Решение по дело №104/2022 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 161
Дата: 13 април 2022 г.
Съдия: Даниела Василева Дилова
Дело: 20227170700104
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р E Ш Е Н И Е

 

№ 161

 

гр.Плевен, 13.04.2022 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр. Плевен, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на  петнадесети март,през две хиляди двадесет и втора година, в състав:                                           

        Председател: Даниела Дилова

                                                                  Членове: Цветелина Кънева

                                                                               Снежина Иванова

При секретаря Милена Кръстева и с участието на прокурора Дойчо Тарев, като разгледа докладваното от съдия Дилова касационно административно-наказателно дело № 104 по описа за 2022 г. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по чл.63 в ЗАНН във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.

С Решение № 12 от 12.01.2022 г., постановено по НАХД № 20214430201850 по описа за 2021г., Районен съд – Плевен е потвърдил Наказателно постановление № 1772-000075/01.09.2021г. на Началника на 01 РУП, с което на основание чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП на С.Р.Б. ЕГН **********,***, на осн. чл. 175 ал.1т.4 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 200 /двеста/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца, за нарушение по чл.103 от ЗДвП.

Срещу решението е подадена касационна жалба от С.Р.Б.  чрез адв. Б. ***, в която са наведени доводи, че съдебният акт е неправилен, поради нарушение на материалния закон и съществено нарушение на процесуалните правила. Счита се, че районният съд неправилно е интерпретирал фактическата обстановка, за която в делото са събрани достатъчно доказателства. Твърди се, че на база неправилно възприета фактическа обстановка са направени грешни правни изводи.  Излага доводи, че  съдът неправилно е кредитирал показанията на първата група свидетели като обективния,ясни и последователни. Твърди се, че от показанията на св. Ц. се установява, че подадения на нарушителя сигнал е бил звуков и светлинен, а не така както е посочено в НП –със стоп палка.Твърди се, че съдът неправилно е приел показанията на другия свидетел за нелогични и изолирани, тъй като между показанията на полицейските служители е налице несъответствие в показанията им. Моли съда да за отмени решението на районния съд и отмини  обжалваното наказателно постановление.

От ответника не е депозиран писмен отговор по касационната жалба.

В съдебно заседание касаторът не се явява, не се представлява

В съдебно заседание ответникът – ОД на МВР – Плевен не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че решението на районния съд е правилно, тъй като нарушението е доказано по безспорен начин.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна, при удостоверена представителна власт, поради което е допустима за разглеждане.

Разгледана по същество е неоснователна.

С обжалваното наказателно постановление е реализирана административно-наказателната отговорност на С.Р.Б. затова, че на 04.08.2021г. в гр. Плевен, около 14.40ч на кръстовището на ул. „Д.Константинов“ и ул. „К.Попова“ като неправоспособен водач – ***** с рег. № ***** е управлявал МПС с отнето МПС, не спира на стоп-палка по образец, с което е извършил следното нарушение- не спира плавно на посоченото място или в най-дясната част на платното за движение, при подаден сигнал за спиране от контролен орган, с което виновно е нарушил чл. 103 от ЗДвП  Отбелязано е, че АУАН е съставен във връзка с докладна записка № 1772Р-11455/05.08.2021г. на осн.чл. 33 ал.2 от ЗАНН за нарушението по чл. 150 от ЗДвП е образувано наказателно производство . За извършеното нарушение по чл. 175 ал.1 т.4 от ЗДвП глоба в размер на 200лв и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца.

За да потвърди наказателното постановление районният съд е приел, че актът и НП са издадени от компетентни за това органи, като не са налице допуснати в хода на административно-наказателното производство съществени процесуални нарушения. Посочил е, че  в НП е отразено, че се издава въз основа на преписка по съставен от  И. Б. Ц. АУАН, като подробно са описани фактите и обстоятелствата по извършване на нарушението, и правната квалификация на същото. Направил е извод, че не са допуснати твърдяните процесуални нарушения, нито други такива, които да водят до отмяна на НП. Посочил е още, че показанията на св.П. и Д. са подробни и последователни, и способстват изясняването на фактическата обстановка, като потвърждават изложената такава в акта и НП. Счел е, че последните се потвърждават и от събраните по делото писмени доказателства. Във връзка с това е направил извод, че описаната фактическа обстановка е доказана по несъмнен начин, като не е опровергана доказателствената сила на редовно съставения АУАН по чл.189 ал.2 от ЗДвП. Приел е още, че подаденият от св.  П. звуков и светлинен сигнал за спиране е бил възприет от Б., който в отговор е направил жест с ръце и е предприел маневри да избегне проверката от патрулния автомобил, като движейки се с несъобразена скорост, нарушавайки правилата на ЗДП и създавайки опасност за пешеходците предприел маневра „ляв завой“ по ул.“К.Попова“, а след това последователно се движел по бул. „Хр.Ботев“ и ул. „Десети декември“, преминал на червен сигнал на светофарната уредба и продължил по пътя посока с.Гривица, където навлязъл в алеите намиращи се встрани от пътя предназначен за автомобилния транспорт и успял да избегне извършването на проверка от страна на полицейските служители в следващия го служебен автомобил.  Съдът не е кредитирал с довери показанията на Р. Т., като ги е приел за неубедителни, нелогични и изолирани и повлияни от близката връзка с жалбоподателя. Приел е, че показанията на св. Т. не се подкрепят от останалите събрани по делото доказателства. В заключение е посочил, че жалбоподателят е нарушил вмененото в чл.103 от ЗДвП задължение- при подаване на сигнал за спиране от контролните органи, водачът на ППС е длъжен да спре плавно в най-дясната част на пътното платно, поради което и правилно е санкциониран. Счел е, че определеното наказание съответства на тежестта на извършеното нарушение и ще способства за постигане целите на наказанието установени в чл. 12 от ЗАНН.

Касационната инстанция намира, че решението е правилно, постановено в съответствие с материалния закон и доказателствата по делото. Фактите са установени правилно и в пълнота от районния съд, като при тяхната съвкупна преценка е изведен правния извод за доказаност на нарушението по чл.103 от ЗДвП, извършено от Б.. Фактическите констатации и правните изводи формирани от районния съд се споделят от настоящия състав, поради което не е необходимо и тяхното преповтаряне на основание чл.221, ал.2, изр.2 от АПК.

Възраженията в касационната жалба са неоснователни. Същите преповтарят изложените доводи в жалбата до районния съд, на които последният е отговорил подробно и мотивирано. Напълно се споделят изводите на въззивната инстанция относно установената фактическа обстановка, която се доказва както от събраните гласни доказателства, така и от писмените такива. Безспорно е установено както начина на подаване на сигнала от длъжностното лице, така и възприемането му от Б.. Действително в АУАН и в НП е посочено, че полицейския служител е подал сигнал за спиране със стоп-палка, но видно от докладната записка на инспектор Ч. П.  и от показанията на свидетелите се установява, че на Б. е подаден звуков и светлинен сигнал, което според съда не представлява процесуално нарушение водещо до незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление. Съдът приема за доказано, че на жалбоподателят Б. е бил подаден  звуков и светлинен сигнал и при ясно и своевременно подаден сигнал за спиране, неговото възприемане от страна на водача /и направена реакция в този смисъл/ и неизпълнението на дадения сигнал, е налице пълно неизпълнение на задължението по чл.103 от ЗДвП от Б., в качеството му водач на МПС. Изводите за доказаност на това нарушение отговарят на събраните по делото доказателства. Като е достигнал до аналогичен правен извод, районният съд е постановил правилно решение, което следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното и на основание чл.63в от ЗАНН, във връзка с чл.221 ал.2 пр.първо от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 12 от 12.01.2022 г., постановено по НАХД №  20214430201850 по описа за 2021г., на Районен съд – Плевен.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 ЧЛЕНОВЕ: 1.                                                                                            

  

                2.