Решение по дело №9447/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5322
Дата: 25 август 2020 г. (в сила от 8 септември 2020 г.)
Съдия: Петър Любомиров Сантиров
Дело: 20191100509447
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 17 юли 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

гр. София, 25.08.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ „Е” въззивен състав, в публичното заседание на двадесет и шести юни две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНКА ИВАНОВА

         ЧЛЕНОВЕ: П. САНТИРОВ

                    мл.с. КОНСТАНТИНА ХРИСТОВА

 

 

при секретаря Елеонора Георгиева,

разгледа докладваното от съдия Сантиров в.гр. дело № 9447 по описа за 2019 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С Решение № 103543 от 25.04.2019 г., постановено по гр. дело № 28039/2018 г. по описа на СРС, ІІІ ГО, 140 състав, частично са уважени предявените от „Т.С.” ЕАД срещу Р.Н.П. по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК обективно кумулативно съединени установителни искове с правно основание чл. 79, ал. 1 ЗЗД, вр. чл. 149 ЗЕ и чл. 86, ал. 1 ЗЗД, като е установено съществуването на парични задължения, удостоверени в Заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК от 13.06.2017 г., издадена по гр. дело № 37365/2017 г. по описа на СРС, 140 състав, за сумата от 2447,97 лв., представляваща стойността на топлинни услуги, за която отговоря ответникът Р.Н.П., предоставяни в периода от 01.05.2014 г. до 30.04.2016 г. за имот, намиращ се в гр. София, ж.к. „Младост - ******, аб. № 082398, ведно със законната лихва, считано от 07.06.2017 г. (датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение) до погасяването и за сумата от 317,15 лв., представляваща лихва за забава върху главницата за периода от 15.09.2015 г. до 29.05.2017 г., като е отхвърлен иска за главница с правно основание чл. 422, ал. 1 ГПК, вр. чл. 79, ал. 1, пр. 1, вр. чл. 149 ЗЕ до пълния предявен размер от 2534,13 лв. и акцесорния иск за лихва с правно основание чл. 422, ал. 1 ГПК, вр. чл. 86 ЗЗД до пълния предявен размер от 318,29 лв. Със същото решение ответникът е осъден да заплати на ищеца на основание чл. 78, ал. 1 ГПК и общо сумата от 1144.50 лв., представляващи разноски в първоинстанционното и заповедното производство.

Решението в частта, с която са били отхвърлени исковете за главница за сумата над 2447,97 лв. до общо претендираните 2534,13 лв. и за лихва за сумата над 317,15 лв. до общо претендираните 318,29 лв. , не е обжалвано от ищеца и е влязло в законна сила.

Срещу така постановеното решение, в частта, с която обективно кумулативно съединените установителни искове са били уважени е постъпила въззивна жалба ответника Р.Н.П., чрез назначения му особен представетиле – адв. А., с оплаквания за неговата  неправилност поради допуснати от първоинстанционния съд нарушения на материалния закон, съществени процесуални нарушения и необоснованост. Сочи, че П. не е бил надлежно уведомен, както за заповедното производство, така и за исковото. Поддържа, че няма материална или процесуална възможност претенцията на ищеца срещу двамата длъжници в заповедното производство да бъде разделена в исковото, както и че не била идентичност за сумите предмет на исковото и заповедното производство, а законът не допускал това. Вещо лице при изготвянето на ССчЕ ползвало информация от Н. ЕАД, какъвто субект не съществувал. Приложен бил протокол от ЕС, от който се установявало, че договорът с Нелбо инженеринг ООД бил изтекъл на 06.11.2010 г. 

 Поддържа, че въпреки оспорените частни документи необосновано СРС приема, че същите доказват претенцията на ищеца, а и ОУ не били публикувани. Сочи, че ответникът не бил получил фактурите, а и претенциите били погасени по давност. Навежда и доводи за нередовност на инициираното съдебно производство. Моли съда да уважи жалбата и отмени решението в обжалваната част и отхвърли изцяло предявените искове.

Въззиваемите - „Т.С.” ЕАД и „Н.“ ЕАД - третото лице помагач на ищеца –не са подали отговор на въззивната жалба. С молба от 25.06.2020 г. въззиваемият „Т.С.” ЕАД, чрез процесуалния си представител е подал молба, с която взема становище по същество на спора, като моли въззивният съд да потвърди обжалваното решение. Претендира и разноски.

Въззивната жалба е подадена в срока по чл. 259 ГПК, от легитимирано лице - страна в процеса, като е заплатена дължимата държавна такса, поради което е допустима.

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните въззивни основания в жалбата.

Решението е валидно и допустимо, постановено в рамките на правораздавателната власт на съдилищата по граждански дела и в съответствие с основанието и петитума на искането за съдебна защита.

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните по делото доказателства, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира въззивната жалба за неснователна по следните съображения:

Съгласно цитираната разпоредба на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася по правилността на фактическите и правни констатации само въз основа на въведените във въззивната жалба оплаквания, съответно проверява законосъобразността само на посочените процесуални действия и обосноваността само на посочените фактически констатации на първоинстанционния съд, а относно правилността на първоинстанционното решение той е обвързан от посочените в жалбата пороци. Настоящата съдебна инстанция напълно споделя фактическите и правни изводи на първоинстанционния съд, поради което по силата на чл. 272 ГПК препраща към мотивите на СРС, а по конкретно наведените във въззивната жалба доводи, които очертават и предметния обхват на въззивната проверка, намира следното:

Процесният договор за търговска продажба на топлоенергия се счита за сключен с конклудентни действия – арг. чл. 150, ал. 1 от Закона за енергетиката (ЗЕ), а топлопреносното предприятие задължително публикува одобрените от комисията общи условия най-малко в един централен и в един местен всекидневник в градовете с битово топлоснабдяване, като общите условия влизат в сила 30 дни след първото им публикуване, без да е необходимо изрично писмено приемане от потребителите – арг. чл. 150, ал. 2 ЗЕ. Противно на поддържаното в жалбата по делото е представен препис от вестник Дневник от 14.01.2008 г., от който се установява, че ищцотовото дружество е публикувало ОУ за продажба на топлинна енергия за битови нужди.

Неоснователно е оплакването, че след като заповедта е издадена срещу двама длъжници същите са необходими другари и в исковото производство, като и че не е налице идентичност между заявените в заповедното производство претенции и настоящето исково производство. В тази връзка следва да се отбележи, че в Заявлението за издаване на заповед по чл. 410 ГПК е поискана разделна отговорност – по ½ за всеки от длъжниците, както всъщност е посочено и в Заповедта от 13.06.2017 г. Тъй като длъжникът Лидия Попова не е възразила в срока по чл. 414 ГПК срещу заповедта с Разпореждане от 22.03.2018 г. СРС е разпоредил издаването на изпълнителен лист срещу нея, а доколкото на ответника Р.П. заповедта е била надлежно връчена в съответствие с разпоредбата на чл. 47, ал. 5 ГПК първоинстанционният съд е дал указания до длъжника да предяви иск за установяване на вземането си, като в съответствие с разпоредбата на чл. 47, ал. 6 ГПК е назначил адв. А. за особен представител. Предмет на исковото производство е половината от сумата по заповедта, поради което е налице идентичност между сумите предмет на заповедното и исковото производство.

Ирелевантно е обстоятелството, че 3 /три/ годишният срок на представени договор сключен между ищеца и Нелбо инженеринг ООД от 06.11.2007 г. е изтекъл,  след като всяка една от страните е продължила изпълнението на задълженията по същия, като въз основа на събраните писмени доказателства по делото – документи за главен отчет и изготвените протоколи, касаещи  индивидуалните справки за отопление и топла вода са били изготвени. Нещо повече, по делото е представено извлечение от търговския регисътр, от което се установява, че търговско дружество с наименование Н. ЕАД е вписан в търговския регистър. Затова противно на поддържаното в жалбата са били налице предпоставките по чл. 219 ГПК за конституирането му като трето лице помагач на страната на ищеца.

Голословни са оплакванията във въззивната жалба че събраните доказателства и изводите на съда били базирани единствено на счетоводни записвания при ищцовото дружество, а не обективно отразеното от измервателните уреди. В тази връзка следва да се отбележи, че от кредитираното от настоящия състав на съда заключение на вещото лице по изслушаната и приета по делото СТЕ се установява, че реално доставената топлинна енергия за процесния период м.05.2014 г. до м.04.2016 г. е на стойност 5043,68 лв., като половината от тази сума възлиза на 2521,84 лв., до който размер искът е бил уважен.  Тази сума представлява сбора  между прогнозната продажна цена по издаваните ежемесечно от ищеца фактури и сумите за доплащане по изготвените изравнителни сметки след всеки отоплителен сезон. Във връзка с оплакването във въззивната жалба следва да се изясни, че не е установено по делото, че заключението на вещото лице по СТЕ е невярно по смисъла на чл. 291 НК, още повече, че изчисленията през процесния период са извършвани от трето на процесното материално правоотношение лице – „„Н.“ ЕАД, като съгласно заключението на вещото лице по изслушаната СТЕ стойността на доставената топлинна енергия е изчислена въз основа на действащата към този момент нормативна база. Посочено е още, че дружеството, извършващо дяловото разпределение на доставената до абонатите топлинна енергия в края на всеки отоплителен сезон, изчислява реално доставеното количество топлинна енергия в съответствие с нормативните изисквания. Конкретната методология по отчитането и изчисляването на доставената топлинна енергия е описана в заключението на СТЕ, като съдът изцяло възприема фактическите  изводи, до които е достигнала тази съдебна експертиза. От друга страна, вещото лице от допуснатата СТЕ е анализирало данните, обективирани в представените главни отчети за процесните периоди и общия топломер в АС, посочвайки че сумите са начислявани в съответствие с действащата нормативна уредба методология.

Неоснователно е и оплакването, че вземанията на ищеца е погасено по давност. Съгласно чл. 33, ал. 1 от Общите условия, одобрени с решение № ОУ-02/03.02.2014 г. на ДКЕВР, отнасящи се за процесния период, клиентите са длъжни да заплащат месечните вноски в 30-дневен срок след месеца, за който се отнасят. В конкретния случай се претендира вземане за незаплатена топлинна енергия за периода м.05.2014 г. –м.04.2016 г., като вземането за м.05.2014 г. е станало изискуемо на 30.06.2014 г. Имайки предвид, че заявлението е подадено на 07.06.2017 г., както и че съгласно чл. 422, ал. 1 ГПК искът се смята предявен от датата на подаване на заявление, то искът не е погасен по давност.     

Неоснователно е и оплакването, че производството е образувано по нередовна искова молба, тъй като от представеното по делото пълномощно /лист 30 от делото на СРС/ се установява, че юриск. В.Иванова е с надлежно учредена представителна власт по делото, като същата е оправомощена да извършва всички съдопроизводствени действия и защитава интересите на Т.С. ЕАД.

Доколкото във въззивната жалба липсват други конкретни оплаквания включително и относно предявения акцесорен иск, включително и относно неговия размер, то в съответствие с разпоредбата на чл. 269, изр. 2 ГПК въззивния съд не дължи проверка за правилността на решението в тази му част  и същото следва да се потвърди.

По изложените съображения правни изводи на двете съдебни инстанции съвпадат, поради което обжалваното решение следва да бъде потвърдено, а предявената жалба отхвърлена.

При този изход на спора на въззиваемият макар и да има право на разноски, такива не следва да му бъдат присъждани, тъй като не се представени доказателства за реално направени такива, а и същият не е извършил същинско процесуално представителство пред въззивната инстанция.

Жалбата е подадена от особен представител на  ответника. Особеният представител  не упражнява свои процесуални права, а тези на страната,която представлява,поради което  не е задължен за заплащане на държавната такса за предприетото действие по обжалване на неизгоден за представляваното от него лице съдебен акт. С оглед посоченото в т.7 от тълкувателно решение №6/2012 от 06.11.2013 год. по тълкувателно дело № 6/2012 год. на ОСГТК на ВКС, дължимата държавна такса по  чл. 18, ал. 1 от Тарифа за държавните такси,които се събират от съдилищата по ГПК в размер на 55,50 лв., с оглед изхода по спора в настоящата съдебна инстанция следва да се възложи на жалбоподателя ответник.

С оглед на цената на иска въззивното решение не подлежи на касационно обжалване по правилата на 280, ал. 3, т. 1 ГПК, във вр. с чл. 69, ал. 1, т. 1 ГПК.

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 103543 от 25.04.2019 г., постановено по гр. дело № 28039/2018 г. по описа на СРС, ІІІ ГО, 140 състав, в обжалваната част, с която частично са уважени предявените от „Т.С.” ЕАД срещу Р.Н.П. по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК обективно кумулативно съединени установителни искове с правно основание чл. 79, ал. 1 ЗЗД, вр. чл. 149 ЗЕ и чл. 86, ал. 1 ЗЗД, като е установено съществуването на парични задължения, удостоверени в Заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК от 13.06.2017 г., издадена по гр. дело № 37365/2017 г. по описа на СРС, 140 състав, за сумата от 2447,97 лв., представляваща стойността на топлинни услуги, за която отговоря ответникът Р.Н.П., предоставяни в периода от 01.05.2014 г. до 30.04.2016 г. за имот, намиращ се в гр. София, ж.к. „Младост - ******, аб. № 082398, ведно със законната лихва, считано от 07.06.2017 г. (датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение) до погасяването и за сумата от 317,15 лв., представляваща лихва за забава върху главницата за периода от 15.09.2015 г. до 29.05.2017 г.

ОСЪЖДА Р.Н.П., ЕГН **********, е адрес: *** да заплати по сметка на СГС, на основание чл. 77 ГПК, сумата от 55,50 лв., представляваща дължимата държавна такса за въззивно обжалване.

РЕШЕНИЕ № 103543 от 25.04.2019 г., постановено по гр. дело № 28039/2018 г. по описа на СРС, ІІІ ГО, 140 състав, в частта, с която са били отхвърлени исковете за главница за сумата над 2447,97 лв. до общо претендираните 2534,13 лв. и за лихва за сумата над 317,15 лв. до общо претендираните 318,29 лв. е влязло в законна сила.

РЕШЕНИЕТО е постановено при участието на трето лице-помагач на страната на „Т.С.” ЕАД„Н.“ ЕАД.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                    ЧЛЕНОВЕ: