Решение по дело №173/2021 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 175
Дата: 22 декември 2021 г.
Съдия: Любомира Любенова Кръстева
Дело: 20217130700173
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 декември 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

град Ловеч 22.12.2021 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЛОВЕШКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на седемнадесети декември две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Габриела Христова

                                                 ЧЛЕНОВЕ: Любомира Кръстева                        

        Мирослав Вълков        

 

при секретаря Татяна Тотева и в присъствието на прокурора Светла Иванова, като разгледа докладваното от съдия Кръстева к.а.д. № 173 по описа за 2021 година, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

С Решение № 62/18.10.2021 г., постановено по АНД №157/2021 г., Троянски районен съд е отменил като незаконосъобразно Наказателно постановление /НП/ №Р-0049026/09.04.2021 г. издадено от директор на РД-Русе към ГД”Контрол на пазара” към Комисията за защита на потребителите, с което на „Симида - ЕМ” ЕООД с.Дебнево, обл.Ловеч ул.Девети септември № 5, ЕИК *********, представлявано от управител Д.Й.Б., на основание чл. 209 от Закона за туризма е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500 лв. /петстотин лева/ за допуснато нарушение на чл. 114, т. 3, б.“а“ от Закон за туризма.

В касационната жалбата се излагат подробни доводи, че Районният съд неправилно е приложил материалния закон, нарушил е процесуалните правила и е постановил необосновано решение. Иска се отмяна на решението на РС Троян и връщане на делото за разглеждане на друг състав на съда.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не изпраща представител.           

Ответникът - „Симида - ЕМ“ ЕООД не се представлява.  В писмено възражение  по касационната жалба ангажира становище, че е неоснователна, като изцяло споделя мотивите на първо-инстанционният съд и моли да бъде потвърдено решението като правилно.             

Представителят на Окръжна прокуратура - Ловеч дава мотивирано становище за основателност на касационната жалба.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, становищата на страните, и като извърши служебна проверка, на основание чл.218, ал.2 от АПК за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211 от АПК, във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, от надлежна страна съгласно чл.210, ал.1 от АПК, насочена е срещу валиден и допустим съдебен акт подлежащ на касационно обжалване, поради което е процесуално допустима. Изведените в касационната жалбата оплаквания съдът приема като такива за неправилно приложение на закона по смисъла на чл.348, ал.1, т.1 от НПК, във вр. с чл.63 ал.1 изр.2 от ЗАНН. Разгледана по същество, се явява неоснователна по следните съображения:

В съответствие с разпоредбата на чл.220 от АПК касационният състав преценява прилагането на материалния закон въз основа на фактите, установени от първо-инстанционния съд в обжалваното решение.               

За да отмени процесното наказателно постановление, районният съд е констатирал, че при издаване на НП е допуснато процесуално нарушение в административно-наказателното производство, което съдът е приел за съществено и е счел, че е довело до нарушаване правото на защита на жалбоподателя.

Обосновано с доказателствата е приел, че ответникът е получил три покани за съставяне на АУАН, в първата от които е посочено да се яви в офиса на КЗП гр.Ловеч на 02.11.2020 г. (лист 83 от първо-инстанционното дело). След проведен телефонен разговор със свидетелката К.И., която е служител в КЗП, управителят на дружеството е бил уведомен, че ще трябва да се яви на друга дата, за която ще бъде уведомен по съответния ред. С писмо изх. № Р – 03-1351/06.11.2020 г. на КЗП (лист 86 от първо-инстанционното дело), получено с известие за доставяне на 17.11.2020 г. (лист 87 от първо-инстанционното дело), управителят на „Симида - ЕМ“ ЕООД е поканен за съставяне на АУАН на дата 16.11.2020 г., т.е. поканата е получена един ден след датата, за която е поканен, което го е лишило от възможност да присъства. АУАН не е съставен на посочената дата и Б. е получил трета покана за съставяне на АУАН с писмо изх. № Р-03-1351/20.11.2020 г. (лист 84 от първо-инстанционното дело), получено с известие за доставяне на 11.12.2020 г. (лист 85 от първо-инстанционното дело), с което е поканен да присъства в офиса на КЗП Ловеч на дата 04.12.2020г., т.е. поканата е получена 7 дни след датата, за която е поканен. По този начин представляващият „Симида - ЕМ“ ЕООД  отново е бил лишен от възможността да присъства при съставяне на АУАН, въз основа на който е издадено обжалваното НП.

Актът за установяване на административното нарушение, въз основа на който е издадено процесното наказателно постановление, е съставен на 18.12.2020г. в отсъствие на нарушителя и без да са представени никакви доказателства за надлежно връчена предварително покана до представителя на дружеството да се яви са съставяне на АУАН на 18.12.2020 г.

При тези доказателства, първо-инстанционният съд е приел за установено по безспорен начин, че при съставяне на акта е било допуснато съществено процесуално нарушение, което е ограничило правата на привлеченото към административно-наказателна отговорност лице. Въз основа на което е направил извод, че издаденото наказателно постановление е незаконосъобразно. 

Така постановеното решение е правилно. Приетата от съда фактическа обстановка, подробно изложена в мотивите на решението, съответства на събраните по предвиденият в НПК процесуален ред доказателства, и се споделя изцяло от настоящия касационен състав на съда. Споделят се и правните изводи на решаващия съд за незаконосъобразност на процесното НП, поради допуснато процесуално нарушение, което опорочава цялата административно-наказателна процедура и представляващо самостоятелно основание за отмяната на НП.

Съгласно чл.40, ал.1 от ЗАНН, АУАН се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствали при извършване или установяване на нарушението. В ал.2 е постановено, че, когато нарушителят е известен, но не може да се намери или след покана не се яви за съставяне на акта, същият се съставя в негово отсъствие. Аналогично приложение имат разпоредбите по отношение на търговските дружества, спрямо които ще се налага имуществена санкция. Същите трябва да бъдат поканени надлежно чрез органите, които ги представляват, в случая управителя на дружеството, за съставяне на АУАН. В процения случай няма налични доказателства в административно-наказателната преписка и по делото, че наказващият орган е връчил надлежно на търговеца покана чрез негов представител да се яви на определената дата 18.12.2020 г. за съставяне на АУАН. Следователно АУАН е съставен в нарушение на закона и изначално е компрометирано протеклото производство. Доколкото именно с АУАН се слага началото на наказателното преследване, правото на защита на лицето е засегнато по съществен начин.

 Разпоредбата на чл.40 от ЗАНН въвежда по императивен начин изискването за съставяне на акта в присъствие на нарушителя и само при наличие на посочените в ал.2 на чл.40 от ЗАНН условия може да се състави в негово отсъствие: когато нарушителят не може да се намери или пък след покана не се яви.

Съставянето на АУАН в отсъствие на нарушителя извън хипотезите на чл.40, ал.2 ЗАНН води до нарушаване на правото му да направи възражения  при съставяне на АУАН, да организира и осъществи защитата си на този етап в образуваното административно-наказателно производство. Същото не съответства на предвиденото от законодателя производство по налагане на административните наказания и представлява  самостоятелно отменително основание по отношение на издаденото НП.  

Допуснатите от административно-наказващия орган процесуални нарушения на правилата по ЗАНН при съставянето на АУАН са съществени и водят до незаконосъобразност на издаденото въз основа на него НП.

От касационният състав не бяха констатирани допуснати нарушения на съдопроизводствените правила от първоинстанционния съд, а и такива не се твърдят в касационната жалба.

С оглед изложените съображения, настоящият състав, при извършената проверка по чл.218 АПК, счита, че обжалваното решение е валидно, допустимо, постановено в съответствие с материалния закон. Не са налице касационните основания по чл.348, ал.1, т.1 от НПК, предполагащи отмяна на решението, и то следва да бъде оставено в сила, като правилно.

Мотивиран така и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН във връзка с чл.221 ал.2, предложение първо АПК, Ловешки административен съд, касационен състав

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 62 от 18.10.2021 година, постановено по АНД № 157 по описа за 2021 година на Троянският районен съд.

Решението е окончателно.

                                                                                Председател:

 

                                                                                Членове: