Решение по дело №2514/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1328
Дата: 13 август 2020 г. (в сила от 17 декември 2020 г.)
Съдия: Поля Петрова Сакутова
Дело: 20205330202514
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 април 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                                                                                                                       1328

                                                                                                                                      гр. Пловдив, 13.08.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на тринадесети юли две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ САКУТОВА

                                                                                         

          при участието на секретаря  Мария Колева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 2514/2020 г. по описа на РС-ПЛОВДИВ, XX нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от М.Г.С. *** против Наказателно постановление №20-1030-000941 от 12.02.2020 г., издадено от Началник група към ОД на МВР Пловдив, сектор „Пътна полиция Пловдив“, с което на жалбоподателя за нарушение на чл.6, т.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/  е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лв. на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП, както и са отнети 8 контролни точки съгласно Наредба № I3-2539 на МВР . С жалбата се оспорва установената в наказателното постановление фактическа обстановка и се моли за неговата отмяна.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се явява лично, поддържа жалбата по направените в нея оплаквания.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител.

Жалбата е допустима – подадена е от лице, което има право на обжалване, в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН  и срещу акт, подлежащ на съдебен контрол

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното :

На 15.01.2020 г.  св. К.С.К. и Д.Н.Ж. изпълнявали служебните си задължения, свързани с упражняване на контрол по безопасността на пътя. На същата дата в гр.Пловдив  на бул. Руски – кръстовище с бул. 6-ти септември около 15:55 ч. свидетелите установили жалбоподателят като водач на л.а. „Киа Каренс“ с рег. № *** да навлиза и преминава на забранителен червен сигнал на светофарната уредба, при работещ в нормален режим светофар.

Предвид констатираното на водача бил съставен АУАН бл.№028984 от 15.01.2020 г. за нарушение на чл.6 т.1 от Закона за движение по пътищата.

Съставеният АУАН бил предявен на нарушителя и подписан от същия с възражения.

Въз основа на съставения АУАН и като взел предвид събраните в хода на започналото административнонаказателно производство доказателства административнонаказващият орган издал обжалваното наказателно постановление, като възприел описаната в АУАН фактическа обстановка по идентичен начин.

Така описаната фактическа обстановка съдът установи въз основа на събраните по делото устни и писмени доказателства – показания на св. К.С.К. и Д.Н.Ж.,  справка за нарушител, заповед рег.№ 8121з-515/14.05.2018 г.

Разпитан пред съда в качеството на свидетел, актосъставителят потвърди направените в акта за установяване на административно нарушение констатации. Същият подробно и последователно описа случилото се на процесната дата, като разясни, че светофарната уредба е точно преди стоп - линията, като на отсрещната страна също имало светофари  и по този начин, движейки се напред, е водачът може да види и светофара отсреща и да регулира движението си в съответствие със светлинните сигнали, така че да избегне последващо преминаване на червено. От неговите показания се установява и също, че периодът, в който светофарът свети в жълто е кратък, поради което и водачът, който се намира по-назад в колоната на преминаващите коли следва да спре и да изчака светването на разрешителен зелен светофар, а не да преминава, същото се отнася и за водач, който се движи със скорост  до 50 км/ч, той също може да спре на стоп-линиятап при сведтване на жърто , което трае само 2-3 минути. Според жалбоподателя на процесната дата жалбоподателят не спазил законовот изискване и преминал на червено.

В същата насока са и показанията на св. Д.Н.Ж., който заяви, че си спомня мястото на извършване на проверката, потвърди констатациите в акта, но заяви, че не си спомня подробности, при които проверката  е протекла.

Съдът дава вяра на показанията на разпитаните свидетели, като намира същите за обективни и  непротиворечиви. Дадените обяснения от страна на жалбоподателя в хода на съдебното следсвие съдът не кредитира, същите не се подкрепят от събраните устни доказателства. Налице е формална доказателствена сила на редовно съставения АУАН предвид разпоредбата на чл.189, ал.2 от ЗДвП, която не беше успешно оборена  от страна на жалбоподателя.

С оглед изложеното съдът приема, че фактическата обстановка в обжалвания акт за установяване на административно нарушение е установена  правилно.

Въз основа на правилно установена фактическа обстановка правилно е приложен материалният закон и съответната на нарушението санкционна разпоредба. Фактическите и правни рамки на обжалваното наказателно постановление се приемат и в настоящото производство.

Жалб. С. е нарушила разпоредбата на чл. 6 т.1 от ЗДвП като в качеството си на водач на МПС  не  е съобразила поведението си със сигнала на работещата светофарна уредба и е преминала през кръстовището на червена светлина, която забранява преминаването и законосъобразно е наказана с предвиденото съгласно чл. 183 ал.5 т.1 от ЗДвП за това нарушение наказание глоба от 100 лв., което е в абсолютен размер, както и обосновано в съответствие с Наредба № I3-2539 на МВР са отнети 8 контролни точки за извършеното нарушение.

При проверка относно спазване на процесуалните изисквания, предвидени за съставяне на АУАН и за издаване на обжалваното наказателно постановление, съдът не констатира допуснати процесуални нарушения. АУАН и НП са съставени от компетентни лица, като доказателство за това е и приложената към административнонаказателната преписка Заповед рег.№ 8121з-515/14.05.2018 г. Нарушението е описано по ясен начин, даващ възможност на нарушителя да разбере в какво се съсоти и да организира защитата си. Спазени са сроковете за съставяне на АУАН и за издаване на НП, предвидени в чл.34 от ЗАНН.

В случая не е възможно приложението на чл.28 от ЗАНН. Маловажни са нарушенията, които разкриват по-ниска степен на обществена опасност в сравнение  с типичните случаи на нарушения от същия вид. Конкретното нарушение не се отличава с ниска степен на обществена опасност, предвид характера на обществените отношения, които се засягат с него, а именно да се гарантира живота и сигурността на останалите участници в движението. Налице е и висока степен на обществена опасност на нарушителя, който видно от справката за нарушител сравнително често е нарушавал правилата на движение по Закона за дивжение по пътищата.

С оглед всичко изложено съдът намира, че наказателното постановление като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

Ето защо съдът

 

РЕШИ :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №20-1030-000941 от 12.02.2020 г., издадено от Началник група към ОД на МВР Пловдив, сектор „Пътна полиция Пловдив“, с което на жалбоподателя за нарушение на чл.6, т.1 от Закона за движение по пътищата е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лв. на основание чл.183, ал.5, т.1 от Закона за движение по пътищата, както и са отнети 8 контролни точки съгласно Наредба № I3-2539 на МВР.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на Глава ХII от АПК и на основанията по НПК, пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му на страните .

 

 

 

                                    Районен съдия :.......................................................

 

Вярно с оригинала: И.П.