Определение по дело №105/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 851
Дата: 13 март 2019 г.
Съдия: Златина Иванова Кавърджикова
Дело: 20193100500105
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 21 януари 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

            /                        2019г.

гр. ****

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито съдебно заседание, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗЛАТИНА КАВЪРДЖИКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ИВАНКА ДРИНГОВА

Мл.с. ТАНЯ КУНЕВА

като разгледа докладваното от съдията Кавърджикова въззивно гражданско дело 105 по описа за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

В с.з. на 26.02.2019г. бяха допуснати от въззивния състав тричленна съдебно психиатрична експертиза и тричленно съдебно психологическа експертиза. Съдът предостави възможност на страните да посочат по едно вещо лице в състава на допуснатите експертизи.

Настоящият състав намира, че се налага прецизиране на въпросите към вещите лица.

Вещите лица по допуснатата Съдебно психиатрична експертиза, след запознаване с доказателствата по делото и обследване на детето А Р., майката А.Р. и бащата Т.Р. вещите лица психиатри следва да дадат отговор на следните въпроси:

1.     Психично здраво ли е детето А Р., психично здрави ли са родителите А.Р. и Т.Р.? В случай, че се констатира заболяване у някой от тях, да се посочи диагноза и прогноза? В случай, че се констатира заболяване у родителите, да се посочи как то влияе върху родителския им капацитет.

2.     Налице ли е у Т.Р. сексуално влечение към деца? Има ли Т.Р.  зависимост от алкохол и в каква степен?

3.     Способен ли е всеки един от двамата родители да полага адекватни грижи за детето А Р., както и да взема самостоятелни решения за отглеждането и възпитанието на детето към настоящия момент?

В състава на 3-членната психиатрична кспертиза следва да бъдат назначени вещите лица доц. д-р. П.П., д-р Ц. И. Г.и д-р С. В. Н..

Вещите лица по допуснатата Съдебно психологическа експертиза, след запознаване с доказателствата по делото и провеждане на интервю с детето А Р., майката А.Р. и бащата Т.Р. вещите лица психолози следва да дадат отговор на следните въпроси:

1.     Какво е физическото, психическото, нравствено, интелектуално и социално развитие на детето А Р.? Констатира ли се отклонение от нормалното за възрастта му физическо, психическо, нравствено, интелектуално и социално развитие? Нивото на развитие на детето и неговите индивидуални особености  позволяват ли да бъде изслушано от съда в т.н. „синя стая“ по реда на чл. 15 от ЗЗДетето?

2.     Каква е връзката на детето с всеки един от двамата му родители, като се опишат особенстите? Прекъсната ли е връзката на детето с бащата, кога и какви са причините?

3.     Оказали ли са влияние и в каква степен  и начин раздялата между родителите и затрудненията в отношенията им след това?

4.     Каква е степента на достоверност на твърденията, заявени от майката в становище, постъпило към отговора на исковата молба-л. 435 от първоинстанционното дело, в което се посочват обяснения на детето „как правят играчките секс“, дадени пред бабата и дядото по майчина линия?

5.     Внушаемо и лесно манипулируемо ли е детето с оглед актуалната му възраст?

6.     Налице ли е родителско отчуждение между бащата и детето А и в каква степен? Да се посочат последиците за здравето и развитието на детето от родителското отчуждение и какви мерки следва да бъдат предприети за преодоляването му?

7.     Как би се повлияло в дългосрочен план психо-емоционалното развитие на детето, ако бъде отглеждано от своята майка, респективно от своя баща?

8.     Има ли данни за упражнявано насилие върху детето? От какъв характер е насилието?

9.     Има ли детето А страх от баща си? От какво е породен, какво проявление намира?

10. Има ли данни за настройване на детето А от обгрижващия родител или членове на разширеното семейство по майчина линия, срещу другия родител?

11. Нуждае ли се дете на такава възраст непременно да бъде отглеждано от майка си?

12. Какъв е родителския капацитет на всеки един от двамата родители?

13. Влияе ли и по какъв начин сексуалната ориентация на родителите върху родителския им капацитет?

14. Налице ли е у бащата Т.Р. сексуално влечение към деца?

15. Налице ли е у бащата Т.Р. зависимост от алкохол и в каква степен?

В състава на 3-членната психиатрична кспертиза следва да бъдат назначени вещите лица В.Б., А. А.К. и доц. П. П..

Водим от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ДОПУСКА Съдебно психиатрична експертиза, вещите лица по която след запознаване с доказателствата по делото и обследване на детето А Р., майката А.Р. и бащата Т.Р. вещите лица психиатри следва да дадат отговор на следните въпроси:

1.Психично здраво ли е детето А Р., психично здрави ли са родителите А.Р. и Т.Р.? В случай, че се констатира заболяване у някой от тях, да се посочи диагноза и прогноза? В случай, че се констатира заболяване у родителите, да се посочи как то влияе върху родителския им капацитет.

2.Налице ли е у Т.Р. сексуално влечение към деца? Има ли Т.Р.  зависимост от алкохол и в каква степен?

3.Способен ли е всеки един от двамата родители да полага адекватни грижи за детето А Р., както и да взема самостоятелни решения за отглеждането и възпитанието на детето към настоящия момент?

НАЗНАЧАВА  за вещи лица доц. д-р. П.П., д-р Ц. И. Г.и д-р С. В. Н..

ДОПУСКА Съдебно психологическа експертиза, вещите лица по която след запознаване с доказателствата по делото и провеждане на интервю с детето А Р., майката А.Р. и бащата Т.Р. вещите лица психолози следва да дадат отговор на следните въпроси:

1.Какво е физическото, психическото, нравствено, интелектуално и социално развитие на детето А Р.? Констатира ли се отклонение от нормалното за възрастта му физическо, психическо, нравствено, интелектуално и социално развитие? Нивото на развитие на детето и неговите индивидуални особености  позволяват ли да бъде изслушано от съда в т.н. „синя стая“ по реда на чл. 15 от ЗЗДетето?

2.Каква е връзката на детето с всеки един от двамата му родители, като се опишат особенстите? Прекъсната ли е връзката на детето с бащата, кога и какви са причините?

3.Оказали ли са влияние и в каква степен  и начин раздялата между родителите и затрудненията в отношенията им след това?

4.Каква е степента на достоверност на твърденията, заявени от майката в становище, постъпило към отговора на исковата молба-л. 435 от първоинстанционното дело, в което се посочват обяснения на детето „как правят играчките секс“, дадени пред бабата и дядото по майчина линия?

5.Внушаемо и лесно манипулируемо ли е детето с оглед актуалната му възраст?

6.Налице ли е родителско отчуждение между бащата и детето А и в каква степен? Да се посочат последиците за здравето и развитието на детето от родителското отчуждение и какви мерки следва да бъдат предприети за преодоляването му?

7.Как би се повлияло в дългосрочен план психо-емоционалното развитие на детето, ако бъде отглеждано от своята майка, респективно от своя баща?

8.Има ли данни за упражнявано насилие върху детето? От какъв характер е насилието?

9.Има ли детето А страх от баща си? От какво е породен, какво проявление намира?

10.Има ли данни за настройване на детето А от обгрижващия родител или членове на разширеното семейство по майчина линия, срещу другия родител?

11.Нуждае ли се дете на такава възраст непременно да бъде отглеждано от майка си?

12.Какъв е родителския капацитет на всеки един от двамата родители?

13.Влияе ли и по какъв начин сексуалната ориентация на родителите върху родителския им капацитет?

14.Налице ли е у бащата Т.Р. сексуално влечение към деца?

15.Налице ли е у бащата Т.Р. зависимост от алкохол и в каква степен?

 НАЗНАЧАВА  за вещи лица  д-р В.Б., А. А.К. и доц. П. П..

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                  ЧЛЕНОВЕ: