Решение по дело №300/2019 на Районен съд - Тетевен

Номер на акта: 14
Дата: 21 февруари 2020 г. (в сила от 13 март 2020 г.)
Съдия: Ани Борисова Георгиева
Дело: 20194330200300
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

                               Р Е Ш Е Н И Е  №

                                          

              Гр. Тетевен ,  21.02.2020г.  

 

                       В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А  

 

Тетевенският районен съд,първи  състав

На трети февруари две хиляди и двадесета година,

В публично заседание  в следния състав:  

Председател: Ани Георгиева

Секретар: Петя Георгиева

 

Като разгледа докладваното от районния съдия АНД № 300 по описа за 2019г. за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство по чл.59 и сл. от ЗАНН.

 

Производството по делото е образувано по повод жалбата на М.А.И. с ЕГН ********** *** против Наказателно постановление/НП/ № 19-0451-000783 от 29.08.2019г на Ивайло Бочев началник на РУ към ОДМВР Л , РУ Я , упълномощен със заповед №8121з-515/14.05.2018г., с което за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП  на осн.чл.174, ал.1, т.1 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказания глоба в размер на  500лв. и 6 месеца лишаване от право да управлява МПС, като са отнети и 10к.т.

Жалбоподателят моли атакуваното наказателно постановление да бъде отменено изцяло като незаконосъобразно. Твърди ,че на 07.08.2019г бил изпробван за алкохол с техническо средство , според полицейските служители пробата била положителна издали му талон за медицинско изследване  и трябвало да се яви в поликлийниката в гр. Я. Явил се за кръвна проба ,но медицинските лица започнали да го бавят, защото това не можело да стане без полицейски служител и така и не разбрал защо не му била взета кръвна проба.

Административно наказващия орган редовно призован не се явява не изпраща представител , жалбоподателя се явява и се представлява от адв. С.С. от ЛАК

Съдът, като прецени доказателствата по делото и съобрази закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е допустима, тъй като е постъпила в  срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и е подадена от надлежна страна.

На М.И. е съставен акт за установяване на административно нарушение/АУАН/ ,серия GA, № 9706/07.08.2019г. . за това, че на същата дата  в 00,55 . в община Я на път М.-Г.К.-Б З.П.-К.-Б.И.при обстоятелства :с. З.П., ул. „......посока на движение м. Б.управлява л.а „Ф.Ф.” с рег.№ ...... собственост на А.С.А..Под въздействието на алкохол в кръвта 0,53 на хиляда промила  измерено с техническо средство алкотест Дрегер 7510,ARBB0041 ,чрез метода на издишания въздух с проба № 05381 извършена в 01,01ч , издаден талон за мед. изследване №0004446 издаден стикер за валидност и сигурност на пробата №0004446.1, а останалите 7 броя предназначени за водача.

       Административно-наказващият орган след като е проверил акта с оглед неговата законосъобразност и обоснованост, преценил е събраните доказателства, установил е, че нарушителят е извършил деянията виновно, и е издал обжалваното наказателно постановление, с което за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП и на осн.чл.174, ал.1, т.1 от ЗДвП на жалбоподателя са наложени административно наказание глоба в размер на  500лв. и 6 месеца лишаване от право да управлява МПС, като са отнети и 10к.т. по Наредба № Iз-2539 на МВР .

        Съдът като прецени събраните по делото доказателства и наведените в жалбата доводи и съображения и след цялостна служебна проверка на атакуваното НП, приема за установено следното от фактическа страна:

         Жалбата срещу  НП е процесуално допустима,  като отговаряща на изискуемите реквизити по чл.59 – 60 ЗАНН за форма, съдържание, срок и надлежна страна.

       Административно наказателното производство е строго формален процес, тъй като чрез него се засягат правата и интересите на физическите и юридически лица в по-голяма степен. Предвиденият в ЗАНН съдебен контрол върху издадените от административните органи наказателни констатират допуснати съществени нарушения на административно производствените правила при съставяне на АУАН и издаване на наказателното постановление, ограничаващи правото на защита на привлеченото към отговорност лице и водещи до отмяна на наказателното постановление. АУАН е съставен от компетентен орган при спазване на предвидената в чл. 40 и чл. 43 ЗАНН процедура и съдържа реквизитите на чл. 42 ЗАНН. Нарушението е установено по несъмнен начин, индивидуализиран е нарушителят и му е дадена възможност да направи възражение постановления е за законосъобразност. От тази гледна точка съдът не е обвързан нито от твърденията на жалбоподателя, нито от фактическите констатации в акта или в наказателното постановление (арг. чл.84 от ЗАНН във вр.с чл.14 ал.2 от НПК и т.7 от Постановление № 10 от 28.09.1973 г. на Пленума на ВС), а е длъжен служебно да издири обективната истина и приложимия по делото закон. При извършена служебна проверка във връзка с констатираното нарушение, като в АУАН за жалбоподателят е посочено  ,че няма възражения.   В конкретния случай съдът счита, че наказателното постановление е издадено от компетентен орган – началник РУП към ОДМВР Л , РУ Я , видно от приложената заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на министъра на вътрешните работи. АУАН е съставен от компетентно (териториално и материално) лице – младши автоконтрольор  , който безспорно е длъжностно лице на службите за контрол, предвидени в ЗДвП и който по силата на чл. 189, ал. 1 ЗДвП е компетентен да съставя АУАН за нарушения по ЗДвП. Административно наказателното производство е образувано в срока по чл. 34 от ЗАНН, а наказателното постановление е било издадено в шестмесечния срок, като същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН, а при издаването на административния акт е спазена разпоредбата на чл. 42 от ЗАННВмененото във вина на жалбоподателя нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава. Съдът счита, че деянието е описано достатъчно  изчерпателно както в АУАН, така и в НП, поради което и не са допуснати нарушения в тази връзка.  Не се спори по делото, че на посочените в АУАН дата, час и място водач на автомобила е бил жалбоподателят. Съставеният на место АУАН съдържа пълно и ясно описание на нарушението и съдържа всички реквизити посочени в чл.42 от ЗАНН. Въз основа на така издаденият АУАН било издадено и процесното наказателно постановление .

     От разпита на свидетелите служители на административно –наказващия орган А.Д.А. и С.Н.К. се установява ,че на 07.08.2019г били нощна смяна  в с. З.П.на ул. „Ш ” и спрели за проверка жалбоподателя , като пробата е отчела 0,53 промила , съставили АУАН и издали талон за медицинско изследване , след около 2 часа се обадил дежурния да им каже  да отидат в Бърза помощ за да станат свидетели ,защото водачът отишъл там ,но е отказал да даде проба, свидетелите отишли в центъра за спешна помощ в Я  и същия в тяхно присъствие и на мед. лица отказал да даде кръвна проба/л.28,л.29/.Видно от представеният талон за изследване /л.47,л.10/ с №0004446 същия е връчен на 07.08.2019г в 01ч и 55 мин и е даден срок от 120 минути за явяване във ФСМП –Я .Видно от протокол за медицинско изследване и вземане на биологични проби   от 07.08.2019 в 03,15 мин. в раздел изследването не се извърши по следните причини е записано  отказал да даде кръв., същия е подписан от медицинско лице и жалбоподателя .Видно от амбулаторен журнал за рег. на кръвни проби /л.45/ жалбоподателя е бил в ФСМП-Я  в 03,15ч. на 07.08.2019г. Видно от амбулаторния журнал на дежурния лекар /л.46/ подписа на жалбоподателя в графа отказът е отбелязан с подписи на дежурния лекар д-р Ч. и двамата свидетели полицейски служители

    Съобразно Наредба № 1 от 19 юли 2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози  в чл.3 ал.2 и 3 :При съставянето на акт за установяване на административно нарушение за установена с техническо средство концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и при попълване на протокол за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози контролният орган попълва и талон за изследване по образец съгласно приложение № 1.Талонът по ал. 2 се придружава от осем стикера с номера, съответстващи на номера на талона за изследване и добавена в края цифра от 1 до 8.Съобразно чл.6 ал.4  В талона по чл. 3, ал. 2 се отразява изборът на лицето дали установяването на концентрацията на алкохол в кръвта да се извърши с доказателствен анализатор, или с медицинско и химическо лабораторно изследване.,   в случая е посочено „медицинско и химическо или химическо токсилогично изследване ” във ФЦМП-Я . Съобразно нормата на Чл. 11. Медицинското изследване и вземането на проби за химическо и химико-токсикологично лабораторно изследване се извършва в спешните отделения на многопрофилните лечебни заведения за болнична помощ и във филиалите на центровете за спешна медицинска помощ (ЦСМП), които се намират извън областните градове, както и в лечебните заведения, в които лицата са транспортирани за оказване на медицинска помощ или са настанени за лечение, а видно от чл.12 ал.3 и 4  в  случаите, когато лицето не се придружава от служители на МВР и липсва документ за самоличност, медицинско изследване не се извършва и не се вземат проби за химическо или химико-токсикологично лабораторно изследване.В случаите по ал. 3 се приемат показанията на техническото средство или теста, с което е установена концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози. В протокола за медицинско изследване като причина за неизвършване на изследването се отразява обстоятелството по ал. 3.Съобразно чл.15  ал.7 и 8  Отказът на лицето да бъде изследвано се отразява от медицинския специалист по чл. 12, ал. 1 в амбулаторния журнал на лечебното заведение и в протокола по чл. 14, ал. 2, като се удостоверява с подписа на изследваното лице. Отказът на изследваното лице да подпише изготвения протокол за медицинско изследване се удостоверява с подписа на един свидетел.

          Тоест талонът за изследване и протоколът за медицинско изследване и вземане на биологични проби  за употреба на алкохол и /или наркотични вещества или техните аналози по приложение №4 към 14 ал.2 от наредбата отговарят на законовите изисквания , при отказа на жалбоподателя да даде кръвна проба са присъствали и двамата свидетели служители на АНО  ,чиито показания съдът кредитира . Видно е и от журнала на ФЦМП-Я  жалбоподателя се е явил там на 07.08.2019г в 03ч. и 15 мин , тоест в дадените му 120 минути с талона  за изследване, а от  протокол за медицинско изследване и вземане на биологични проби   от 07.08.2019 е видно ,че  жалбоподателя се е явил в  03,15 мин. В раздел изследването не се извърши по следните причини е записано  отказал да даде кръв., същия е подписан от медицинско лице и жалбоподателя , от амбулаторен журнал за рег. на кръвни проби е също е видно  ,че жалбоподателя е бил в ФСМП-Я  в 03,15ч. на 07.08.2019г. Видно от амбулаторния журнал на дежурния лекар  подписа на жалбоподателя в графа отказът е отбелязан с подписи на дежурния лекар д-р Ч. и двамата свидетели полицейски служители

        По делото е изготвена и техническа експертиза приета от съда  съобразно която измерено с техническо средство Алкотест Дрегер 7510,ARBB0041 ,чрез метода на издишания въздух проба №05381 Е извършена в 01,01,44 ч и са отчетени 0,53 промила положителен  резултат на хиляда.  Действителната концентрация на алкохол след съобразяване на максимално допустимите грешки на анализаторите за алкохол в дъха е 0,5035 промила в минус   и 0,5565 промила в плюс  , т.е 0,56 промила съгласно удостоверение за одобрен тип средство за измерване №096.04.4812 изд. от БИМ. Предвид изготвената експертиза съдът приема ,че техническото средство правилно е отчело концентрацията на алкохол в кръвта от 0,53 промила .

         Съгласно нормата на чл.174 ал.1 т.1 от З.Дв.П.   наказва се  с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско и химическо изследване и/или с техническо средство, определящо концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух над 0,5 на хиляда до 0,8 на хиляда включително - за срок от 6 месеца и глоба 500 лв.; Разпоредбата на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП задължава водачите да не управляват пътно превозно средство след употреба на алкохол. Установените с акта фактически обстоятелства кореспондират по безспорен начин с показанията на актосъставителя, който е категоричен, че към момента на проверката жалбоподателят е управлявала МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0,53 на хиляда, установено с техническо средство. На жалбоподателят е издаден талон за медицинско изследване, от който той не се е  възползвал , защото е отказал да даде кръвна проба.Съобразно последователната съдебна практика, от която тук се посочва цитат от Р. № 373 от 3.11.2014 г. на ВКС по н. д. № 1215/2014 г., III н. о., НК, съгласно което когато контролните органи са спазили реда по Наредба № 30 от 27.06.2001 г. за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на МПС, където в чл. 1, ал. 2 е посочено, че употребата на алкохол се установява посредством използване на съответни технически средства и/или чрез медицински и лабораторни изследвания. В конкретния случай, на жалбоподателя е бил предоставена възможността за медицинско изследване, но същият доброволно се е отказал от такова изследване, при което на основание чл. 6 от цитираната Наредба, се възприема за доказана концентрацията на алкохол в кръвта на  водача , като в настоящия случай същия е над 0,5 до 0,8%о, а именно-053 %о установена с техническо средство.

           Воден от горното, съдът счита, че нарушението е осъществено от обективна и субективна страна и определената от актосъставителя и наказващия орган квалификация е правилна и законосъобразна. Наложените наказания глоба от 500 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца се явяват справедливи и е адекватни на тежестта на извършеното и достатъчни за постигане на целите на административните наказания по чл. 12 от ЗАНН.

С оглед на изложеното съдът намира, че атакуваното наказателно постановление е  правилно и законосъобразно, поради което същото следва да бъде потвърдено.

  Мотивиран от изложените съображения, съдът

 

 Р   Е   Ш  И: 

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление/НП/ № 19-0451-000783 от 29.08.2019г на Ивайло Бочев началник на РУ към ОДМВР Л , РУ Я , упълномощен със заповед №8121з-515/14.05.2018г., с което за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от З.Дв.П. и на осн.чл.174, ал.1, т.1 от З.Дв.П. на жалбоподателя М.А.И. ЕГН ********** *** е наложено административно наказания глоба в размер на  500лв. и 6 месеца лишаване от право да управлява МПС, като са отнети и 10к.т. по Наредба № Iз-2539 на МВР.

 

      Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – Л в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: