Решение по дело №71/2020 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: 260006
Дата: 12 февруари 2021 г. (в сила от 12 февруари 2021 г.)
Съдия: Валентина Йорданова Генжова
Дело: 20204200900071
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 13 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Габрово,  12.02.2021 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Габровският окръжен съд              колегия в закрито

заседание на   дванадесети февруари

през  две хиляди двадесет и  първа година в състав:

                                                            Окръжен съдия : В.Генжова

като разгледа докладваното от     съдията  Генжова         т.д. №   71                                                                             по описа за 2020    год.,  за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 25 ЗТР.

Габровски окръжен съд е сезиран с жалба от „Премиум Хотелс“ ЕООД, с която се иска отмяна на отказ N 20201105132635/06.11.2020 г. на длъжностното лице по регистрация към Агенция по вписвания, постановен по заявление за вписване на промяна в обстоятелствата, произтичаща от прехвърляне на дружествени дялове. Според жалбоподателя отказът на длъжностното лице е незаконосъобразен, защото към заявлението са представени всички необходими документи за извършване на исканото вписване.В процесния случай бил учреден особен залог от „БАКБ“ – АД върху Дружествен капитал, действащ до пълното погасяване на всички задължения на „Премиум травъл“ ЕООД,“Премиум Хотелс“ ЕООД и Иван П. Несторов към „ БАКБ“ АД, произтичащи от Договор за банков кредит от 08.06.2016г., вписан по партидата на „Премиум Хотелс“ ЕООД. Към заявлението за вписване на обстоятелствата, предмет на обжалвания отказ е и съгласие на заложния кредитор за прехвърляне на дружествени дялове, в което е посочено изрично и между кои лица ще се извърши прехвърлянето, както е посочено и условието, при което е дадено съгласието за това прехвърляне, а именно, учреденият залог да продължава да тежи върху прехвърлените дялове. Изложеното в мотивите на обжалваното решение, че продавача е декларирал липсата на тежести върху продадените дялове, не било част от фактическия състав, с който се дерогира заложното право. Освен това, декларацията  на продавача в договора за липсващи тежести при наличие на вписан залог, към датата на прехвърляне на дружествените дялове е ирелевантна по отношение знанието на третото придобиващо лице , че закупува дялове обременени с тежести.Твърди се, че ДЛ по регистрацията при постановяване на обжалвания отказ е излязло извън обхвата  на задължителната проверка по чл. 21 от ЗТРРЮЛНЦ. Освен това твърди, че даденото от заложния кредитор съгласие е вписано  по партидата на дружеството с № 20200820154507 в ТР.

Претендира се отмяна на отказа и да се разпореди вписване на исканите обстоятелства, а именно прехвърляне на 3204 дружествени  дяла, всеки един с номинална стойност 10 лв., всичките на обща номинална стойност от 32 040 лв., представляващи 0.3% от капитала на „Премиум хотелс“ ЕООД, ЕИК ********* от продавач Валентин Бориславов Йосифов на купувача Мая Петрова Качамакова, вписването на последната за съдружник в Дружеството и заличаване на едноличния собственик на капитала.

 Съда намира, че жалбата е подадена в срок, от надлежна страна и срещу подлежащ на обжалване акт на длъжностното лице по регистрация към Агенция по вписвания, поради което следва да се разгледа по същество.

Адв. Б.П.П., в качеството си на пълномощник на „Премиум Хотелс“ ООД  е сезирал АВ със заявление N 20201105132635/06.11.2020 г., с което е поискано да се впише прехвърлянето на дружествени дялове от  едноличния собственик на капитала Валентин Бориславов Йосифов на Мая Петрова Качамакова по договор за покупко-продажба на дялове с нот. заверка на подписите и съдържанието от 21.07.2020 г., да се впише  новия съдружник ,както и да се впише преобразуване на дружеството от ЕООД в ООД.

Приложена е молба,  с която Мая Петрова Качамакова е поискала да бъде приета от   едноличния собственик на капитала на „Премиум Хотелс“ ЕООД, за съдружник в  дружеството.

Представен е Протокол от 21.07.2020г., с нотариална заверка на подписите и съдържанието, с който Валентин Бориславов Йосифов в качеството на едноличен собственик на капитала на „Премиум Хотелс“ ЕООД е приел решение за продажба на 3204 дяла от  капитала на дружеството, както и за приемане на Мая Петрова Качамакова за съдружник във „Премиум Хотелс“ ЕООД.

Приложен е договор за покупко-продажба на дялове с нот. заверка на подписите и съдържанието от 21.07.2020 г., от който се установява, че Валентин Бориславов Йосифов е прехвърлил на Мая Петрова Качамакова 3204 дяла от капитала на „Премиум Хотелс“ ЕООД.

Представено е съгласие на „Българо – Американска Кредитна Банка“ АД  за продажбата на 3204дяла от „Премиум Хотелс“ ООД   и едноличния собственик на капитала Валентин Бориславов Йосифов на Мая Петрова Качамакова.

Представен е  дружествен договор на „Премиум хотелс“ ООД, подписан от двамата съдружници, както и декларации по чл. 13, ал.4 от ЗТРРЮЛНЦ и чл. 129, ал.2 от ТР.

По заявлението за вписване на прехвърлянето на дружествени дялове е постановен обжалваният отказ N 20201105132635/06.11.2020г. на длъжностното лице по регистрация към Агенция по вписвания. Прието е, че  по партидата на дружеството е вписан особен залог върху дружествените дялове под № 001 в полза на „БАКБ“ АД, която е дала съгласие за исканото прехвърляне на дялове, при условие, че залогът тежи и върху прехвърлените дялове. Същевременно, едноличният собственик на капитала, в договора за прехвърляне на дружествените дялове изрично е декларирал, че дяловете  и вземанията от тях не са обременени със запори, залози и каквито и да е права на трети лица.При тези констатации ДЛ по регистрацията е приел, че не е изпълнено условието на вписаното съгласие, а представеният договор за прехвърляне на дружествени дялове противоречи на фактическата обстановка по партидата на дружеството и тъй като тази нередовност на заявлението не подлежи на отстраняване по реда на чл. 25, ал.5 ЗТРРЮЛНЦ, то е самостоятелно основание за постановяване на отказ.

При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

Предмет на производството пред съда по чл. 25 ЗТР е жалба срещу отказ на длъжностното лице да впише обстоятелството по прехвърляне на дружествени дялове и последиците от това.

Според съда към подаване на заявлението за вписване на промени по партидата на заявителя „Премиум Хотелс“ ЕООД фактическият състав на чл. 129, ал. 2 ТЗ е осъществен в пълнота, поради което няма основание да се откаже вписване на посоченото в заявлението обстоятелство по прехвърляне/придобиване на дялове.

Едноличния собственик на капитала на заявителя „Премиум Хотелс“ ЕООД, на основание чл. 147, ал. 2 ТЗ е компетентният орган да приема решения по въпросите, които са в компетентността на Общото събрание на съдружниците в ООД. В кръга на тази компетентност е включен и въпросът за прехвърляне на дружествени дялове, регламентиран в нормата на чл. 137, ал. 2 ТЗ, според която общото събрание дава съгласие за прехвърляне на дружествен дял.

В случая към заявлението е представен Протокол от 21.07.2020г. , с който Валентин Бориславов Йосифов в качеството на едноличен собственик на капитала на „Премиум Хотелс“ ЕООД, е приел решение да се продадат на Мая Питрова Качамакова 3204  дружествени дяла, както и за приемане на приобретателя на дяловете за съдружник в „Премиум  Хотелс“ ЕООД. Съдът приема, че е налице валидно прието решение от едноличния собственик на капитала за прехвърляне на дружествени дялове и за приемане на приобретателя за нов съдружник. Решението на едноличния собственик на капитала е с нот. заверка на подписите и на съдържанието, което означава, че изискването на чл. 137, ал. 4 ТЗ е спазено.

При тези факти съдът намира, че е налице валидно прието решение по чл. 147, ал. 2, вр. с чл. 137, ал. 2 ТЗ, с което Валентин Бориславов Йосифов, в качеството на едноличен собственик на капитала „Премиум Хотелс“ ЕООД, е дал съгласие за прехвърляне в полза на Мая Петрова Качамакова на 3204 дружествени дяла и за приемането на приобретателя на дяловете за съдружник във „Премиум Хотелс“ ЕООД, което ще бъде с нова правноорганизационна форма – ООД.

От представения към заявлението договор за покупко-продажба на дялове с нот. заверка на подписите и на съдържанието от 21.07.2020 г. се установява, че Валентин Бориславов Йосифов е прехвърлил на Мая Петрова Качамакова 3204 дяла от капитала на „Премиум Хотелс“ ЕООД. След като договорът за прехвърляне на дялове е с нот. заверка на подписите и на съдържанието, изискването на чл. 129, ал. 2 ТЗ е спазено.

При тези факти съдът намира, че фактическият състав на чл. 129, ал. 2, вр. с чл. 147, ал. 2 и чл. 137, ал. 2 ТЗ е осъществен в пълнота, поради което заявеното за вписване обстоятелство по прехвърляне на дружествени дялове е валидно възникнало.

Видно е от вписванията по партидата на заявителя, че е вписан залог върху притежаваните от „Премиум Хотелс“ ЕООД дружествени дялове, а заложен кредитор  е „БАКБ“ АД.

Според съда обстоятелството, че прехвърлените дружествени дялове са предмет на договор за особен залог, не представлява пречка за настъпване на транслативния ефект на договора за продажба на дружествени дялове. Това е така, защото с учредяването на особен залог върху дружествени дялове тези дялове не се изваждат от търговския оборот. Заложените дружествени дялове могат да бъдат предмет на прехвърлителни сделки и да се придобиват от други лица, но прехвърлянето на заложените дялове не е противопоставимо на заложния кредитор – чл. 13, ал. 1 ЗОЗ, вр. с  чл. 12, ал. 3 и чл. 19, ал. 2 ЗОЗ, когато е извършено след вписването на залога, както е в случая. След като нормата на чл. 13, ал. 1 ЗОЗ предвижда, че всяко лице, на което залогът може да бъде противопоставен, придобива правата върху заложеното имущество, обременени със залога, и има положението на залогодател, то очевидно е, че законът не предвижда забрана за прехвърляне на имущество, което е предмет на договор за особен залог.

Противопоставимостта на вписването на залога в ТР означава, че всяко лице, което придобива правата върху обремененото със залог имущество, в случая дружествените дялове, придобива положението на залогодател - чл. 13, ал. 1 ЗОЗ. Заложното право следва заложеното имущество при придобиването му от трето лице, освен при условията на чл. 7 ЗОЗ, които не са налице в случая, доколкото съгласието на кредитора е дадено само и при условие, че залога следва дружествените дялове. Ето защо съдът намира, че след извършената продажба на дружествени дялове от капитала на „Премиум Хотелс“ ЕООД, които са обременени с особен залог, приобретателят на заложените дялове – Мая Петрова Качамакова е придобила по силата на закона качеството на залогодател.

Нормата на чл. 8, ал. 3 ЗОЗ предвижда, че за извършване на разпоредителни сделки със заложеното имущество, извън посочените в чл. 7, е необходимо изрично съгласие на заложния кредитор, вписано в Централния регистър на особените залози и в съответния друг регистър, а според ал. 4, когато заложният кредитор не е дал съгласие по ал. 3, приобретателят придобива правата върху заложеното имущество, обременени със залога, и има положението на залогодател. Това означава, че когато заложният кредитор не е дал изрично съгласие за прехвърляне на дружествени дялове и когато то не е вписано, приобретателят на дяловете ще ги придобие, но обременени със залога, както и ще придобие качеството на залогодател, защото заложното право следва заложеното имущество.

При липсата на вписано в регистъра съгласие на заложните кредитори за прехвърлянето,  не е налице законова пречка за настъпване на транслативния ефект на договора за продажба на дялове. Купувачът/приобретател на дружествените дялове Качамакова придобива обременени със залог дружествени дялове. Именно в качеството на приобретател на обременени със залог дялове тя придобива и качеството на залогодател. Това означава, че е длъжна да търпи евентуално бъдещо насочване на изпълнението върху придобитите дялове, от които има право да се удовлетвори заложният кредитор / в този смисъл К., А. "Облигационно право. Обща част", 2010 г., стр. 659/. Освен това нормата на чл. 10, ал. 1, т. 3 ЗОЗ гарантира правото на заложния кредитор да получи удовлетворение, когато неговото заложно право е противопоставимо на приобретателя, както е в случая, защото залогът е вписан преди прехвърлянето на дружествените дялове –  чл. 12, ал. 3, вр. с чл. 19, ал. 2 ЗОЗ. Следва да се спомене, че нормата на чл. 10, ал. 5 ЗОЗ предоставя право на заложните кредитори да впишат по всяко време залога и срещу приобретателя на заложеното имущество, защото с прехвърлянето на дружествените дялове не се погасява на основание чл. 7 ЗОЗ заложното им право.

Нормата на чл. 8, ал. 4 ЗОЗ предвижда, че когато заложният кредитор не е дал съгласие по ал. 3, приобретателят придобива правата върху заложеното имущество, обременени със залога, и има положението на залогодател, както и че това правило се прилага и по отношение на всеки следващ приобретател на заложеното имущество, освен ако той установи, че е бил добросъвестен. След като в случая залогът е вписан в ТР няма пречки да се прехвърлят обременените със залога дялове и да се впише прехвърлянето, защото приобретателят на дяловете, респ. последващ приобретател, не може да отклони изпълнението на заложния кредитор, тъй като вписването на прехвърлянето на дяловете ще следва вписването на залога и на основание  чл. 12, ал. 3, вр. с чл. 19, ал. 2 ЗОЗ това прехвърляне е непротивопоставимо на заложните кредитори.

В подкрепа на извода, че няма пречка за прехвърляне на дружествени дялове, които са обременени със залог, е и нормата на чл. 9, ал. 4 ЗОЗ, според която залогодателят не може да се разпорежда със заложеното имущество след вписване на пристъпване към изпълнение. Това означава, че забраната за разпореждане със заложеното имущество е налице само след пристъпване към изпълнение, но в случая няма данни заложните кредитори да са пристъпили към изпълнение.

В конкретния случай, макар да е вписано съгласие на заложния кредитор конкретния брой дялове от заложеното имущество да бъдат прехвърлени на приобретателя Мая Петрова Качамакова, то това съгласие е дадено под условие, а именно, залогът да следва продажбата на дялове и би могло да се приравни по последици на липсата на съгласие.

Без значение в случая е декларацията на продавача дадена в договора за покупко - продажба на дяловете, че дяловете и вземанията от тях са необременени със запори, залози и каквито и да било други права  на трети лица, тъй като тази декларация по никакъв начин не се отразява върху вписания преди договора за покупко- продажба  на дялове залог върху тях.

С оглед на изложеното съдът намира, че обжалваният отказ следва да бъде отменен.

На основание изложеното, съдът

РЕШИ:

ОТМЕНЯ по жалба на "Премиум Хотелс “ ЕООД отказ N 20201105132635/06.11.2020 г. на длъжностното лице по регистрация към Агенция по вписвания, постановен по заявление N 20201105132635/05.11.2020 г., с което е заявено за вписване по партидата на "Премиум Хотелс “ ЕООД, ЕИК *********, промяна в обстоятелствата, произтичаща от прехвърляне от едноличния собственик Валентин Бориславов Йосифов, ЕГН ********** на дружествени дялове в полза на Мая Петрова Качамакова, ЕГН **********, извършено с договор за покупко-продажба на дялове от 21.07-2020 г.

ВРЪЩА делото с указания ДА СЕ ВПИШЕ от длъжностното лице по регистрация към Агенция по вписвания в Търговския регистър по партидата на "Премиум Хотелс “ ЕООД, ЕИК *********, заявената за вписване със заявление N 20201105132635/05.11.2020г. промяна в обстоятелствата, произтичаща от прехвърляне на дружествени дялове от едноличния собственик Валентин Бориславов Йосифов, ЕГН ********** в полза на Мая Петрова Качамакова, ЕГН **********, извършено с договор за покупко-продажба на дялове от 21.07-2020 г .,  вписването на последната за съдружник в Дружеството и промяна в правната организация на дружеството от ЕООД в ООД.

Решението е окончателно, но да се връчи на АВ.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: