Решение по дело №5473/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 декември 2023 г.
Съдия: Десислава Георгиева Янева-Димитрова
Дело: 20201100105473
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ ….

гр. София, 21.12.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Софийският градски съд, І г.о., 5 състав, в публично съдебно заседание на двадесет и шести април през две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                                                                                                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕСИСЛАВА ЯНЕВА

                         

и секретар Г.Владова, като разгледа докладваното от председателя гражданско дело5473 по описа за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

               

               Предявeн е от П.Н.П., починал в хода на процеса на 16.03.2023 г. и заместен от неговите правопиемници М.В.П., Н.П.П. и В.П.П., против „Застрахователна компания „Л.И.“ АД иск с правно основание чл. 432, ал. 1 КЗ.

            Ищецът твърди, че на 15.11.2019 г. настъпило пътно-транспортно произшествие, по вина на Л.М.И.- водач на л.а „Фолксваген Пасат" с рег. № СВ ****НТ, чиято отговорност била застрахована от ответното дружество по застраховка „Гражданска отговорност”. В резултат на пътно-транспортното произшествие починал внукът на ищеца – Ц.В.П.. Ищецът претърпял неимуществени вреди, изразили се в болки и страдание от неговата смърт, поради което претендира обезщетение за неимуществени вреди в размер на 100 000 лв., ведно със законната лихва, считано от 10.02.2020 г.  до окончателното изплащане. Претендира разноски.

            Ответникът оспорва иска, като прави следните възражения: оспорва да е налице особено близка връзка между ищеца и починалия и да са претърпени вреди по смисъла на ТР № 1/2016 г. на ОСНГТК на ВКС; оспорва механизма на настъпване на ПТП; оспорва твърденията, че поведението на сочения делинквент е било противоправно и виновно; оспорва наличието на причинно-следствена връзка между катастрофата и вредите; прави възражение за съпричиняване на вредите от пострадалия, който нарушил чл.137 а, ал.1 от  ЗДвП, тъй като пътувал без поставен обезопасителен колан; оспорва размера на иска. Моли съда да отхвърли иска. Претендира разноски.   

            Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка, приема за установено от фактическа и правна страна следното:                  Предявеният иск е с правно основание чл. 432, ал. 1 от КЗ:

За да бъде уважен иска ищецът трябва да ангажира доказателства за следните обстоятелства: 1/за наличието на договор за застраховка ”Гражданска отговорност” между собственика на автомобила, управляван от прекия причинител на вредата, и ответното дружество; 2/ за юридическите факти от състава на чл. 45 от ЗЗД по отношение на водача на застрахованото от ответното дружество МПС: вреда, противоправно деяние и причинно-следствена връзка между противоправното деяние и вредата; по отношение на вредата следва да бъде установена родствена връзка между ищеца и починалия при катастрофата; да бъде доказано, че ищецът е създал трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и търпи от неговата смърт интензивни и продължителни болки и страдания, които надхвърлят обичайните болки и страдания, които търпят роднини от същата степен на родство; 3/да докаже размера на дължимото обезщетение.

Страните не спорят, че към датата на пътно-транспортното произшествие отговорността на водача на л.а „Фолксваген Пасат" с рег. № СВ ****НТ е била застрахована по договор за застраховка ”Гражданска отговорност” от ответното дружество, което се потвърждава и от представената от ищеца справка от публичния сайт на Гаранционния фонд.                                                                                                                       Видно от приетата по делото присъда от 17.05.2022 г. по НОХД № 1100/2022 г. на СГС, НО, 29 състав, Л.М.И.е признат за виновен в това, че на 15.11.2019г., около 1 часа и 35 минути, в гр. София, на бул. “Сливница“, при управление на моторно превозно средство - лек автомобил марка „Фолксваген”, модел „Пасат“, с per. № СВ ****НТ, с посока на движение от ул. “Крум Хр.Стоянов“ към ул.“Кукуш“, в района след моста над железопътните линии при гара „Захарна фабрика“, е нарушил правилата за движение по пътищата, а именно чл. 20, ал. 1 от ЗДвП и чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, като е  управлявал моторното превозно средство със скорост около 75 км/ч и не е упражнявал непрекъснат контрол върху автомобила със системите за управление, при което  автомобилът се отклонил вляво, напуснал е платното за движение вляво, качил се е върху тротоара и се е ударил в метален стълб от мрежата за електрическо захранване на градския транспорт, с монтирани на него осветителни тела за улично осветление, в резултат на което по непредпазливост е причинил смъртта на пътника в автомобила Ц.В.П. с ЕГН **********, поради което и на основание чл. 343, ал. 1, б.“в”, пр. 1, вр. чл. 342, ал. 1, пр. 3 от НК вр. чл. 373, ал. 2 НПК вр. чл. 58а, ал. 1 НК и чл. 36 НК същият е осъден на „лишаване от свобода“ за срок от две години, като, на основание чл. 66, ал. 1 от НК, съдът е отложил изтърпяването на наказанието за срок от 4 години, считано от влизане в сила на присъдата. На основание чл. 343г вр. чл. 343, ал. 1, б.„в“ вр. чл. 342, ал. 1, пр. 3 НК на подсъдимия Л.М.И.е наложено и наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от три години.

Съгласно чл. 300 от ГПК, влязлата в сила присъда на наказателния съд е задължителна за гражданския съд, който разглежда гражданските последици от деянието, относно това дали то е извършено, неговата противоправност и виновността на дееца.                    С оглед на горецитираната присъда на СГС, настоящият състав приема, че е установено противоправното поведение на водача Л.М.И., неговата вина, съставомерните последици, които са част от състава на престъплението /настъпилата смърт на Ц.В.П./, и причинно-следствената връзка между противоправното поведение на водача и вредоносния резултат.

За доказване възражението на ответника за съпричиняване на вредите от пострадалия по делото е прието заключение на автотехническа експертиза. От същото се установява следният механизъм на катастрофата: На 15.11.2019 г., около 01:40 ч. в гр. София, лек автомобил марка „Фолксваген“ с peг. № СВ ****НТ се е движил по бул. „Сливница“ в посока от ул. „Крум Стоянов“ към ул. „Кукуш“ със скорост от порядъка на 131 км/ч. Достигайки в района на бл.№ 120 водачът на автомобила, поради движение с висока скорост, е загубил управлението над превозното средство, насочил се е към лентите за насрещно движение, качил се е върху тротоара и с предната си дясна част се е ударил в метален стълб. Първоначално автомобилът се е деформирал до средата на тавана, след което при възникналата ротация по посока на часовниковата стрелка и движението напред и вдясно дясната страница на автомобила (включително и средната колонка) са се откъснали от него. Облегалката на предната дясна седалка се е счупила. При движението на автомобила  към мястото, където се е установил в покой, е изпаднало тялото на пътника, намиращ се до шофьора. Според вещото лице, причина за настъпване на произшествието са субективните действия на водача на автомобила, който се е движел в населено място със скорост, над разрешената, вследствие на което е загубил управление над превозното средство. В заключението е посочено, че таванът на автомобила е бил деформиран от стълба до облегалката на предната дясна седалка. Липсвала е средната колонка на автомобила, за която е бил захванат предпазният колан, счупена е била облегалката на седалката. Вещото лице е категорично в становището си, че, предвид характера и дълбочината на деформациите по автомобила, предпазният колан би бил неефективен. Липсата на средната колонка и счупената облегалка на предната дясна седалка са довели до изпадането на тялото на пострадалия от автомобила.

С оглед на влязлата в сила присъда по делото е установена причинно-следствена връзка между катастрофата и смъртта на Ц.В.П.. От заключението на медицинската експертиза, което съдът приема като компетентно и обективно дадено, се установяват конкретните травми, които е получил починалият при пътно-транспортното произшествието - открита черепно-мозъчна травма - охлузвания и разкъсно-контузна рана по лицето; многофрагментни счупвания на костите на черепа; разкъсвания на твърдата мозъчна обвивка; разкъсване на мозъчното вещество на главния мозък и на мозъчния ствол; разкъсване на меката мозъчна обвивка; кръвоизлив под меката мозъчна обвивка на малкия мозък; закрита гръдна травма - охлузвания на гръдния кош; контузии на белите дробове двустранно; травма на опорно-двигателния апарат - охлузвания на десните рамо, предмишница и ръка; охлузвания на коленете и подбедриците двустранно; охлузвания на десния глезен; разкъсно-контузни рани на левия глезен и на дясното ходило; счупване на десния голям пищял. Според вещото лице, причината за смъртта на Ц.В.П. е тежка съчетана травма с несъвместими с живота увреждания на мозъка, като описаните увреждания се дължат на действието на твърди тъпи предмети със значителна кинетична енергия и са в причинно-следствена връзка с  процесното ПТП.

За установяване на претърпените от ищеца неимуществени вреди по делото са събрани гласни доказателствени средства.

            От показанията на св.М.П./внучка на първоначалния ищец П.П. и родственица на лицата, конституирани като ищци в хода на делото на мястото на починалия П.П./, се установява, че в деня на катастрофата в дома им пристигнали полицаи, които ги уведомили, че брат й е починал при катастрофа. Веднага потеглили с кола към София, за да разберат какво се е случило. Преди брат й да замине за София заедно с баща им живеели с баба им и дядо им в техния дом в с.Чомаковци. Когато дядо й научил за смъртта на брат й, страдал дълбоко, плакал за внука си, свидетелката никога преди не била виждала дядо си да плаче за някого. Дядо й се затворил в себе си, не можел да спи, грижел се за гроба на внука си, боядисал една ограда край гроба, за да е по уютно мястото. Докато брат й бил жив, отношенията между него и дядо му били много добри. Дядо й обичал брат  й, почти колкото баща обича детето си. Каквото и да поискал брат й, получавал го от дядо си. Баща й живеел с тях. През деня ходел на работа, вечер бил заедно с децата си и родителите си.  Докато баща им бил на работа, за тях се грижели баба им и дядо им. Баща им също се грижел за тях, давал им пари, давал им всичко, което искали от него. Майка им не живеела с тях, тя имала друго семейство. Преди да навършат 14 години заедно с брат си живеели с родителите си гр.Червен брят. После цялото семейство се преместили да живеят в с.Чомаковци при баба й и дядо й, а след развода на родителите им майка им отишла да живее на друго място с новото си семейство, а те останали в с.Чомаковци заедно с баща си, баба си и дядо си. В личната карта на свидетелката е посочен постоянен адрес на местоживеене в гр.Червен бряг, където живеели заедно с брат си преди развода на родителите им. Свидетелката не била сменила адреса си от личната карта, тъй като имали апартамент в гр.Червен бряг и заедно с брат й ходели на училище в гр.Червен брят, там завършили основното си образование, но след развода на родителите си не живеели в този апартамент. Между 14 -19 годишната си възраст свидетелката и брат й  живеели с баба си, дядо си и баща си с.Чомаковци. Брат й останал да живее в с.Чомаковци, докато навърши 19 години. След като навършил 19 години започнал да работи през лятото на морето. След това със свой приятел се преместил да живее в София, където работел. Преместването му в София станало две седмици преди катастрофата.  

            Съдът кредитира показанията на свидетелката относно отношенията на привързност, обич и взаимна подкрепа между П.Н.П. и неговия внук, както и относно преживените от П. болки и страдания от внезапната трагична смърт на неговия родственик, тъй като са житейски правдиви и непротиворечиви.

По делото са представени от ответника копия на разпетачани от информационни системи решения със заличени данни по гр.д. № 5156/2020 г. на СГС, гр.д. № 3020/2021 г. на САС, 5375/2020 г. на СГС, 1200/2021 г. на САС, 5472/2020 г. на СГС, 1914/2021 г. на САС, 5376/2020 г. на СГС, за които ответникът твърди, че са постановени по искове, предявени от роднини на починалия Ц.П. – от неговата майка  В.Н.П., от баща му - В.П.П., от неговата баба М.В. П.и от неговата сестра М.В.П. срещу застрахователя за заплащане на обезщетения по чл.432, ал.1 от КЗ. Съдът не обсъжда тези решения, тъй като са със заличени данни и липсва удостоверяване да са влезли в сила.  

Събраните по делото доказателства установяват, че при катастрофа на 15.11.2019 г. е починал внукът на ищеца по вина на водач, допуснал нарушение на правилата за движение, чиято имуществена отговорност е била застрахована от ответното дружество по договор за застраховка „Гражданска отговорност“.

            Спорен въпрос по делото е дали ищецът е сред кръга от лица, които имат право на обезщетение по чл. 432, ал. 1 от КЗ.                                                                                     Кръгът на лицата, които са материалноправно легитимирани да търсят обезщетение за неимуществени вреди при причинена смърт на техен близък, не е изрично уреден в закона.                                                                                                                                                Задължителни за съдилищата, съгласно чл. 130, ал. 2 ЗСВ, са тълкуванията и указанията на ВКС, дадени в ППВС № 4/25.V.1961 г., ППВС № 5/24. ХІ.1969 и г. и Тълкувателно решение № 1/21.06.2018 г. по т. д. № 1/2016 г. на ОСНГТК на ВКС на РБ, последното постановено, с оглед задълженията на българската държава по чл.16 от Директива 2012/29/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 25.10.2012 г. за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления.                                                                                                                                  В ТР № 1/21.06.2018 г. по тълк.дело № 1/2016 г. на ОСНГТК на ВКС е прието,  че материалноправно легитимирани да получат обезщетение за неимуществени вреди от  смъртта на техен близък са лицата, посочени в Постановление № 4/25.05.1961 г. и Постановление № 5/24.11.1969 г. на Пленума на Върховния съд, и по изключение всяко друго лице, което е създало трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и търпи от неговата смърт продължителни болки и страдания, които в конкретния случай е справедливо да бъдат обезщетени.                                                                                                      С оглед на тези указания дядото на починало лице е включен в кръга от правоимащи да получат обезщетение за неимуществени вреди, но само по изключение, ако бъде доказано, че между тях и пострадалия е имало „особено близка връзка“ – толкова силна, че преживените от тях болки и страдания надхвърлят по интензитет и времетраене обичайно търпените болки и страдания от роднини със същата степен на родство. Не е достатъчно да бъде установена само формална връзка на родство и преживени болки и страдания, а да бъдат ангажирани доказателства, които да дадат основание да се направи изключение от разрешението, залегнало в постановление № 4/61 и № 5/69г. на Пленума на ВС, според което, в случай на смърт, право на обезщетение имат само най-близките на починалия.

В конкретния случай по делото се установи, че ищецът е дядо на починалия Ц.В.П., който към датата на смъртта си е бил на 19 години. Същият след развода на родителите си, когато е бил на 14 години, е заживял заедно с баща си и сестра си в дома на баба си и дядо си в с. Чомаковци, а майката е отишла да живее на друго място с новото си семейство. Бащата се е грижел за децата си, стремял се е да не им липсва нищо, не ги е изоставял. Докато е ходел на работа, за тях грижи са полагали техните баба и дядо. Между дядото и внука е съществувала силна емоционална връзка, характеризираща се с взаимна обич и морална подкрепа. След смъртта на внука си ищецът е страдал дъбоко – плачел е за внука си, затворил се е в себе си, не е можел да спи, грижел се е за гроба на внука си, боядисал е една ограда край него, за да е по-уютно мястото./св. П./.  

            Наличието на емоционална привързаност между ищеца и починалия му внук следва да бъде преценена в контекста на традиционните за българското общество семейни ценности, в които бабите и дядовците от една страна, а от друга внуците са част от близкия родствен и семеен кръг и по принцип отношенията между тях са основани на взаимна обич, морална подкрепа и емоционална близост.      

            В конкретния случай, емоционалната болка и страдание, преживени от ищеца, не се отличават по интензитет и продължителност от болката и страданието, което обичайно изпитват роднини от същата степен, които живеят заедно със своите внуци и техните родители в едно домакинство.

 По делото не са доказани конкретни житейски обстоятелства, които да са създали особена връзка  между ищеца и неговия внук, която да е различна от обичайната близост между дядо и внук. Ищецът и неговият внук са живеели в едно домакинство в периода на юношеството на починалия Ц.П. след като е навършил 14 години до 19 годишна възраст, но през този период бащата не се е дезинтересирал от сина си, напротив, продължил е да бъде централна фигура в неговия живот, грижел се е за него и никога не го е изоставял. Бабата и дядото са помагали в отглеждането на децата, но не са заместили бащината фигура. Помощта, която са оказвали бабата и дядото, е нещо нормално за българската традиция, тъй като обикновено бабите и дядовците оказват активна помощ, понякога почти ежедневна, за отглеждането на своите внуци, докато родителите са работа, при това не само в  хипотезата на развод на родителите. В резултат на това, напълно естествено между тях се създава връзка на близост, топлота и уважение, която е типична за отношенията между дядовци и баби и техните внуци. В този смисъл грижите, които е полагал дядото за внука си, докато бащата е бил на работа, и отношенията на близост с внука му не се отличават от връзките, които обичайно се създават между баби и дядовци и техните внуци, нито преживените от него болки и страдания надхвърлят по интензитет и времетраене обичайно търпените болки и страдания от роднини със същата степен на родство.

Поради изложените мотиви, съдът приема, че искът е неоснователен и следва да бъде отхвърлен.

            По разноските:       

            Ищецът следва да бъде осъден да заплати на ответника, на основание чл. 78, ал. 3 вр. ал. 8 от ГПК, направените по делото разноски в размер на 305 лв. /150 лв. за експертиза, 5 лв. ДТ за издаване на СУ и 150 лв. за юрк. възнаграждение/.

Мотивиран така, съдът

   

Р  Е  Ш  И  :

                                                                                                                     

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от П.Н.П., ЕГН **********, починал в хода на процеса на 16.03.2023 г.  и  заместен от неговите правоприемници М.В.П., ЕГН **********, Н.П.П., ЕГН **********, и В.П.П., ЕГН **********, съдебен адрес: *** – за адв. Я.Д., против „Застрахователна компания „Л.И.“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:***, иск с правно основание чл. 432, ал. 1 от КЗ за заплащане на сумата от 100 000 лв. – обезщетение за неимуществени вреди, изразили се в болки и страдания от смъртта на неговия внук Ц.В.П., настъпила на 15.11.2019 г., вследствие на пътно-транспортно произшествие, причинено по вина на водача Л.М.И., при управление на л.а „Фолксваген Пасат" с рег. № СВ ****НТ, по време на действието на застрахователен договор за застраховка „Гражданска отговорност”, ведно със законната лихва, считано от 10.02.2020 г. до окончателното изплащане.                                                                                                                                                               

ОСЪЖДА М.В.П., ЕГН **********, Н.П.П., ЕГН ********** и В.П.П., ЕГН ********** да заплатят на „З.Л.и.“ АД, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, направените по делото разноски в размер на 305 лв.

 

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Софийски апелативен съд  в двуседмичен срок от връчването на страните.             

 

                                                                                        

СЪДИЯ :