Определение по дело №3906/2018 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 228
Дата: 1 февруари 2019 г. (в сила от 19 февруари 2019 г.)
Съдия: Петър Георгиев Касабов
Дело: 20187180703906
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 декември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                             

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

  228

 

гр. Пловдив,  01. 02. 2019 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, I отделение, XXVII състав в закрито заседание на първи февруари през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЪР КАСАБОВ

 

като разгледа докладваното от Председателя адм. дело 3906 по описа на съда за 2018 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производство е по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/. Образувано е по жалба на д-р З.Н.А., ЕГН **********, с адрес: ***, чрез адвокат А.Ч., срещу отказ за допускане до конкурс с изх. № Р3153/13.12.2018г., подписан от зам. ректора проф. д-р М. Тодоров, дма.

В жалбата се оспорва изричен отказ за недопускане на оспорващата до обявен от Медицински университет – Пловдив конкурс за заемане на академична длъжност „асистент“, като се сочи, че независимо от положения подпис на зам. ректора, ответникът по делото следва да бъде ректорът на висшето учебно заведение. На следващо място се сочи, че на 17.12.2018г. на оспорващата е било връчено писмено уведомление с вх. № Р-8790 от 13.12.2018г., с което й било съобщено, че не се допуска до по-нататъшно участие до конкурса. Поддържа се, че за да постанови отказа си конкурсната комисия (вероятно назначена със заповед на ректора и с неизвестен за оспорващата състав) е приела, че не отговоря на допълнителни изисквания, изложени в обявата за конкурса. Най – сетне като петитум в жалбата е поискано от съда да извърши контрол върху отказ с изх. № Р3153/13.12.2018г. от ректора на МУ – Пловдив, а в условията на евентуалност и върху решението на назначената със заповед на ректора конкурсна комисия. 

При проверката по редовността на жалбата съдът е установил, че така поставеният предмет на оспорване не отговаря на изискванията на чл. 150, ал. 1, т. 5 от АПК, поради което е невъзможно да се конституират служебно надлежните по делото страни, поради което е дал указания на жалбоподателя, в 7 – дневен срок от съобщението да уточни отказ на кой орган от структурата на Медицински университет – Пловдив оспорва и в кой административен акт е обективиран той, като посочи длъжност на органа, номер и дата на акта, а в случай, че оспорва повече от един административен акт на различни орган от структурата на Медицински университет – Пловдив, същото да бъде изрично заявено, а не под условие на евентуалност.

С допълнителна молба вх. № 1928/30.01.2019г. жалбоподателката е заявила, че не може да идентифицира състава на конкурсната комисия, нито дали е орган към Медицински университет – Пловдив, респ. номер и дата на нейно решение за отказ. В този смисъл към съда е отправено доказателствено искане да събере служебно данни за статута и състав на комисията и е уточнено, че жалбата до съда следва да се счита подадена на основание чл. 250 и сл. и на чл. 128, ал. 2 от АПК, с искане съдът да предприеме по отношение на ректора на МУ – Пловдив предвидените в чл. 252, ал. 2 от АПК действия за установяване основанието на извършените действия от обявяване на конкурса за заемане на академичната длъжност „асистент“ по „обща медицина“ към катедра „Урология и обща медицина“ на Медицински факултет при МУ – Пловдив, до спирането на същия конкурс, включително и решението и мотивите на назначената от ректора комисия, с което същата е постановила отказ.

Съдът намира, че така направените от жалбоподателя уточнения не преодоляват неяснотата в предмета на първоначално заявеното оспорване, а въвеждат претенции, изискващи образуването на отделни производства по реда на чл. 128, ал. 2, чл. 250, респ. и чл. 54, ал. 5 във вр. чл. 197 и сл. от АПК. Съдът е обвързан от петитума в жалбата/искането, въз основа на който следва да се прецени допустимостта на производството и надлежните страни. След като нередовностите по първоначалната жалба не са отстранени, на основание на чл. 158, ал. 3 от АПК, същата следва да бъде оставена без разглеждане и съдебното производство – прекратено. По отношение на въведените в уточняващата молба искови претенции, възражения срещу неоснователни действия на ректора на МУ – Пловдив и оспорване на спирането на административното производство се дължи разделяне на съдебното производството и образуване на самостоятелни производства.

Ето защо, на основание чл. 158, ла. 3 и чл. 210, ал. 2 от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК, Съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

РАЗДЕЛЯ производството по административно дело № 3906 по описа за 2018 год. на Административен съд - Пловдив, като настоящото производство продължава по жалбата на д-р З.Н.А., ЕГН **********, с адрес: ***, чрез адвокат А.Ч., срещу отказ за допускане до конкурс, без установен издател, номер и дата на акт, в който е обективиран.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 3906 по описа за 2018 год. на Административен съд - Пловдив.

ДА СЕ ДОЛАДВА на председателя на Административен съд - Пловдив препис от молба вх. № 1928/30.01.2019г. на д-р З.Н.А., ЕГН **********, с адрес: ***, чрез адвокат А.Ч., и настоящото определение за образуване на отделно производство по реда на чл. 128, ал. 2, чл. 250, респ. и чл. 54, ал. 5 във вр. чл. 197 и сл. от АПК.

Определението, в частта с която се  прекратява производството по делото, подлежи на обжалване с частна жалба в седмодневен срок от съобщаването пред Върховния административен съд.

Определението, в частта с която се разделя производството, е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: