Дата: 21 юни 2011 г. (в сила от 21 юни 2011 г.)
Тип на делото: Административно наказателно дело

Новопазарският районен съд  в публичното си съдебно заседание на

21.06.2011 година , в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ГАЛИНА НИКОЛОВА

При участието на секретар В.В.

сложи за разглеждане АНХД    361  по описа за 2011 год., докладвано от съдия НИКОЛОВА

След изпълнение на разпоредбите на чл.6 от УБДХ  и на поименно повикване в    11,30           часа се явиха:

Нарушителят се явява лично , надлежно доведен от органите на МВР.

Явяват се свидетелите:

Районна прокуратура уведомена не изпраща представител.

Съдът дава възможност на нарушителя да изрази становище по даване ход на делото :

Нарушител : Да се гледа делото .

Съдът като изслуша становището на нарушителя , намира , че няма процесуални пречки за разглеждане на делото и

Ю. Н. Й. –

Съдът напомни наказателната отговорност на свидетелите по чл.290 от НК, свидетелите обещаха да говорят истината. Съдът ги отвежда от залата до провеждане на разпита им.

Съдът отстранява свидетелите от залата .

Нарушител : Нямам искания и няма да правя отводи на съда и съдебния секретар , да се даде ход на съдебното следствие .

Съдът

ДАВА ХОД НА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ

Съдът докладва постъпилия по делото акт за констатиране на проява на дребно хулиганство и дава възможност на нарушителя да даде своите обяснения по нарушението , за което е съставен .

Нарушител –На 08,05,2011 имахме футболна среща в с. С., между с. С. и К. Аз съм вратар на отбора на с. С.  Съдията отсъди фал на гостуващия отбор, аз сметнах, че неправилно отсвири този фал. Поспорих малко със съдията, напсувах го. Това става пред вратарското поле. Ние бяхме един до друг. Първо го напсувах, той ми даде червен картон заради псувните. Друго нямаше. Накрая аз го ритнах и си излязох самичък. Казаха, че в слабините съм го ритнал, аз даже не обърнах внимание. Отвратителна е постъпката ми, срамувам се от нея. За 25 години за първи път ми се случва. Нямам какво да кажа друго. Съжалявам за постъпката си.

Свид. В. Г. – По време на футболната среща в с. С., в 80- та миниту, при мое отсъждане в полза на Каспичан, лицето Т.П. оспорва решението ми, при което му показах жълт картон. След това директно взе да ме обижда и псува на майка, нарича ме плешив, и други псувни при което получава червен картон. След което посегна да ме удря с ръка, не можа с ръка и ме ритна при което две минути не можах да си взема въздух, стоях клекнал, а той напусна мача. Действително съм се почувствал зле, за да стигна до това решение.  Аз да стоя клекнал две минути, мача е решен, а той да ме удря, не съм заслужил с нищо.

Свид. И. Я. – В момента на събитието, около 80-та минута, аз бях на мача като длъжностно лице, изпратен от футболния съюз. Господина се държа крайно вулгарно и непристойно за едно такова събитие, като с държанието си влияеше на другите състезатели. Той вулгарно напсува главния съдия да ви ***, ***, аз бях до вратата на потърпевши,, след което съдията му показа жълт картон, той продължи да се държи вулгарно. И със садистично действие посегна да го удари, главния съдия се дръпна, той посегна да го ритне в слабините, малко в страни от тестисите, ако ги беше улучил, щеше да стане безвратимо. Съдията приклекна, аз прибягах до него, той беше запотен, не можеше да говори, беше се хванал между краката. Минаха 4 – 5 минути, говорих с него, дойде и другия помощник при нас, каза, г-н Я., аз не мога да продължа срещата.- видно от състоянието му че не можеше да продължи срещата. Съгласно нашите наредби той е длъжен да прекрати срещата.  Прекратихме срещата и се прибрахме в съблекалнята, след това се прибрахме в града и той отиде да си вади медицинско. Не пред и срещата, преди тази 80- та минута той се държеше вулгарно. Съдията може би трябваше по рано да го отстрани, но той не предприе такава санкция, даже за поведението му, трябваше да му покаже червен картон, но той му показа жълт картон, състезателя не разбра този му жест и отиде и го нарита там където не трябва.

Свид. Ю. Й. – Пов реме на футболната среща между С. и К., бях назначен за асистент съдия. В 80- та минута за отсъждане на пряк свободен за К., Т.П. апострофира главния съди, за което получи жълт картон, после почна да го псува и след това беше изгонен. Същия състезател  отиде и блъсна главния съдия и го ритна в областта на слабините, съдията приклекна и не можа да дойде на себе си около 2 минути. Той каза, чене може да продължи мача и го прекрати, след което се прибрахме в съблекалнята.

Нарушител : Няма да представям доказателства и да правя доказателствени искания. Моля да се приключи съдебното следствие и даде ход на устни прения .

Съдът на основание  чл.283 от НПК

ПРОЧИТА И ПРИОБЩАВА  към доказателствения материал по делото Акт № 1/21.06.2011 г.

Съдът намира делото за изяснено от фактическа и правна страна , поради което

ПРИКЛЮЧВА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ

ДАВА ХОД  НА УСТНИ ПРЕНИЯ

Нарушител : Признавам се за виновен. Съжалявам за постъпката си.

На основание чл.297  от НПК , съдът

ДАВА НА НАРУШИТЕЛЯ ПОСЛЕДНА ДУМА

Нарушител : Моля да ми наложите глоба.

Съдът обяви , че ще се произнесе с решението си .

Съдът на база събраните по делото доказателства , писмени и устни прие за безспорно и категорично установено от фактическа и правна страна следното :

На посочената в акта дата 08.05.2011 г. в с. С., се състояла футболна среща между отборите на  ФК С. и ФК К., която се провела на стадиона в с. С.. На срещата спортистите на ФК С., като вратар е участвал нарушителят Т.Г.П.. Главен съдия на срещата е бил свидетелят В. Д. Г.. Във второто полувреме на срещата, в 80-тата минута, след като съдията Г. е подал сигнал за нарушение, нарушителят Т.П. оспорил неговото съдийско решение и започнал да отправя псувни и ругатни спрямо съдията. Псувал го на майка, обиждал го, а след вербалните нападки и обиди, с крак го ритнал в слабините. Главният съдия изпитал силна болка от удара и легнал на земята, след което съдийската комисия се събрала и взела решение за преустановяване на мача, поради невъзможност на главния съдия да продължи да изпълнява задълженията си по спортната среща. Така преценени фактите по делото сочат,ч е нарушителят Т.П. извършил посоченото в чл. 21 от Закона за опазване на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия нарушения  , което представлява противообществена проява спортно хулиганство, извършена чрез ругатни, физическо насилие, бой на участващия в спортното състезание като главен съдия В. Д. Г.. Поведението на П. представлява нарушение по смисъла на чл. 21 ал. 1 от Закона. Нарушението, извършено от нарушителя е извършено умишлено. Същият е дългогодишен спортист и е запознат с правилника за  спорни състезания и знае, че подобно поведение се на санкционира от закона и това поведение е в разрез с общоприетите норми за провеждане на спортни състезания. Съдът след като съобрази степента за извършеното нарушение и поведението на нарушителя, както по време на самата среща,така и след това, намира, че наказанието, което следва да му наложи следва да бъде предвиденото в чл. 25 от Закона глоба, в размер на 300 лв., както и следва да му се наложи принудителна административна мярка – забрана за посещение на спортни мероприятия в страната за срок от една година.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 33  от ЗООПСМ,  съдът

Р Е Ш И :

ПРИЗНАВА  Т.Г.П., с ЕГН ********** ***, ЗА ВИНОВЕН  в това , че на     08.05.2011 г., около 18,30 ч., в с. С., обл. Ш.,  по време на футболна среща между ФК “***” с. С. и ФК ***” гр. К., в 80-тата минута на срещата, участвайки като футболист № 1 от ФК “***, отправил псувни, ругатни към главния съдия В. Д. Г., както и наранил същия, като го ритнал с крак в областта на слабините – нарушение по чл. 21 ал. 1 от ЗООПСМ, за което и на основание чл. 25 от с.з. му налага наказание глоба в размер на 300 лева /триста лева/

Налага принудителна административна мярка на нарушителя Т.Г.П. – забрана за посещение на спортни мероприятия в страната за срок от една година.