Решение по дело №378/2020 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 260016
Дата: 27 януари 2021 г. (в сила от 12 май 2021 г.)
Съдия: Татяна Георгиева Бетова
Дело: 20204400100378
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№……

град Плевен, 27.01.2021година

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛЕВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение, в ПУБЛИЧНО заседание, при закрити врати, на ДЕВЕТНАДЕСЕТИ ЯНУАРИ, през ДВЕ ХИЛЯДИ ДВАДЕСЕТ И ПЪРВА година, в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ТАТЯНА БЕТОВА

 

при секретаря………ЖЕНИ СТОЙЧЕВА…..…и в присъствието на прокурора…………..АННА БАРАКОВА…………………като разгледа докладваното от съдията…..ТАТЯНА БЕТОВА…гр.д.№ 378 по описа на съда за 2020година, и за да се произнесе, съобрази:

         Производството е по чл. 105 от СК.   

                   Постъпила е молба от А.Б.М. ***, в която твърди, че молителката е била осиновена през 1958г. от Б.Б.Д. и В.Г.Д., като ѝ е бил съставен нов акт за раждане № 559/12.12.1958г. В молбата се излагат факти и обстоятелства, които са мотивирали молителката да иска да се разкрие тайната на осиновяването ѝ и биологичния ѝ произход.Молителката не знае и не сочи номера на делото, по което е било допуснато осиновяването, тъй като приживе осиновителите ѝ не са и казали, че е осиновена и съответно подробности за номера на делото. Узнала е от трети лица, че е осиновена в гр.Плевен.Молителката твърди, че основанията да иска разкриване на тайната на осиновяването са не само от здравословен характер, но и имат дълбоко емоционален и личен характер, касаещи установяване на нейната пълна идентичност.Молителката счита, че е право на всеки човек да получи информация относно своята идентичност, без каквито и да било условности. Укриването на истината относно произхода на човека би могло да доведе до несигурност, малоценност, унижение, стрес, напрежение и други отрицателни последици за здравето и емоционалния свят на личността.Молителката твърди, че има хепертония и други “признаци за нестабилност и дискомфорт“, за които се предполага като първопричина евентуална наследствена генетична предразположеност. Твърди също така, че е налице опасност от възобновяване на отстранено недоброкачествено туморно образувание, за което лекарите изискват наследствена информация с оглед методи на лечение, основани на генетиката.Молителката счита, че изтъкнатите причини са основателни за да бъде уважена молбата ѝ за разкриване на тайната на осиновяването ѝ и на биологичния и произход.  

Към молбата са приложени удостоверение за раждане и 6 бр. медицински документи за здравословното състояние на молителката.

 Съдът, като взе предвид становищата на страните и представените по делото доказателства, прецени ги по реда на чл. 12 и чл. 235 ГПК поотделно и в тяхната съвкупност, съобрази изискванията на закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 105, ал.1 СК осиновителите или навършилият шестнадесет години осиновен могат да поискат от окръжния съд, постановил решението за допускане на осиновяването, да им бъде предоставена информация за произхода на осиновения, когато важни обстоятелства налагат това. Окръжният съд в съдебно заседание при закрити врата, след като изслуша рождените родители на осиновения и заключението на прокурора, се произнася с решение. 

 Съобразявайки изискванията на закона, съдът изиска и  приложи като доказателство по делото ч.гр.д. № 116/1958г. по описа на  Плевенски РС за осиновяването на молителката, от което установиха трите имена на биологичната и майка, но без данни за нейния адрес и ЕГН. В намиращата се в делото декларация-съгласие за пълно осиновяване майката е посочила само паспортните си данни за издаден през 1953г. паспорт. Никакви други данни относно самоличността на рожденната майка не се съдържат в делото.Това затрудни издирването и, за да бъде тя призована и изслушана като заинтересована страна в открито съдебно заседание при взети мерки за запазване на анонимността и.

 От ЕСГРАОН Плевен беше изискано копие от акта за раждане на молителката, от който се установи и датата на раждане на биологичната майката на молителката и нейното занятие тогава.Направени са : справка по реда на Наредба 14/14.11.2009г. относно настоящ и постоянен адрес на майката; справка до ОД на МВР-Бургас относно личните ѝ данни, съобразно издадения през 1953г. паспорт; справка до общината, в която е била адресно регистрирана, въз основа на изпратената от ОД на МВР-Бургас адресна карта за записване от 1947г., от където е изпратено само копие от регистъра на населението от 1960г. без други данни.От тези справки не се установи необходимата информация за индивидуализиране на лицето, нито се установи дали е живо и с какъв адрес е. 

Представителят на ОП Плевен е на становище, че предоставя на съда преценката дали следва да се разкрие тайната на осиновяването, като счита че молителката е изтъкнала важни причини да иска установяването на биологичния си произход.

За установяване наличието на важни  обстоятелства по смисъла на закона, съдът взе предвид следното :  Предоставянето на информация по  реда на чл.105 СК е изключение от общия принцип за тайна на осиновяването и при преценката налице ли са важни причини, които налагат разкриване на обстоятелства относно произхода на осиновения следва да се има предвид освен неговите права и интереси и тези на рождените родители. В случая биологичната майка не беше издирена поради оскъдните данни за нейната самоличност към момента на осиновяването и поради изминалия 62 годишен период. Без нейното установяване и изслушване съдът не би могъл да разкрива произхода на осиновеното ѝ дете.От приложената към молбата медицинска документация се вижда, че молителката има освен чисто личните, емоционалните и аргументи от здравословен характер, които я мотивират да иска разкриване на тайната на основяването ѝ. Данните относно биологичния ѝ произход биха могли да и послужат във връзка с лечението ѝ, ако беше установена майката ѝ и тя беше изразила съгласието си да бъде разкрита. Не е без значение и обстоятелството, че  другия ѝ родител, даващ половината от генетичната информация, който не е вписан в акта за раждане и в делото за осиновяване няма данни за него, го знае само биологичната майка и само тя може да го съобщи.

При така изложеното, съдът приема, че не са налице предпоставките на чл.105 СК, поради което молбата следва да бъде оставена без уважение, като неоснователна.Разпоредбата на чл. 105 СК изисква за да се предостави информация за произхода на осиновения, който е навършил шестнадесет години, да бъдат изслушани рождените родители на осиновения. В случая това не може да бъде сторено, поради това, че не се намериха достатъчно данни за самоличността на биологичната майка, за да бъде тя установена и изслушана относно обстоятелства, засягащи нейната правна сфера.

Водим от горното, Окръжният  съд

 

Р      Е     Ш     И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на А.Б.М. ***, с ЕГН **********, да и бъде предоставена информация, на основание чл.105 СК, относно произхода ѝ, като неоснователна.  

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд гр. Велико Търново в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

                       СЪДИЯ В ОС: