Решение по дело №189/2019 на Районен съд - Средец

Номер на акта: 54
Дата: 9 декември 2019 г. (в сила от 21 януари 2020 г.)
Съдия: Красимира Тончева Донева
Дело: 20192170200189
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

          Р Е Ш Е Н И Е

 

    130                                                         09.12.2019 г.                                               гр. Средец

 

      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Районен съд – гр. Средец                                                           Наказателен състав

На 12 ноември 2019 година

В публично заседание в следния състав:

                                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ДОНЕВА

                                                                                                      

Секретар Костадинка Лапова

Като разгледа докладваното от съдия Донева

НАХД № 189 по описа за 2019 година

За да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Е.Х.Т. против Наказателно постановление № 19-0269-000292/30.07.2019 г. на Началник група към ОДМВР – Бургас, РУ – Средец, с което на жалбоподателя на основание чл. 175а, ал. 1, предл. 3 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 3 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за 12 месеца за нарушение по чл. 104б, т. 2 от ЗДвП. Жалбоподателят изразява несъгласие с вмененото му нарушение и моли наказателното постановление да бъде отменено.

В с. з. въззивникът, чрез процесуален представител, поддържа жалбата. Сочи, че не е извършил нарушението.

Въззиваемата страна не изпраща представител в с. з. и не изразява становище по жалбата.

След като обсъди направените в жалбата оплаквания, събраните по делото писмени и гласни доказателства и извърши проверка на обжалваното наказателно постановление, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

Срещу Е.Х.Т. е съставен Акт за установяване на административно нарушение № 23567/20.07.2019 г. за това, че на 20.07.2019 г., около 16,00 часа, в гр. Средец, на кръстовището на ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Васил Коларов“, управлява лек автомобил „Мерцедес Ц 230 Компресор“ с рег. № У 2681 АХ, собственост на Е. С., като от място форсира безпричинно двигателя на МПС-то и излизайки от кръстовището по ул. „Васил Коларов“ посока към центъра на града автомобилът губи сцепление с пътя и задните гуми приплъзват по асфалта, като се изнасят в ляво спрямо надлъжната ос на МПС-то, по който начин не използва пътя, отворен за обществено ползване по неговото предназначение. Актосъставителят е квалифицирал нарушение по чл. 104б, т. 2 от ЗДвП.

Въз основа на АУАН е издадено атакуваното наказателно постановление, в което административно-наказващият орган е възприел изцяло отразените в акта фактическа обстановка и нарушена разпоредба на закона. Приел е, че жалбоподателят, като водач на МПС, използва пътищата, отворени за обществено ползване, за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари, поради което на основание чл. 175а, ал. 1, предл. 3 от ЗДвП му е наложил административни наказания глоба в размер на 3 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за 12 месеца.

Разпитаните по делото св. Т. М. К. – актосъставител и св. Р.П.П. – очевидец, присъствал при установяване на нарушението и при съставяне на АУАН, заявяват, че са чули силно форсиране на двигателя на управлявания от жалбоподателя автомобил и са възприели описаната в АУАН маневра по превъртане на гуми и поднасяне в ляво на задната част на МПС при десен завой.

Жалбоподателят е ангажирал писмени и гласни доказателства, от които се установява, че извеждането на МПС извън контрол или т. нар. загуба на сцеплението на гумите с пътя /дрифт/ не е било преднамерено. Разпитан е собственикът на процесния автомобил – св. Е. Т. С., който изнася данни, че предоставил МПС за ползване от жалбоподателя, като го е предупредил, че същото е неизправно – нестабилно и с лек проблем в двигателя, изискващ повече изфорсирване, за да не загасне. Свидетелят заявява още, че след процесната проверка автомобилът изгаснал нацяло, което наложило преглед в специализиран сервиз на „Мерцедес“ в гр. Бургас. Видно от Сервизна поръчка № 2087700/23.07.2019 г. и Фактура № **********/23.07.2019 г., съставени от оторизиран дилър в сервиз на Мерцедес-Бенц, след извършване на кратък тест и проверка на двигателя, са установени множество грешки в блока и липса на захранване към контролния модул, на които е възможно да се дължи загасването на процесния автомобил. Тези писмени доказателства и показанията на св. С. са относими към фактите и обстоятелствата, релевантни за вмененото на Т. от административно-наказващия орган нарушение и го опровергават. Следователно в конкретния случай е оборена презумпцията по чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, поради което констатациите в АУАН относно деянието – за безпричинно форсиране на двигателя на МПС и неизползване на пътя по неговото предназначение, не следва да бъдат приети за установени.

При така установените факти от значение за спора, съдът приема от правна страна следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, от надлежно легитимирано лице и е допустима, а разгледана по същество се явява основателна по следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл. 104б, т. 2 от ЗДвП, на водача на моторно превозно средство е забранено да използва пътищата, отворени за обществено ползване, за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари. Съдът намира, че от събраните по делото доказателства се установи, че жалбоподателят при завой е изфорсирал двигателя, за да не загасне неизправното МПС, което е довело до поднасяне на управлявания от него автомобил, а не преднамерено извеждане на МПС извън контрол. Не се установи жалбоподателят при десен завой да е направил каквато и да е маневра, която да е с различна цел от тази пътят да се използва за превоз на хора и товари.

Дали е било позволено управлението на неизправен автомобил по пътя не следва да бъде анализирано от настоящия съдебен състав, доколкото дори и подобно поведение да е незаконосъобразно, то за същото наказаното лице не е било обвинено.

Съгласно разпоредбата на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното. Т. е. изложените в АУАН факти и обстоятелства се ползват с презумптивна доказателствена сила, до доказване на обратното. Тъй като в производството пред настоящата инстанция жалбоподателят обори тази доказателствена сила на акта чрез ангажиране на писмени и гласни доказателства, които обосновават становище на съда за различни констатации от тези, отразени в акта, а оттам и за различни изводи от тези на административно-наказващия орган, следва да се приеме, че посоченото в констативния акт и в наказателното постановление административно нарушение не е било осъществено от страна на Е.Т.. Последният доказа обстоятелства, дисквалифициращи деянието като административно нарушение по посочената в АУАН и НП квалификация, поради което не е налице основание за ангажиране на административно-наказателната му отговорност.

Поради липса на нарушение по чл. 104б, т. 2 от ЗДвП съдът намира, че наказателно постановление е неправилно и като такова следва да бъде отменено.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р      Е      Ш      И      :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0269-000292/30.07.2019 г. на Началник група към ОДМВР – Бургас, РУ – Средец, с което на Е.Х.Т., с ЕГН **********,***, на основание чл. 175а, ал. 1, предл. 3 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 3 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за 12 месеца за нарушение по чл. 104б, т. 2 от ЗДвП.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр. Бургас в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: