Определение по дело №944/2019 на Районен съд - Кърджали

Номер на акта: 826
Дата: 19 юли 2019 г. (в сила от 1 август 2019 г.)
Съдия: Дарина Василева Байданова
Дело: 20195140100944
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 юли 2019 г.

Съдържание на акта

 О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

гр.Кърджали, 19.07.2019 г.

Кърджалийски районен съд в закрито съдебно заседание на деветнадесети юли две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                               Председател: Дарина Байданова

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 977/2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Делото е докладвано на 18.07.2019г.

Постъпила е искова молба от Ф.Р.Ю. ***, с която твърди, че служители на НАП-Пловдив с действията си при извършени проверки през втората половина на 2016г. са ѝ причинили неимуществени вреди и моли съдът да ѝ присъди обезщетение за претърпените неимуществени вреди в размер на 50 000 лв., ведно със законната лихва, считано от втората половина на 2016г., до окончателното изплащане, като претендира и деловодни разноски.

Съдът, след като се запозна с материалите по делото, намира следното:

От твърденията, изложени в исковата молба, очертаващи предмета на правния спор, в случая се обуславя ангажирането на отговорността на държавата по чл. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на администрацията, която се реализира по реда, установен в Административно-процесуалния кодекс. Това е така, тъй като се твърди настъпването на вреди по повод упражняване на административна дейност. Спорът по иск за неимуществени вреди от незаконосъобразни действия на органите на НАП е подведомствен на административните съдилища, които именно са компетентни да се произнасят по искове по чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ за вреди, произтичащи от дейността на НАП като държавен орган, вследствие на извършени от негови служители действия при изпълнение на административна дейност. В тази връзка, в случай че гражданският съд се произнесе по спор, който е родово компетентен на административния съд, постановеното съдебно решение ще подлежи на обезсилване като недопустимо, в какъвто смисъл е Тълкувателно постановление № 1 от 29.09.2016 г. по тълк. д. № 1/2015 г. на Общото събрание на съдиите от I и II колегия на Върховния административен съд на Република България и общото събрание на съдиите на ГК и ТК на Върховния касационен съд. В този смисъл Определение № 464 от 8.10.2018 г. на ВКС по ч. гр. д. № 3256/2018 г., IV г. о., ГК, докладчик съдията Василка Илиева и др. Доколкото по делото се претендира обезщетение за неимуществени вреди, претърпени от физическо лице в резултат от незаконосъобразна дейност на административен орган, което е извън компетентността на общия съд, следва на основание чл.118, ал.2 от ГПК делото да се изпрати на Административен съд-гр.Кърджали, който е компетентен да прецени редовността на исковата молба, допустимостта и основателността на иска, като производството пред настоящия съд се прекрати.

Водим от горното, РС-Кърджали

РАЗПОРЕДИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по искова молба на Ф.Р.Ю. ***/17.07.2019г., по която е образувано гр.д. № 944/2019г. по описа на Районен съд - Кърджали и ИЗПРАЩА делото по подсъдност на Административен съд-Кърджали.

 

 

Разпореждането подлежи на обжалване от ищеца с частна жалба пред Окръжен съд-Кърджали в едноседмичен срок от връчването му.

 

 

 

Съдия: