на С.Р.Т.,***, ЕГН-********** било наложено наказание “Глоба” в размер на 400.00лв.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд гр.Русе.

 

Районен съдия: